Odpowiedzialny biznes

Dzieje się w klubach sportowych

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
30 stycznia 2015
Dzieje się w klubach sportowych

O tym, kto zwyciężył w programie Kluby Sportowe Orange pisała Kasia. Ja chciałam Wam pokazać film, który podsumowuje nabór do pierwszej edycji programu i zachęcić do zaglądania na stronę www.klubysportoweorange.pl , na której znajdziecie m.in.: przepisy kulinarne dla dzieci, porady sportowe oraz dowiecie się jak wybrać odpowiedni strój sportowy.

 


Oferta

Dopasuj smartfon do swoich potrzeb z mojtelefon.info

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
29 stycznia 2015
Dopasuj smartfon do swoich potrzeb z mojtelefon.info

Tak jak obiecałam, sukcesywnie uzupełniamy stronę www.mojtelefon.info. Przypomnę Wam, że strona jest źródłem wiedzy dla osób korzystających po raz pierwszy ze smartfona i dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat danego modelu. Dzisiaj "wrzuciliśmy" komplet informacji o SONY Xperia E1.  Zobaczcie film instruktażowy, poznajcie dane techniczne, budowę telefonu, dowiedźcie się jak go skonfigurować, ustawić pocztę email, zrobić z niego przenośne urządzenie WiFi oraz jak zainstalować aplikacje by w pełni z nich korzystać.

 


Bezpieczeństwo

Nowe ataki phishingowe!

Michał Rosiak Michał Rosiak
29 stycznia 2015
Nowe ataki phishingowe!

Cyber-przestępcy przeprowadzają atak phishingowy na nasze nowe maile z fakturami! Wiadomości przychodzą z trzech sfałszowanych adresów:

  • platnosci@orange.pl
  • orange@bluemedia.pl
  • twoja_f@ktura.t-mobile.pl

Do ataków używane są z dużym prawdopodobieństwem dane wyciągnięte są z ogólnodostępnych baz danych, zawierających informacje dostępne w KRS. Stąd też może zdarzyć się sytuacja, gdy na pasku bezpieczeństwa imię i nazwisko będą się zgadzały z faktycznymi danymi użytkownika usługi. Pozostałe dane, dotyczące Klienta są losowe i takie same dla wszystkich maili phishingowych, wystarczy więc porównać je z danymi z poprzednich faktur!

Na atak uczulamy przede wszystkim małe i średnie firmy, bowiem wiele wskazuje na to, że dane wyciągnięte są z ogólnodostępnych baz, zawierających informacje dostępne w KRS. Stąd też może zdarzyć się sytuacja, gdy na charakterystycznym dla nowych faktur Orange Polska pasku bezpieczeństwa imię i nazwisko będą podobne lub takie same, jak faktyczne danymi użytkownika usługi, bowiem te dane zostaną wyciągnięte z innej komórki bazy danych.  Oczywiście fakt, że ta fala ataku wydaje się być skierowana na firmy, pamiętajcie, że nie wyklucza to sytuacji, gdy tego typu mail dostanie użytkownik prywatny. Co ciekawe, zdarzają się „faktury” Orange, przysyłane z adresu T-Mobile i odwrotnie, co jest dowodem na kompletną losowość i masowość korespondencji.

Oczywiście załącznikiem do maila, o rozszerzeniu pdf.zip, zajmują się już dokładnie eksperci z CERT Orange Polska. Myślę, że jeśli to coś nowego, to za jakiś czas zaprezentujemy Wam dokładną analizę. A póki co, pamiętajcie – dokładnie czytajcie maila, zanim otworzycie jakikolwiek załącznik, a jeśli macie wątpliwości – zalogujcie się na swoje konto w portalu Orange i tam sprawdźcie, czy aby na pewno jest tam faktura. Przypadki dotyczące otrzymania podejrzanego maila możecie oczywiście zgłaszać bezpośrednio do zespołu CERT na adres cert.opl@orange.com.

Scroll to Top