;

Bezpieczeństwo

Choć antywirus to za mało… (5)

Michał Rosiak

29 listopada 2018

Choć antywirus to za mało…
5

…odnoszę wrażenie, iż niektórzy uważają, że w ogóle nie jest potrzebny. A to założenie z gruntu błędne i jest to określenie wyjątkowo łagodne. Czemu w ogóle o tym piszę? Bo przyjrzałem się ostatnio statystykom CyberTarczy.

Takie stare, a jeszcze jare

Sality, Conficker, Necurs. Co łączy te trzy nazwy? Oczywiście to, że wszystkie są nazwami botnetów, ale także fakt, iż… nie powinny już istnieć. W dzisiejszych czas rok egzystencji w internecie to już sporo. Przez 5 lat w technologii zmienia się niekiedy tyle, co kiedyś w trakcie jednej epoki. A co dopiero, jeśli mówić o malware, skoro – jak pisałem po konferencji Security Case Study – blisko 100 procent (dokładnie 96) spośród 2,5 miliona sampli malware’u, analizowanych dziennie przez Microsoft jest jednorazowa.
Czym w takim razie wytłumaczyć fakt, że wśród użytkowników Neostrady (czy raczej wśród ich urządzeń) znajdują się sprzęty zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, liczącym… piętnaście lat? Tak tak – gdyby botnet Sality był człowiekiem, za 3 lata mógłby sam pójść na piwo. Conficker jest nieco młodszy (powstał w 2008), zaś Necurs to w porównaniu do „kolegów” jeszcze dziecko ;), tym niemniej 6 lat wśród malware’u to wciąż mnóstwo czasu.

Skąd to się wzięło?

Dobra, nie zostawię Was bez odpowiedzi na pytanie z poprzedniego akapitu (tak mi się przynajmniej wydaje). Powodów może być sporo, począwszy od tego, że w przypadku niektórych odmian opisywanego malware’u organy ścigania mogły już dawno przejąć przestępczą infrastrukturę (biorąc pod uwagę terminy to mogli już dawno zapomnieć, że w ogóle istniała). W efekcie infekcja została, ale botnet nie robi już nic złego. Ofiary mogą też korzystać nieprzerwanie z sieci Orange Polska, gdzie znane adresy IP powiązane z botnetami są od bardzo dawna sinkholowane i regularnie dodawane. Mogli też (to w sumie działa wspólnie z poprzednim punktem)… zrezygnować z oprogramowania zabezpieczającego, zgodnie z coraz powszechniejszą modą na „zdrowy rozsądek wystarczy”.

Cóż – o ile w przypadku urządzeń z Androidem zazwyczaj tak (specyfika systemu z zielonym robotem znacząco utrudnia zainstalowanie wirusa, przy założeniu, że korzystamy wyłącznie z oficjalnego sklepu i nie modyfikowaliśmy urządzenia), to z systemami stacjonarnymi nie jest już tak łatwo. Oczywiście rozsądek zawsze jest wskazany, a CyberTarcza swoje zrobi. Monitorowanie podejrzanych połączeń w naszej sieci i nawet (jak widać) antywirus też się przydadzą.

Necurs *20 tysięcy

Jeśli jesteście klientami Orange Polska, nie zaszkodzi zajrzeć na stronę CyberTarczy, by dowiedzieć się, czy przypadkiem któraś z takich niespodzianek u Was nie siedzi. U rekordzistów w ciągu ostatniego miesiąca Necurs usiłował się połączyć z przestępczą infrastrukturą ponad 20 tysięcy razy. Tam pewnie czekałby na niego ransomware Locky, najpopularniejszy „ładunek” w przypadku tego złośnika. No i pamiętajcie o zaktualizowaniu i uruchomieniu antywirusa. A nuż coś znajdzie? I nie zdziwcie się, gdy włączając przeglądarkę zamiast poszukiwanej strony zobaczycie informację o zagrożeniu. Szczegółowa instrukcja poprowadzi Was „za rączkę” i pomoże wyczyścić urządzenie.

Udostępnij: Choć antywirus to za mało…
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 17:42 29-11-2018
  Nie wiem, jakim trzeba być "laikiem", aby "skorzystać" z prowadzenia za rączkę... Jak ktoś tak robi, to "z urzędu" nie powinien mieć dostępu do internetu! ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 17:52 29-11-2018
   No ale z drugiej strony nie każdy musi być geekiem, jak my, c'nie? :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marcin Czajka 18:51 29-11-2018
    Nie każdy musi być geekiem, ale... Ale czytanie ze zrozumieniem nie boli. Jak wyskakuje jakiś komunikat, to trzeba najpierw przeczytać co w nim pisze a nie bezmyślnie klikać dalej, żeby tylko przejść do następnego kroku, żeby już uruchomić program lub grę. Tak człowiek automatycznie ogranicza swoją zdolność myślenia i poznawania, bo zastąpienie myślenia antywirem i firewallem niestety jest krokiem wstecz w rozwoju. Nie mówię nie zabezpieczeniom (chociaż sam z nich nie korzystam, bo nie mam żadnych korzyści), ale nie mogą zastąpić myślenia.
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:31 29-11-2018
  Przestrogi nigdy nie za wiele :) Ludzie czasem robią wiele rzeczy z automatu. Ale czasami to słono kosztuje.
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 18:34 28-04-2019
  Ehhh a ja od dawna nie używam antywirusów.
  Odpowiedz

;

Reklama

Zapraszam Cię do Ekipy Orange (14)

Stella Widomska

29 listopada 2018

Zapraszam Cię do Ekipy Orange
14

Czasem jak czytam Wasze komentarze pod naszymi blogowymi wpisami (zwłaszcza tymi o tematyce reklamowej) pojawiają się pytania o szansę na wystąpienia w kampaniach Orange Polska. Że owszem aktorzy z castingu fajna sprawa, ale może czasem warto pokazać prawdziwych ludzi. Takich, którzy korzystają z naszych usług i chętnie staną się ich ambasadorami. I nie będę ukrywać, że do mnie to trafia. Trafia tak, że dziś zapraszam na casting. 🙂 Serio. Casting do Ekipy Orange. Co to jest Ekipa Orange? Co można wygrać? Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Uwaga, tłumaczę.

Ekipa Orange to osoby (idealnie jeśli znajdziemy takie dwie), które są pozytywnie zakręcone na punkcie technologii, lubią testować, sprawdzać, opowiadać, poszukiwać, porównywać… Fajnie jeśli te osoby lubią też (z wzajemnością) Social Media, bo zwycięzcy przejmą nasze kanały w mediach społecznościowych. I będą to robić zawodowo – w sensie za wypłacaną przez nas pensję. Ja wiem, że w branży telco to chyba pierwsza taka oferta, ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Czujesz zew testera? W takim razie dołącz do Ekipy Orange i zacznij bawić się najnowszymi gadżetami zawodowo! Ja zapraszam i uważam, że to będzie fajna przygoda. Zdradzę tylko, że będę w trzyosobowej komisji, która wyłoni finalistów. 🙂 No właśnie, a co trzeba zrobić, aby nim zostać? Wystarczy wysłać nam film, w którym przedstawicie siebie i swoją pasję. Zapraszam Was na stronę www.orange.pl/view/orange-ekipa. Przeczytacie tam regulamin, który powinien odpowiedzieć na większość pytań, jakie przychodzą Wam do głowy. Stanowisko twórcy materiałów publikowanych na profilach społecznościowych Orange Polska czeka. Pamiętajcie – w czasie trwania akcji, każdy uczestnik może zgłosić tylko jeden materiał. Prace możecie nadsyłać do 12 grudnia. My w terminie 10 dni roboczych od dnia zakończenia akcji opublikujemy listę  zwycięzców. Trzymam kciuki, żeby znalazło się na niej właśnie Twoje nazwisko! Do dzieła! 🙂

Udostępnij: Zapraszam Cię do Ekipy Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 14:19 29-11-2018
  pablo! pablo! pablo_ck!!! Ty musisz wziąć w tym udział! :D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Stella Widomska 15:27 29-11-2018
   No ba! Sam ostatnio u mnie w komentarzu pisał, że chętnie się u nas pojawi w reklamie. Nie wiem kiedy będzie druga taka okazja. Zapraszam. :-)
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 15:45 29-11-2018
   Hehe emitelek :) Spróbować mogę, ale....myślę że to stanowisko jest dla osób młodych, bez rodziny, ludzi którzy mają dużo wolnego czasu i temu się poświęcą. Ja jako młody ojciec 1 r. i 4 msc. dziecka nie ma na nic czasu ;p Nawet nie mam kiedy się dobrze wyspać ;p
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 16:19 29-11-2018
    To nie jest jako dodatkowe zajęcie, bo tak z tekstu można wnioskować, ale pełne zaangażowanie i podróże. :)
    Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 18:35 28-04-2019
   Pasowałby :D
   Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 15:17 29-11-2018
  Praca na cały etar. Ale jak ciekawie wyglada. :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 15:18 29-11-2018
  Obsługa FB i Twitter zdalnie z miejsca zamieszkania czy zwycięzców czeka wizyta w siedzibie Orange ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Stella Widomska 15:25 29-11-2018
   To ja od razu tłumaczę. Nie chodzi o obsługę naszych kanałów czytaną jako publikację gotowych treści, tylko wspólne przygotowywanie kontentu z udziałem zwycięzcy. Chodzi m.in. o testy sprzętu, porównania ofert, usług, aplikacji, obecność na ważnych dla nas wydarzeniach i relacjonowanie ich. Mówić wprost - Orange Polska ma swoją siedzibę w Warszawie i tu powstaje kontent, czyli zwycięzca musi rozważyć systematyczne bywanie w Warszawie.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 15:28 29-11-2018
    No i wyjaśnione :) Szukałem w Regulaminie i nie było, dzięki :)
    Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 15:55 29-11-2018
    Jednak przyszłość to praca zdalna, a tutaj pełne zaangażowanie z częstymi podróżami. Przejdę do "poczekalni" i zaczekam na "Home Office" :) Chodź patrząc na Polski rynek, to daleka droga.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 10:45 30-11-2018
     Myślę że to tylko kwestia czasu ;) Spróbować można :) A nóż widelec :) ;p
     Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 14:57 30-11-2018
  Próba nie strzelba ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  paolo4 08:25 12-12-2018
  Poszło! Hura! Nie dostałem żadnego maila z potwierdzeniem dostarczenia. Czy napis: ,,Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia" wystarczy. Mogę mieć pewność, że do Was dotarło? Gdyby link nie działał to dacie znać, hmm? Choć sprawdzałem - działa :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 01:46 03-01-2019
  I kto dostał się w końcu do Waszej ekipy?
  Odpowiedz

;

Oferta

Testowaliśmy smartfony OPPO. Czarny byk i syrenka z łezką (11)

Marta Krajewska

29 listopada 2018

Testowaliśmy smartfony OPPO. Czarny byk i syrenka z łezką
11

Smartfony OPPO trafiły do sprzedaży w Europie w sierpniu tego roku. To oznacza, że wkrótce możemy spodziewać się tej marki w Polsce. Niewykluczone, że będą dostępne również w Orange Polska. Miałam okazję zrobić szybki test dwóch modeli: Find X Automobili Lamborghini Edition oraz RX17 Pro.

OPPO Find X Automobili Lamborghini, czyli elegancka czerń i zawrotna szybkość

Wersja Find X miała premierę w czerwcu, a do sprzedaży trafiła w sierpniu. Jak twierdzi producent, model sprzedał się na pniu. Na fali popularności, OPPO wypuściło limitowaną edycję smartfonów inspirowaną marką Lamborghini.

Już na pierwszy rzut oka OPPO Find X Lamborghini wygląda, jak założył producent, czyli luksusowo. Czarna obudowa zrobiona z włókna węglowego i szkła, wygrawerowane logo Lamborghini (byk), lśniący ekran pokryty Gorilla Glass 5 tworzą elegancki design. Ten model ma także spory wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,42 cala.

OPPO postanowiło zaskoczyć i umieściło w górnej części obudowy wysuwany panel. Znajdują się tam dwa tylne aparaty, 16 i 20 megapikselowy oraz przedni, 25 megapikselowy. Panel wysuwa się po uruchomieniu aplikacji aparatu, poza tym jest niewidoczny. Dzięki temu telefon ma wygląd jednolitej, lśniącej bryły. To rozwiązanie ma praktyczny aspekt – aparat przez większość czasu jest ukryty, więc unikniemy zarysowania.

Wróćmy jednak do samego telefonu. Mariaż producenta smartfonów i luksusowej marki samochodów miał nasuwać skojarzenia nie tylko z prestiżem i elegancją, ale przede wszystkim – szybkością. I rzeczywiście OPPO Find X Lamborghini działa bardzo szybko, za sprawą najnowocześniejszego obecnie na rynku procesora Qualcomm Snapdragon 845. Ten układ jest nie tylko wydajny, ale ma także funkcje obsługujące sztuczną inteligencję, czy wirtualną rzeczywistość. Smartfon działa na Androidzie 8.1 Oreo i ma 512 GB pamięci oraz 8 GB RAM.

Natomiast zawrotną szybkość osiąga podczas ładowania. Producent obiecuje, że w ciągu 35 minut można naładować baterię od 0 do 100%. Jest to możliwe dzięki technologii ładowania SuperVOOC, 10V/5A 50W 10V/5A (50W). Sprawdziłam to, i choć trudno uwierzyć, telefon ładuje się w przewidzianym czasie. To oznacza, że nie musicie podpinać go do ładowarki na noc. Wystarczy zrobić to rano, a po prysznicu i kawiemamy naładowaną baterię.

OPPO Find X Lamborghini jest dostępny w pięknym pudełku, a na zestaw składa się ładowarka i bezprzewodowe słuchawki – wszystko sygnowane logo Lamborghini.

Bardzo szybki test OPPO Find X Lamborghini zakończył się prostym wnioskiem: to świetnie zapowiadający się telefon. Jestem ciekawa, jak sprawdzi się w dłuższym użytkowaniu.

Cena rynkowa: 1699 euro.

OPPO RX17 Pro, czyli syrenka z łezką

Drugi model OPPO, który trafił do bardzo szybkiego testu, to OPPO RX17 Pro. Producent postawił na zaskakujący design – smartfon jest w mieniących się odcieniach różu i turkusu. Ten kolor został nazwany Radiant Mist, ale mnie skojarzył się z syrenką. Skojarzenie z tęczą również jest na miejscu 🙂

W RX17 Pro również mamy spory wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,4 cala. Na górze ekranu producent zainstalował mały notch, czyli wcięcie w kształcie kropli wody, czy łezki. Znajduje się tam przedni, 25 megapikselowy aparat. W tym modelu, podobnie jak w Find X, producent postawił na mocny aparat do selfie. Z tyłu mamy za to dwa aparaty: 20- oraz 12- megapikselowy ze zmienną przysłoną. Na uwagę zasługuje tryb nocny. W tym modelu producent zastosował rozwiązanie znane z niektórych modeli Huawei, czyli inteligentną stabilizację podczas robienia zdjęć nocnych. Efekt? Zaskakująco udane zdjęcia nocne, z widoczną dużą ilością szczegółów.

Co jeszcze oferuje tęczowy OPPO? Podobnie jak Find X, mamy tutaj technologię szybkiego ładowania SuperVOOC 10V/5A 50W. W ciągu 40 minut naładujemy baterię od 0 do 100 %, a w 10 min – do 40%.

Procesor użyty w telefonie to Snapdragon 710 ze 128 GB pamięci i 6 GB RAM. Z dodatkowych, ciekawych funkcji, RX17 Pro ma czytnik linii papilarnych w ekranie.

Bardzo szybki test OPPO RX17 Pro wypadł obiecująco: smartfon przyciąga wzrok unikalnym designem, ale ma sporo do zaoferowania również w codziennym użytkowaniu.

Cena rynkowa: 599 euro.

Jesteście ciekawi telefonów OPPO? Bo ja bardzo.

Udostępnij: Testowaliśmy smartfony OPPO. Czarny byk i syrenka z łezką
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Mateusz 13:15 29-11-2018
  Oppo Find X wygląda rewelacyjnie :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Njsh 14:35 29-11-2018
  A czy te cudeńka będą miały wsparcie dla VoLTE i WiFi Calling?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 14:58 29-11-2018
  Piękne, OPPO Find X Automobili Lamborghini przepiękny design, ciekawe jak sprawuje się aparat?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 10:43 03-12-2018
   pablo, sprawdzimy to przy dłuższym teście, obiecuję :-) na razie podzieliłam się pierwszymi wrażeniami.
   Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 15:06 29-11-2018
  Oj bardzo ciekawym. Ciekawi mnie tez jakie dzialania podejmie Krzysztof Sylwerski w celu zaistnienia marki w Polsce. A pół żartem, pół serio czyżby wypasiony konkurs świąteczy z nową marką jako sponsorem? ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 15:16 29-11-2018
   Rozumiem, że zasilił zasoby w Oppo ? :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 15:21 29-11-2018
    Krzysiek? Tak. Od września jeśli dobrze pamiętam pracuje w ich PR.
    Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 16:25 29-11-2018
   @mike278 kto wie, Ty to masz nosa, nagroda byłaby zacna :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Pietro 09:44 03-12-2018
  Napisaliście tylko to co można znaleźć w materiałach marketingowych. A jak wypadły wasze testy ? Co i jak testowaliście ? Kiedy zamieścicie konkrety ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 10:45 03-12-2018
   hej, to był bardzo szybki test, podzieliłam się pierwszymi wrażeniami. Na pewno pokażemy dłuższy test wybranego modelu OPPO.
   Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 18:36 28-04-2019
  Drogi ten Lamborghini.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej