Bezpieczeństwo

Google ułatwia 2FA

Michał Rosiak Michał Rosiak
23 czerwca 2016
Google ułatwia 2FA

W dzisiejszych czasach nie ma innej opcji - jeśli tylko serwis z którego korzystasz (i gdzie gromadzisz wrażliwe dane) korzysta z uwierzytelniania dwuskładnikowego (2 Factor Authentication, 2FA), korzystaj z niego i Ty. Nawet jeśli będzie Cię to kosztować kilka/naście sekund więcej za każdym logowaniem, pomyśl jak fajnie będzie wyglądał cyberprzestępca, który po wykradnięciu Twojego hasła zobaczy: "Wpisz drugi czynnik". Ups - niespodzianka.

W ostatnich dniach Google - jedna z czterech firm, w przypadku których korzystam z 2FA - zdecydowało się nieco ułatwić/przyspieszyć życie swoim użytkownikom i pozwolić im zrezygnować z części sytuacji, w których muszą zaglądać do aplikacji Authenticator lub przepisywać kod z SMSa. Teraz wystarczy wybrać w opcjach bezpieczeństwa telefon z którego korzystamy i od tego momentu próbując zalogować się do Google na innym urządzeniu, zobaczymy komunikat push, pytający, czy właśnie usiłujemy zalogować się z innego urządzenia do Google. Klikając "tak" - logujemy się, a jeśli to nie my - rzucamy się natychmiast do zmiany hasła.

Czy warto? Zachowana jest zasada: "coś, co wiem" - czyli hasło + "coś, co mam" - fizyczny token, którego rolę pełni nasze urządzenie mobilne. Co więcej - jeśli ktoś będzie usiłował włamać się na nasze konto, informacja dzięki wiadomości push trafi do nas natychmiast. Oczywiście kiedy będziemy offline, lub będziemy logować się z tego samego telefonu, który mamy ustawiony w opcjach - wtedy wciąż przyda się aplikacja. Warto zaznaczyć, że nie chodzi o numer telefonu, ale o fizyczną słuchawkę. Dzięki temu unikamy sytuacji, gdy zły człowiek sklonuje naszą kartę SIM, by odbierać na nią SMSy.

Ja już się przełączyłem, ale ja zawsze byłem early adopterem :) A Wy, co o tym sądzicie?


Rozrywka

Kaliber 44 na Orange Warsaw Festival 2016

Piotr Domański Piotr Domański
21 czerwca 2016
Kaliber 44 na Orange Warsaw Festival 2016

Kaliber to legenda polskiej sceny hip-hopowej. I choć nie byli pierwsi, wnieśli bardzo dużo do tego nurtu w polskiej muzyce. Album  „Księga Tajemnicza. Prolog” był czymś zupełnie nowym i świeżym. Później stało się dużo dobrych i złych rzeczy, aż ostatnio Kaliber 44 w dwuosobowym składzie – AbradAb i Joka, czyli bracia Michał i Marcin Martenowie wystąpił w tym roku na Orange Warsaw Festival.

Miałem okazję porozmawiać z nimi przed  koncertem.  Było o spotkaniu po latach na płycie, inspiracjach i muzyce.

W sumie, to raczej powinniśmy zapowiadać już Opener, który w tym roku jest powered by Orange, lecz nagraliśmy dużo dobrego materiału w czasie Orange Warsaw Festival i chcemy się wszystkim z Wami podzielić.


Odpowiedzialny biznes

Smartfony są dla wszystkich

Monika Kulik Monika Kulik
20 czerwca 2016
Smartfony są dla wszystkich

Dziś mamy możliwość korzystania z wielu urządzeń multimedialnych, które są nam pomocne w pracy i w życiu prywatnym. Dobrym przykładem są tu smartfony, oferujące cały wachlarz funkcjonalności w jednym miejscu, a do tego są zawsze pod ręką. Korzystanie ze smartfonów to dla nas codzienność, używa ich już 60% Polaków.

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób telefony komórkowe obsługują osoby ze szczególnymi potrzebami - na przykład osoby z niepełnosprawnościami?

Obsługując naszego smartfona opieramy się zasadniczo na dwóch zmysłach – wzroku i słuchu. Teraz wyobraźmy sobie, że z jakiegoś powodu nie jest to możliwe. Czy w takim wypadku telefon staje się bezużyteczny? Otóż nie, producenci telefonów, dostrzegając potrzeby osób z niepełnosprawnościami, wyposażyli te urządzenia w dodatkowe funkcjonalności, które wspierają ich obsługę.

Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom wszystkich naszych klientów, również tych z niepełnosprawnościami, we współpracy z Fundacją Widzialni przygotowaliśmy instrukcje obsługi smartfonu dla osób o specjalnych potrzebach.

Wspólnie nagraliśmy 3 filmy instruktażowe – dla smartfonów z systemem Windows Phone, iOS oraz Android, które krok po kroku prezentują funkcjonalności dedykowane osobom z niepełnosprawnościami.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to zupełnie inny sposób obsługi smartfonu. Osoby o specjalnych potrzebach korzystają z gestów, aplikacji i funkcji, które wbudowane są w system ich telefonu. Zanim obsługa stanie się intuicyjna, trzeba przebrnąć przez pierwszy etap, jakim jest nauka obsługi smartfonu, co początkowo może wydawać się trudne i zniechęcające.

Tu z pomocą przychodzą przygotowane przez nas filmy instruktażowe - w pełni dostępne, opatrzone napisami, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz lektorem w tle. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego materiału.

Mamy nadzieję, że okaże się pomocny, wskazując nowe możliwości smartfonów i ułatwiając dostosowanie ich do naszych indywidualnych potrzeb. Warto wspomnieć, że filmy, choć powstały z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, mogą być przydatne dla nas wszystkich, w sytuacji, gdy musimy dostosować się do warunków otoczenia, przytrafi nam się sytuacja losowa, bądź z jakiegoś powodu czasowo nasze zmysły zawodzą.

2f0592817b78e0e2805b7f5b2c55bf527b5

Scroll to Top