Odpowiedzialny biznes

Działania CSR Orange docenione

Monika Kulik Monika Kulik
01 lipca 2022
Działania CSR Orange docenione

Już 16 raz poznaliśmy laureatów Ranking Odpowiedzialnych Firm (ROF). Orange Polska zajął pierwsze miejsce w kategorii „telekomunikacja, technologia, media i rozrywka” oraz drugie miejsce w zestawieniu ogólnym.

Ranking Odpowiedzialnych Firm należy do najbardziej cenionych konkursów dla firm, w których oceniana jest społeczna odpowiedzialność i zrównoważony rozwoju. Organizatorzy dokładnie „prześwietlają” wpływ firmy na środowisko, społeczność lokalną i gospodarkę, kwestie pracownicze oraz relacje z dostawcami. Kompleksowej ocenie poddana jest też polityka CSR i podejmowane działania. Nie wystarczy zadeklarować, co się robi. Firma musi to udowodnić, dostarczając konkretne przykłady działań.

W tym roku do rankingowej weryfikacji przystąpiło ponad 100 firm. Tylko 70 zakończyło ten proces sukcesem, natomiast 60 udało się uzyskać ponad 50 pkt., co oznaczało, że zakwalifikowały się do rankingu. Maksymalna liczba punków wynosiła 100. W tym roku lider rankingu - ING Bank Śląski uzyskał 98 punktów.

Najlepsi z najlepszych

Z roku na rok - wraz z rosnącą rolą CSR w Polsce - rośnie poziom trudności. To sprawia, że nawet dla firm zaawansowanych w realizację strategii zrównoważonego rozwoju, wynik nie jest oczywisty. Tym bardziej cieszy nas fakt, że od początku rankingu znajdujemy się w gronie liderów.

Podsumowując punktację ze wszystkich 16 lat - wspólnie z firmą DB Schenker zajmujemy pierwsze miejsce. Znajdujemy się też w gronie 7 firm, które startują w rankingu od początku. Przygodę z ROF zaczynaliśmy jeszcze jako Telekomunikacja Polska. Łącznie w historii rankingu brało udział 250 firm. To przedsiębiorstwa najbardziej zaawansowane na polskim rynku w zakresie jakości zarządzania zrównoważonym rozwojem.

Odpowiedzialność wpisana do strategii

Idea społecznej odpowiedzialności biznesu z powodzeniem może być stałym elementem zarządzania, sposobem w jaki firma prowadzi działalność, kształtuje relacje z klientami oraz buduje zaangażowanie i lojalność pracowników. Aby tak się stało, CSR powinien stać podstawą strategii biznesowej i procesów zarządzania, fundamentem jej kultury organizacyjnej. Nieskromnie powiem, że jesteśmy przykładem dokładnie takiego podejścia. „Odpowiedzialność” jest jednym z filarów naszej strategii .Grow.

***

Autorami rankingu są prof. Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk. Partnerem ROF 2022 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi - Deloitte, natomiast partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:37 01-07-2022

Gratulacje ?

Odpowiedz
Łukasz
Łukasz 12:41 02-07-2022

Gratulację 🙂

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

Dziś Millenium, jutro Twój bank!

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 czerwca 2022
Dziś Millenium, jutro Twój bank!

Bank. To słowo łączy przestępców z Dzikiego Zachodu i z XXI wieku. Ci pierwsi z łatwością okradali przewożące pieniądze dyliżanse. Dzisiejsi bez trudu okradają nas z gotówki w wersji cyfrowej.

Przestępcy się nie nudzą. Oni ciężko "pracują". Czasami wychodzą im twory nie do końca udane. Innym zaś razem - całkiem nieźle dopracowane socjotechniczne "strzały". Tym razem na cel wzięli klientów Banku Millenium. Tzn. wszystkich internautów, z nadzieją, że wysyłając odpowiednio dużo maili trafią z nimi również do odbiorców, którzy faktycznie mają konto w tym konkretnym banku.

Ktoś nas ostrzega - czy na pewno bank?

Jesteście sobie w stanie wyobrazić kogoś, kto "łyknie" taki haczyk, jak poniżej?

To już nie jest "bełkot phishing". To całkiem sprawnie przygotowany atak. Jest odpowiednia polszczyzna, jest przede wszystkim logo banku. Mamy "dobry" (o tym za chwilę) link w treści. Może tylko kilka błędów stylistycznych, cztery słowa przeniesione niepotrzebnie do ostatniego akapitu, no i ta treść na zielono też wywołuje we mnie spory dysonans.

Ostatnie uwagi nie zmieniają jednak faktu, że bez problemu jestem sobie w stanie wyobrazić osobę, która będąc klientem tego banku kliknie w link. I co gorsza, poda swój login i hasło. Nie dalej jak wczoraj poprosiła mnie o radę osoba, której przyjaciółka, osoba świadoma cyfrowo, straciła na nieco innym phishingu oszczędności całego życia!

Co tu jest nie tak?

Zacznijmy od treści, z dominującą klasyczną socjotechniczną sztuczką. Padają magiczne słowa/zwroty: "bezpieczeństwo", "niekompatybilne", "dezaktywuje", "po kilku godzinach". Emocjonalne wezwania do działania? Do wyboru do koloru! No i jacy kochani są! Robią to wszystko dla mojego bezpieczeństwa! Złoci ludzie...

No i nie zapominajmy o prostackim wręcz tricku z ukryciem pod wyglądającym jak prawdziwy linkiem adresu nie mającego nic wspólnego z witryną banku. Tam, po kolejnym przekierowaniu, trafimy na docelową witrynę, osadzoną na przejętym Wordpressie, podszywającą się pod serwis logowania banku.

No i nie zapominajmy o adresie nadawcy. Już samo (C)Millenium-Bank w nazwie jest co najmniej dziwne. Gdy jeszcze spojrzymy na faktyczny adres, nie ma on z bankiem zupełnie niczego wspólnego.

Nie dajcie się oszukać! Wpisujecie gdziekolwiek bankowe dane logowania? Upewnijcie się, czy aby na pewno jest to właściwa strona. A najlepiej korzystajcie z aplikacji bankowej.

I uważajcie. Dziś ten bank, jutro być może inny. W mijającym tygodniu trafiło do nas bardzo dużo informacji o podejrzanych mailach dokładnie takich jak ten opisywany. Wśród czujnych jak ważka znalazł się nawet Wojtek!

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Grupa Orange Polska wśród największych graczy ICT

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
30 czerwca 2022
Grupa Orange Polska wśród największych graczy ICT

Właśnie opublikowano najnowszą edycję Raportu Computerworld TOP 200 podsumowującą 2021 rok na polskim rynku ICT i mamy się czym pochwalić. W rankingu „największych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce” ponownie  zajęliśmy 1 miejsce. Przychody Orange Polska z usług ICT po raz pierwszy też przekroczyły 1 mld zł.  

Orange Polska jest także liderem wśród firm IT o największym zysku netto i czwartą spółką z największym udziałem zysku netto w przychodach z IT. To potwierdzenie, że nasza strategia przynosi rezultaty. Co ważne jesteśmy czwartą firmą w Polsce z największymi nakładami na badania i rozwój.

W rankingu największych informatycznych Grup Kapitałowych w Polsce, nasza grupa zajęła 5 miejsce, co oznacza skok o 3 pozycje do góry. To pokazuje, jak umacnia się nasza rola w cyfryzacji firm w Polsce.

Świetny rok naszych spółek

- To był dla nas dobry rok i wyniki rankingu Computerworld TOP200 to potwierdzają. Dostarczamy klientom usługi jakich potrzebują i ugruntowaliśmy naszą pozycję, jako jednego z czołowych dostawców usług cyfrowych dla biznesu - mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska zarządu Orange Polska.

W 2021 roku świetnie radziły sobie nasze spółki. Integrated Solutions z rekordowymi przychodami ponad 700 mln zł utrzymał 3 pozycję wśród firm integratorskich. Firma jest numerem 1 w sprzedaży rozwiązań IT dla branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej,  a w sektorze publicznym jest wiceliderem. Ponadto znajduje się w czołówce firm, które dostarczają rozwiązania dla sektora energetyki (5 miejsce), handlu (6) i telekomunikacji (7). Firma urosła w segmencie sprzedaży do małych i średnich firm (247% dynamiki wzrostu rok do roku). Wśród dostawców rozwiązań dla dużych firm i korporacji Integrated Solutions kolejny rok utrzymał wysoką 5. lokatę.

Mamy jeszcze większe ambicje

Należące do Grupy Orange spółki BlueSoft oraz Craftware umocniły pozycje na rynku IT. Obie firmy urosły w 2021 roku o 27%.

Według raportu Craftware jest już 8. firmą w Polsce pod względem przychodów z systemów RPA i automatyzacji procesów biznesowych. Świetnie radzi sobie także na rynku dostawców rozwiązań IT dla przemysłu i budownictwa (6 miejsce). 

BlueSoft zrobił wieki postęp w dostarczaniu rozwiązań IT dla branży handlowej. W rok awansował  o 34 pozycje w rankingu z imponującą dynamiką wzrostu 504%. Firma jest w gronie największych dostawców usług integracyjnych (5 miejsce) oraz testowania oprogramowania (7 miejsce).

- Wyniki Integrated Solutions, BlueSoft, Craftware i zespołów biznesowych Orange potwierdzają urzeczywistnienie wizji Grupy Orange jako partnera transformacji cyfrowej biznesu w Polsce. To motywujące, bo naszą ambicją jest wzmacnianie i rozwijanie tej roli zarówno w procesach transformacyjnych firm jak i instytucji publicznych - dodaje Bożena Leśniewska.

Komentarze

Scroll to Top