Bezpieczeństwo

Black Friday? Oby nie okazał się… czarnym piątkiem

Michał Rosiak Michał Rosiak
24 listopada 2022
Black Friday? Oby nie okazał się… czarnym piątkiem

Zacieracie już ręce z myślą o Black Friday? Ja trochę też, aczkolwiek w takich sytuacjach odzywa się we mnie dusza bezpieczniaka. Wiem, to zboczenie zawodowe. Ale jakoś tak nie lubię być ofiarą socjotechniki...

Zacznijmy od tego, że prawdziwy Black Friday to mają w USA... Tam naprawdę zniżki są takie, że ceny cierpią, uderzając o beton sklepowych podłóg, a klienci jeszcze z brzuchami pełnymi indyka po Święcie Dziękczynienia stają do walki (niemalże) na śmierć i życie o Okazje przez Bardzo Duże O. A u nas? Widziałem ostatnio statystyki, dowodzące, że kopiując amerykańskie święto komercji, polskie sklepy opuszczają ceny średnio o niewiele ponad 3%...

Po pierwsze - sprawdzaj ceny!

Przykładowo u nas, o czym pisała Ewa, podczas trwającego już Black Week, faktycznie spadają znacząco w porównaniu do tego, ile początkowo trzeba było zapłacić za sprzęt, który dostaniecie w promocji. To jednak nie jest reguła. Internet pełny jest dowodów (zdjęć przed/po), gdy towary wyraźnie drożały 1-2 tygodnie przed Black Friday, by potem ceny mogły "sensacyjnie spaść". Wystarczy wpisać w wyszukiwarce model urządzenia, które chcemy kupić, by zobaczyć, czy faktycznie zostało wycenione atrakcyjnie.

Powiecie: "Ale przecież to nie jest kwestia cyber-bezpieczeństwa!". A ja nieco przewrotnie się z Wami nie zgodzę. Na czym oparty jest phishing, o którym regularnie, do znudzenia piszę? Na socjotechnicznych sztuczkach! Warto nauczyć się w takich sytuacjach rozpoznawać ściemę. Wtedy później będzie nam to przychodzić łatwiej. Poza tym na upartego takie oszu... kreowanie promocji to też swego rodzaju phishing, choć ostateczne koszty wpadki faktycznie raczej okażą się mniejsze.

Po drugie - uważaj na phishingi

Tym razem już te prawdziwe. Co prawda ja jeszcze nie dostałem na maila żadnej "super okazji". Być może dlatego, że zarówno nasza sieć korporacyjna jak i Gmail, gdzie mam prywatne konto, bardzo dobrze radzą sobie z tego typu treściami. Stawiam jednak dolary przeciwko orzechom, że hula tego po sieci sporo., Dla oszustów zarabiających na czymś, co w naszej CyberTarczy zawiera się w kategorii "Lewe Sklepy" Black Friday jest - podobnie jak dla uczciwych sprzedawców - okresem, gdy wyjątkowo dużo się dzieje. W końcu to czas, gdzie nikt się dziwi, że coś jest wyjątkowo tanie!

Co może się zdarzyć? Możemy trafić na stronę, gdzie za nieistniejące towary przelejemy pieniądze na konto słupa. To wersja najczęstsza w tego typu oszustwach i najłagodniejsza. Może się też zdarzyć fałszywa bramka płatności. Wtedy jest już gorzej, bo po wpisaniu login i hasła do naszego banku, ten trafia do przestępców. A oni uzyskują pełen dostęp do naszego konta.

Po trzecie - Black Friday to nie wszystko

Przyznam Wam, że sam też się zamierzam jutro porozglądać po ciekawych ofertach :) Ale nie za wszelką cenę. Mam w głowie parę gadżetów, o które chętnie rozszerzyłbym moją "stajnię". Być może skuszę się na jakąś wyjątkową okazję jeśli się trafi, ale nic na siłę. W Black Friday można trafić na fajne oferty. Może nawet na coś, co planowaliście kupić już od jakiegoś czasu, a teraz wreszcie cena spadnie do akceptowanego poziomu? Ale nic na siłę. Jutro też jest dzień, a przed świętami też będą okazje. Black Friday to fajna sprawa - ale przy odrobinie nieuwagi może się okazać czarnym piątkiem. Uważajcie.

Grafika użyta w tekście została stworzona przez sztuczną inteligencję w ramach projektu Dall-E (https://labs.openai.com/)


Oferta

Dajemy 3 GB dla kibiców

Kasia Barys Kasia Barys
22 listopada 2022
Dajemy 3 GB dla kibiców

W pierwszym meczu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata, nasza drużyna zremisowała z Meksykiem. Było blisko, ale niestety nie udało się zdobyć bramki. Na pocieszenie dla klientów Orange mamy 3 GB internetu.

Skorzystać z bonusu można, wysyłając SMS-a z zakładki „dla Ciebie” lub „dla Firm” w aplikacji Mój Orange lub standardowo o treści TABASCO pod numer 233 (opłata za SMS-a zgodna z cennikiem planu taryfowego). Jeśli jesteś użytkownikiem Orange Flex dodatkowe 3 GB otrzymasz, wpisując TABASCO w aplikacji, w zakładce „Kody promocyjne”. 

Na numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać w ciągu 24 godzin od publikacji tego posta. Promocyjne GB są ważne 7 dni od daty aktywacji i obowiązują tylko w kraju.


Oferta

Black Week w Orange: obniżki nawet do 1008 zł

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
22 listopada 2022
Black Week w Orange: obniżki nawet do 1008 zł

Black Friday to nie tylko wielkie okazje cenowe, ale także wyjątkowa możliwość zrobienia przedświątecznych zakupów. W Orange promocje startują już dziś i tym samym zapowiadają cały tydzień – tak zwany Black Week. Czeka na Was wiele miłych niespodzianek do 28 listopada. Co wybrać? Podpowiadamy! W wybranych abonamentach przecenimy następujące urządzenia, do wyboru m.in.:

  • Zestaw Samsung Galaxy Z Flip4 5G 256GB + Samsung Galaxy Watch4 44mm eSIM taniej aż o 1008 zł
    Więcej informacji o urządzeniach z zestawu znajdziecie tutaj
  • OPPO Reno7 5G taniej o 552 zł
  • Nokia G60 5G 6/128GB taniej o 288 zł
    Polecam test Michała
  • Xiaomi Redmi 10 5G 4/64GB taniej o 120 zł

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że to tylko wybrane urządzenia z wielkich okazji cenowych. Więcej przecenionych smartfonów i akcesoriów znajdziecie na stronie Orange.

Oferta limitowana. Obowiązuje do 28 listopada lub do wyczerpania zapasów.

Naprawdę warto skorzystać!

Scroll to Top