Zielony Operator

Do 2028 roku chcemy korzystać tylko z OZE

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
04 kwietnia 2025
Do 2028 roku chcemy korzystać tylko z OZE

Ogłosiliśmy nową strategię Lead the Future, która nastąpiła po zrealizowanej z sukcesem strategii .Grow. To dobry moment, aby zobaczyć, co udało się nam osiągnąć, a co jeszcze jest przed nami w realizacji celów klimatycznych.

Przypomnę, że naszym nadrzędnym celem jest osiągniecie neutralności klimatycznej w 2040 roku. Na tej drodze zobowiązaliśmy się do realizacji kilku celów pośrednich.

Co już udało się zrobić

W pierwszym etapie działań do roku 2025, zmniejszyliśmy emisję CO2 w zakresach 1 i 2 o 78%, a udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu wzrósł od zera do 68%.  To oznacza, że roku w 2024 roku osiągnęliśmy z zapasem cel redukcji emisji CO2 w zakresach 1 i 2 o 65% względem roku bazowego (2015). Nasze emisje w zakresach 1, 2 i 3 w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 13%, głównie w wyniku przechodzenia na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Wszystkie wskaźniki dla Orange Polska i spółek zależnych, dotyczących naszego wpływu na środowisko, ale także na społeczeństwo i ład korporacyjny zebraliśmy w jeden raport. Znajdziecie go tutaj.

A co zrobimy do 2028 roku

Redukcja emisji to nasz najważniejszy cel, dlatego koncentrujemy się na zwiększaniu udziału energii z odnawialnych źródeł w naszym miksie energetycznym.

Zielona energia płynie do nas z wybudowanych dla Orange Polska turbin wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Będziemy ją nadal pozyskiwać bezpośrednio od dostawców w ramach umów PPA, a także z instalacji fotowoltaicznych - pierwszą taką umowę zawarliśmy w zeszłym roku.

Dziś mamy kilka tego typu kontraktów, zapewniających ok. 400 GWh rocznie z wiatru i słońca. Co istotne, to umowy długoterminowe. To oznacza, że zapewniamy sobie stabilny dopływ energii ze źródeł odnawialnych w perspektywie nawet do 2030 roku, a usługi dostarczane naszym klientom wiążą się z mniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery.

A jakie wyzwania przed nami? Oto one.

Do 2028 roku chcemy:

  • w 100% zaspokajać zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych;
  • ograniczyć emisje gazów cieplarnianych (GHG) powstających w wyniku spalania paliw lub użytkowania zakupionej energii elektrycznej lub cieplnej (czyli z zakresów 1 i 2 wg GHG Protocol) o 95% względem roku bazowego 2020 roku.

Przed nami też dalsza praca nad redukcją emisji z łańcucha dostaw. Kolejne rezultaty zmniejszania emisji w zakresie 3 są możliwe wyłącznie w ścisłej współpracy z naszymi dostawcami. Wspieramy ich w przechodzeniu na niskoemisyjne rozwiązania oraz zachęcamy do optymalizacji zużycia energii w ramach prowadzonych biznesów, a także zwiększania udziału energii odnawialnej.

Gdzie jesteśmy dzisiaj

W 2024 roku, emisje w zakresach 1 i 2 były niższe o 69%, a udział OZE w zużyciu energii elektrycznej zwiększyliśmy do 68%, w porównaniu z rokiem 2020 roku.

Emisje w zakresie 3, czyli w naszym łańcuchu wartości, w dużym stopniu zależą od czynników zewnętrznych i tempa transformacji łańcucha dostaw. Emisje Grupy w tym zakresie obejmują także te związane z odsprzedażą energii elektrycznej przez spółkę zależną Orange Energia. Tu ograniczyliśmy nasze emisje o 28% w latach 2020-2024.

Niezmiennie też naszym priorytetem pozostają działania w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli nasz Program RE. Dalej będziemy rozwijać obszary, dzięki którym wydłużamy cykl życia urządzeń elektronicznych wprowadzanych na rynek. Odzyskiwanie, odnawianie i ponowne wprowadzanie do użycia w szczególności w zakresie zarządzania ogromną liczbą modemów i dekoderów pozwala na lepsze gospodarowanie zasobami a w konsekwencji mniejsze emisje.

Do 2028 chcemy utrzymać obecny, wysoki poziom odzyskiwania tych urządzeń od klientów (90%). Naszą ambicją jest też takie przygotowanie urządzeń udostępnianych pod marką Orange, aby mogły służyć jak najdłużej, być modernizowane i ulepszane bez konieczności wymiany. Chcemy, aby w 2028 roku blisko połowa modemów i dekoderów, które trafiają do naszych klientów, pochodziła z odnowy.


Oferta

Xiaomi Fan Festival – tańsze smartfony

Beata Giska Beata Giska
04 kwietnia 2025
Xiaomi Fan Festival – tańsze smartfony

Rozpoczęliśmy coroczną promocję Xiaomi. Tym razem akcja zniżkowa obejmuje 5 modeli popularnych telefonów. Możecie zaoszczędzić nawet 576 zł.

Teraz kupicie taniej:

  • Xiaomi Redmi 13C 5G,
  • Xiaomi Redmi Note 14
  • Xiaomi 14T 5G,
  • Xiaomi 14T Pro 5G
  • Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G,  

Oferta trwa do wyprzedania przecenionych modeli. Dotyczy urządzeń w ofercie abonamentowej dla nowych klientów i tych przedłużających umowy. Najwięcej zyskacie decydując się na Plan L. Ceny tych smartfonów są również bardzo atrakcyjne w opcji bez abonamentu. Szczegóły znajdziecie tutaj.


Innowacje

Ciechanów i Toruń – nowe miasta na rowerowej mapie Smart Bike

Daria Drabik Daria Drabik
04 kwietnia 2025
Ciechanów i Toruń – nowe miasta na rowerowej mapie Smart Bike

Innowacyjność, technologia i ekologia - to nowy rozdział w historii miejskich rowerów. Otwierają go Ciechanów i Toruń. Razem z naszym partnerem Roovee przygotowaliśmy kilka nowości. Dzięki nim wypożyczenie i korzystanie z jednośladów w mieście będzie jeszcze prostsze i wygodniejsze.

1 kwietnia w Ciechanowie wystartował nowy sezon miejskich rowerów. Miasto przywitało 80 jednośladów IV generacji, które można wypożyczać na 12 stacjach - w tym 4 wirtualnych, które nie wymagają infrastruktury, np. stojaków, ale są wyznaczone w aplikacji. Stacje znajdują się w kluczowych lokalizacjach miasta m.in. dworzec PKP, ratusz czy kąpielisko „Krubin”. Wirtualne stacje dodatkowo zwiększą wygodę użytkowników. Można je w prosty sposób tworzyć tam, gdzie są najbardziej potrzebne. 

Rowery wyposażyliśmy w kosze na kierownicy i oświetlenie. Dzięki temu świetnie sprawdzą się zarówno podczas codziennych przejazdów jak i weekendowych wycieczek. Mieszkańcy Ciechanowa mogą się też wybrać na wycieczkę z małymi dziećmi - na części rowerów znajdą zapewniające bezpieczeństwo młodego podróżnika foteliki.

Można je wypożyczyć za pomocą aplikacji, strony internetowej a nawet SMS-a. Jednoślady mają blokady Lock GPS, mini panele solarne zasilające system IoT i moduł obsługi NFC.

Toruń - w planach rowerowa majówka

W Toruniu, ze względu na procedury, start systemu nieco się opóźnił. Ale to już za nami i razem z naszym partnerem Roovee robimy wszystko, żeby mieszkańcy i turyści mogli pedałować już w długi weekend majowy.

Toruń postawił na innowacyjność w parze z troską o środowisko naturalne. Dlatego na ulicach miasta Kopernika pojawi się:

  • 360 używanych rowerów standardowych - dzięki kompleksowemu przygotowaniu technicznemu i dodatkowym funkcjom to nowa jakość i komfort podróży.
  • 20 nowych rowerów elektrycznych dostępnych w modelu najmu długoterminowego - idealne dla tych, którzy cenią sobie dodatkowe wsparcie podczas jazdy. 
  • 5 zmodyfikowanych rowerów elektrycznych cargo - to nowoczesne rozwiązanie dla przewożenia większych ładunków. 

A to wszystko na 70 stacjach (w poprzednim sezonie było 50), rozmieszczonych w strategicznych punktach miasta. Dodatkowo, dzięki systemowi premiowemu, mieszkańcy będą nagradzani za zwracanie rowerów w wyznaczonych lokalizacjach, by zachęcić do odpowiedzialnego korzystania z nich. Dbasz o porządek - zbierasz bonusy. System będzie też gotowy do współpracy z toruńską kartą miejską „JO”, aby korzystanie z rowerów było jeszcze prostsze.

Innowacyjność ma dwa kółka

Oba miasta stawiają na innowacyjność: ergonomiczne modele, GPS, aplikacja mobilna, płatności online, czy integracja z miejskimi systemami. To transport jutra, z którego można korzystać już dziś.  Smart Bike od Orange i Roovee to nie tylko technologia, ale również wygoda. Dzięki aplikacjom mobilnym, nowoczesnym rowerom i elastycznym opcjom wypożyczenia podróżowanie po miastach staje się nie tylko łatwiejsze, ale także przyjemniejsze.

Ciechanów pokazuje, jak dobrze zorganizowany system może ułatwiać życie mieszkańcom, a Toruń wprowadza rozwiązania, łączące ekologię i technologię. Rowery używane to nie tylko krok w stronę zrównoważonej mobilności, ale także przykład na to, jak dać drugie życie sprzętom, które wciąż mogą świetnie służyć.

Scroll to Top