Odpowiedzialny biznes

Dwa słówka, które sporo zmieniają w biznesie: etyka i compliance

Piotr Domański Piotr Domański
05 listopada 2015
Dwa słówka, które sporo zmieniają w biznesie: etyka i compliance

Dzisiaj mamy w Orange „Dzień Etyki i Compliance”. Brzmi poważnie, prawda?  W sumie jest to dość poważny temat, mający duży wpływ na działanie Orange.

Słówko „etyka” chyba wszyscy znamy. Etyka na co dzień nie różni się, wbrew pozorom od etyki w biznesie. Czym jest zatem to drugie, obcobrzmiące słówko „compliance”? To zgodność: z prawem, wewnętrznymi regulacjami firmy, kodeksami branżowymi i innymi skodyfikowanymi zasadami. To dwie strony tego samego medalu: compliance mówi o konieczności trzymania się zasad i przepisów, a etyka o tym by w sytuacjach, w których zasady nie są ustalone, zachowywać się po prostu przyzwoicie.

Oczywiście o współzależności miedzy etyką i compliance w dalszym ciągu trwają spory, zarówno między praktykami, jak i teoretykami… ale musiałbym tu zamieścić tekst długości „W poszukiwaniu straconego czasu” by je wszystkie ująć ;-)

Jednak zostawiając na boku rozważania metodologiczne, Orange robi bardzo dużo na tym polu - całą masą uregulowań wewnętrznych oraz zasad ich stosowania, szkoleniami dla pracowników, czy filmami takimi ten poniżej.

Myślicie pewnie, że to pic na wodę i kwiatek do kożucha. Otóż nie. Dla nas to bardzo ważna kwestia z kilku powodów (o czym mógł się przekonać każdy robiąc e-lerning ;-) ). Z jednej strony chcemy ograniczyć ryzyko, z drugiej straty. A to już jest w pełni wymierne. A poza tym, choć to już moja prywatna opinia, dużo lepiej robić interesy z kimś, o kim wiadomo, że trzyma się zasad.

A  odpowiadając na pytanie, które może przyjść Wam na myśl: tak wiemy, że mamy jeszcze sporo do zrobienia i tak, chcemy to zrobić.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat etyki i compliance poniżej znajdziecie małą biblioteczkę.

Compliance…, czyli co?

Etyka i compliance w organizacji. Przegląd zagadnień

Whistleblowing, czyli zapobieganie zagrożeniom

A teraz biegnę zrobić, specjalnie dla Was reportaż z tego wydarzenia, który będzie już niedługo na blogu.  Do zobaczenia!


Bezpieczeństwo

Opowiadamy o CyberTarczy

Michał Rosiak Michał Rosiak
05 listopada 2015
Opowiadamy o CyberTarczy

Jakiś czas temu podczas krakowskiej edycji konferencji PoLish Network Operators Group (PLNOG) miałem wielką przyjemność wspierać kolegów z CERT Orange Polska, Iwo Graja i Roberta Grabowskiego, podczas prezentacji, dotyczącej CyberTarczy. Piszę o tym dopiero teraz, bowiem niedawno w serwisie Youtube pojawił się materiał wideo z naszej prezentacji. Ponieważ jestem świadom, iż wiedzy nigdy za mało, polecam zerknięcie na ten może nie krótki, ale na pewno treściwy film. Iwo i Robert opowiadają w nim bardziej od strony technicznej o tym, jak wykrywamy w naszej sieci złośliwe oprogramowanie i co się z nim dzieje krok po kroku, aż do momentu, gdy zaczyna mu przeciwdziałać CyberTarcza, ja zaś dopowiadam parę słów o genezie i liczbach, dotyczących rozwiązania.

Miłego oglądania!


Oferta

Wideo zamiast instrukcji obsługi na mojtelefon.info 5

Piotr Domański Piotr Domański
04 listopada 2015
Wideo zamiast instrukcji obsługi na mojtelefon.info 5

Parę razy pisałem na blogu o ciekawych telefonach, które można znaleźć w naszej ofercie, za każdym razem podając odnośnik do strony www.mojtelefon.info.  Jeżeli nie zajrzeliście tam do tej pory polecam, naprawdę warto.

Powodów jest kilka, a dokładniej kilkadziesiąt. To telefony, o których opowiadamy na tej stronie. Możecie znaleźć tam wszystkie aktualne hity różnych producentów, jak też wcześniejsze modele. Proste filmy prezentują wyposażenie telefonu, różne jego przydatne funkcje, jak też sposób ich konfiguracji a wszystko w przystępnej formie wideoinstrukcji. Jeżeli któryś z telefonów szczególnie Was zainteresuje, możecie go w kilku krokach od razu kupić.

Dlaczego jeszcze warto zajrzeć na www.mojtelefon.info? Mamy świadomość, że obok nowych urządzeń istnieje rynek wtórny. Wiemy również, że używane telefony często nie posiadają już instrukcji obsługi. U nas znajdziecie informacje również o telefonach, których nie ma już w sprzedaży.  Jak choćby HTC Desire, z którego ja sam korzystałem kilka lat temu. Więc, czy masz nowy,  czy używany telefon – strona pomoże Ci ,jak wykorzystać  wszystkie możliwości Twojego smartfona .

Scroll to Top