Rozrywka

Gry z PS5, w które zagramy na PC

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
14 maja 2024
Gry z PS5, w które zagramy na PC

Playstation to marka, która przez wiele lat kojarzyła się z ekskluzywnością. Studia deweloperskie, należące do Sony, produkowały wyjątkowe gry, które wciągały graczy w wirtualny świat na długie godziny. W portfolio gier dostępnych tylko na "pe-esa" znajdziemy najlepiej oceniane tytuły w historii.

Niedawno strategia producenta konsoli diametralnie się zmieniła. W ich gry można zagrać na komputerach osobistych z systemem Windows.

Seria Marvel's Spider-Man

Wśród gier, które trafiły na komputery osobiste, znajdują się dwie odsłony przygód Spidermanów: Petera Parkera oraz Milesa Moralesa. Dzieła studia Insomniac Games to obecnie najlepsze interpretacje przygód człowieka-pająka. Wciągająca fabuła, otwarty świat, huśtanie się na sieci po Manhattanie oraz mnóstwo zadań pobocznych. To przygody na co najmniej 30 godzin rozgrywki. Najnowsza odsłona, "Marvel's Spider-Man 2", zadebiutowała na Playstation 5 w październiku ubiegłego roku. Warto zaznaczyć, że między premierą pierwszej odsłony na Playstation 4, a wydaniem na PC minęły 4 lata! Na ten moment nikt nie wie ile użytkownicy komputerów osobistych będą czekać na wydanie gry na platformy Steam czy Epic Games.

Seria Horizon od Guerilla Games

Przyznam, że pierwsza odsłona serii o podtytule "New Dawn" skradła moje serce już w dniu premiery. To jedna z najlepszych gier typu sandbox dostępnych na rynku. Przemierzamy w niej postapokaliptyczną dzicz. W tym strasznym świecie nie spotkamy zmutowanych stworów, jak w Fallout, czy serii Metro, lecz zbuntowane roboty. Ludzie jednak nie potrafią z nich korzystać ponieważ zatracili umiejętności technologiczne. Gra została wydana na PlayStation 4 w lutym 2017 roku, a w sierpniu 2020 roku pojawiła się na komputerach osobistych.

Kontynuacja Forbidden West, miała premierę na PlayStation 5 w lutym 2022 r. Niespełna 2 miesiące temu tytuł pojawił się na PC. Czas oczekiwania na edycję komputerową  znacznie się skrócił względem poprzednika. Czyżby tendencja spadkowa?

The Last of Us - Part One też jest na PC

Pierwsza odsłona The Last of Us ujrzała światło dzienne w 2013 roku - aż 2 generacje konsol do tyłu. Przez 11 lat tytuł doczekał się nie tylko kontynuacji, ale nawet i serialu, który opowiada tę samą historię. Ile musieliśmy czekać na wydanie portu na PC? 10 lat. Mimo to gra nadal wygląda świeżo, ponieważ producenci co generację dokonywali lekkich modyfikacji pod standardy panujące na rynku. Kiedy „pecetowcy” poznają dalsze przygody Ellie? Tego nie wiemy, ale w sieci krążą plotki, że w ciągu paru miesięcy deweloper wyda zapowiedź portu na PC. 

Uncharted: The Thief’s Legacy 

Kolejna kultowa, zekranizowana produkcja. W tym przypadku doczekaliśmy się filmowej adaptacji przygód Nathana Drake’a, który przez wielu nazywany jest połączeniem Lary Croft z Indianą Jonesem. Właśnie takich wrażeń doświadczycie w trakcie zabawy z Uncharted. Czwarta odsłona, wraz z dodatkiem o podtytule "Lost Legacy", doczekała się wspólnego wydania na PC - 22 października 2022 roku. Niestety poprzednie przygody Nathana dostępne są tylko na PS3/PS4. Przez ostatnie dwa lata w internecie nie pojawiły się żadne informacje na temat potencjalnego wydania starszych gier z serii na komputery osobiste. 

Sackboy: A Big Adventure

Wydania komputerowe od Sony dotyczą głównie nowych produkcji. Ponownie, tak jak w przypadku Uncharted, gracze mogą sprawdzić najnowsze przygody bohatera serii, tym razem Little Big Planet, ale bez styczności z całą gamą tytułów wydanych pod szyldem tej marki. I niestety raczej nie będą mieli szansy. Sony wyłączyło serwery Little Big Planet, przez co gra została pozbawiona funkcji sieciowych. To nie wróży dobrze dla przyszłości „LBP”. 

Gra na PC została wydana 27 października 2022 roku i jest to prosta platformówka z elementami łamigłówek.

Podobnie jest z Ratchet and Clank: A Rift Apart. Znów znana marka z historią, ale wydanie PC tyczy tylko najnowszej odsłony. Seria liczy sobie ponad 20 lat, także jest co nadrabiać. Rift Apart było jedną z pierwszych gier na PS5 w 2020 roku. Gracze PC mogli doświadczyć przygód tytułowych bohaterów dopiero w lipcu 2023 roku.

Jakie gry z PS5 pojawią się jeszcze na PC? 

Czas oczekiwania na najnowsze gry od Sony wynosi od dwóch do nawet czterech lat. Już 16 maja, czyli za niespełna 2 dni, doczekamy się kolejnej gry na PC - Ghost of Tsushima, sandboxa osadzonego w feudalnej Japonii. Oprócz tego zagramy w dodatek do Destiny 2, ale to czasowa wyłączność przy współpracy z zewnętrznym studiem, niż ekskluzywny tytuł.

Jak sami widzicie, że są dwa sposoby sprawdzenia gier od Sony. Można uzbroić  się w cierpliwość i zagrać na PC lub w dniu premiery na PS5. W Orange możecie zaopatrzyć się zarówno w mocny komputer gamingowy jak i konsolę. Warto nadmienić, że jeżeli chcecie zagrać w omawiane produkcje, druga opcja ma ogromną przewagę, w formie poprzednich odsłon znanych serii. Z drugiej strony na PC doświadczymy najlepszej jakości grafiki (oczywiście jeżeli mamy potężne podzespoły). Wybór należy do Was!


Rozrywka

Orange Warsaw Festival – festiwal legenda

Kasia Barys Kasia Barys
14 maja 2024
Orange Warsaw Festival – festiwal legenda

Już tylko niecały miesiąc to 15. edycji Orange Warsaw Festival. To idealna okazja do podsumowań. 250 artystów, ponad 500 000 festiwalowiczów i 14 wyjątkowych edycji. Za nami wiele muzycznych wrażeń, wyjątkowych artystów i niezapomnianych emocji. Czy pamiętacie koncert, który miał trwać godzinę, a przedłużył się do prawie trzech? Bo ja tak. Zobaczcie, co działo się przez te wszystkie lata!

Historia Orange Warsaw Festival sięga 2008 r., kiedy to na Placu Defilad rozbrzmiały pierwsze dźwięki, rozpoczynając długoletnią tradycję naszego festiwalu. Wtedy 35 tys. warszawiaków rozpoczęło zabawę od koncertu artystów projektu „W Hołdzie Tadeuszowi Nalepie”. Na dużej scenie oddaliśmy się twórczości muzyków, którzy na trwałe zapisali się w historii polskiego rocka – Jana Borysewicza i Andrzeja Nowaka. Główną gwiazdą wydarzenia był Wyclef Jean. Koncert, który pierwotnie miał trwać nieco ponad godzinę, przedłużył się do prawie trzech. Tak zaczęła się historia OWF…

Różne lokalizacje, te same emocje

Choć historia Orange Warsaw Festival rozpoczęła się na Placu Defilad, to impreza odbywała się również na Stadionie Miejskim Legii Warszawa, Stadionie Narodowym i wreszcie na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu, gdzie odbędzie się również tegoroczna edycja. Na scenach gościliśmy w sumie ok. 250 artystów z całego świata, a wśród headlinerów znalazły się takie gwiazdy jak m.in. Beyonce, Miley Cyrus, Sam Smith, Florence + The Machine czy Imagine Dragons.

Festiwalowicze są najlepsi

Długoletnia tradycja Orange Warsaw Festival nie byłaby możliwa bez jego wiernych fanów. To dzięki Wam impreza szybko wpisała się w muzyczny krajobraz miasta. Szacujemy, że podczas wszystkich edycji, w festiwalu wzięło udział ponad 500 000 osób. Najwięcej fanów muzyki gościliśmy w 2014 r. Na Stadionie Narodowym pojawiło się aż 110 000 osób. Cieszymy się, że świetnie bawicie są na koncertach i spędzacie czas z przyjaciółmi. Na OWF bawią się i duzi i mali. Dzięki Wam OWF jest kolorowy, jak wtedy kiedy bawiliście się podczas koncertu Florence + The Machine w pięknych wiankach na głowach.

Strefa Orange – serce festiwalu

Bije w sercu OWF, jest centralnym miejscem, w którym spotykają się festiwalowicze. Co roku przygotowujemy w niej nowe atrakcje, ale jest też zawsze miejscem odpoczynku na leżakach, pufach czy na dużej trybunie z najlepszym widokiem na Orange Stage i darmowym Wi-Fi. Bywały też zjeżdżalnie czy huśtawki. Do dyspozycji mieliście kilkaset punktów do ładowania telefonów, które od kilku lat przenieśliśmy do wygodnych, zamykanych szafek depozytowych.

Pomiędzy koncertami bawiliście się w rytmie podawanym przez DJ-a. Mogliście ozdobić swoje ciało makijażem albo holotatuażami (zrobiliście ich aż 3 tysiące!). Wspólnie zbieraliśmy do recyklingu nieużywane już telefony. Była nawet przestrzeń VR, w której można było pływać z wielorybami albo stać na krawędzi dachu wieżowca. W 2023 r., kiedy to we współpracy z Netflixem promowaliśmy trzeci sezon serialu „Wiedźmin”, w strefie stylizowanej na drzewo Wiedźminów Kaer Morhen ze świecącej liany można było naładować telefon, ale także poczuć się jak bohater z książek Sapkowskiego.

A co ja najbardziej pamiętam i którą edycję? W pamięci zostanie mi chyba na zawsze genialna, naprawdę wyjątkowa atmosfera podczas pierwszej popandemicznej edycji w 2022 – to był jeden z pierwszych festiwali i koncertów w Polsce po przerwie. Wszyscy byli bardzo stęsknieni za takimi wydarzeniami i spotkaniami z ludźmi. I to było czuć.

Choć piętnastoletnia historia festiwalu prezentuje się imponująco, nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa! Wręcz przeciwnie, nasza muzyczna podróż nadal trwa. Wierzymy, że Orange Warsaw Festival będzie się rozwijał, a my będziemy mogli towarzyszyć Wam w odkrywaniu nowych muzycznych doznań. Do zobaczenia na 15 urodzinach OWF już 7 i 8 czerwca na Torze Służewiec!


Zielony Operator

Nasze sokoły w Kwidzyniu mają młode

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
10 maja 2024
Nasze sokoły w Kwidzyniu mają młode

W gnieździe w Kwidzyniu wykluły się młode sokoły. Trójka maluchów jest już na świecie, czwarty powinien pojawić się wkrótce. To bardzo dobre wieści, bo ptaki należą do jednego z najrzadszych gatunków w Polsce.

Samica sokoła wędrownego składa jaja na wiosnę, średnio 3-4 sztuki, a ich inkubacja trwa ponad miesiąc. Potem młode spędzają w gnieździe 5-6 tygodni, a po jego opuszczeniu przez ok. miesiąca są jeszcze dokarmiane przez rodziców.

W naszym gnieździe w Kwidzyniu samica złożyła 4 jaja w marcu, a na początku maja wykluły się pierwsze młode sokoły. Aktualnie gromadka pozostaje jeszcze pod skrzydłami samicy, dzięki czemu jest ogrzewana i karmiona tym, co upoluje i przyniesie samiec. Za kilka tygodni będą ćwiczyć pierwsze samodzielne loty. Sokoły możecie podglądać tutaj.

Podwójne obrączki

W maju młode drapieżniki zostaną zaobrączkowane przez członków  Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Każdy młody ptak otrzyma dwie obrączki. Jedną obserwacyjną w kolorze niebieskim. Kolor oznacza, że ptak urodził się na wolności, a znaki alfanumeryczne umożliwiają identyfikację konkretnego ptaka przez lornetkę lub lunetę. Drugą będzie czarną obrączką ornitologiczną wskazującą na to, że ptaki urodziły się na konstrukcjach kratowych. To pierwsze w Polsce ptaki, które otrzymają obrączkę tego typu. Ułatwiają one dalsze obserwacje ptaków. Obrączkowanie tych pięknych i rzadkich ptaków przede wszystkim umożliwia ocenę prowadzonych prac nad ratowaniem gatunku, a także  pozwala lepiej poznać ich zwyczaje.

Latający Fiber

W kwietniu, w wewnętrznym konkursie dla pracowników Orange  Polska i Networks, wybraliśmy imię dla sokolego ojca. Propozycji było wiele i to bardzo kreatywnych np. Oranger czy Gigabit, głosujący wybrali imię kojarzące się z naszą usługą światłowodową - Fiber.  Imię idealnie oddaje cechę, która łączy sokoły i internet światłowodowy od Orange - zawrotną prędkość jakie rozwijają. Imię zostanie wpisane do rejestru Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Komentarze

Scroll to Top