Przedwczoraj newsem w mediach było nagranie internetowe nastolatki, którego konsekwencje okazały się bardzo poważne - samobójstwo chłopaka, o którym opowiadała w nagraniu. Dziś w "Polityce" można przeczytać raport Co czyha w Sieci Edwina Bendyka (dziś o 13.20 dyskusja o raporcie w TOK FM). Cyberprzemoc to nowy i coraz poważniejszy problem społeczny.
Złudne poczucie anonimowości, zwykła bezmyślność, działanie pod wpływem emocji – i w jednej sekundzie wiadomość czy zdjęcie wysyłane są do tysiąca internautów i żyją w Sieci wiecznie. Z badań zrealizowanych w 2007 roku wynika, że 52% dzieci miało do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub poprzez telefon komórkowy, 21%, doświadczyło poniżania i upokarzania, 16% straszenia i szantażowana, a 29% zgłasza, że ktoś w Sieci podawał się za nie wbrew ich woli. Ponad połowa (57%) osób w wieku 12-17 lat była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli.
Kampania społeczna Fundacji Dzieci Niczyje „Stop cyberprzemocy”, którą wspiera Fundacja Orange mówi właśnie o tym problemie. Elementem kampanii są nie tylko spoty telewizyjne, ale także specjalne materiały dydaktyczne – poradnik „Jak reagować na cyberprzemoc” i scenariusze zajęć lekcyjnych. Na podobny temat pisał Wam też ostatnio Rysiek. Uczmy dzieci mądrze korzystać z nowych technologii.