;

Zielony Operator

Dzień Długu Ekologicznego coraz wcześniej (2)

Hania Jaworska-Orthwein

6 sierpnia 2021

Dzień Długu Ekologicznego coraz wcześniej
2

Dzień Długu Ekologicznego, w którym zużyliśmy pulę zasobów, jakie Ziemia może w ciągu całego roku odnowić, w 2021 roku wypadł 29 lipca. Ten dzień oznacza, że jako globalna populacja wykorzystaliśmy roczny budżet zasobów naszej planety i od tego momentu korzystamy z jej rezerw.

Ślad ekologiczny ludzkości

O jakich zasobach mowa? Gleba, lasy, woda, paliwa kopalne, czyli wszystkie te, z których korzystamy bez ograniczeń cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając jednocześnie zdolność Ziemi do ich  odtworzenia.  Wzrost liczby samochodów, nadmierne korzystanie z energii, wody, produkcja odpadów czy konsumpcja mięsa, którego produkcja wiąże się ze wzmożoną emisją CO2 i obciążeniem dla środowiska – wszystko to wpływa na naturalne dobra. Do obliczenia tej daty wykorzystywane są raporty ONZ zawierające kompleksowe dane na temat stanu środowiska naturalnego. Brane są pod uwagę takie czynniki jak np. zmiany emisji dwutlenku węgla, zdolności biologicznej lasów czy odradzania się populacji ryb w łowiskach.

Dług ekologiczny oznacza, że nadmiernie eksploatujemy Ziemię, pozbawiając przyszłe pokolenia jej zasobów. Dziś, aby zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi, potrzebujemy aż 1,75 planety!

Pierwszy raz światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 r, przedtem korzystaliśmy z naszej planety, tylko tyle ile była nam w stanie dać. Od tego czasu, każdego roku, sytuacja wygląda coraz gorzej i dzień ten przypada coraz wcześniej. W ubiegłym roku, kiedy transport oraz gospodarki na świecie stanęły z powodu pandemii przesunął się o blisko miesiąc do tyłu i wypadł 22 sierpnia – niestety w tym roku wróciliśmy do stanu sprzed  lockdownu.

Dla Polski Dzień Długu Ekologicznego przypadł w tym roku już 4 maja. Wcześniejsza data wynika głównie z uzależnienia od paliw kopalnych – ponad 70% polskiej energii nadal pochodzi z węgla!

Zmień nawyki dla planety

Coraz więcej osób jest świadomych pogarszającego się stanu środowiska i deklaruje chęć podjęcia działań. Co możesz zrobić ? Po pierwsze  bądź świadomym swojego śladu węglowego i największych źródeł jego emisji. Czy wiesz skąd pochodzi Twój ślad węglowy? Pozostawiasz go, wykonując praktycznie wszystkie codzienne czynności: używając prądu, ciepłej wody, korzystając ze środków transportu, czy też produktów, w tym żywności i usług. Ale są sposoby, dzięki którym możesz go zmniejszyć i ograniczyć wpływ na ocieplanie klimatu.

Po drugie możesz zacząć zmieniać swoje codzienne nawyki – przeczytaj TU. Zwracaj też uwagę w debacie publicznej na ważne dla środowiska sprawy, wspieraj organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną klimatu organizujące petycje dotyczące kwestii środowiskowych, zwłaszcza tych lokalnych, w Twoim najbliższym otoczeniu. Jeśli masz czas i chęci przyłącz się do działań w ramach wolontariatu i angażuj w budżety partycypacyjne. No i warto rozmawiać o zmianie klimatu i jego ochronie.

Neutralność klimatyczna remedium

Do 2050 roku pomiędzy 70 a 80% ludzi będzie mieszkać w miastach, wg Global Footprint Network, organizacji wyliczającej dług ekologiczny. Dlatego trzeba miasta tak zorganizować, aby zużywać mniej energii na transport, ogrzanie lub chłodzenie domów, przejść na energię odnawialną zamiast zużywać paliwa kopalne i nie marnować żywności.

Dług ekologiczny można zmniejszyć poprzez zalesianie, zarybianie, recykling,  ale przede wszystkim redukując globalne emisje gazów cieplarnianych i osiągając neutralność klimatyczną. Dla przypomnienia: nadrzędnym celem Orange jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku – czyli dekadę wcześniej, niż planuje Unia Europejska. Do 2025 roku zrealizujemy kilka celów pośrednich tj. w zakresie redukcji emisji CO2 oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii przybliżających nas do neutralności. Orange włącza także zasady gospodarki o obiegu zamkniętym zakładające zmianę wzorców produkcji i konsumpcji oraz odpowiedzialne generowanie odpadów.

 

Udostępnij: Dzień Długu Ekologicznego coraz wcześniej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:35 06-08-2021
  Bardzo ciekawy wpis. Sami musimy tez dbać o naszą planetę, oszczędzać wodę, segregować odpady, etc.....sam swojego syna uczę i ciągle powtarzam, nie lej tyle wody, jak namydlisz rączki to zakręć wodę, a póżniej odkręć...a dlaczego tato....i tłumaczę, synku jak będziesz miał tyle lat co ja to może się okazać że woda będzie skarbem i abyś za 3X lat mógł tak swobodnie myć sobie rączki pod kranem musisz teraz oszczędzać wodę.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 10:55 10-08-2021
   Pięknie! Cieszę się,że mamy takich świadomych czytelników wśród nas. Trzeba działać - każdy na swoim poletku, jak może. To ważne dla nas i naszych dzieci.
   Odpowiedz

;

Inne

Inwestycje, głupcze! (9)

Wojtek Jabczyński

6 sierpnia 2021

Inwestycje, głupcze!
9

Co jest motorem rozwoju gospodarczego? Inwestycje. Organizacje pracodawców i izby branżowe wielokrotnie to podkreślały. Warto przypomnieć niedawny mocny apel Konfederacji Lewiatan o wsparcie dla  inwestycji prywatnych. Orange Polska jest w nim wymieniony w czołówce prywatnych inwestorów w Polsce, których nakłady inwestycyjne wynoszą co roku nawet kilkanaście procent przychodów.

Na inwestycje przeznaczamy co piątą złotówkę ze swoich przychodów. To najwięcej na polskim rynku telekomunikacyjnym. W ostatnich pięciu latach te nakłady przekroczyły 10 mld zł. Inwestujemy w kluczową infrastrukturę, światłowody i sieć mobilną. A do roku 2025 tylko inwestycje światłowodowe – nasze własne i nowego wehikułu finansowego – Światłowód Inwestycje, wyniosą w sumie ok. 4,6 mld zł (1 mld euro).

Dzięki inwestycjom i zakupom Orange Polska co roku powstaje w Polsce ok. 40 tys. etatów. Jesteśmy stabilnym i długofalowym inwestorem. Nie przeniesiemy nagle naszej działalności do innego kraju. Budowana przez nas infrastruktura telekomunikacyjna jest nierozerwalnie związana z Polską i korzystają z niej mieszkańcy każdego zakątka naszego kraju. Według szacunków Fundacji Stocznia, dzięki naszej infrastrukturze potencjalny PKB Polski wzrósł w latach 2004 – 2020 o 8,7 %.

W tym kontekście, ze zdziwieniem czytamy kuriozalną, pełną nieuprawnionych i dziwnych zestawień broszurę ZPP o firmach francuskich w Polsce.

Oczywiście, podatki mają znaczenie. Jest ich dużo i spółka płaci je przez cały rok.  Pamiętajmy jednak, że inwestycje znacznie bardziej przyczyniają się do rozwoju gospodarki i wzrostu PKB. Sam ZPP np. w swoim raporcie z czerwca tego roku sygnalizował znaczenie inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną i konieczność likwidacji barier, które te inwestycje spowalniają. A francuskie firmy nie tak dawno – podczas wiosennej wizyty premiera Morawieckiego w Paryżu – zostały ocenione jako bardzo solidni inwestorzy w Polsce.

Wysokość płaconego podatku CIT jest nierozerwalnie związana z inwestycjami. A to dlatego, że na wysokość zysku przed opodatkowaniem wpływa wysoka amortyzacja, która jest wynikiem właśnie bardzo wysokich nakładów inwestycyjnych ponoszonych przez nas już od wielu, wielu lat.

Podejmując tematy rozwoju i gospodarki, warto spojrzeć na nie szerzej. Zapraszam przy tej okazji do opinii naszego CFO Jacka Kunickiego w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Udostępnij: Inwestycje, głupcze!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  żaganianin 10:20 06-08-2021
  Te mityczne inwestycje to ADSL2 i kilka adresów z neo do 80Mb z czasów Dialogu.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Sebastian 15:28 09-08-2021
   @żaganianin W sieć miedzianą nikt już nie inwestuje od długiego czasu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    zaganianin 17:02 09-08-2021
    Masz rację. A dokładniej Orange w Żaganiu nie inwestuje od 2012 roku, tzn. te kilka adresów VDSL jest jeszcze spod znaku TP. A co do miedzi, to jest G fast. Bo kładzenie światłowodu najdrożej wychodzi na ostatnich metrach. Zwłaszcza przy domach jednorodzinnych. Światłowód to nie tylko FTTH i 5G. Nawet VDSL na nim bazuje.
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:29 06-08-2021
  I tak trzymajcie :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  ciekawe 23:13 06-08-2021
  Czyli - przez ostatnie 5 lat, zainwestowaliście 10 mld PLN (w przeliczeniu, niech będzie 1,7 mld EUR), a teraz w cztery lata chcecie zainwestować ledwie 4,6 mld PLN i nazywacie kogokolwiek głupcem? Kogo wy chcecie oszukać? Inwestujecie w sieć tam, gdzie jest konkurencja a sam znam miejscowości, gdzie klienci czekają z pieniędzmi aż ktoś ich podepnie do szybkiego internetu bez limitu. O podatkach nie wspomnę - z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów - za rok 2019 należnego CIT mieliście 999 256 PLN. W tym samym roku T-Mobile ledwo 20 371 PLN. Play i Plus natomiast odpowiednio 273 764 387 PLN (60 milionów EUR) i 179 931 142 PLN (40 milionów EUR). Wolę wspierać Plusa, który sam (bez grupy kapitałowej CP) wpłaca podaną wyżej kwotę jako sam CIT. O PIT, VAT, składkach ZUS, różnorakich opłatach nie wspomnę. W dodatku ma w 100% polski kapitał i nie wyprowadza zysków za granicę - tylko zostają w ramach w 100% polskiej grupy kapitałowej, w przeciwieństwie do tego, co co jakiś czas robi Orange, T-Mobile czy Play. Miejsca pracy także tworzy - w wielu branżach. Nie jesteście wyjątkowi. Wszystko wygląda pięknie na papierze. W rzeczywistości jest zdecydowanie inaczej.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 08:54 09-08-2021
   Z nikogo nie robimy głupców po prostu podajemy fakty, po których warto oddać się refleksji. 10 mld zł w 5 lat to nasze całe inwestycje. Kwota 4,6 mld do 2025 dotyczy tylko światłowodów. Jeśli dużo się inwestuje ma to wpływ na CIT. W tekście na blogu i załączonym linku do opinii Jacka Kunickiego jest to dobrze wytłumaczone. Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    ciekawe 19:20 09-08-2021
    Owszem, tekst pokazuje, że inwestycje są ważną napędową dla gospodarki, ale grunt to inwestować odpowiedzialnie. Pojawia się pytanie - co po sprzedaży części udziałów w infrastrukturze światłowodowej Orange - nie ma możliwości, by utrzymane zostało tempo inwestycji ze strony Orange. Tak samo - pewnie niedługo i infrastruktura wieżowa zostanie sprzedana - również część inwestycji odpadnie. Można z tego wywnioskować, że wzrosną płacone podatki przez Orange?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Wojciech Jabczyński 11:11 10-08-2021
     Utworzenie spółki Światłowód Inwestycje ma właśnie na celu kontynuowanie inwestycji. Chodzi tylko o inny model finansowania. Proszę też pamiętać, że jesteśmy przez aukcją na docelowe częstotliwości 5G i budowę sieci, co będzie niemało kosztowało. Pozdrawiam
     Odpowiedz
 • komentarz
  Janka 11:18 02-12-2021
  Nakłady inwestycyjne Orange są sztucznie nadmuchane jak balon. Część tych kosztów to kapitalizacja wynagrodzeń pracowników Orange. Schodzą one z kosztów wynagrodzeń (niby oszczędności i EBIT rośnie) a doliczają do nakładów inwestycyjnych. Potem te wynagrodzenia można amortyzować, wehikuł niezły przyznacie. Podobnie do wartości sprzętu informatycznego (serwery, rutery, laptopy) doliczają dodatkowe lata gwarancji, które normalnie powinny być ujęte w kosztach. Naprawdę nie ma się czym chwalic.
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Poszerz swoją cyberbezpieczniacką wiedzę! (1)

Michał Rosiak

5 sierpnia 2021

Poszerz swoją cyberbezpieczniacką wiedzę!
1

Nie wiem, jak Wy, ale ja nie narzekam, że w wakacje dzieje się jakoś jakby mniej. Co roku sugeruję, że cyberprzestępcy też chcą czasami odpocząć, a ciężej „pracują” ci, którzy okradają nas np. w wakacyjnych kurortach. Jeśli chcecie poczytać o najpopularniejszej w wakacje witrynach phishingowych, zaproszę Was po sąsiedzku na stronę CERTu. Ja za to spróbuję Was namówić na trochę edukacji. Przy wszystkich minusach, pandemia Covid-19 ma bowiem przynajmniej jedną… zaletę.

Online, czyli (czasami) za darmo!

Jako stały bywalec konferencji poświęconych bezpieczeństwu w internecie staram się co roku nieść Wam kaganek oświaty i opisywać co ciekawego usłyszałem podczas kolejnych edycji. Często po komentarzach i statystykach widzę, że te tematy cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. Tej jesieni (to zwyczajowy sezon na konferencje) też oczywiście zamierzam pisać, ale tym razem atmosferę bezpieczniackich konferencji możecie poczuć… sami! Oczywiście nie do końca, bo tylko w formule online, ale ma to swój wielki plus. Znaczna część tych imprez, przed pandemią drogich albo z małą liczbą miejsc dla uczestników, dostępna jest za darmo, bez limitów! To w sumie zrozumiałe, skoro formuła sieciowa generuje znacznie mniejsze koszty! Ciekawe, czy gdy wreszcie pandemia stanie się historią, jakaś część uczestników online zdecyduje się przyjść na fizyczną konferencję? W sieci jest łatwiej – nie jesteśmy „uwiązani” do konkretnego miejsca, a prezentacje możemy oglądać podczas przerwy w pracy, czy przygotowując w domu obiad.

Na jakiej konferencji warto być?

Organizatorzy dopiero informują o swoich imprezach, bądź ogłaszają Call For Papers, ale ja już zapisałem się na dwie konferencje, które odwiedzam od lat. Na Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, która w tym roku będzie już miała 15. edycję, zdarzyło mi się nawet kilka razy występować z prezentacją. Jak można się domyślić, impreza ta poświęcona jest problemom i wychowaniu dzieci i młodzieży w świecie online. Treści podane są w sposób „strawny” dla każdego, a znaczącą większość obecnych w wersji stacjonarnej stanowili zawsze nauczyciele. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych informacji, wyników badań, czy dobrych praktyk, którymi dzielą się doświadczeni edukatorzy. Jeśli sami nie jesteście zainteresowani, przekażcie adres https://konferencja.saferinternet.pl/ nauczycielom Waszych dzieci. Może fakt, że nie muszą nigdzie iść, przekona ich do wzięcia udziału w imprezie. Zaręczam, że dzieci na pewno na tym skorzystają.

Zupełnie inny charakter będą mieć Confidence Legends. To już 20. edycja legendarnej bezpieczniackiej konferencji, w ostatnich latach organizowanej w klimatycznej scenerii krakowskiego muzeum lotnictwa. To dla odmiany impreza, którą można nazwać „hakerską”. Przeplataja treści mocno techniczne, które dla mnie brzmią jak zaklęcia z Harry’ego Pottera,  z tymi bardziej zrozumiałymi. W tym przypadku zarejestrujecie się pod adresem https://confidence-conference.org/, a jeśli łykniecie bakcyla, gorąco zapraszam Was na „prawdziwego” Confidence’a po zakończeniu pandemii. To impreza z absolutnie wyjątkowym klimatem. Zawsze wracam z niej z głową spuchniętą od wiedzy 🙂

A póki co, wypoczywajcie, korzystajcie z wakacji i uważajcie na siebie!

Udostępnij: Poszerz swoją cyberbezpieczniacką wiedzę!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:39 05-08-2021
  Uważamy, wypoczywać lada będziemy, a później wracamy......4 fala przed nami. Obawiam się że może nie bedzie tragedii, ale.....oby się nie sprawdziło.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej