Rozrywka

Gry jako nowe platformy społecznościowe

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
29 kwietnia 2024
Gry jako nowe platformy społecznościowe

Gry konkurencją dla mediów społecznościowych? Teza wydaje się szalona, ale jak dla mnie nieprzesadnie ryzykowna. Coraz częściej gry społecznościowe stają się hubami, skupiającymi wokół siebie pasjonatów konkretnych dziedzin. A cóż to jest, jeśli nie konkurencja dla social mediów?

Dlaczego tak uważam? Wystarczy zerknąć na przykłady, które podaję w tym wpisie. Zobacz, jak gry komputerowe w interesujący sposób kształtują wirtualną przestrzeń.

Największy koncert na świecie - zapraszamy do... Fortnite

Rod Stewart w 1994 roku z okazji świętowania Sylwestra wystąpił na legendarnej plaży Copacabana. Na wydarzenie przybyło ok. 4 mln osób. Ten koncert jest uznawany za jeden z największych w historii.

Znam jednak miejsce, w którym zebrało się 3 razy więcej uczestników. Co prawda nie znajdziesz go na żadnej mapie, ale grając w Fortnite można było trafić na koncert Travisa Scotta. Około 12 mln użytkowników dołączyło do gry w momencie zabawy, aby posłuchać znanego rapera, któremu towarzyszył DJ Marshmallow.

Te liczby są ogromne, ale pokazują potęgę jaką reprezentuje sobie gaming jako forma wirtualnych interakcji społecznościowych. Na frekwencję miała wpływ również trwająca wtedy pandemia, ale samo zdarzenie pokazało, że w czasie światowego kryzysu, gry pomagały w socjalizacji - gdy relacje społeczne były najbardziej potrzebne.

gry hejt bezpieczne strefy Orange

Gra Fortnite oprócz udziału w koncertach celebrytów daje graczom możliwość tworzenia swoich serwerów na własnych zasadach. W 2022 roku nasza firma przygotowała specjalne strefy, w których gracze mogli znaleźć kontakt do odpowiednich instytucji, gdy potrzebowali wsparcia w zadbaniu o zdrowie psychiczne. Jak widać "gry społecznościowe" to nie tylko zabawa, ale również poważne tematy społeczne, o których warto mówić.

Roblox - przestrzeń do zabawy, edukacji czy nawet religii

Roblox udostępnia Roblox Studio, czyli zaawansowane środowisko programistyczne, umożliwiające użytkownikom projektowanie własnych gier i doświadczeń wirtualnych. Dzięki temu niemu nawet osoby bez głębokiej wiedzy programistycznej mogą łatwo tworzyć złożone interaktywne środowiska. Studio oferuje szereg szablonów i zasobów, które mogą być używane jako baza do dalszej personalizacji i rozwoju.

Roblox umożliwia twórczą współpracę między użytkownikami z całego świata. Mogą łączyć się ze sobą, dzielić zasobami, pomysłami oraz współpracować nad różnymi projektami. Platforma sprzyja także mentorstwu i uczeniu się od bardziej doświadczonych twórców, co dodatkowo wzmacnia społeczność Roblox.

Gra może stanowić również platformę edukacyjną, gdzie dzieci i młodzież mogą uczyć się programowania, projektowania graficznego, zarządzania projektami, a nawet przedsiębiorczości. Przez zabawę w tworzenie gier młodzi użytkownicy rozwijają kluczowe umiejętności, które mogą wykorzystać w przyszłych karierach.

W Roblox odbywają się nawet... msze. To nie jest żart. W 2022 roku hitem internetu stało się nagranie, gdzie grupka dzieci odgrywała w niedziele mszę w świecie Roblox. Akcja odbiła się szeroko w polskich mediach. Komentowali ją nie tylko internauci, ale nawet telewizja czy popularne portale informacyjne. Komentarza nie odmówili sobie nawet księża. Co ważne, przytaczali, że sami też kiedyś się bawili w inscenizacje mszy świętych, trzeba jednak pamiętać, że uczestnictwo w takim wirtualnym przedsięwzięciu nie zastępuje uczęszczania do realnego kościoła.

Gry społecznościowe zastąpiły nocne życie

premiery gier 2024 vr

Wiem, że brzmi to dość irracjonalnie, ale im głębiej w las, tym bardziej racjonalnie będą brzmiały moje słowa. VR chat to kolejna aplikacja w zestawieniu, która pozwala na tworzenie swoich przestrzeni i dostosowywanie ich pod nasze potrzeby. Tworzenie "gier w grze" też nie jest tu dziwne. W taki sposób możesz łatwo przenieść się do świata niczym ze Star Wars, Parku Jurajskiego czy innych ulubionych fikcyjnych uniwersów. Wszystko na wyciągnięcie ręki - dosłownie, ponieważ poruszasz się z wykorzystaniem kontrolerów ruchowych.

W VR Chat można pójść w abstrakcyjną fikcję, ale można też doświadczać rzeczy podobnych do tych z realnego świata. Jestem ogromnym fanem karaoke. Nie wyobrażam sobie miesiąca bez chociaż jednego wyjścia ze znajomymi na spotkanie w towarzystwie mikrofonów, sceny i uśmiechów przyjaciół, gdy śpiewamy ulubione piosenki. Niestety pandemia odebrała mi ten magiczny czas.

Na szczęście wyposażyłem się w hełm VR. Pierwsze co zrobiłem to instalacja darmowej aplikacji VR Chat i wyszukanie pokojów z hasłem "karaoke". Okazało się to niesamowitym doświadczeniem, bowiem było niezwykle podobne do tego, co można przeżyć w prawdziwym klubie karaoke! Kolejki, wspólne śpiewanie, najgłośniejszy dźwięk dochodzący ze strony osoby "trzymającej mikrofon", a nawet wspólne plotkowanie na temat aktualnie prezentujących się wokalistów, śmieszki i dobra zabawa. Nie brakowało również podkładów do wspólnej zabawy.

Gry społecznościowe to przyszłość

Być może tematyka karaoke nie do końca do Ciebie przemówi. Wiem, że środowisko świrów takich jak ja bywa mocno hermetyczne. Wierzę jednak, że masz jakieś pasje, które wiernie rozwijasz. Wyobraź sobie sytuację, w której z losowych przyczyn jesteś odcinany od swojej ulubionej formy spędzania czasu. Wtedy zakładasz headset i wchodzisz do świata pełnego pasjonatów, symulującego realne aktywności. Czy to fotografię z galeriami wykonanych przez użytkowników zdjęć, czy to symulacje znanych gier w VR, albo wspomniane wcześniej karaoke. Potencjał jest niezwykły i wierzę, że tego typu rozwiązania będą się tylko mnożyć.

Oczywiście wiele razy próbowano połączyć gaming z mediami społecznościowymi - czy to w formie gier na Facebooku, czy produkcji typu "Second Life" lub innych MMO. Tego typu rozwiązania cieszyły się wielkim zainteresowaniem, ale z czasem cichły. Czy tak będzie również i tym razem? Akcje typu koncerty w grach, rozwój VR - czy to chwilowy trend, czy może przyszłość wirtualnych relacji?

A Ty jak to widzisz? Podziel się swoją opinią, a przy okazji możesz pochwalić się swoimi pasjami i tym jak widzisz je w np: w VR Chat.


Oferta

Niedzielna okazja: tablety Huawei MatePad 11.5

Beata Giska Beata Giska
28 kwietnia 2024
Niedzielna okazja: tablety Huawei MatePad 11.5

Tylko dziś mamy dla Was świetne tablety z klawiaturą aż 400 zł taniej. Przydadzą się do pracy, nauki i sprawdzą na prezent.

Huawei MatePad 11.5 w okazyjnej cenie są w ofercie bez abonamentu. Liczba urządzeń jest ograniczona. Szczegóły niedzielnej okazji znajdziecie pod tym linkiem.

Ten wysokiej jakości tablet jest wyposażony w etui z klawiaturą, co umożliwia korzystanie z niego jak z laptopa, ale przy znacznie wyższym poziomie mobilności użytkownika. Jego 11,5” ekran charakteryzuje się odświeżaniem 120Hz i posiada certyfikat ochrony wzroku TUV Rheinland. Dlatego są rekomendowane dla uczniów. Tablet ma metalową obudowę i mocną baterię 7700 mAh z funkcją szybkiego ładowania. Jest cienki i lekki – waży 499 g i ma jedynie 6,85 mm grubości.

Warto o nim pomyśleć w kontekście nadchodzącego sezonu komunijnego czy Dnia Dziecka? Więcej prezentowych inspiracji dostępnych jest na stronie. To też wygodny sprzęt, by zabrać go w podróż by pracować w plenerze czy relaksować się oglądając filmy.


Oferta

Nowe smartfony w promocji dla firm

Beata Giska Beata Giska
26 kwietnia 2024
Nowe smartfony w promocji dla firm

Przed Wami kolejna odsłona naszej rotacyjnej oferty dla przedsiębiorców. Jakie urządzenia i prezenty możecie wybrać?

Cenowe smartokazje to telefony i sprzęty, które proponujemy klientom biznesowym w atrakcyjnych cenach. Produkty są dostępne z umową na raty w Planach Firmowych i Internecie Biurowym. W nowej odsłonie mamy 3 zestawy, w tym pakiety z drugim urządzeniem za 1 zł + VAT. Promocja trwa od 25 kwietnia do 19 maja.

Zestawy polecane z umową na raty z abonamentem na 36 miesięcy:

  • Samsung Galaxy A35 5G + Samsung Galaxy A15 5G za 40 zł + VAT miesięcznie i 1 zł na start z Planem Firmowym M. Cała cena zestawu to 1440 zł + VAT (1771,20 zł z VAT). Przy zakupie klient zyskuje super zniżkę na drugie urządzenie, warte w sklepach internetowych nawet 1049 zł brutto. 
  • Samsung Galaxy S23 FE 5G + Samsung Buds FE za 65 zł + VAT miesięcznie i 1 zł na start z Planem Firmowym L
  • Samsung Galaxy S24 5G + Samsung Galaxy A15 5G za 78 zł + VAT miesięcznie i 1 zł na start z Planem Firmowym XL

Warto pamiętać, że trwa loteria dla firm, w której można wygrać pieniądze i urządzenia na cyfrowy rozwój swojego biznesu. Szczegóły dostępne są tutaj. Więcej o propozycjach dla przedsiębiorców przeczytacie na naszej stronie.

Scroll to Top