Od 22 lat Forum Odpowiedzialnego Biznesu publikuje raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Opisuje w nim najlepsze projekty ESG polskich firm. W tym roku w zestawieniu jest aż 1046 dobrych praktyk zrealizowanych przez 266 firm.
Projekty z Orange były obecne w każdym z dotychczasowych raportów. W sumie, na potrzeby raportu, opisaliśmy aż 129 naszych projektów. W pierwszych publikacjach występowaliśmy jeszcze jako Telekomunikacja Polska. Opowiadaliśmy wtedy o pierwszym w firmie kodeksie etycznym, programie Telefon do Mamy czy edukacji z internetem.
W tym roku dołożyliśmy pięć nowych, dobrych praktyk:
Prawa i podmiotowość dziecka
Inicjatywa powstała, aby podnosić świadomość na temat praw dziecka w obliczu wyzwań cyfrowych. Fundacja Orange włączyła się w propagowanie tworzenia standardów ochrony dzieci. Wydała „Dojrzeć do praw. Raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w Polsce w dobie społeczeństwa informacyjnego”. Ta publikacja zawiera m.in. wyniki badań jakościowych prowadzonych przez ośrodek badawczo-projektowy „Ciekawość” z młodzieżą w wieku 11-17 lat. Fundacja Orange wsparła też wydanie książki Magdy Bigaj – prezeski Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa „Wychowanie przy ekranie”. Serio polecam. Fundacja wycofała się też z publikowania wizerunków dzieci w sposób możliwy do ich zidentyfikowania. Chodzi tu o to, aby wzmocnić dyskusję o prawach dziecka do prywatności w sieci. Zarówno Orange Polska, jak i Fundacja wzięły też udział w opracowaniu Karty Praw Dziecka w Biznesie.
#BurzaMózgów
Program #BurzaMózgów Fundacji Orange to kurs online dla nauczycieli szkół podstawowych na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na społeczeństwo. Poszerza on świadomość uczestników na temat zjawisk i mechanizmów AI, które działają, kiedy korzysta się z internetu i usług cyfrowych. Odpowiada tez na liczne pytania związane z rozwojem technologii i jej wpływem na ludzi od strony społecznej i etycznej. Nauczyciele mogą też korzystać z materiałów do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą w szkołach. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Lofi Robot. W 2023 roku kurs ukończyło już 227 nauczycieli.
Inkluzywne przywództwo
W strategii Orange przyjęliśmy cele w zakresie różnorodności i zmiany modelu przywództwa na bardziej inkluzywny. Realizujemy je m.in. poprzez szkolenia o budowaniu kultury włączającej. Uczestniczyło w nich już 226 naszych menedżerów i menedżerek. Wszystkich uczestników zaprosiliśmy też do autodiagnozy. W efekcie każdy, kto wziął udział w szkoleniu, otrzymał indywidualny raport z oceną stylu przywództwa pod kątem kultury inkluzywnej, spersonalizowane wskazówki rozwojowe i podpowiedzi, jak radzić sobie w zarządzaniu różnorodnym zespołem. 50 kluczowych menedżerów i menedżerek zaprosiliśmy także na warsztaty. Ich efektem było rozpoczęcie w naszej firmie wielu nowych inicjatyw, np. związanych ze wsparciem dla społeczności pracowników LGBTQ+, czy dla osób neuroróżnorodnych.
„Bądź sobą”
Inicjatywa „Bądź sobą” w Orange to sieć pracownicza, która promuje wsparcie i integrację pracowników LGBTQ+. Firma stworzyła platformę współpracy i wymiany doświadczeń dla społeczności LGBTQ+. Wpisuje się to w naszą szeroko rozumianą politykę różnorodności i inkluzywności. Działania sieci obejmowały spotkania zainteresowanych pracowników Orange Polska, spotkania z siecią w Grupie Orange i współpracę z międzyfirmową inicjatywą LGBTQ+ Network of Networks. Aktywność sieci obejmowała edukację, budowanie świadomości, szacunku i tolerancji dla różnorodności wśród wszystkich pracowników i tworzenie przyjaznego środowiska pracy.
Program RE
Orange Polska zebrał wszystkie działania gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) telefonów komórkowych pod wspólnym szyldem Programu RE. Postała w ten sposób platforma komunikacyjna, na której uczymy konsumentów, jak i dlaczego warto przedłużać życie urządzeń. Aspekt edukacyjny powiązaliśmy z naszą ofertą. Proponujemy klientom m.in. odkup smartfonów. Sprzedajemy też urządzenia po profesjonalnej odnowie w korzystnych cenach i akcesoria z materiałów biodegradowalnych, które ułatwiają dbanie o smartfona. W ramach naszej Ochrony Smartfona gwarantujemy jego bezproblemową naprawę w razie usterki. Dbamy też o regenerację modemów i dekoderów telewizyjnych. Przez naszą własną linię odnowy tych urządzeń przechodzi rocznie około pół miliona modemów i dekoderów.
W raporcie znajdziecie też 1041 praktyk z innych firm. A jeśli szukacie więcej inspiracji do działań ESG, to zapraszamy Was na stronę Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W bazie internetowej FOB znajdziecie ponad 9600 dobrych praktyk ESG z lat poprzednich.
Komentarze