Odpowiedzialny biznes

Białe certyfikaty dla Orange Polska (4)

Monika Kulik

11 maja 2017

Białe certyfikaty dla Orange Polska
4

Monika Kulik

Często w dyskusjach o społecznej odpowiedzialności biznesu pada pytanie o opłacalność. Dziś konkretny przykład, z naszego podwórka 😉

Program Oszczędności Energii

Od kilku lat realizujemy w Orange Polska Program Oszczędności Energii. Uruchomiliśmy blisko 100 różnych inicjatyw, które w latach 2014-2016 przyniosły łącznie oszczędności energii elektrycznej w wysokości 145,0 GWh. Dla organizacji to konkretne korzyści w budżecie, dla środowiska – zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery łącznie o 118 802 ton.

Przykładami takich inicjatyw  są – RAN features – ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez nadajniki stacji bazowych oraz  Green Box– ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez karty sieciowe. Te właśnie przedsięwzięcia zostały zgłoszone do systemu świadectw efektywności energetycznej tzw. „białych certyfikatów”.

Białe certyfikaty

Białe certyfikaty to świadectwa potwierdzające zaoszczędzenie określonej ilości energii elektrycznej, cieplnej, paliw w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. Dokumenty te, wydawane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Białe certyfikaty posiadają prawa majątkowe i są przedmiotem obrotu na wolnym rynku oraz na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).

O świadectwa efektywności energetycznej mogą ubiegać przedsiębiorstwa, które prowadzą inwestycje mające na celu zmniejszenie zużycia energii tzw. odbiorcy końcowi i z tej właśnie możliwości skorzystaliśmy my. Natomiast przedsiębiorstwa, które sprzedają energię elektryczną, ciepło lub gaz odbiorcom końcowym, są zobowiązane pozyskiwać i przedstawiać do umorzenia prezesowi URE określoną liczbę białych certyfikatów. Jeśli ich nie mają, muszą je zakupić lub wnieść specjalną tzw. opłatę zastępczą.

Orange jest pierwszym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce, któremu przyznano certyfikaty efektywności energetycznej. Zachęcamy inne firmy do pozyskiwania białych certyfikatów a tym samym włączenie się w działania na rzecz ochrony klimatu.

Udostępnij: Białe certyfikaty dla Orange Polska
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:49 11-05-2017
  Fajnie, w swoim gospodarstwie domowym też stosuję "program ekologiczny", wszystkie żarówki LED - sprzęt agd też wybieram tylko z A+ lub A++ :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   feodor 08:02 12-05-2017
   Okap kuchenny też :)?
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 20:37 13-05-2017
    W okapie zmieniłem żarówki halogenowe na ledowe, w okapie też mam program eko ;p
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 18:52 19-05-2017
     pablo_ck - jak TY, taki ekolog stosowałeś wcześniej halogeny, które są najbardziej energo-żerne??? Przecież była technologia "świetlówkowa"!...
     Odpowiedz

Inne

Zapraszamy na zlot blogowy! (rozstrzygnięcie konkursu) (52)

Redakcja Bloga

10 maja 2017

Zapraszamy na zlot blogowy! (rozstrzygnięcie konkursu)
52

Redakcja Bloga

Pewne rzeczy się zmieniają, jak choćby wygląd naszego bloga, pewne nie. Do tych należy nasz zlot. Co prawda w Waszych komentarzach pojawiły się wątpliwości, czy w tym roku się odbędzie, jednak chcemy je rozwiać. Spotykamy się w piątek 2 czerwca rano w Warszawie, zarezerwujcie sobie cały piątek, całą sobotę i niedzielny poranek. Mamy dla Was przygotowane atrakcje, będzie spotkanie z „ciekawymi ludźmi” i dużo dobrej zabawy. Podobnie jak w ubiegłych latach na zlot zapraszamy czytelników najbardziej aktywnych w ciągu ostatnich (prawie) 12 miesięcy.  Dziesiątka najbardziej aktywnych, którą chcielibyśmy zaprosić to: pablo_ck, Astis, Pan Pikuś, PAWEŁ, MAURYCY, emitelek, mike278, Prz, Janusz zwany również Ron i Łukasz. Mówiąc wprost liczyliśmy liczbę komentarzy, także tych z poprzedniej strony blogowej 😉  Organizujemy także konkurs, w ramach którego chcielibyśmy wytypować i zaprosić kolejne 5 osób. Pytanie jest proste: „co Wam się podoba na blogu i dlaczego?” Odpowiedzi przeanalizujemy w zespole blogowym, a najlepsze nagrodzimy zaproszeniami na zlot. Konkurs rozstrzygniemy 19 maja. Do tego dnia prosimy najbardziej aktywnych czytelników (wymienionych powyżej) o potwierdzanie obecności na zlocie na adres Katarzyna.Barys(@)orange.com

Dla tych, którzy nigdy nie byli na naszym zlocie blogowym mam dwa filmy, które jak sądzę zachęcą Was 😉

Skoro już przy blogu jesteśmy, dodamy tylko, byście nie byli zdziwieni, – na blogu będziemy w najbliższym czasie wprowadzać kilka zmian.

Rozstrzygnięcie konkursu:

19 maja się powoli kończy, czas rozstrzygnąć konkurs. Chcielibyśmy zaprosić na nasz zlot czytelników o nickach Ziomal, patologikaa, ziemowy, Gosia i Patryk. Prosimy o możliwie szybkie potwierdzanie obecności. Przyznajemy, wybór był trudny,  rywalizacja wyrównana i głowy parowały w trakcie ustalania werdyktu. Przykro nam, że nie udało się zaprosić wszystkich, ale mamy nadzieję, że spotkamy się kiedyś w jeszcze większym gronie.

Udostępnij: Zapraszamy na zlot blogowy! (rozstrzygnięcie konkursu)
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  Pan Pikuś 11:58 10-05-2017
  Wow!! Super. Dziękuję za zaproszenie. Oczywiście będę :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 12:06 10-05-2017
  A ja jestem ciekawy wielce kto był "numero uno, number one, numerem jeden" w ilości postów. :) Oj ciekawym wielce. :P I dzięki za zaproszenie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wosiu 17:20 10-05-2017
  Na blogu podobają mi się wszystkie Panie redaktor ;) Dlaczego? A dlatego bo jestem facetem :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:31 10-05-2017
   To muszę jutro błagać koordynatora o wolne ;p Ale myślę że będę ;) Wojtek szykuj szampana ;p
   Odpowiedz
  • komentarz
   Jay 11:22 11-05-2017
   Nie ma czegoś takiego jak "Dlatego, bo"
   Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 11:05 11-05-2017
  Super ! Kto number one? Wiadomo; pablo ;) Dzięki Wielkie za zaproszenie. Oczywiście, że będę :))) Super, Mega, Zajefajnie spotkać się z Wami kolejny raz :) Do zobaczenia.
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 13:24 11-05-2017
  Z powodów osobistych ♿♿♿ nie wezmę udziału w zlocie blogowym ??? Szkoda bo warto by było zobaczyć Orange od środka , ale dzięki za zaproszenie .
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 18:27 11-05-2017
   @PAWEŁ osobistą opiekę medyczną będziesz miał ;p ;p Świat Orange to świat bez barier :) Zrób nam tą przyjemność i przyjedź :) Załatwimy Ci miejsce VIP na OWF ;p ;p
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 18:56 11-05-2017
    @pablo_ck - dzięki za dobre chęci ale nie uda się przyjechać . Życzę wszystkim udanego zlotu .
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 14:37 11-05-2017
  Jest, jest, jest - mam wolne i przyzwolenie żony - JESTEM Z WAMI :) OWF 2017 jest NASZE!!!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Astis 11:52 12-05-2017
   No i supeeeeer :) Pablo widzimy się i szampana otwieramy. Nie ma że boli :) Pozdrawiam wszystkich :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ziomal 14:40 11-05-2017
  "Co Wam się podoba na blogu i dlaczego?" Mimo, że zaglądam tu cały czas to nie komentuje, ale teraz widzę że szkoda... Dla mnie ten blog to "studnia wiedzy" o tym co dzisiaj ważne w telekomunikacji i konkurencji. Blog Orange to nie tylko usługi, ale i social media. To wiedza na temat bezpieczeństwa i nowinki światowe. Lubię być na bieżąco i blog mi w tym pomaga. Lubię blog za podejście do klienta wymagającego. Nie boicie się krytyki i chętnie podejmujecie tematy proponowane przez nas. Wiele można sie nauczyć od Was jak rozmawiać z klientem. Tu ukłony w stronę Pana Piotra Domańskiego. Bezpieczeństwo to jeden z Waszych piorytetów. Tu taj pan Michał reaguje bardzo szybko i sprawnie pisze nam jak się bronić. To wszystko poparte jest kulturą np. Kina i nowościach, które pani Kasia zawsze kończy konkursem. Podziwiam Was i muszę przyznać czuję się tu jak w rodzinie. Ta atmosfera się udziela, dlatego lubię za to blog, a przede wszystkim Was - Zespół bloga. Chciałabym Was poznać, może się to uda, a od teraz zaczynam aktywną drogę z blogiem orange :))))
  Odpowiedz
 • komentarz
  patologikaa 15:26 11-05-2017
  Na blogu najciekawsze są wpisy wyjaśniające kwestie techniczne, prym wiedzie tu Pan Domański, z którego tekstów można wynieść naprawdę dużo konkretnej wiedzy jak funkcjonuje Wasza sieć, przyjemnie ogląda się recenzje Pana Rosiaka który w lekkim, bardzo przystępnym stylu opowiada o telefonach. Taką recenzję spokojnie można później włączyć totalnemu laikowi bez obaw, że nie zrozumie połowy słów, jeszcze bardziej stroniąc od technologii. Dobrze, że są poradniki odnośnie bezpieczeństwa, bo czasem nie zwraca się uwagi, jak głupie rzeczy robimy w Internecie. Jak to w zwyczaju klientów bywa chętnie czyta się o obniżkach, promocjach i konkursach i tych życzyłbym Wam i nam jak najwięcej.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 09:57 12-05-2017
   Na "pana" to trzeba wygląd mieć ;) Dzięki za dobre słowo!
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ziomal 11:44 12-05-2017
    To prawda ;) Pan postarza, no ale pan to zawsze taki młody - udział dzieci podobno zawsze odmładza, dzieci dają nam energii :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Piotr Domański 17:43 11-05-2017
  Ej, Panowie, bez takiego lukrowania proszę, bo się rozpłynę do reszty i nic, ani z pisania, ani z mojego udział w zlocie nie będzie ;-) PAWEŁ - czy może jesteśmy w stanie jakoś Cię wesprzeć, byś jednak do nas przyjechał?
  Odpowiedz
  • komentarz
   PAWEŁ 18:33 11-05-2017
   Raczej nie bo stan zdrowia nie pozwala na to . W temacie rejestracji pre-paid pisałem wielokrotnie o udogodnieniach dla osób z takim stanem zdrowia . Dziękuje Panu bardzo za dobre chęci . Wasz wieloletni abonent od 1997 r .
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 18:38 11-05-2017
    Pamiętam, a ja bardzo często zbywałem do ostatniej chwili, nim podałem kolejną informację - tak było choćby z listonoszami :-) Ale niestety nie zawsze możemy podać informacje z wyprzedzeniem. Przykro nam bardzo, że z nami nie będziesz.
    Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:37 11-05-2017
    @PAWEŁ jesteś z Orange już 20 lat!! Ciągle masz ten sam numer??? Ja jestem troszkę mniej, 14 lat ale z tym samym numerem i w tej samej taryfie :) 14 lat z POPem :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     PAWEŁ 07:19 12-05-2017
     @pablo_ck - numer mam drugi od grudnia 2000 r . zaczyna się od 503 xxx xxx , pierwszy miałem od czerwca 1997 r . analogowy w PTK Centertel zaczynał się od 90 xxx xxx . Obecnie od dłuższego czasu korzystam z taryfy NOG miałem też POP , Zrób to Sam i Weekend .
     Odpowiedz
 • komentarz
  Wojtek Jabczyński 07:35 12-05-2017
  Nawet nie wiecie jak ja się cieszę, że znowu się zobaczymy! Pablo prosisz, masz!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Astis 11:49 12-05-2017
   O matko ! Jak Wojtku się tutaj pojawiłeś to aż mnie zatkało :) Wrócił Syn nieMarnotrawny ? :))))) Serdecznie pozdrowienia i mam nadzieję, że Pawle jednak się skusisz. Zapewniamy pomoc medyczną, psychologiczną, techniczną ze strony Orange i wierz mi; sprawisz nam niesamowitą RADOŚĆ - myślę, że jak napiszesz do Kasi, jak można Ci pomóc to nawet Ktoś tam po Ciebie się nawet pojawi - to nie jest problem a wielka radość - pisz śmiało ! :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 23:46 13-05-2017
   Był taki "układ" że jak ktoś przepije pablo_ck to dostanie od Ciebie szampana ;p A co w przypadku gdy pablo_ck przebił pablo_ck ;p ;p Pozdrawiam i do zobaczenia ;p ;p
   Odpowiedz
 • komentarz
  ziemowy 09:14 12-05-2017
  Bycie świeżo upieczonym tatą spowodowało, że musiałem odrzucić zeszłoroczne zaproszenie i znacznie ograniczyłem aktywność na blogu w ostatnim roku. Mimo to zaglądałem tu niemal codziennie. Blog to mniejsce niezwykłe, o bardzo pozytywnej energii. Wszystko dlatego, że toworzą go bardzo pozytywni ludzie, a najbardziej aktywni komentatorzy, których miałem okazję już kilkakrotnie spotkać to osoby o wielkiej pasji i miłości do marki Orange. Blog Orange to miejsce do fajnej, merytorycznej dyskusji z pasjonatami marki i skarbnica wiedzy o działaniach Orange. Mam nadzieje, że po rocznej przerwie uda mi się z Wami spotkać i spędzić miło weekend z tak pozytywnie zakręconymi osobami :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ziomal 11:57 12-05-2017
   Czyli to się jeszcze bardziej potwierdza, że warto ! xD Pozostało czekać do 19 maja :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 10:56 13-05-2017
   Ziemowit musisz być z nami ;)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Astis 11:44 17-05-2017
   Ziemowit, czekamy i trzymam kciuki !
   Odpowiedz
 • komentarz
  KMOTALA 10:29 12-05-2017
  Co Wam się podoba na blogu i dlaczego? – W Orange jeszcze nie byłem ale bardzo bym chciał się u was pojawić, tym bardziej że jestem waszym wiernym klientem i kilka usług mam. Oprócz tego jestem fanem branży telko. Miałbym też porównanie między wami a jednym z operatorów u którego byłem kilkukrotnie. Co mi się na blogu podoba to nowoczesna szata graficzna w porównaniu do innych operatorów czuć że macie grafików ze zmysłem kobiecym co do kolorów, układu i wyglądu. Podobają mi się również treści umieszczane na blogu , chyba jako jedyni na blogu nie umieszczacie treści dotyczących tylko samego Orange ale także dbacie o to aby edukować czytelników. Kolejną fajną rzeczą są video testy pozwalają przyszłemu klientowi - użytkownikowi zapoznać się z możliwościami sprzętu przed zakupem. I tu też widać że ekipę bloga skompletowaliście z fachowców. Czego za mało na blogu, ale jak są to są super – to teksty samego rzecznika Wojtka!!!! Nie ukrywam że bardzo bym chciał go poznać i podziękować osobiście za pomoc w kilku sprawach. I na sam koniec uwielbiam brać udział w konkursach przez was organizowanych, zdarzyło mi się nawet coś wygrać :).
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 12:41 12-05-2017
  Ktoś dostanie miejsce w '' spadku '' po mnie , bez konkursu .
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 16:21 12-05-2017
   Nie. Mi kiedyś JarKen chciał oddać swoje miejsce, ponieważ nie mógł przyjechać. Niestety(albo stety, bo dostałem się na Zlot) musiałem brać udział w dogrywce.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kasia Barys 15:13 12-05-2017
  Osoby, które potwierdzają swoje przybycie uprasza się o przesłanie maila na moją skrzynkę :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Prezesek 16:40 12-05-2017
  Trochę słowem wstępu.. Na zaproszenie nie liczę, jest wiele osób, które udzielają się aktywnie i powinny zaproszenie z konkursowej puli otrzymać. Pytanie, czy można się "wprosic" w Sobotę pokrywajac oczywiście wszystkie koszta? :) Mam na myśli sam fakt spotkania z Wami.. Tak, jak ostatnio. :) Nie udzielam się od dłuższego czasu z wielu powodów (praca w kilku miejscach, budowa domu), ale bloga i komentarze cały czas czytam. Czekam na Wasze stanowisko w powyższej sprawie. :) PS Kasiu dziękuję za pomoc dzisiaj! Temat zalatwiony.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 13:46 13-05-2017
   Aleś Ty skromny ;) Startuj w konkursie i..... ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Prezesek 19:10 14-05-2017
    Pablo na 99% nie dostanę urlopu. :( Nie mam pewności, więc nie startuje.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Kuba Giemza 10:34 14-05-2017
  Wartość bloga Orange jest nie do przecenienia, najbardziej lubię prezentację nowych ofert, bo wtedy na rynku GSM w Polsce dzieje sie od razu wiele ciekawego, korzystają na tym wszyscy. Fajnie, że marka Orange jest tak zaangażowana w wiele świetnych projektów jak OWF, Open'er, czy Środy z Orange. Blog traktuję na równi z Twitterem w kwestii szybkości pozyskiwanych informacji.
  Odpowiedz
 • komentarz
  VDSL@ 15:48 14-05-2017
  Chętnie bym zobaczył jak wygląda taki zlot czy jest inny niż NO
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 20:05 14-05-2017
   O proszę :) Vdsl2 ;) Gratuluję odwagi ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Gosia 22:23 14-05-2017
  "Co mi się podoba na Blogu Orange i dlaczego?": Blog Orange to jedna wielka rodzina :) czytając komentarze blogowiczów wydaje mi się jakbym każdego już znała i wiedziała czym się interesuje i gdzie pracuje, mimo, że nie dane mi było poznać blogowiczów osobiście (póki co :P) Blog świetnie prosperuje a osoby pracujące nad blogiem są bardzo pomocne. Bez różnicy na jaki temat jest wpis i czego dotyczy, jak mamy jakiś problem to wystarczy napisać w komentarzu a Orangowe ludki albo pomogą od razu albo skierują nas do właściwej osoby. Bardzo podobają mi się wpisy dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci ale nie tylko, bardzo przydatne są także informacje o pułapkach, które czyhają na dorosłych. Super sprawą jest, że dzielicie się tutaj z nami informacjami na temat klubów sportowych Orange. Wszystkie eventy, które organizowane są pod patronatem Orange zawsze są zapowiadane a potem skrupulatnie uzupełniane o kolejne gwiazdy estrady czy też kina. Dzięki Wam wiadomo gdzie i kiedy gra kino letnie, jakie zespoły i wokaliści wystąpią na OWF oraz na co najlepiej wybrać się do kina, oczywiście w środy z Orange ;) Ciekawe są wpisy o wszelkich nowych gadżetach, które wchodzą na rynek. Blog Orange jest najlepszy jeśli chodzi o organizowanie konkursów! Można dać ponieść się fantazji w komentarzu. Fajne, jest też to, że czasami taki jeden niepozorny komentarz wywołuje prawdziwą burzę wśród osób komentujących, ale jest to znak, że coś się dzieje. No i na koniec wisienka na torcie: ciągle się rozwijacie a to jest najważniejsze, bo potrzeba niesamowitej wiary i wytrwałości aby ciągle tworzyć markę Orange.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 11:49 15-05-2017
   Gosia bo mnie jeszcze żona nie puści na zlot ;p ;p Hehe pierwsza kobieta 'p Ło Matko Bosko!! :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:35 14-05-2017
  Może będzie można mieć swój awatar :) Możliwość logowania się, etc....czekamy na zmiany :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  161 00:11 15-05-2017
  sorry ze nie na temat ale w sumie miejsce dobre jak kazde inne ;). gdzie moge dostac Ogólnokrajowy Spis Abonentów (OSA) płyta DVD na lata 2016-2018. przepytalem znajomych po salonach (firmowych, partnerskich), DM-ów i nikt nie ma nie potrafi zalatwic. pytanie bardziej kieruje do pracowników OPL z gory dzieki za jakies info. jak cos to prosze na robriot77@o2.pl
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 14:27 15-05-2017
   http://www.orange.pl/kid,4002009758,id,4002643896,title,Ogolnokrajowy-Spis-Abonentow,article.html
   Odpowiedz
   • komentarz
    161 15:14 15-05-2017
    ???
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 17:18 15-05-2017
     Przedstawiłem Ci w linku informacje ze strony Orange - wynika z nich że płyty ze spisem abonentów powinny być w salonach firmowych Orange - czemu ich nie ma??? To pytanie już nie do mnie :) Ale z ciekawości zapytam na mieście u siebie czy mają takie dvd :)
     Odpowiedz
     • komentarz
      161 22:17 15-05-2017
      Spoko. To info widziałem. Tak jak pisałem u mnie salony ich nie posiadają i jak twierdzą nie są w stanie załatwić. Dlatego pomyślałem ze pracownicy tu OPL dadzą jakaś podpowiedź.
      Odpowiedz
      • komentarz
       pablo_ck 10:42 16-05-2017
       Bo powinna być wersja do pobrania na własny przenośnik też, ale.....może kiedyś będzie taka opcja.
       Odpowiedz
 • komentarz
  Patryk 22:50 16-05-2017
  Co mi się podoba? I dlaczego? W skrócie: -recenzje Pana Rosiaka bo w 5 minut opisać telefon czy telewizor wcale nie jest łatwo. -świat filmu Pani Kasi bo filmweb coraz częściej żyje skandalami a o rzeteną ocenę tam trudno. I nawet marketing wplatany ostatnio u Pani Kasi nie razi. -technologiczne wywody Pana Piotra i Pani Stelli bo mówić w przystępny dla laika (mnie) sposób to też wyzwanie. -konkursy bo któż ich nie lubi. - i atmosferę bloga bo to jest akurat oczywiste.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 09:53 21-05-2017
  Gratuluje ziemowy :) Tatuś bierze wolne :)))) Do zobaczenia 2 czerwca! Jakaś Agenda na piątek przynajmniej :P
  Odpowiedz
 • komentarz
  Katarzyna Barys 10:17 23-05-2017
  Emitelek i Prz - nie mam (przynajmniej nie widzę) od Was maila potwierdzającego/ lub nie obecność na zlocie. Odezwijcie się pls.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Szczypior 22:14 24-05-2017
  Bawcie się dobrze. Udanego zlotu i wielu atrakcji
  Odpowiedz
 • komentarz
  Szczypior 22:17 24-05-2017
  Bawcie się dobrze i dużo atrakcji życzę. Pozdrowienia dla starych znajomych i twórcom bloga
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kasia Barys 12:19 29-05-2017
  Hej, osoby, które potwierdziły swoją obecność na zlocie otrzymały ode mnie drogą mailową agendę zlotu :) Do zobaczenia na miejscu. Czas start piątek godzina 12:00
  Odpowiedz

Urządzenia

Wąskie ramki, świetny ekran, wyjątkowe aparaty – test LG G6 (6)

Michał Rosiak

10 maja 2017

Wąskie ramki, świetny ekran, wyjątkowe aparaty – test LG G6
6

Michał Rosiak

„Rób albo nie rób. Nie ma próbowania” – mistrz Yoda.

Projektanci telefonów komórkowych w LG wreszcie posłuchali mądrości najsłynniejszego mieszkańca planety Dagobah. Od kilku lat próbowali, co roku wypuszczając smartfony z flagowej serii G wzbogacone o coś nowego. Teraz po cichutku, bez rozkręcania hype’u, zamiast próbować, po prostu Zrobili. Nie bez kozery przez wielkie Z, bo LG G6 to jeden z niewielu telefonów, który oczarował mnie od pierwszego wejrzenia, a potem było już tylko lepiej 😉

A to nie takie łatwe, bo przez lata przez moje ręce przewinęło się tyle ciekawych urządzeń, że chyba nie zdołałbym wszystkim wymienić. Co ciekawego prezentuje sobą nowy flagowiec LG możecie zobaczyć poniżej. A potem – jeśli spodoba się Wam tak, jak mnie – możecie go kupić w naszym sklepie 🙂

Udostępnij: Wąskie ramki, świetny ekran, wyjątkowe aparaty – test LG G6
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  mike278 11:46 10-05-2017
  Wygląda sensownie ale ja jakoś nie mogę przekonać się do LG. Panie Michale do poprawy? "zamiast próbować, po prostu Zrobili"
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 12:01 10-05-2017
   Co do poprawy? :) A na pana to trzeba wyglądać i mieć mniej luzu, niż ja zazwyczaj mam ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 12:16 10-05-2017
    Ta wielka litera jakoś mnie razi.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 11:15 11-05-2017
  No no robi wrażenie. Zobaczymy bo mój LG V 10 to kombajn a najbardziej lubię go za wyciagana baterię. Po Samsungu, ktory skradł mi serce, wybrałem 3 x Sony Z (styl) - totalnie zawiedziony, wybrałem ostatecznie rozumem i sercem LG . Polecam a może sie skuszę na 6ke ;) pozdrawiam. Ps. Michale ty to potrafisz zareklamować, ostrzec, obudzić ;) szacun. Pozdrawiam.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:32 13-05-2017
  Całkiem fajny sprzęt, moja żona ma teraz LG i........nawet fajnie to działa. Michał jak zawsze robisz swoje video super :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  bbbb 13:16 14-05-2017
  A VoLTE LG jakoś w Orange nie ma.
  Odpowiedz

Urządzenia

Rusza przedsprzedaż Sony Xperia XZ Premium (6)

Piotr Domański

9 maja 2017

Rusza przedsprzedaż Sony Xperia XZ Premium
6

Piotrek Domański

Do przedsprzedaży w Orange (jesteśmy pierwsi i to jeszcze z fajnym prezentem!) wchodzi kolejny flagowiec wyprodukowany przez jednego z wielkich graczy rynkowych – Sony Xperia XZ Premium. Tak jak pisałem w tekście z „odliczaniem” telefon zasługuje na uwagę.

Po pierwsze, ze względu na możliwości sprzętowe. Urządzenie napędza Procesor Qualcomm® Snapdragon™ 835 i 4 GB pamięci RAM. Posiada 64 GB pamięci, z możliwością rozszerzenia kartą o pojemności do 256 GB. Ekran o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli). Producent dołożył do tego obsługę trybu HDR. Zapewnia także, że 4K funkcjonuje nie tylko przy oglądaniu zdjęć. Dla mnie na plus. Całość napędzana jest baterią 3230 mAh.

Slow motion i martyca z RAM

Urządzenia Sony zawsze znane były ze swoich aparatów. W Sony Xperi XZ Premium umieszczono urządzenie o matrycy 19 Mpix. Co jednak ważniejsze – posiada ona wbudowaną pamięć RAM. Zdaniem producenta to właśnie przekłada się na jedną ze sztandarowych możliwości urządzenia – tryb slow motion, o możliwościach do tej pory w smartfonach niespotykanych. Faktycznie miałem okazję go przetestować (na Zbyszku 😉 ) i spowolnienie jest bardzo duże. Z drugiej strony widać, że nieco cierpi na tym jakość. Mam jednak poczucie, że jest to widoczne głownie dlatego, że wideo i zdjęcia robione tym aparatem są świetnej jakości.

Obudowa jest dowodem na to, że Sony trzyma się swojego wzornictwa. Dwie warstwy Gorilla Glass 5.0 i zaokrąglona na krawędziach obudowa powoduje, że telefon wygląda inaczej. Oczywiście kwestią gustu jest, czy się komuś spodoba, lecz nie jesteście dzięki temu zmuszeni do wyboru jedynego „obowiązującego” wzoru flagowca. Zresztą zobaczcie sami.

Sony Xperia ZX Premium w Orange

Flagowiec za 1900 zł

Jak pisałem wcześniej, przy okazji odliczania ceny za urządzenie są bardzo rozsądne. Zaczynają się w najniższym Smart Plan LTE za 29,99 od 669 zł na start, a następnie 115 zł opłaty miesięcznej. W ciągu trwającej 24 miesiące umowy zapłacicie za niego wtedy w sumie 3429 zł, plus kwota abonamentu. W planie za 79,99 urządzenie kosztuje 349 zł na start i 65 zł miesięcznie, czyli wychodzi ostatecznie 1909 zł. W planach Smart Plan LTE Wspólnych sytuacja jest podobna lub jeszcze lepsza 😉 Oznacza to, że dostajecie bardzo dobry telefon w bardzo przystępnej cenie. Mamy dla Was także jeden „malutki” gadżecik. W sumie drobiażdżek… warty bagatela 1299 zł – słuchawki MDR-100ABN od Sony. Zgarnie ich pierwsza setka z pośród tych, którzy wezmą udział w przedsprzedaży. A więc warto się pośpieszyć 😉 By ułatwić Wam zdanie tutaj znajdziecie link do podstrony orange.pl, gdzie znajdziecie ten telefon.

Zamówione telefony wysyłamy 7 czerwca.

Udostępnij: Rusza przedsprzedaż Sony Xperia XZ Premium
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:00 09-05-2017
  Chętnie go kupię ale w jakiejś mega promocji :) Za 1500 go mogę przygarnąć ;) Ale bez abonamentu, chyba że z jakimś za przysłowiową dechę ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:55 10-05-2017
   Za przysłowiową dychę raczej nie... ale wiesz, gdybyś chciał u nas też telewizję i internet stacjonarny byłoby blisko ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 11:48 10-05-2017
    Jak za Sony to nawet tanio się wycenili. Lubię ich terminale, zarządzanie baterią to klasa sama w sobie, XZ Premium mimo tych ramek uważam za świetny sprzęt. Ale za dychę? To se ne da Panie Havranek. :P
    Odpowiedz
    • komentarz
     mike278 12:14 10-05-2017
     A ten potwór w wesji Dual Sim to dopiero "obiekt pożądania" :P
     Odpowiedz
     • komentarz
      pablo_ck 21:45 10-05-2017
      Do kwietnia przyszłego roku mam umowę w UPC, po tym terminie będziemy gadać ;p Światłowód w bloku juz zamontowany więc......
      Odpowiedz
 • komentarz
  rafik 14:56 11-05-2017
  szkoda że tak szybko się skończyły chciałem dziś zamówić i lipa!!
  Odpowiedz

Urządzenia

HP Omen – czyli sprzęt gamingowy nie musi być bardzo drogi? (2)

Zbyszek Drohobycki

9 maja 2017

HP Omen – czyli sprzęt gamingowy nie musi być bardzo drogi?
2

Zbyszek Drohobycki

Dawno temu, za górami, za lasami…

Niemal od zawsze chciałem mieć komputer gamingowy – taki, który byłby w stanie pociągnąć najnowsze gry pozwalając cieszyć oko świetną jakością obrazu bez oszczędzania na jakości detali i utracie płynności grania. Od zawsze jednak taki sprzęt wydawał mi się zdecydowanie za drogi i zakup przekładałem na później, a potem na później… I wiecie, co było dalej. W międzyczasie skończyła się era ”blaszaków”, które zostały wyparte przez laptopy (tak – wiem, blaszaki nadal są w użyciu – ale proporcje się odwróciły), a ja uważałem, że laptop to niezbyt dobry pomysł na maszynę do grania więc temat zszedł na dalszy plan, choć oczywiście kupiłem laptopa skrupulatnie sprawdzając czy pociągnie Metro 2033. Nie był to model gamingowy, ale całkiem udany Samsung R580, na którym można było pograć (szkoda, że Samsung zrezygnował z produkcji laptopów). Niestety wymagania gier rosną bardzo szybko więc z czasem – niezbyt długim zresztą, okazało się, że na moim przecież nie przestarzałym lapku w nowe tytuły nie pogram, chyba że zamierzam oglądać akcję w zwolnionym tempie 😉

Przejrzałem znów oferty laptopów, znalazłem kilka sensownych alternatyw ale miały one dwie cechy wspólne. Były drogie i bardzo drogie. Zdecydowanie taniej wychodziło kupienie PS4 i w końcu – mimo, że nie jestem wielbicielem kontrolerów, kupiłem konsolę tylko i wyłącznie po to, by na dłuższy czas uwolnić się od kombinowania, czy moja niewymienna karta grafiki, procesor i RAM w laptopie dadzą radę kolejnym produkcjom i czy na przykład za rok nie okaże się, że mój sprzęt jest za słaby i potrzebuję kolejnego. I wszystko było fajnie… Do teraz.

Pobudka i zaskoczenie…

Przeglądając najlepsze okazje na www.orange.pl natknąłem się na coś co wydało mi się bardzo, ale to bardzo dziwne. W zakładce urządzenia gamingowe zobaczyłem laptopa HP! Jak to? HP i gaming? Serio? Przecież dziś nie jest 1 kwietnia!

Jak dotąd HP kojarzyło mi się wyłącznie z urządzeniami wybitnie biurowymi, na ogół ze zintegrowaną kartą grafiki, zaledwie z małymi odstępstwami od tej reguły. Od kiedy pamiętam HP to były solidne laptopy, które jednak królowały w biurach. Wobec tego Gamingowy HP Omen wydał mi się czymś zaskakującym – wręcz niemożliwym, zwłaszcza w takiej konfiguracji i cenie. Ba! Okazuje się, że HP Omen to cała linia notebooków i… blaszaków, choć desktop HP Omen X zupełnie nie przypomina klasycznego blaszaka.

Jak się pewnie domyślacie, wydeptałem kilka ścieżek, żeby dostać w swoje ręce powód mojego zdziwienia. Dostałem 😉 Ale tylko na tydzień 🙁 i… po co ja kupiłem PS4???

Ale po kolei…

Oko w oko z Omenem

Okazuje się, że oprócz laptopa w zestawie jaki można kupić w Orange jest gamingowa myszka i słuchawki – wszystko idealnie kolorystycznie i stylistycznie dopasowane i sygnowane tą samą nazwą i znakiem.

Cechą charakterystyczną całego zestawu jest soczysta czerwień, kontrastująca z czernią oraz logo wpisane w kwadrat. Elementy te znajdziemy na słuchawkach, myszce i pokrywie monitora, przy czym na dwóch ostatnich elementach logo żarzy się czerwienią, podobnie zresztą jak klawiatura, która oprócz klimatycznego podświetlenia ma charakterystyczną czcionkę na klawiszach wyspowych rozmieszczonych standardowym układzie razem z klawiaturą numeryczną. Mimo, że notebook jest przeznaczony dla graczy, nie znajdziemy tu wydumanych, odbajerzonych super klawiszy funkcyjnych, z których pomijając W,S,A,D oraz strzałki i tak mało kto korzysta. Klawiatura jest normalna i po prostu wygodna, a dzięki standardowemu rozmieszczeniu nie miałem problemów z przystosowaniem się i szybkim pisaniem, bo przecież i do tego używa się komputera. Podświetlanie klawiszy jest wyraźne ale nie nachalne – pomaga i nie przeszkadza w używaniu komputera nawet po ciemku – nie razi i nie odbija się w ekranie, a to ważne.

Sam ekran zamocowany jest na solidnych zawiasach – 15,6 calowa matryca Full HD (1920×1080), jest matowa i ma sporą tolerancję kątów patrzenia – zarówno na boki jak w płaszczyźnie pionowej, to oczywiście dobrze i źle, bo choć obraz jest bardzo dobry, to żona z daleka może zobaczyć, że wcale ciężko nie pracuję tylko „znów gram” 😉 No trudno – coś za coś. Matryca mi się bardzo podoba, nie odbija obcych źródeł światła i nie męczy wzroku – nigdy więcej nie kupię błyszczącej. Całość zamknięta jest w stosunkowo cienkiej obudowie przywodzącej na myśl ultrabooki, także jeśli chodzi o wagę (zaledwie nieco ponad 2 kg). Oczywiście ceną za to jest pewna wiotkość pokrywy ekranu, która wygina się lekko przy podnoszeniu z jednej strony, a zamknięta ugina się pod naciskiem z zewnątrz – mimo, że faktura tworzywa z jakiego została wykonana udaje włókno węglowe. Cóż… niestety za włókno węglowe w pokrywie laptopa trzeba byłoby zapłacić o wiele więcej, a Omen jest urządzeniem, które można zaliczyć do kategorii budżetowych, choć w jego przypadku to akurat zaleta a nie przytyk.

Kto w piecu pali?

Cały czas trapi mnie jakieś skojarzenie związane z kolorystyką Omena – to nie może być przypadek, że producent wybrał taką „piekielną” kolorystykę dla linii swoich urządzeń gamingowych – w mojej ocenie trafił. Co więc kryje obudowa i jakie jest źródło czerwonego płomienia żarzącego się na elementach Omena, jak ciepło jest w środku i czy przypadkiem nie za ciepło?

Sercem i sercem Omena, którego testowałem (chyba spodobała mi się konwencja fantasy ;-)) jest wydajny, 4-rdzeniowy procesor szóstej generacji – Intel Core TM i5-6300HQ, taktowany od 2,3 do 3,2 GHz w trybie Turbo Boost oraz karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 960M z własną, szybką pamięcią RAM – 2 GB GDDR5. O ile już sam procesor główny zapewnia niezłą wydajność systemu, to nowej generacji karta graficzna zaprojektowana w zaawansowanej architekturze NVIDIA Maxwell™ daje niezłego kopa. Umożliwia m.in. korzystanie z technologii VXGI – odpowiedzialnej za realistyczne oświetlenie i inne udoskonalenia obrazu jak choćby Dynamic Super Resolution zbliżającą obraz do jakości 4K. W ten sposób można nie tylko płynnie grać nawet wymagające gry, takie jak Wiedźmin 3: Dziki Gon, GTA V czy Dying Light. Na notebooku wyposażonym w tego GeForce’a nabierają one nowego wyrazu i głębi, jakiej nie dawały układy graficzne poprzedniej generacji. To naprawdę silna strona Omena, szczególnie, że wzrost wydajności karty nie jest okupiony skróceniem czasu pracy z naprawdę sporej i starczającej na długo baterii.

Jak pamiętacie, wspomniałem o dosyć cienkiej obudowie urządzenia, a chyba nie jest dla nikogo tajemnicą, że podstawowym problemem wydajnych laptopów jest odprowadzanie ciepła z obudowy, zwłaszcza kiedy jest ono generowane przez CPU i dodatkowo przez niemały procesor karty graficznej [GPU].

Oglądając obudowę od razu widać, że wentylacja była jednym z priorytetów projektantów, a pod spodnią pokrywą kryje się nie jeden a dwa całkiem spore wentylatory chłodzące CPU i procesor grafiki za pośrednictwem również dwóch ciepłowodów. Układ jest na tyle wydajny, że nie musiałem używać dodatkowej podkładki chłodzącej, a mimo to, klawiatura nad procesorami nie była zbyt mocno rozgrzana, choć wyraźnie ciepła – ale to raczej normalne. Nie polecałbym jednak używania Omena na kolanach, na kocu czy innej powierzchni niż twarda. To niezbędne dla zapewnienia dopływu chłodnego powietrza pod spód obudowy i nie przemęczania wentylatorów, które dzięki temu będą pracowały ciszej, choć jak w przypadku większości notebooków gamingowych czasem je trochę słychać, chyba że… korzystamy z naprawdę dobrej jakości głośników Bang & Olufsen umieszczonych w obudowie albo słuchawek, które dostaniemy w komplecie.

Ktoś skrada się z tyłu…

Skoro już o dźwięku. Przy Omenie pada kolejny stereotyp, wg którego głośniki w notebooku są na ogół słabe, a dźwięk jest „plastikowo-drewniany”. Oczywiście fizyki nie da się oszukać i w żadnym notebooku nie znajdziemy głębokich i soczystych basów porównywalnych z dźwiękiem 5.1 wydobywającym się z porządnych kolumn głośnikowych. Omen jednak nie ma powodów do wstydu. System dźwiękowy HP Audio Boost zaprojektowany we współpracy z firmą Bang & Olufsen daje radę na tyle dobrze, że czasem dla spokoju domowników trzeba przejść na słuchawki – nomen omen – Omen.

Słuchawki dla gracza są bardzo ważne – jeśli są dobre usłyszymy nie tylko dźwięk, ale będziemy w stanie zlokalizować kierunek, z którego pochodzi – wiecie, to czasem kwestia życia i śmierci 😉 Jeśli nie usłyszysz przeciwnika, skradającego się za Twoimi plecami – przepadłeś (lub przepadłaś).

Dlatego też w Omenie słuchawki są nie byle jakie – jak cała linii HP Omen – opracowane we współpracy ze SteelSeries – marką, której graczom przedstawiać nie trzeba. To tak naprawdę SteelSeries S200 w kolorystyce Omen. Słuchawy… to w tym przypadku chyba lepsze określenie niż słuchawki. W każdym razie są takie jakie powinny być. Przede wszystkim bardzo wygodne, co ma ogromne znaczenie kiedy siedzi się w nich nawet kilka godzin. Muszle są wyścielone miękkim materiałem i obejmują całe małżowiny uszne – także u dorosłego człowieka. O trzymanie się na głowie dba podwójny pałąk, a za komfort odpowiada miękka opaska – szelka utrzymująca słuchawki na  głowie.  O jakości komfortu może świadczyć chociażby fakt, że szelka jest „amortyzowana” napinającym ją delikatnie mechanizmem umożliwiającym wygodne dopasowanie. Bardzo fajnym patentem jest wsuwany w lewą muszlę mikrofon na elastycznym pałąku. Dzięki temu mikrofon mamy zawsze „pod ręką”, a kiedy z niego nie korzystamy wystarczy go wsunąć, by nie przeszkadzał. Nie ma obawy, że się złamie lub po odpięciu gdzieś zgubi. Standardowo na kabelku znajdziemy kostkę umożliwiającą regulację głośności oraz zakończenie składające się z dwóch mini jacków – osobno do gniazda słuchawkowego i mikrofonowego. W zestawie jest jednak także kabelek parujący obie wtyczki do jednego wtyku mini jack.

Słuchawki HP Omen są przy tym solidne i lekkie, co jest udanym połączeniem cech, dlatego może kusić by używać ich także do słuchania muzyki. Warto w tym miejscu przypomnieć, że słuchawki gamingowe mają nieco inną charakterystykę niż muzyczne i nie koniecznie będą przy muzyce spisywały się tak dobrze jak w grach, więc czasem z żalem trzeba będzie je zamieniać na inne.

Gryzoń…

To ostatni, choć także bardzo ważny element zestawu, jaki miałem. Ocena jakości myszki nie dla każdego może być jednoznaczna, a wielu użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy z walorów czy parametrów takiego urządzenia – mam, na myśli rozdzielczość itp. Za dokładne dopasowanie i konfigurację myszy odpowiada specjalny driver i aplikacja za pomocą, której użytkownik może spersonalizować ustawienia. Mnie zazwyczaj wystarczają ustawienia domyślne więc pominę technikalia i skupię się na wrażeniach. W Omenie mysz oczywiście musi płonąc na krwisto – czerwono, to pewne i tak właśnie jest, ale to nie koniec. Myszka jest zasadniczo dosyć prostą ale udana konstrukcją. Oczywiście jest przewodowa i choć nie znajdziemy tu kabelka w oplocie to jednak jego elastyczność jest wystarczająca, by nie przeszkadzać w grze.  Nie ma też możliwości skalowania wagi – dociążania myszy czy stosowania „super poślizgowych” ślizgów tuningowych. Myślę, że serio nie trzeba, chyba, że ktoś się wybiera na The World Games 2017 w charakterze faworyta. Bez tych dodatków mysz jest wygodna w użyciu. Oprócz dwóch standardowych klawiszy ma dwa kciukowe po prawej stronie oraz jeden mały nad rolką. Rolka posiada gumowy bieżnik dzięki, któremu wygodniej się nią operuje bez poślizgu palca.

Ile za tę przyjemność?

Musze przyznać, że z żalem oddawałem zestaw testowy. Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że nie był to sprzęt z tej najwyższej półki, to jednak czego by nie powiedzieć daje on radę i w pełni, a nawet z zapasem spełnia oczekiwania, jakie mógłbym mieć wobec sprzętu w cenie, w jakiej można kupić HP Omen z myszką i słuchawkami. Mówiąc o konkretach, w ofercie LTE FreeNet – przy zakupie abonamentu lub przy przedłużeniu umowy to w sumie 3 899 zł, które można rozłożyć na 24 wygodne, nieoprocentowane raty, czyli po 135 zł miesięcznie plus 649 zł na start. Do tego cena abonamentu, na który można dostać oczywiście rabat za łączenie usług i płacić mniej. W komplecie dostaniemy wtedy także router Orange Airbox LTE. W tej cenie nie łatwo będzie o coś lepszego i pewność, że nowsze gry niebawem nie wyeliminują naszego nowego sprzęt z użytku. Na rynku HP Omen 15 występuje także w innych konfiguracjach sprzętowych – różnice dotyczą między innymi wielkości i rodzaju zainstalowanego dysku HDD lub SSD, pamięci RAM, pamięci karty graficznej i oczywiście ceny, która sięga nawet powyżej 5 000 zł. Są też i tańsze o słabszej specyfikacji np. z procesorem i3 – dla każdego coś dobrego. Ja zaś bardzo, ale to bardzo ucieszyłbym się z wersji, którą testowałem i która jest w naszej ofercie – mam nadzieję, że Omen okaże się w tym przypadku zapowiedzią pojawienia się także kolejnych gamingowych notebooków w Orange i któryś z nich na stałe zagości na moim biurku. A tymczasem myślę, czy nie dałoby się jeszcze raz pójść do komunii – w końcu maj tuż, tuż i pewnie nie jeden Omen stanie się prezentem na tę okazję. 😉

Udostępnij: HP Omen – czyli sprzęt gamingowy nie musi być bardzo drogi?
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:55 09-05-2017
  Ale tekst!!! Chyba najdłuższy w historii blogów :) Czyta się i czyta, ale czyta się bardzo przyjemnie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 11:50 10-05-2017
  Mi słowa laptop i gaming jakoś w parze nie idą. Jestem zwolennikiem tradycyjnych "PieCyków" :)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej