O tym, jak można pokazać sztukę dzieciom niewidomym i słabowidzącym przekonać można się uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w Muzeum Śląskim w Katowicach. Projekt ten uzyskał dofinansowanie Fundacji Orange w ramach programu Akademia Orange.
Podczas zajęć w Muzeum dzieci uczą się, jak powstaje obraz. Biorąc do ręki elementy składowe obrazu - płótno, blejtram, ramę, dowiadują się, jak jest zbudowany obraz olejny, jakie fazy tworzenia musi przejść od surowego płótna do oprawionego dzieła malarskiego.
Z tą wiedzą potem oglądają rękami obrazy w galerii - uczniowie słabowidzący mogą zobaczyć oryginalne prace i reprodukcje kontrastowe, pozbawione szczegółów, ale o intensywnie podkreślonych plamach barwnych. Dzieci niewidome poznają treść obrazu dotykając reprodukcji konturowych w druku wypukłym.Dotykowemu oglądaniu towarzyszy opis dzieła ułożony zgodnie z zasadami postrzegania dotykiem- przedstawiający treść „od góry do dołu” – w ten bowiem sposób niewidomi czytają. Dzieciom trzeba też pomagać – prowadzić rękę, udzielać dodatkowych wyjaśnień, bo z reguły nie mają jeszcze wprawy w czytaniu. Na koniec dzieci z przygotowanych rekwizytów tj. tkanin o różnej fakturze, naczyń, owoców i innych drobiazgów, komponują swój własny obraz.
W tym muzeum nie obowiązuje zasada „nie dotykać eksponatów” i dzięki temu dzieci mogą „zobaczyć” obrazy i dotknąć sztuki.