;

Gaming

Gry na wakacje, czyli co biorę ze sobą na wyjazd (0)

Bartosz Graczyk

10 lipca 2023

Gry na wakacje, czyli co biorę ze sobą na wyjazd
0

Wakacje trwają, a upały niestety nam doskwierają, a natomiast gry w takich sytuacjach pomagają (taki wierszyk, hehe). W Polsce aktualnie trwa idealna pogoda na wyjazd nad morze, czy nad jezioro. Niektórzy jednak, aby dotrzeć do wymarzonej destynacji, muszą przejechać kawał drogi, a pogoda na miejscu może się zepsuć.

W takich sytuacjach warto mieć ze sobą kilka gadżetów gamingowych, które umilą pobyt w niekorzystnych warunkach.

Od lat nie miałem porządnych wakacji, ale wyjazdów nie brakowało. Często było tak, że w pociągu doskwierała mi nuda, a historia przytoczona na początku wpisu okazywała się prawdziwa. Co w takich sytuacjach robiłem?

Konsole przenośne to ratunek dla znudzonych podróżujących

gry wakacje 3 gracza

Gdy wracałem z Open’era konsola okazała się być zbawieniem dla mojej znudzonej partnerki. Czekała nas podróż trwająca kilka godzin. Ja oczywiście prowadziłem, więc nie groziła mi utrata uwagi. Moja konsola przenośna Nintendo Switch okazała się być niezwykle przydatnym gadżetem, który zapewnił 2 godziny rozrywki w trakcie dłużącej się podróży. Ja prowadziłem auto, a moja dziewczyna sterowała gokartami w Mario Kart. Ja prowadziłem bezpiecznie, ona szalała na zwariowanych torach wyścigowych typu Rainbow Road. Swoją drogą ta kieszonkowa konsolka pomogła mi zwalczyć nudę również w trakcie długiego lotu transatlantyckiego. Nie wyobrażam sobie zamknięcia w latającej puszce zwanej samolotem bez tego urządzenia! Jako człowiekowi z nadpobudliwością ruchową skupienie uwagi na ekranie pozwala mi zrelaksować się w ciasnych przestrzeniach. Zdecydowanie gry ratują moje podróże na wakacje.

Nintendo Switch to nie jedyne tego typu rozwiązanie. Na rynku pojawiają się nowe gadżety, oparte nie tylko na zamkniętych systemach, ale również na zastosowaniach znanych z komputerów osobistych. Wyobraź sobie, że w rękach masz konsolę przenośną, która jest również… komputerem.

Czymś takim jest ROG Ally, na którego pokładzie znajduje się system operacyjny Windows 11, a co za tym idzie wspiera on wszystkie gry znane z komputerów osobistych. W zasięgu dłoni masz wtedy dostęp nie tylko do produkcji dostępnych na Steam, ale również starych gier, czy treści dostępnych w ramach abonamentu Xbox Game Pass Ultimate. Największa zaleta tego produktu okazuje się jednak być również jego wadą. Windows. Wszyscy dobrze wiemy jak czasami przy nim trzeba dłubać, a gry potrafią się „wywalić” w najbardziej irytującym momencie. Ba – czasami nawet może pojawić się problem z instalacją! Jeżeli w podróży chciałbyś zagrać w gry dostępne na PC, ale boisz się kombinowania, istnieje alternatywa do ROG Ally w postaci SteamDeck.

gry wakacje 2

Granie na telefonie

Zaraz zaraz. Po co wydawać pieniądze na drogie gadżety, jeżeli w kieszeniach większości z nas na co dzień znajduje się całkiem potężna konsola? Smartfony z dzisiejszych czasów posiadają moc obliczeniową lepszą od konsol 7. generacji (Playstation 3/Xbox 360), a czasami dorównują czy nawet przerastają Playstation 4! Niektóre urządzenia obsługują nawet technologię Raytracing. W przypadku gier, które są bardzo wymagające graficznie, często obsługa ekranem dotykowym nie starcza, by wyciągnąć maksimum przyjemności czerpanej z gry. Niektóre produkcje są bardziej wymagające. Co zrobić w takim przypadku?

Warto wyposażyć się w gamepada. Moją uwagę przyciągnęły takie, które są zaprojektowane pod smartfony jak np: Razer Kishi. Pewny chwyt, łatwy montaż i nagle smartfon staje się pełnoprawną konsolą. Jeżeli jednak jesteśmy tradycjonalistami w podróż można zabrać standardowy kontroler np: od Xbox’a. Wystarczy zaopatrzyć się w uchwyt, który pozwala na domontowanie smartfona. Jest to rozwiązanie mniej ergonomiczne i zajmuje więcej miejsca, ale trzeba przyznać – wygląda ciekawie. Niczym kontroler od latającego drona.

Gra online lub w chmurze

gry wakacje 1

Aby grać w bardziej wymagające tytuły nie musimy wydawać dużo na potężne urządzenia przenośne. Możemy zabrać ze sobą na wakacje swoje ulubione gry i grać w nie zdalnie lub z chmury. Wystarczy mieć połączenie internetowe np: w smartfonie, oraz jedną z usług streamingowych takich jak np: Xbox Game Pass, który opłacimy za pomocą „Płać z Orange” w sklepie Microsoft.

Warto zaznaczyć, że w tej sytuacji rozgrywka de facto dzieje się na serwerach dostawcy. Nasze urządzenie robi w zasadzie za monitor, jednak sam fakt przesyłu obrazu, dźwięku i informacje na temat decyzji gracza, może szybko zużyć pakiet mobilnych danych. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe GB. A co z zasięgiem? W trasie można trafić na miejsca, gdzie jakoś tranmisji spada. Prędkość internetu w takich sytuacjach jest zmienna, a więc w drodze nie rekomendowałbym tego rozwiązania. Jeżeli jednak już w miejscu docelowym zepsuje się pogoda… No cóż. Będąc w jednym miejscu łącze staje się bardziej stabilne, a co za tym idzie transmisja gry również. Mimo tego nie powinniśmy bać się o zasięg. Wystarczy spojrzeć na mapę, które pokazuje obszar 4G oferowany przez Orange. Warto zaznaczyć, że w miejscowościach turystycznych, gdzie obciążenie anten może być bardzo duże, możemy zaobserwować spadki prędkości.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Z tej formy rozrywki polecam korzystać w granicy kraju, ewentualnie w granicach Unii Europejskiej. Raczej nie proponowałbym takiego rozwiązania gdzieś za Atlantykiem lub w Azji, bo równa się to z wysokimi kosztami transferu.

Powerbank – najważniejsze akcesorium

No cóż, jeżeli zabraknie nam prądu to raczej nici z elektronicznej rozgrywki. Zostają nam tradycyjne formy zabawy jak rozmowa, zabawa w zgadywanie (jeżeli mamy towarzysza) czy… sen (oczywiście jeżeli nie zabraliśmy ze sobą książki). Na szczęście istnieją powerbanki, które naładują urządzenia przenośne. Warto ze sobą zabrać kilka. Większość smartfonów ma baterię, której moc znajduje się w przedziale 2500-5000 mAh. Warto zaopatrzyć się w powerbank o pojemności około 10000 mAh. To powinno starczyć na od 2 do nawet 4 naładowań urządzenia, a co za tym idzie zyskamy kilka dodatkowych godzin na gry w wakacje.

Przede wszystkim jednak na wakacje weźcie ze sobą dobre nastawienie i chęć odpoczynku. Gaming to rozrywka, ale jeżeli już wybieracie się na wakacje, prawdopodobnie będziecie mieli wiele innych atrakcji, które zwiedzicie. Podane powyżej akcesoria i rozwiązania to moje sposoby na samotną, długą podróż lub forma zajęcia w trakcie czekania na coś: czy to na lepszą pogodę, czy dotarcie na miejsce. Jeżeli wybieracie się z kimś w tę podróż, warto spędzić czas razem, ewentualnie weźcie pod uwagę gry multiplayer lub torowe, tak by razem spędzić ten czas. O właśnie! Może chcielibyście takie zestawienie, w którym przedstawiam najciekawsze gry multiplayer, w które można zagrać razem w trakcie podróży?

Udostępnij: Gry na wakacje, czyli co biorę ze sobą na wyjazd
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Słuchawki taniej w abonamencie (1)

Beata Giska

9 lipca 2023

Słuchawki taniej w abonamencie
1

Jeśli poszukujecie nowych słuchawek lub jeśli mieliście problem, że obecne słuchawki Wam się psuły – ta niedzielna oferta jest Wam dedykowana. Sprawdźcie modele, które przeceniliśmy.

Tylko dziś – 9 lipca i tylko w ofercie bez abonamentu, obniżamy ceny bezprzewodowych słuchawek: FORCE PLAY (z dożywotnią gwarancją!) o 100 zł, a także słuchawek Winner Group AirFlex 5 o 60 zł. Każde z nich są zapakowane w eleganckim i poręcznym etui. To świetna okazja aby zaopatrzyć się w akcesoria na wakacje, na podróż, na drogę. A z takim sprzętem słuchanie muzyki i rozmowy telefoniczne będą miały nową jakość.

Pamiętajcie, oferta jest mocno ograniczona czasowo i ilościowo, warto więc się pospieszyć. Więcej o naszych wyróżnionych produktach i niedzielnej okazji przeczytacie tutaj.

Udostępnij: Słuchawki taniej w abonamencie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 20:41 10-07-2023
    Upss.....zaspałem 😜
    Odpowiedz

;

Zielony Operator

Być odpowiedzialnym/ą turystą/ką (1)

Hania Jaworska-Orthwein

7 lipca 2023

Być odpowiedzialnym/ą turystą/ką
1

Zaczęły się wakacje. Każdy z nas ma swój sposób jak je spędzić – na łonie natury, w domu, aktywnie, czy za granicą. Jak podróżować, aby zostawić po sobie najmniejszy ślad węglowy? Oto kilka sposobów.

Zasada ogólna – im krótsza odległość od domu, tym mniejszy ślad węglowy Twojej podróży. Środki transportu różnią się emisyjnością, ale dwa najbardziej zanieczyszczające to samoloty i statki wycieczkowe. Jeśli zależy Wam na zrównoważonym podróżowaniu, ograniczcie podróżowanie nimi do niezbędnego minimum. Wiem, że dalekie podróże nie zawsze są możliwe bez samolotu, a wtedy warto pamiętać, aby wybierać loty bezpośrednie, klasę ekonomiczną, minimalizować bagaż i zostawać na dłużej w jednym miejscu.

W Polsce lub Europie warto korzystać z transportu zbiorowego – pociągów i autobusów, ponieważ przy pełnym obłożeniu mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż samoloty. Podróż samochodem, współdzielona z innymi pasażerami, też będzie mniejszym obciążeniem dla planety. Pokonanie trasy autem elektrycznym obniży emisyjność naszej podróży do zbliżonej wartości do jazdy pociągiem czy autobusem. A w docelowym miejscu, warto korzystać z transportu publicznego lub roweru. Zdrowsze to i więcej można zobaczyć.

Sprawdzaj miejsce noclegowe

Zrównoważony turysta wybierze mały hotel lub pensjonat prowadzony przez osobę prywatną czy lokalną firmę. Ale również duże, sieciowe hotele, resorty i pensjonaty coraz częściej działają w sposób bardziej zrównoważony, oferując zarazem przytulną i przyjemną atmosferę w swoich progach. Na co zwracać uwagę? Na to, czy miejsce korzysta z odnawialnych źródeł energii, racjonalnie gospodaruje odpadami, a także czy w ramach cateringu oferuje dania wegetariańskie i wegańskie i nie marnuje żywności.

Prócz dbałości o środowisko zrównoważone obiekty noclegowe troszczą się też o lokalne społeczności wspierając ich warunki socjalno-ekonomiczne. Gdzie szukać tych informacji? Na stronach obiektów noclegowych, kierując się opiniami klientów oraz platformach certyfikujących branżę noclegową: greenglobe.com, greenkey.global czy travelife.org.

Jadaj lokalnie, wspieraj rzemiosło

Na wakacje jeździmy też próbować nowych smaków. I tutaj kolejna podpowiedź – warto kosztować lokalnych potraw. Poznacie wtedy kulinarną ofertę odwiedzanego regionu, ludzi i ich kulturę. Lokalność dotyczy wyprodukowanego na miejscu jedzenia. W ten sposób ograniczamy klimatyczne koszty transportu i dostajemy świeże produkty. A dodatkowo wspieramy lokalne biznesy: restauracje i sklepy.

Podobnie jest z pamiątkami. Sklepy i stragany kuszą tysiącem pamiątek z podróży, często pochodzącymi z… Azji. Kierujcie się rozsądkiem i przede wszystkim nie kupujcie kolejnego gadżetu do schowania w szufladzie, który planetę tylko obciąża emisjami ze swojej produkcji, a  potem szybko skończy w śmieciach. A jeśli koniecznie chcecie mieć pamiątkę szukajcie tych, które wspierają lokalne rzemiosło czy społeczności.

Starannie wybieraj atrakcje

Minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko idzie w parze z poszanowaniem lokalnych kultur i świata zwierząt. Przed wyborem atrakcji, nawet prowadzonej przez lokalnych przedsiębiorców, warto dokładnie sprawdzić, czy rozrywka nie jest okupiona cierpieniem zwierząt lub społeczności, które kultywują inne od naszych zwyczaje. Jeśli chcemy mieć kontakt ze zwierzętami, to najlepiej odwiedzić rezerwaty czy takie miejsca, w których zapewnia się opiekę nad tymi, które zostały skrzywdzone przez człowieka. I jeszcze oczywistość – nie zaśmiecajmy i nie niszczmy miejsc, które odwiedzamy. Cuda natury mają służyć kolejnym pokoleniom. 

Wyloguj się z cyfrowego świata

Mając cały świat dostępny w smartfonie trudno się powstrzymać przed skrolowaniem newsów ze świata i życia znajomych. Dlatego może chociaż podczas wakacji warto zafundować sobie cyfrowy detoks. Zachęcam by wykorzystać ten czas na prawdziwy odpoczynek oraz poznawanie nowych miejsc i ludzi. A zwiedzanie zabytków zaplanujcie wcześniej, aby nie chodzić z telefonem w ręku.

Jeśli jednak chcecie nadrobić zaległości kinowe oglądając filmy na telefonie, zmniejszcie rozdzielczość i jasność ekranu. Korzystajcie z Wi-Fi zamiast z sieci komórkowej. I pamiętajcie o wyłączeniu Wi-Fi, Bluetooth, geolokalizacji czy NFC, kiedy nie są już potrzebne. Oszczędzacie w ten sposób energię.

Policz swój ślad węglowy

Przy okazji polecam aplikację Earth Hero, która oblicza indywidualny ślad węglowy, czyli ile gazów cieplarnianych emitujemy w ciągu roku. Porównajcie swój wynik z przeciętnym rodakiem i resztą świata. Apka podpowiada, jak zmniejszyć własny wpływ na klimat i środowisko. Mam na myśli m.in.  ograniczanie marnowania żywności, odpowiedzialnie podejście do kwestii podróżowania czy zużycia energii elektrycznej. To wszystko znajdziecie się w zakładce Działania.

Pamiętajcie, że być zrównoważonym turystą nie oznacza rezygnacji z podróżowania.  Chodzi o to, by podróżować w sposób świadomy, pamiętając jaki ślad klimatyczny, środowiskowy i społeczny zostawiamy za sobą.

Udostępnij: Być odpowiedzialnym/ą turystą/ką
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 18:23 07-07-2023
    Fajne porady, może z kilku skorzystam 😜
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej