W tym tygodniu uruchomiliśmy nową usługę – aplikację mobilną Chroń Dzieci w Sieci. Widzicie pewien efekt końcowy, na który składa się wiele elementów. Myślę, że to ważne, aby pokazać ten produkt w szerszym kontekście, oddając nasz sposób myślenia o odpowiedzialności społecznej firmy.
Aplikacja Chroń Dzieci w Sieci to kolejna nasza usługa, która ma za zadanie zapewnić rodzicom odpowiednie narzędzia kontroli rodzicielskiej. Pierwszym takim produktem był Bezpieczny Starter, wprowadzony na rynek w 2014 roku.
Ważne, że oba te produkty powstały w odpowiedzi na konkretne wyzwania społeczne, które stoją przed rodzicami. Od kilku lat badamy, jak wygląda kwestia wykorzystania nowych technologii i internetu przez dzieci, sprawdzamy, jak korzystają z internetu, pytamy, czy znają zasady bezpieczeństwa i wiedzą co robić w sytuacji zagrożenia. Badamy również kompleksowo rodziców.
Najnowsze badania pokazują, że o ile rodzice mają kontrolę, a raczej poczucie kontroli, nad komputerem podłączonym do internetu w domu, to tylko 23% z nich kontroluje dostęp do internetu w smartfonie dziecka. Na ten właśnie problem odpowiadają nasze usługi – Chroń Dzieci w Sieci czy Bezpieczny Starter.
Badania pokazują, że 32% rodziców nie jest przekonanych, że posiada odpowiednią wiedzę o niebezpieczeństwach, na które narażone są dzieci w interencie, a 89% chce poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. To dla takich właśnie rodziców przygotowaliśmy internetowy kurs Bezpiecznie Tu i Tam.
Ważne jest dla nas, aby same dzieci znały zasady mądrego i twórczego korzystania z internetu. Od ponad 10 lat współpracujemy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę przy tworzeniu materiałów edukacyjnych dla dzieci na temat bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo znajduje się też wśród kompetencji cyfrowych, których uczymy dzieci ze świetlic szkolnych w programie MegaMisja. Zajęcia z bezpiecznego internetu są też obecne w Pracowniach Orange. Do współpracy zapraszamy również szkoły.
Kolejną istotną dla nas kwestią jest zaangażowanie pracowników. Z jednej strony to odpowienio przeszkoleni Doradcy, którzy służą swoja wiedzą naszym klientom w 200 salonach sprzedaży, z drugiej wolontariusze, którzy w szkołach prowadzą zajęcia na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci. To również rodzice, którzy w trosce o mądry i bezpieczny rozwój swoich dzieci korzystają z materiałów edukacyjnych Fundacji Orange czy instalują na swoich telefonach usługę ochrony rodzicielskiej.
Istotnym elementem tej układanki są nasi partnerzy społeczni. Współpraca z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (wcześniej Fundacja Dzieci Niczyje) zaczęła się od pamiętnej kampanii z Wojtkiem, który „też ma 12 lat”. Przez kolejne lata wspólnie pracowaliśmy nad tym, aby nauczyć dzieci i rodziców, jak radzić sobie z całym cyfrowym światem, także tym bardziej niebezpiecznym.
Ważnym partnerem w ocenie aplikacji Chroń Dzieci w Sieci jest Stowarzyszenie Twoja Sprawa, które zarzucało operatorom telekomunikacyjnym, że nie oferują należytych zabezpieczeń przed dostępem dzieci do pornografii. Dzięki współpracy udało nam się stworzyć produkt, który odpowiada na to wyzwanie i pomaga rodzicom odpowiednio zabezpieczyć telefon dziecka przed niepożądanymi treściami.
Te wszystkie działania składają się na jeden z celów strategii społecznej odpowiedzialności Orange Polska 2016 – 2020 „Zapewniamy dzieciom bezpieczne warunki korzystania z nowych technologii”. Zarówno bowiem nasi klienci, jak i opinia publiczna wymienili bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo dzieci w sieci, jako ważny obszar odpowiedzialnego społecznie operatora telekomunikacyjnego.