Rozrywka

Dlaczego rosną ceny gier komputerowych

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
27 lutego 2023
Dlaczego rosną ceny gier komputerowych

Gry komputerowe to droga pasja. Szczególnie jeżeli gracz oczekuje wizualnego spektaklu. Raytracing, wysokiej jakości tekstury, ciekawie napisane scenariusze. To wszystko sporo kosztuje. Lata doświadczenia z gamingiem uświadomiły mi, co wpływa na cenę produktu. Jeśli ostatnio kupowałeś grę 10 lat temu, dziś średnia cena może Cię zszokować.

Sam zdziwiłem się, gdy za cyfrowe wydanie Hogwart's Legacy przyszło mi zapłacić ponad 350 zł. Za te same pieniądze, 9 lat temu mogłem dostać edycję kolekcjonerską "Infamous Second Son" na konsolę PS4 i to w dniu premiery. Nowa generacja - nowe ceny?

Różnica między PC, a konsolą

Zapewne zauważyliście, że gry przeznaczone na konsolę są droższe od wersji na komputery osobiste? Głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest konieczność wykupienia licencji przeznaczonej na platformę. W cenie gry wydanej np: na Playstation 5 znajduje się już opłata dla producenta konsoli, który nalicza prowizję od każdej sprzedanej kopii. W przypadku oprogramowania wydanego na komputery osobiste z systemem Windows, takiej opłaty nie ma, co wyraźnie wpływa na końcową cenę.

Warto wspomnieć, że producenci sprzętu zarabiają głównie na licencji na gry. Przez kilka lat od premiery Playstation 3, Sony traciło nawet kilkaset dolarów na sprzedaży jednej konsoli! Strategia przychodu z branży gier wideo oparta jest bowiem na wieloletnim rozwoju i opłatach licencyjnych.

Dlaczego wersje cyfrowe kosztują tyle, co gra w pudełku

xbox series x czy warto

Doszliśmy do momentu, w którym gry pudełkowe kosztują mniej więcej tyle co wersje cyfrowe. Jeszcze kilka lat temu produkcje, które mogliśmy pobrać bezpośrednio na dysk urządzenia były znacznie tańsze. Oszczędzał na tym nie tylko klient, ale również producent. Dziś digitalizacja stoi na wysokim poziomie, a wspomniane wcześniej Hogwarts Legacy możecie pobrać za pomocą Orange Światłowód w mniej niż pół godziny. Dlaczego więc cena jest podobna, jeśli znika koszt magazynowania pudełka, czy jego przygotowania?

Ze względu na kilka czynników, choćby fakt, że nawet, gdy nie mamy pudełka, w zamian pojawiają się koszty utrzymania serwerów i prowizje sklepów internetowych. Wiele platform internetowych, jak Steam, czy Epic Games Store, ceny opiera na wartości produktu w dolarach. Średnia cena nowej gry komputerowej w Stanach Zjednoczonych wynosi ok. 70 dolarów. W październiku ubiegłego roku zmienił się przelicznik dolara na Steam, dlatego gry kupowane w złotówkach znacznie podrożały. Cena wrosła nawet o 20%! Gry komputerowe są coraz częściej towarem eksportowym, a światowa sytuacja gospodarcza może wpłynąć również na rozrywkę.

Produkcja gier komputerowych to złożony proces

Branża gier wideo rozwija się w bardzo szybkim tempie, a produkty wnoszone są na znacznie wyższe poziomy nie tylko graficzne. Aby stworzyć grę wysokobudżetową (określaną mianem produkcji AAA) w jej przygotowanie należy zaangażować grono specjalistów. Twórców scenariusza, grafików komputerowych, programistów, animatorów, czy level designerów. A to sama produkcja! Jest jeszcze postprodukcja, czy promocja, do której potrzebni są kolejni profesjonaliści. Jeszcze kilka lat temu ten proces był znacznie mniej skomplikowany. Wtedy grupka znajomych była w stanie zaprogramować ciekawą grę, która broniła się samą treścią. Dziś rynek jest przesycony, a wyróżnienie się jest trudnym wyzwaniem. Łatwiej mają Ci, którzy już są znani, ale ich koszty też nie są małe. Produkcja GTA V zamknęła się w kwocie bliskiej... 250 milionów dolarów! Tak, mówimy o wydatkach na poziomie hollywoodzkiego blockbustera! Mimo tego, zarobki też są zacne, bo 8 lat od wprowadzenia swojego produktu na rynek, studio Rockstar zarobiło na nim... ponad 6 miliardów dolarów.

Sposoby na tanie granie

ea play xbox game pass najlepsze gry

Pierwszy i najbardziej czasochłonny sposób to po prostu czekać. Wartość gier komputerowych znacząco spada średnio po roku od premiery. Producenci często przygotowują w takim czasie udoskonalone wersje produktów wraz z dodatkami. Wtedy możemy zastanowić się nad kupnem gry, której koszt w dniu premiery przekraczał nasz budżet.

Drugim sposobem jest oczekiwanie na promocje. W wielu sklepach cyfrowych, np: Playstation Store, czy Microsoft Store są zniżki tematyczne. Taniej można kupić na Święta Bożego Narodzenia, w Halloween, czy nawet w wakacje. W drugim z tych sklepów zakupy możecie opłacić za pomocą usługi "Płać z Orange", która pozwala na doliczenie kosztu gry do rachunku abonamentowego Orange.

Trzecim i najbardziej lubianym przeze mnie sposobem jest korzystanie z abonamentów na gry komputerowe: EA Play, Ubisoft+, czy Xbox Game Pass. Płacicie co miesiąc za usługę, która dostarcza Wam bazę gier, która raz na jakiś czas jest aktualizowaną. W EA Play nie możecie liczyć na najnowsze wersje sportowych serii od razu po premierze, ale przykładowo publikacja najnowszego Maddena w weekend Superbowl daje i tak sporo czasu na grę zanim na rynek trafi nowa edycja.

Abonamenty to rozrywka na wiele godzin, a sprawdzenie całego katalogu jest wyzwaniem czasowym. Warto zaznaczyć, że w abonament Xbox Game Pass jest wliczony EA Play.


Oferta

Nowości: flagowiec Xiaomi i składany OPPO

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
27 lutego 2023
Nowości: flagowiec Xiaomi i składany OPPO

Tydzień rozpoczynamy od wprowadzenia do naszej oferty dwóch nowości. Wielu z Was wyczekiwało, jak będzie wyglądać rodzina smartfonów Xiaomi 13 - już wiemy. Natomiast fani składanych telefonów mają kolejny model do wyboru - OPPO Find N2 Flip 5G.

Zacznijmy od „telefonu z klapką”. Sprzedaż ruszyła dzisiaj. Do smartfona dodajemy bezpłatnie słuchawki OPPO Enco X2. Promocja trwa do 12 marca lub wyczerpania zapasów. Cena OPPO Find N2 Flip 5G to 4 999 zł. Możecie kupić go na raty lub zapłacić jednorazowo. Szczegóły dotyczące specyfikacji i pełną ofertę znajdziecie tutaj. Na blogu testowaliśmy niedawno Samsunga Z Flip4 i Motorolę RAZR 2022. Warto sobie przypomnieć i „zderzyć” z nowym urządzeniem.

Drugą nowością jest flagowiec Xiaomi, który od dziś mamy w przedsprzedaży w dwóch wariantach: Xiaomi 13 5G 8/256 GB i Xiaomi 13 Pro 5G 12/256 GB. Sprzedaż regularna ruszy 8 marca. Wysyłka smartfonów zamówionych w przedsprzedaży także zacznie się 8 marca. Dlaczego warto się pośpieszyć z zakupami? Bo wtedy dostaniecie w prezencie słuchawki Xiaomi Buds 4 Pro. Ich wysyłkę producent zaplanował najwcześniej od 23 marca.  Ponadto czekają na Was dwie subskrypcje: YouTube Premium na 3 miesiące i Google One (2 TB) na 6 miesięcy.


Rozrywka

Open’er 2023 – dołączają kolejni artyści i artystki

Kasia Barys Kasia Barys
24 lutego 2023
Open’er 2023 – dołączają kolejni artyści i artystki

Do line-upu Open’er Powered by Orange dołącza kolejnych 8 artystów i artystek. Metro Boomin - jeden z najbardziej rozchwytywanych producentów współczesnego hip-hopu, Caroline Polachek - autorka jednego z najlepiej ocenianych albumów tego roku, Ken Carson – rosnący w siłę reprezentant wytwórni Opium, Paolo Nutini - w ubiegłym roku długo wyczekiwany album, w tym roku powrót na Open’era, Rina Sawayama - perełka alternatywnego popu, Young Fathers - zespół wymykający się standardowym muzycznym łatkom, Warhaus – niezwykle popularny w Polsce projekt oraz Alyona Alyona - sensacja ukraińskiego hip-hopu.

Open’er Festival powered by Orange 2023 odbędzie w dniach 28 czerwca – 1 lipca. Wśród dotychczas ogłoszonych artystów znaleźli się między innymi Arctic Monkeys, Kendrick Lamar, Lizzo, Lil Nas X, Queens Of The Stone Age, OneRepublic Nothing But Thieves, Girl in red, Christine and the Queens, Thundercat, Machine Gun Kelly, Sylvan Esso, LoveJoy i Destroy Lonely. Bilety kupicie na stronie: www.altersklep.pl

Metro Boomin

Leland Wayne, czyli Metro Boomin, to amerykański producent, kompozytor i DJ, który zasłynął ze współpracy z gigantami współczesnego hip-hopu. Na jego beatach powstały kawałki takich artystów jak Future, Migos, Young Thug, Travis Scott, Meek Mill, Nicki Minaj, Wiz Khalifa, The Weeknd, 21 Savage czy A$AP Rocky, a oba producenckie albumy, „Not All Heroes Wear Capes” (2018) i „Heroes & Villains” (2022) zdobyły szczyt sprzedaży w USA. Potężny bas, mroczne melodie i wszystkie elementy jego unikalnego stylu - Metro Boomin rozkręci imprezę na Tent Stage 29 czerwca!

Caroline Polachek

Caroline Polachek to osobliwość. Amerykańska artystka rozpoczynała karierę w formacji Chairlift, która zakończyła działalność w 2017 roku. Dziś jest jedną z najbardziej kreatywnych autorek współczesnego popu, z natychmiast rozpoznawalnym głosem, która pisze kawałki mogące wypełnić stadiony. Jej najnowszy, świetnie oceniany album „Desire, I Want To Turn Into You” dostał tytuł Best New Music od Pitchforka, który nazwał płytę „pasjonującą, bogatą w melodie odyseją w najbardziej mroczne zakamarki miłości”. Ogromnie się cieszymy, że zagra na Open’erze. Tent Stage, 30 czerwca!

Ken Carson

Od 2019 roku i podpisania kontraktu z Opium, Ken Carson sukcesywnie zdobywa coraz większy rozgłos. Pochodzący z Atlanty raper, kompozytor i producent ma na koncie albumy „Project X” i „X” oraz serię mixtape’ów i EP-ek. W brzmieniu Kena Carsona dominują wszechobecne syntezatory i potężne dropy basów. Poczujecie to już niedługo na Open’erze. Do zobaczenia 28 czerwca!

Paolo Nutini

Dotychczasowa kariera Paolo Nutiniego to stopniowe cementowanie muzycznego sukcesu. Aż trzy albumy brytyjskiego artysty, "Sunny Side Up" (2009), "Caustic Love" (2014) i "Last Night in the Bittersweet" (2022), trafiły na szczyt sprzedaży w UK, a jego muzyka zanotowała ponad 1,5 miliarda streamów. Jego ubiegłoroczna płyta była długo wyczekiwanym powrotem na scenę i nie ma wątpliwości, że warto było czekać aż 8 lat na nową muzykę Paolo. Jak pisał The Rolling Stone, „Last Night In The Bittersweet” to album, który „tętni energią człowieka, który jest szczęśliwy z powrotu do pracy”. Paolo Nutini na Tent Stage już 28 czerwca.

Rina Sawayama

Rina Sawayama to brytyjska artystka o japońskich korzeniach. Karierę muzyczną rozpoczęła już w 2012 roku, a jej pierwsze kawałki szybko zaczęły zwracać uwagę mediów. Na debiutancki album „Sawayama” przyszło poczekać do 2020 roku. Wydawnictwo zebrało bardzo dobre recenzje i zaprowadziło Rinę na okładki takich magazynów jak Billboard, NME, Time Out i DIY, a o jej talencie mówiono w Vogue, BBC oraz CNN. W ubiegłym roku otrzymaliśmy jej drugi album „Hold The Girl”, który zadebiutował w Top 3 sprzedaży w UK. A już 1 lipca zobaczymy ją na Tent Stage! Kiedy w 2014 roku ukazywał się debiutancki album Christine And The Queens „Chaleur humaine”, nie było wątpliwości, że mamy do czynienia z muzyczną perełką i talentem, który należy obserwować. Wydawnictwo wylądowało w Top 3 we Francji oraz UK, stając się jednocześnie najlepiej sprzedającym się debiutem na Wyspach. Kolejne płyty „Chris” (2018) oraz „Redcar les adorables étoiles (prologue)” (2022) tylko utwierdziły publiczność i krytyków w przekonaniu, że to jeden z najważniejszych artystów europejskiego synth-popu ostatniej dekady. Nie możemy się doczekać koncertu na Open’erze! 28 czerwca, Tent Stage.

Young Fathers

Young Fathers to zespół enigmatyczny, którego brzmienie trudno zdefiniować. Z jednej strony, ich nagrania studyjne bywają mroczne, gęste i niejednoznaczne. Z drugiej, oglądając ich na żywo, ich energia jest niepodrabialna i uzależniająca. Alloysious Massaquoi, Kayus Bankole i G. Hastings poznali się jeszcze jako dzieci i od tamtej pory płyną pod prąd. Pod wpływem różnorodnych inspiracji zaczęli tworzyć unikalne brzmienie wczesnych mixtape’ów. A następnie albumy „Dead” (2014 - zdobywca prestiżowej Mercury Prize), „White Men Are Black Men Too” (2015) i „Cocoa Sugar” (2018). Tegoroczna płyta „Heavy Heavy” jest kolażem pomysłów i inspiracji, spojonych w całość niepohamowaną energią i pasją. Young Fathers na Alter Stage 1 lipca.

Warhaus

Minęło ponad pół dekady, odkąd Warhaus, pomysł Maartena Devoldere'a (Balthazar), podwójnie podbił serca fanów albumami „We Fucked a Flame into Being” (2016) i „Warhaus” (2017). Ubiegłoroczna płyta “Ha Ha Heartbreak” to efekt świeżo złamanego serca. Dzięki trzem tygodniom samotności na słonecznej Sycylii, która stała się ucieczką od przytłaczającego smutku, powstał najbardziej osobisty album Warhaus, na którym artysta przechodzi przez różne etapy żałoby i żalu: począwszy od zaprzeczenia, przez rozpacz, aż po akceptację. Warhaus na Alter Stage już 1 lipca!Amerykański duet Sylvan Esso to artystyczne dziecko wokalistki Amelii Meath i producenta Nicka Sanborna. Electro-popowy duet debiutował w 2014 imiennym albumem, który trafił na 7 miejsce zestawienia Independent Albums Billboardu, a w 2015 roku stał się dla projektu przepustką na najważniejsze amerykańskie festiwale. W 2017 roku ukazała się płyta „What Now”, która otrzymała nominację do Grammy w kategorii Best Dance/Electronic Album. We wrześniu 2020 roku doczekaliśmy się trzeciego albumu Sylvan Esso „Free Love”, a w ubiegłym roku światło dzienne ujrzała ich czwarta płyta „No Rules Sandy”. Sylvan Esso na Alter Stage 1 lipca!

Alyona Alyona

Ukraińska raperka, która na żywo jest nie do poskromienia. Jej znakiem rozpoznawczym są szaleńczy flow i ogromna energia, a w swoich kawałkach bez upiększeń przedstawia sytuację młodego pokolenia w jej kraju. Chociaż rapuje od ponad 10 lat, jej kariera nabrała rozpędu w 2019 roku, kiedy klip do kawałka „Ribki” stał się viralowym hitem. Przedszkolanka z małego miasteczka niedaleko Kijowa stała się wówczas niespodziewaną gwiazdą ukraińskiego hip-hopu. Jej dynamiczny rap na głębokich, mrocznych bitach usłyszycie na Alter Stage 30 czerwca.

Scroll to Top