Sieć

Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy (0)

Piotr Domański

14 października 2015

Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy
0

To już drugi z moich tekstów dotyczących sieci telekomunikacyjnej. Tym razem inspiracją były moje własne przygody, a dokładnie znane chyba wszystkim pytanie: dlaczego, choć mam szybki Internet, Wi-Fi w niektórych miejscach działa mi tak wolno? A, że dotyczy to, w gruncie rzeczy sieci i może być przydatne, stwierdziłem, że przygotuję tekst na bloga.

Języka zaczerpnąłem od Ekspertów Orange, do których możecie sami zadzwonić w razie trudności. A, że mam w sobie sporo ciekawości, wszystko potwierdzałem sam, korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Udało mi się w ten sposób stworzyć mapę zasięgu Wi-Fi w mieszkaniu, którą możecie zobaczyć poniżej. Nadajnik stoi w pokoju około 10 centymetrów nad podłogą w dość głębokiej półce. Jest to miejsce na mapie oznaczone najwyższą wartością. W tym przypadku im więcej tym lepiej, gdyż mówimy tu o wartości, o jaką spada siła sygnału. A dlaczego liczby są tam dwie? Jedna, ta wyższa, pokazuje siłę sygnału powyżej nadajnika, druga, niższa, poniżej. To pokazuje, że nadajnik najczęściej nadaje lepiej ku dołowi. Dlatego nie powielajcie mojego błędu i ustawcie urządzenie na szafce lub wysokiej półce.

Osłabienie zasiegu sygnału WiFi w mieszaniu

 

Jak widać na rysunku powyżej, nawet przy podobnej odległości od nadajnika, siła sygnału może się znacząco różnić. Co zatem na to wpływa? Przede wszystkim inne obiekty, które stoją na jego drodze. Mogą być to zarówno ściany jak i meble, oczywiście im grubsze i więcej metalu wewnątrz nich, tym bardziej osłabią sygnał. Najgorsza jest tutaj żelbetowa ściana, dlatego uważajcie na takie przeszkody. Pamiętajcie też, że każda kolejna ściana stanowi przeszkodę.

Czy tylko fizyczne bariery oraz odległość wpływają na sygnał? Oczywiście nie. Jest jeszcze co najmniej kilka czynników. Sygnał nie lubi konkurencji. Dlatego czasem warto przełączyć urządzenie na mniej zatłoczone kanały. Również urządzenia elektroniczne dużo zmieniają. Lodówka, płyta grzewcza, piekarnik czy pralka – wszystkie one mogą utrudnić nadawanie.

Dlatego mam dla Was kilka rad. Oto one:

Co zrobić by mieć lepszy zasięg WiFi?

 

Mam nadzieję, że się przydadzą, a na Waszych urządzeniach pojawi się kilka kresek zasięgu więcej.

Jeżeli Wam się podobało, dajcie znać w komentarzach. Jeżeli nie też, będę wiedział co poprawiać! Od kolejnego odcinka będę pisał więcej o samej sieci – masztach, nadajnikach i kablach oraz tym wszystkim co je łączy.

Przeczytajcie też poprzedni tekst z cyklu – o światłowodach. Na blogu znajdziecie też najnowszy materiał, w którym wyjaśniam zasady nawiązywania połączeń mobilnych.

Udostępnij: Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Odpowiedzialny biznes

Polacy o Internecie i nowych technologiach (0)

Monika Kulik

13 października 2015

Polacy o Internecie i nowych technologiach
0

Świętujemy właśnie 10-lecie Fundacji Orange, której misją jest upowszechnianie wiedzy i prowadzenie projektów społecznych, dzięki którym nowe technologie stają się sprzymierzeńcem rozwoju społecznego. Dlatego przy tej okazji postanowiliśmy zastanowić się nad tym, co zmieniło się wokół nas przez ostatnią dekadę. „Świat #w10lat” – to nazwa naszej kampanii, której celem jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na społeczne potrzeby.
We wrześniu tego roku Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził dla Fundacji Orange badanie: Postrzeganie Internetu i nowoczesnych technologii.

Rola Internetu w naszym życiu
Z naszych badań wynika, że życia bez Internetu nie wyobraża sobie prawie 1/3 badanych w wieku 18-24 lat. W najmłodszej grupie wiekowej zaledwie co dwudziesty badany nie korzysta z Internetu. Na drugim skraju znajdują się najstarsi ankietowani, wśród których z Internetu nie korzysta sześciu na dziesięciu zapytanych. Jednocześnie już 14 proc. respondentów powyżej 65. roku życia korzysta z Internetu jako kanału komunikacji z rodziną i znajomymi.

Obszary życia, na które Internet i nowe technologie wpłynęły najbardziej w ostatnich 10 latach
Internet i nowe technologie w ciągu ostatniej dekady wpłynęły najsilniej na sposób, w jaki poszukujemy informacji. Silny wpływ Internetu w tym obszarze zadeklarowała ponad połowa respondentów. Drugim obszarem, na który najsilniej wpłynął Internet, jest zarządzanie i dysponowanie finansami (44 proc.). Dopiero na trzecim miejscu znalazła się komunikacja ze znajomymi i rodziną (42 proc.). Nowe technologie wpłynęły też na sposób, w jaki korzystamy z rozrywki (36 proc.) oraz zmieniły to, jak robimy zakupy (31 proc.).
Co ciekawe, na życie kobiet rozwój Internetu i nowoczesnych technologii najbardziej wpłynął w obszarze komunikacji oraz wyszukiwania informacji. Natomiast mężczyźni najczęściej jako obszar istotnej zmiany wskazywali poszerzanie wiedzy i załatwianie spraw finansowych.
Wśród młodszych Internet najbardziej zmienił sposób spędzania wolnego czasu i sprawy związane z rozrywką (76%) oraz komunikację ze znajomymi (72%).
Rozwój Internetu i nowych technologii w największych miastach najbardziej wpłynęły na sposób wyszukiwania informacji i wykonywania pracy zawodowej. Połowa wszystkich respondentów w metropoliach uznała, że jedną z najważniejszych zmian wywołanych rozwojem nowych technologii jest zmiana sposobu wykonywania pracy. Prawie 70 proc. osób mieszkających  w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców oceniło, że najbardziej zmienił się sposób w jaki pozyskują nowe informacje i poszerzają swoją wiedzę.

Kontakt z nowoczesnymi technologiami.
Polacy chętnie uczą się korzystania z nowych technologii. Najbardziej jesteśmy skłonni uczyć się nowinek technologicznych, jeśli są przydatne w życiu prywatnym lub też jeśli po prostu mamy do nich dostęp.
Co piąta osoba wskazała jednak, że uczy się korzystania tylko z tych technologii, które są niezbędne w pracy jaką wykonuje. Niespełna co dziesiąty zapytany określa się jako pasjonat nowoczesnych technologii, chcący mieć jak najszybszy dostęp do nowinek. Osoby, które interesują się nowymi technologiami stanowią największy odsetek wśród respondentów w wieku do 34. roku życia.
Dla 5 proc. technologie stanowią niezrozumiały świat i nie są nimi zainteresowani, a 12 proc. nie odczuwa potrzeby uczenia się ich.

Obawy związane z rozwojem Internetu i nowych technologii.
Ufamy nowym technologiom, ponieważ są szansą na rozwój. Połowa badanych nie ma obaw związanych z rozwojem nowych technologii.
Badani, którzy mają obawy związane z rozwojem Internetu wskazują najczęściej na osłabienie więzi międzyludzkich (18 proc.) oraz na zbyt szybkie tempo zmian technologicznych (14 proc.). Mniej niż co dziesiąty respondent obawia się pogłębienia różnic społecznych, natomiast jeden na czternastu zapytanych wskazuje, że nowoczesne technologie mogą przyczynić się do likwidacji miejsc pracy.

Pełna wersja badań dostępna jest na stronie Fundacji Orange.

fa7574ae2e21b2062482a8226b5d6168393

A jak Internet zmienił Wasze życie przez ostatnie 10 lat?

Udostępnij: Polacy o Internecie i nowych technologiach
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Odpowiedzialny biznes

Akcja: E – motywacja! (0)

Monika Kulik

13 października 2015

Akcja: E – motywacja!
0

Czy spotkania on-line mogą być atrakcyjne dla seniorów? Nasze dwuletnie doświadczenie w realizacji projektu „Spotkania z pasjami” dowiodło, że tak. Internet okazał się bardzo pomocny do tego, aby poznać pasje oraz recepty na zdrowie ciała i ducha naszych gości, którymi byli m.in. Krystyna Janda, Emilian Kamiński, Ewa Bem czy Katarzyna Grochola. Seniorzy spotkali się w zgłoszonych do projektu placówkach, by wspólnie oglądać transmitowane przez nas rozmowy. Efekty projektu przerosły nasze oczekiwania! Zarażaliśmy pasją – przy bibliotekach zaczęły się tworzyć kluby seniorów, organizowano potańcówki, wystawy fotograficzne, chóry czy zajęcia internetowe.

Kontynuacją tych działań jest akcja: e-motywacja. Celem projektu Fundacji Orange jest aktywizacja i wspieranie osób starszych w rozwoju osobistym i społecznym. Dzięki spotkaniu z psychologiem – Tomaszem Kozłowskim oraz specjalnym gościem – osobą, która z sukcesem spełnia się w życiu zawodowym i osobistym, zachęcamy osoby starsze do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu.
Gościem pierwszego odcinka była znana aktorka Emilia Krakowska, która opowiadała o sile współpracy i budowaniu dobrych relacji z innymi.
Zapraszam na krótką relację z tego wydarzenia:

Na kolejne spotkanie w ramach akcji: e-motywacja zapraszamy już 22 października. Swoimi inspiracjami w „drobnych krokach do sukcesu” podzieli się z nami pisarka Krystyna Kofta.

Udostępnij: Akcja: E – motywacja!
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Odpowiedzialny biznes

Spacer po Miasteczku Orange w Google Street View (0)

Piotr Domański

12 października 2015

Spacer po Miasteczku Orange w Google Street View
0

Chcieliście kiedyś zajrzeć do Miasteczka Orange, czyli naszej siedziby głównej? Teraz jest szansa, stworzyliśmy bowiem wirtualny spacer dostępny dzięki Google Street View. Ale zanim ruszycie przeczytajcie wywiad z Przemkiem Przybyłem, który koordynował ten projekt. Warto zajrzeć, znajdziecie tam bowiem sporo informacji, które mogą się przydać, gdybyście sami chcieli zrealizować podobny.

Piotr Domański: Skąd pomysł na pokazanie wnętrza Miasteczka Orange?

Przemysław Przybył: Pomysł na pokazanie wnętrza nie jest nowy. Podobna sesja została wykonana w Smart Store Orange przy ul. Pańskiej, dzięki czemu już od sierpnia mogliśmy zdalnie przyjrzeć się niespotykanemu  wtedy nigdzie indziej wystrojowi salonu. To najlepszy sposób zaprezentowania Orange jako nowoczesnego przedsiębiorstwa, zapewniającego wygodne warunki pracy w przyjemnym otoczeniu. Spacer będzie dołączany między innymi do ofert pracy. Kandydaci będą mogli dzięki temu zobaczyć jak pracuje się w Miasteczku.

8159f966a588aaf5733ba4548fd0d2f656c

Czy były jakieś wyzwania związane z realizacją projektu?

Szczęśliwie nie napotkaliśmy zbyt wielu przeszkód na swojej drodze. Na pewno ważnym jest, aby pamiętać o dokładnym sprawdzeniu trasy pokonywanej w Google Street View oraz najbliższej okolicy.

Na co trzeba zwrócić największą uwagę realizując taki projekt?

Przede wszystkim trzeba pamiętać by dokładnie zaplanować całą trasę i przejść ją przed sesją większą grupą. Dzięki temu można wychwycić możliwie najwięcej elementów, o których trzeba pamiętać. Projekty wnętrz w Google Street View realizuje się za pomocą bliższemu znanego nam wszystkim sprzętu fotograficznego. Dlatego wyzwaniem były wszystkie ruchome elementy. Konieczne było ich wyłączenie, lub zamrożenie. Dotyczyło to chociażby wyświetlaczy oraz ekranów plazmowych. W innym wypadku byłby one rozmazane. Sesję realizowaliśmy w sobotę, co jest dobrym pomysłem ze względu na małą ilość osób przebywających na terenie Miasteczka mogących wchodzić w kadr.

24bfdcfadd2f6b51b401c7e339f8727d0f9

A gdzie można zawędrować przy pomocy Google Street View?

Spacer po Miasteczku rozpoczyna się w holu głównym, z którego możemy udać się do części właściwej, dostępnej dla pracowników i naszych gości. Pierwszym przystankiem są Ogrody Innowacji, w którym odbywają się prezentacje najnowszych trendów w technologii telekomunikacyjnej i rozwiązań opracowywanych przez Orange. Odwiedzić można też sale konferencyjne, restaurację, kącik dla graczy czy kawiarnię. Jest też szansa by wyjść na patio. Idąc dalej dotrzemy windą na pierwsze piętro. Możemy przejść tam fragmentem korytarza oraz zajrzeć do kuchni.

Nie ma szans by zabłądzić?

Nie, na całe szczęście trasa jest dość prosta. Choć faktycznie do windy na pierwsze piętro można dojść zarówno dłuższą trasą poprzez restaurację, kawiarnię i patio, jak i krótszą, wewnątrz budynku. Swoją drogą zielone patio to moja ulubiona część wycieczki. Zielone drzewa, parasole i fontanna nadają miejscu fajny klimat.

Na jakie ciekawostki warto zwrócić uwagę?

Na kilka na pewno tak. W korytarzu wiodącym do wyświetlacza z Sercem i Rozumem można zobaczyć galerię zdjęć z Orange Warsaw Festiwal 2015. W tym momencie została już zastąpiona przez inne grafiki, więc można to potraktować, jako element muzealny. Zaintrygowały mnie też pomarańczowe wstążki i dodatki ozdabiające biurka na pierwszym piętrze. I jeszcze zmiana pogody. Gdy wchodzicie do miasteczka niebo jest zachmurzone, natomiast na patio możecie zobaczyć piękny błękit. Wynika to z etapowej realizacji projektu.

Zapraszam czytelników bloga na spacer po Miasteczku Orange.

Udostępnij: Spacer po Miasteczku Orange w Google Street View
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Odpowiedzialny biznes

BIHAPI, czyli konkurs dla programistów (0)

Piotr Domański

12 października 2015

BIHAPI, czyli konkurs dla programistów
0

Business Intelligence Hackathon Application Programming Interfaces, czyli w skrócie BIHAPI. To konkurs dla programistów – małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorców, studentów i osób indywidualnych. Zapraszamy Was do tworzenia nowych, innowacyjnych aplikacji, systemów i usług przy użyciu Telco, interfejsu komunikacyjnego Web API, konceptu Open Data i standardu WebRTC.

Dodam jeszcze, że możecie korzystać z istniejących już rozwiązań, stworzonych zarówno przez Orange w ramach inicjatywy OpenMiddleware, jak również funkcji API wystawianych przez Warszawę, Gdańsk, Poznań, Kraków i Województwo Małopolskie związanymi z szeroko pojętymi Smart Cites.

Nagrody w konkursie wynoszą w sumie 60 000 tys. złotych, pierwsze miejsce zgarnia 24 000 tys. Uczestnicy będą mieli okazję zdobycia zaproszenia do programu Orange FAB lub możliwość podpisania umowy z partnerami inwestycyjnymi.

A dlaczego o tym piszę? Głownie dlatego, że konkurs rusza już w tym tygodniu. To tak telegraficznym skrótem z Miasteczka Orange.

Wszystkie informacje na temat konkursu znajdziecie tutaj.

Udostępnij: BIHAPI, czyli konkurs dla programistów
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej