Zielony Operator

Godzina, która stała się weekendem

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
31 marca 2023
Godzina, która stała się weekendem

W ostatnią sobotę o godz. 20:30, w wielu budynkach na całym świecie zgasły światła. Tak obchodziliśmy kolejną „Godzinę dla Ziemi” - jedną z najbardziej znanych inicjatyw edukacyjnych na rzecz środowiska. W Orange zaangażowaliśmy się kolejny rok w akcję, wyłączając podświetlenie naszych logotypów nie tylko na godzinę, ale na cały weekend.

Nasz gest miał wymiar czysto symboliczny, ponieważ większość siedzib Orange wieczorem jest całkiem wygaszona - za wyjątkiem absolutnie niezbędnego oświetlenia ewakuacyjnego czy związanego z bezpieczeństwem obiektów.

Nasza odpowiedzialność na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych to konkretne działania na co dzień. Konsekwentnie realizujemy inicjatywy oszczędzające energię i przechodzimy na źródła odnawialne. Rok 2022 zamknęliśmy redukcją zużycia energii elektrycznej o 18% w porównaniu do bazowego roku 2015. Już 12% naszego rocznego zapotrzebowania pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Oszczędności dają przede wszystkim inicjatywy związane z działaniem sieci telekomunikacyjnej, ale nieruchomości są również ważnym elementem dla realizacji celów.

Godzinę dla Ziemi zapoczątkował w 2007 roku Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF),  zachęcając mieszkańców Sydney do wyłączenia o wyłączenia niepotrzebnych świateł i urządzeń elektrycznych na 60 minut. Godzina to oczywiście zbyt krótki czas, by osiągnąć odczuwalne rezultaty, ale inicjatywa ma wymiar symboliczny promując postawy proekologiczne i wykształcenie trwałych nawyków.

Tegoroczna akcja miała na celu zwrócenie uwagi na coraz gorszy stan  i zanikanie bioróżnorodności na naszej planecie. Kondycja przyrody w Polsce jest alarmująca. W dobrym stanie jest tylko 36% chronionych gatunków i 20% siedlisk. Czym jest różnorodność biologiczna? To bogactwo i zróżnicowanie genów, gatunków, siedlisk, ekosystemów i całego życia na Ziemi, z której  my ludzie czerpiemy wymierne korzyści.

Zachowanie i odtwarzanie zasobów przyrodniczych oraz różnorodności biologicznej wpływa na jakość naszego życia, bezpieczeństwo żywnościowe oraz zapewnia rozwój społeczno-gospodarczy dla obecnego i przyszłych pokoleń. Globalna zmiana klimatu napędzana przez wydobywanie i spalanie paliw kopalnych to jedno z kluczowych źródeł problemu. Dlatego działania biznesu, w tym Orange Polska, na rzecz szybkich i realnych redukcji emisji gazów cieplarnianych są tak ważne.

Korzystając z okazji, zachęcamy do podpisania petycji WWF w sprawie zwiększenia powierzchni obszarów chronionych.


Odpowiedzialny biznes

Dwie dekady uczenia o bezpieczeństwie

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
31 marca 2023
Dwie dekady uczenia o bezpieczeństwie

Chciałam pomagać, ale nie widziałam jak się do tego zabrać. To były trochę inne czasy. Kiedy powstała Fundacja Orange od razu się zgłosiłam. I tak mija nam 17 rok razem. Wolontariat nie przestaje dawać mi ogromną radość.

Edyta Kołodziej jest trenerem i w Orange zajmuje się szkoleniami. Mieszka w Ciechanowie. Pamięta pierwszy e-mail zachęcający do wolontariatu i prowadzenia zajęć w szkołach. - Pomyślałam, że skoro są świetnie przygotowane materiały i potrafię ogarnąć zajęcia z dorosłymi, to dam radę z dzieciakami. Szybko okazało się, że to kompletnie dwie różne bajki - wspomina.

Meandrowanie po cyfrowym świecie

Wyobraź sobie, że jesteś w sali, gdzie na samo słowo internet podnosi się wrzawa i ponad 30 dzieciaków chce odpowiadać jednocześnie. Tak właśnie wyglądały pierwsze zajęcia. Komórki i sieć budziły ogromne zainteresowanie. Szkoły, do których zgłosiłam się przyjmowały mnie z otwartymi ramionami. Skończyłam jedne zajęcia i już miałam prośbę o kolejne.

Na lekcji bezpiecznego korzystania z internetu

To, że warto angażować się i przekazywać wiedzę jest dla Edyty oczywiste, ale podkreśla też inne aspekty. - Po jednych z zajęć podeszła do mnie nauczycielka i powiedziała, że Piotruś nigdy nie był taki aktywny na lekcjach. Dzięki mnie bardziej się otworzył i pokazał, że potrafi być liderem  w klasie. To było dla mnie mega motywujące. 

Edyta przekonuje, że przez lata świat i dzieci bardzo się zmieniły. - Teraz niemal wszystkie mają własne komórki, tablety i komputery. Kiedy zaczynałam internet służył im do grania i rozwiązywania zadań domowych w szkole - przekonuje. - Teraz jest wykorzystywany w pierwszej kolejności do komunikacji i zdobywania informacji. Powszechność mediów społecznościowych oraz komunikatorów to zdecydowanie większe wyzwanie, bo więcej jest zagrożeń. Mam na myśli m.in. ochronę wizerunki dzieci w sieci, hejt czy nieprawdziwe informacje, z którymi mają codziennie do czynienia - dodaje.

Potwierdzają to badania, w których bierze udział Fundacja Orange. Dlatego lekcje o bezpieczeństwie i higienie w cyfrowym świecie są koniecznością bardziej niż kiedykolwiek.

Na lekcjach się nie kończy

Od 2005 roku Edyta poprowadziła w szkołach 200 zajęć z bezpieczeństwa w internecie. To oczywiście nie wszystko. Łącznie pomagała innym ludziom ponad… 5 tys. godzin.

Edyta podczas akcji gwiazdkowej dla dzieci

- Wolontariat to praca zespołowa. Mam fantastyczne koleżanki i kolegów, z którymi przez 17 lat zrobiliśmy dużo dobrego - przekonuje. - Podobnie jak wielu innych wolontariuszy i wolontariuszek Orange Polska  angażowaliśmy się akcje gwiazdkowe, remonty w szkołach i szpitalach oraz akcje proekologiczne. 

Wolontariat daje mi radość, bo od razu widzę efekt mojej pracy. Jeśli mogę podzielić się czymś, co mam i umiem, to dlaczego tego nie robić? Czuję potrzebę działania i mocno zachęcam innych, którzy czują to samo. Zawsze znajdzie się pomysł na zrobienie czegoś dobrego. 


Oferta

Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB taniej nawet o 423 złote

Beata Giska Beata Giska
30 marca 2023
Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB taniej nawet o 423 złote

W tym tygodniu obniżamy ceny Samsungów. Smartfon i smartwatch tej marki dostępne są w atrakcyjnej ofercie. W promocji znajdziecie nawet i drona. Sprawdźcie, co wybrać.

Przy zakupie Planów M i L Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB jest tańszy o ponad 400 złotych (cena zależna od planu mobilnego). Promocja potrwa do 12 kwietnia.

Warto zainteresować się też obniżkami zestawów:
Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB i Samsung Galaxy Watch5 44 mm eSIM oraz Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB i Samsung Galaxy Watch4 44 mm eSIM, których ceny zmniejszyły się nawet 468 złotych. W duecie, pakiecie taniej. Promocja jest dostępna także w ofercie bez abonamentu.

Dodatkowo na tydzień obniżymy cenę drona DJI AIR 2S FLY MORE COMBO. Teraz można go kupić taniej nawet o 1560 zł z wybranymi ofertami. Można pomyśleć o tym już w kontekście wakacji, dnia dziecka i innych okazji. To dobry pomysł na prezent.

Szczegóły ofert - odnośnie Samsunga Galaxy Z Flip4 5G 128 GB i innych urządzeń - znajdziecie na orange.pl.

Scroll to Top