W myśl zasady 3R (ang.: Repair, Refurbish, Recycle) lub jest ktoś woli 3U (pol.: Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj ponownie, Utylizuj) staramy się jak najlepiej wykorzystać zebrane z rynku używane telefony. Część z nich po drobnych naprawach nadaje się do powtórnego wykorzystania i ponownie trafia na rynek, a te, które są już zużyte, zostają przekazane do przetworzenia - czyli recyklingu. Odzyskane w ten sposób zostają cenne surowce i komponenty, które mogą być wykorzystywane w procesie refabrykacji nowych urządzeń elektrycznych.
[caption id="attachment_13573" align="alignnone" width="750"] fot. Dekoeko[/caption]
Biżuteria z telefonów
Tym razem jednak część odzyskanych telefonów przekazaliśmy do przetworzenia w procesie upcyklingu, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce, np. dzieła sztuki czy inne przedmioty codziennego użytku. Dzięki współpracy z platformą Dekoeko ze starych i zużytych telefonów powstały oryginalne i unikatowe akcesoria: spinki do mankietów, pierścionki, naszyjniki, kolczyki i breloki.
Zobaczcie prezentację naszej kolekcji:
Zajęliśmy się... biżuterią z telefonów. Zobaczcie jakie cuda powstają i są do wygrania w #konkurs na blogu: https://t.co/gvp035JwEu pic.twitter.com/KhGHgKoKZ9
— Wojtek Jabczyński (@RzecznikOrange) 12 września 2017
Co jeszcze powstaje ze zużytych telefonów w ramach recyklingu?
Wiele materiałów ze starych telefonów jest ponownie użytych w refabrykacji telefonów komórkowych, notebooków, aparatów fotograficznych, konsol do gier.
[caption id="attachment_13574" align="alignnone" width="750"] fot. Dekoeko[/caption]
Inne materiały są używane do produkcji przezroczystego szkła ceramicznego będącego częścią np. płyt kuchennych. Tlenki przewodzące są kluczowymi elementami np. w ekranach LCD, czujnikach optycznych w aparatach fotograficznych oraz w kablach światłowodowych. Znajdują również zastosowanie fotowoltaiczne, są używane w produkcji paneli słonecznych.
Odzyskane srebro jest wykorzystywane do produkcji płyt głównych w urządzeniach elektronicznych, oświetleniu LED.
Inne komponenty w produkcji galwanotechnicznej służą do produkcji suwaków lub sprzączek do pasów bezpieczeństwa.
Niektóre materiały znajdziemy też w bateriach stosowanych w samochodach hybrydowych i elektrycznych. Wiele osób nie wie, ale średnio jeden na trzy samochody na drodze ma katalizator spalin, który został wykonany z części odzyskanych ze starych telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
[caption id="attachment_13575" align="alignnone" width="750"] fot. Dekoeko[/caption]
Jak pozbyć się używanego telefonu?
Jeśli gdzieś w Waszych szufladach zalegają jakieś stare telefony, możecie je zostawić w naszym salonie lub odsprzedać poprzez portal www.orangerecykling.pl, wspierając wybraną fundację.
Konkurs
Jeśli chcecie zdobyć unikatową biżuterię z telefonów, zapraszamy Was do konkursu. Opiszcie Wasz pomysł na ekologiczne wykorzystanie zużytego telefonu. Nagrodzimy 5 najbardziej twórczych i oryginalnych odpowiedzi.
Na Wasze komentarze czekamy do piątku 15.09 do godziny 12.00.
Komentarze
Ja ze swojej starej Motoroli bodajże V60 zrobiłam porfel/pudełko na pieniądze. Wyjęłam klawiaturę i baterie aby był lżejszy i monety lądują do portfela, którym jest stary telefon z klapką #wyznaczamtrendy #fashionista, w miejsce klawiatury. Łatwy i szybki sposób aby zaskoczyć ludzi przy kasie w sklepie 😀
Odpowiedzpozdrawiam !
A to nawet ciekawe. Ten wisiorek jest fajny, podoba mi się ten projekt.
OdpowiedzZastanawiam się czy podobnie jak z butelek pet nie dałoby się z telefonów robić ubrań (ale normalnych, nie „modowych” 🙂 ) Plastik jako podstawa do włókien, metale na zamki czy guziki, szkło, ceramika jako guziki czy ozdoby. Oczywiście ekonomicznie pewnie to nieopłacalne za diabła, ale ciekawi mnie czy technologicznie byłoby do dźwignięcia.
Skoro biżuteria, to mogłaby być też elegancka szkatułka na biżuterię, zrobiona w podobny sposób.
OdpowiedzMogłyby być też podstawki pod kubek lub ramki na zdjęcia.
Zużyty telefon można zainstalować przy doniczkach lub w ogródku i z odpowiednią aplikacją śledzić rozwój roślin 🙂 smartfon ze zbitym ekranem i zużytą baterią jak najbardziej się do tego sprawdzi – a to najczęstrze powody wyrzucenia telefonu na śmietnik. Można też z takiego telefonu zrobić stację pogodową, internetową nianię albo hotspot – zamiast generować kolejne elektrośmieci wykorzystać do odrabiania lekcji na łonie przyrody!
OdpowiedzJa to bym chciał posiadać zastawę stołową z moich archaicznych komórek. I tak oto był jadał niedzielnego schabowego na talerzu wykonanym ze starych nokii, popijał ulubioną herbatkę w kubeczku, który był kiedyś Samsungiem, jadł ciasteczko łyżeczką wykonaną z podzespołów starych Alcateli a na koniec delektował się pyszną Latte w filiżance z duszą SonyEricssona 😉
OdpowiedzTo moja idealna zastawa stołowa z duszą 😉
Na tej waszej stronie http://www.orangerecykling.pl/ co wpisałem jakiś model telefonu to wyskakuje „brak na naszej liście” i prośba o kontakt… Ta wasza lista obejmuje już tylko same smartfony i to najlepiej 2-3 letnie??? 😛
OdpowiedzEmitelek, z tego co udało mi się dowiedzieć taki komunikat pojawia się, gdy nie możemy zaproponować żadnej ceny za dany telefon. Lista telefonów jest dynamiczna, a jedną ze składowych jest potencjalna zbywalność danego modelu. Stąd prośba o kontakt i indywidualne ustalenia w sprawie ew. odbioru do utylizacji.
OdpowiedzO ile jest to stary telefon z androidem i działającą kamerą, to można zrobić z niego kamerę IP. Instalujemy tylko odpowiednie oprogramowanie (np. IP Webcam), maskujemy telefon, żeby nie było go widać, oczywiście zostawiamy podłączonego do ładowarki i mamy monitoring domu.
OdpowiedzCzy ta oferta to nie sygnał dla Orange, że czas na radykalne zmiany w ofercie na kartę ???????
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/lajt-mobile-no-limit-na-wszystko-i-10-gb-za-1999-zl,2,3,39944.html
Odpowiedza2mobile ma podobnie 😉
Odpowiedzhttps://a2mobile.pl/niewyczerpalne-pakiety
Ja z kilku starych telefonów, a dokładniej z ich klawiszy zrobił mini liczydla dla dzieciaków. Byłyby to liczydła inne niż wszystkie bo ich przedział liczbowy wynosiłby od 0-9 😉
OdpowiedzCzy biżuteria z telefonów jest bezpieczna dla zdrowia użytkownika – nie powoduje zatrucia szkodliwymi pierwiastkami?
OdpowiedzOczywiście. Wszystkie elementy są odpowiednio zabezpieczone – zatopione w żywicy epoksydowej. Osobna kwestia to osoby uczulone na różne metale.
OdpowiedzZe starego telefonu zrobię alarm samochodowy. Przylutuję, wezmę do akumulatora. A gdy zginie mój samochód podam numer IMEI a mundurowi znajdą go.
OdpowiedzZe swojej zużytej NOKI E51 zrobił bym lusterko dla kobiety – przydatna rzecz w damskiej torebce.
To że NOKIA E51 jak wiadomo ma dość duży wyświetlacz, wyjął bym płytę główną + ekran + klawiaturę + baterię i w miejsce ekranu i klawiatury wstawił bym idealnie wycięte do konturu lusterko – to przedniej części.
A w tylnej części wykorzystując miejsce z aparatu fotograficznego na całej szerokości wstawił bym lusterko lekko powiększające.
W takim bym to sposób ekologiczny wykorzystał telefon który przyda się nie raz kobiecie w nie jednej sytuacji.
OdpowiedzUniwersalny, wieloletni kalendarz ścienny – na magnetycznej tablicy (rozmiarów A4/A3) rozmieszczamy elementy klawiatury, podklejone kawałkami magnesu. Całość zdobią bebechy komórek, tworząc oryginalny bałagan, cmentarzysko technologii.
Duży zegar ścienny – luźna kompozycja elementów rozlokowana na dużej powierzchni ściany. Fragmenty telefonów obrazują godziny i minuty, w środku natomiast jest zamontowany mechanizm zegarowy, fabrycznie nowy… niestety 😉
Ubranie na bal przebierańców, kreacja geek 😉 Nieprzezroczyste elementy (obudowy, płyty główne) łączymy tak aby stanowiły okrycie, np. bluzę czy tunikę. Elementy przezroczyste uatrakcyjniają ubiór, odkrywając nieco ciała. Te prześwity to symboliczna wymowa, że nasz świat nie jest do końca zdehumanizowany 😉
OdpowiedzStarymi komórkami można by wykleić pokój , sufit i ściany . To propozycja dla fanów nowych technologii .
OdpowiedzI to zagorzałych fanów 😉
OdpowiedzJa myślę, że zużyte telefony można by wykorzystać i stworzyć z nich różne, fajne dekoracje do domu: obrazy, plakaty, ścianki, dekoracje wiszące itp.
OdpowiedzJestem działkowcem, więc to co przydatne na mojej działce to chętnie przygarniam, a jak jeszcze jest ekologiczne to już w ogóle cieszy me serce. Z przetworzonych telefonów można zrobić akcesoria działkowe jak doniczki, grabki, haczki, płotki, ozdoby i inne cuda wianki.
OdpowiedzBardzo dziękujemy za Wasze odpowiedzi i propozycje kreatywnego i praktycznego wykorzystania starych i zużytych telefonów.
OdpowiedzNasza blogowa Komisja wybrała 5 pomysłów, których autorami są Artur, robert, mq, Prz i Emilka. Zwycięzców proszę o kontakt – monika.kulik@orange.com.
Podajcie co wybieracie – wisiorek, kolczyki, pierścionek (jest regulacja wielkości), brelok czy spinki do mankietów i gdzie mam to wysłać ;).
Gratulacje dla laureatów 🙂 Nareszcie „nowi” startują w blogowych konkursach 😉 Tak trzymać Drodzy 🙂
OdpowiedzA czy będzie gdzieś można tę biżuterię kupić?
OdpowiedzNie planujemy sprzedaży.
Odpowiedz