Odpowiedzialny biznes

Floyd udzielił lekcji Canelo

Krzysztof Smajek Krzysztof Smajek
15 września 2013
Floyd udzielił lekcji Canelo

Floyd Mayweather pokazał w MGM Grand w Las Vegas ogromną klasę i zdecydowanie pokonał na punkty Saula Alvareza. Walka od pierwszego gongu toczyła się pod dyktando "Moneya", który pod każdym względem zdominował  rywala.

Jednak sędziowie nie byli jednomyślni w sprawie werdyktu, bo jeden z nich ogłosił remis 114:114. Dwóch pozostałych oceniło, że Amerykanin wygrał wysoko na punkty - 116:112 i 117:111. - Canelo jest bardzo dobrym bokserem, ale zwyciężyłem go bez cienia wątpliwości. Nie rozumiem, jaką walkę oglądał ten sędzia, który ogłosił remis - powiedział po walce Floyd Mayweather.


Rozrywka

Złote Lwy rozdane

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
15 września 2013
Złote Lwy rozdane

Ostatnio pisałam o rozpoczynającym się 38 Festiwalu Filmowym w Gdyni. Dziś juz wiemy, że film "Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobył Grand Prix. To powieść o młodej zakonnicy, odkrywającej historię swojego pochodzenia oraz tragicznych losach rodziny. Srebrne Lwy przypadły filmom "W imię…" i "Chce się żyć". Nagrody specjalne jury trafiły w ręce Kasi Rosłaniec za film "Bejbi blues" i Sławomira Fabickiego za "Miłość". Przypomnę, że "Bejbi blues" był koprodukowany przez Orange Polska. Więcej informacji o 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych znajdziecie tutaj.

b738e9aa09ab67ca50b8022a322404ac0ab

Ogladaliście ten film? Który film z tych, które były na feswiwalu Wam się najbardziej podobał?


Odpowiedzialny biznes

Nie tworzymy monopolu, my z nim walczymy

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
13 września 2013
Nie tworzymy monopolu, my z nim walczymy

W dzisiejszej Rzeczpospolitej właściciel Polkomtela Zygmunt Solorz-Żak poskarżył się, że Orange i T-Mobile zmierzają do zmonopolizowania rynku. Oczywiście chodzi mu o współpracę w ramach NetWorks! Uważa też, że wszyscy operatorzy komórkowi powinni mieć tyle samo częstotliwości i takie same warunki budowy sieci. A ja uważam, że pies leży pogrzebany zupełnie gdzie indziej i to całkiem płytko. Atakując w mało subtelny sposób NetWorks!, a wcześniej krytykując zasady aukcji UKE na pasma dywidendy cyfrowej, po prostu „lobbuje medialnie”, aby utrzymać jak najdłużej monopol na LTE, który ma od 1,5 roku. Widocznie rozszerzenie współpracy z T-Mobile i rozpoczęcie przez Orange testów LTE, tylko wzmogło  obawy, że konkurencja nadchodzi. A jeśli chodzi o informacje podane w wywiadzie to uprzejmie kilka prostuję i doprecyzowuję. Orange i T-Mobile nie są i nie będą grupą kapitałową. Współpraca przy udostępnianiu sygnału radiowego daje oszczędności, ale na rynku detalicznym i hurtowym pozostajemy bezwzględnymi konkurentami. Czy tak działają firmy dążące  do monopolu? Jakkolwiek nie liczyć częstotliwości posiadane przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka są największe na rynku. Wśród najbardziej wartościowych tj. 900 i 1800 MHz firmy skupione wokół biznesmena mają 43,2 MHz, podczas gdy Orange dysponuje jedynie 16,4 MHz, T-Mobile 28,6 MHz, a Play 20 MHz. Kluczowe jest też porównanie ilości zasobów pasma w przeliczeniu na klientów. W przypadku Orange z 1 MHz pasma korzysta 0,5 mln użytkowników. W T-Mobile to ok. 0,4 mln, a Plusie tylko 0,2 mln. Wniosek? Polkomtel nieefektywnie wykorzystuje pasmo, a chce go coraz więcej! Operatorzy, którzy nie mają własnego pasma, a chcący świadczyć nowe usługi muszą je kupić lub wynająć, jak np. Orange od T-Mobile. Polkomtel natomiast wynajmuje pasmo od Grupy Midas (Aero2, CenterNet, Mobyland), ale są to transakcje mające mało wspólnego z realnym biznesem, ze względu na tego samego właściciela. I jeszcze dwa zdania o łączeniu pasma. Zygmunt Solorz-Żak dysponuje możliwością korzystania z 20 MHz LTE dających do 150 Mb/s, z których może potencjalnie korzystać 14 mln klientów Plusa. Orange i T-Mobile mają tylko 10 MHz na potrzeby LTE. Dzieje się tak dlatego, że część pasma Plus, Orange i T-Mobile używa się do usług głosowych. Oznacza to, że klienci naszego LTE będą mieć prędkość do 75 Mb/s. Czy przy takich faktach, to my chcemy stworzyć monopol, czy raczej z nim walczymy? Pytanie  raczej retoryczne. Na koniec cieszę, że wreszcie publicznie dowiedzieliśmy się, że biznesmen jest współakcjonariuszem Sferii. Teraz jestem jeszcze tylko ciekawy, jaki jest pełny akcjonariat spółki, która dostała niedawno 5 MHz pasma bez przetargu?

61409870a105ceb8e25c5f27ce3aa13db17

Scroll to Top