Odpowiedzialny biznes

Internet buduje czy rujnuje?

Monika Kulik Monika Kulik
27 października 2015
Internet buduje czy rujnuje?

Jeśli oglądamy telewizję 4 godziny dziennie jesteśmy mniej zaangażowani w pomoc innym, a jeśli spędzamy czas w internecie wręcz przeciwnie.

Wyniki ostatniej Diagnozy Społecznej, które miałam okazję poznać podczas spotkania z prof. J.Czapińskim w bardzo obrazowy sposób pokazują, jak media tj. internet i telewizja wpływają na nasze myślenie, zachowanie i relacje z innymi. A jest w tym pewna prawidłowość – o ile bowiem telewizja dezaktywuje nas i wyłącza ze społeczeństwa, internet przyczynia się do budowania kapitału społecznego.

Już jakiś czas temu Robert Putnam udowadniał, że negatywne konsekwencje dla kapitału społecznego ma czas spędzony na oglądaniu telewizji. Kilka godzin dziennie spędzonych na gapieniu się w ekran powoduje, że nie ma już czasu na inną aktywność, a w dodatku ma się też negatywną wizję świata i traci motywację, by coś w tym świecie sensownego robić dla innych ludzi. Wyniki najnowszej Diagnozy Społecznej potwierdzają tę obserwację – jeśli oglądamy telewizję 4 godziny dziennie, jesteśmy bardziej nieszczęśliwi, mniej zaangażowani, mamy też mniejsze zaufanie do innych.

Sieć daje nam inny – bardziej angażujący sposób spędzania czasu i a także okazję do budowania relacji i sieciowania. I choć narzekamy, że czasami ten nasz kapitał społeczny jest tylko wirtualny, jednak nawet w ten sposób można tworzyć jakieś dobro wspólne. Przykładem jest choćby e-wolontariat, e-dobroczynność czy projekty crossfundingowe.

Ale zobaczcie sami jak wygląda relacja miedzy telewizją a internetem jeśli chodzi o nasze poczucie szczęścia, obywatelskość, wrażliwość na dobro wspólne, bycie materialistą i jakość życia.

690d4204d380dff7bf49abcb4a1ddea709d


Odpowiedzialny biznes

Zmotywowane dziecko, zmotywowany dorosły

Kasia Barys Kasia Barys
27 października 2015
Zmotywowane dziecko, zmotywowany dorosły

Pamiętacie ile razy mówiliście sobie: „od jutra zaczynam biegać”, pamiętacie karty członkowskie w klubach fitness, które zajmowały miejsce w portfelu (nigdy go nie opuszczając)? Czy ktoś z Was robił brzuszki przez okrągły tydzień, lub przysiady przez 4 dni, a później… No później to…I tu zaczynają się wymówki. Od sprzątania w mieszkaniu i zakupów, po imieniny stryjecznej siostry kuzyna. Jednak żadne usprawiedliwienie nie pomoże, potrzeba jest motywacja. A skąd ją wziąć? Najlepiej kształtować od dziecka.

Pisałam już o tym, jak ważne jest zachęcanie dzieci do regularnego uprawiana spotu, tak by w przyszłości stało się zmotywowanym dorosłym. Myślę, że temat jest na tyle ważny, że warto o nim przypomnieć. My, żeby zmotywować dzieciaki do uprawiania sportu, stworzyliśmy Kluby Sportowe Orange. Nowy sprzęt i zdrowa rywalizacja to chyba, jedne z mocniejszych „argumentów” zachęcających młodych ludzi do ćwiczeń. A teraz drużyny zyskują nowy bodziec do działania – walka o Puchar Orange.

Niebawem zespół trenerów i ekspertów programu Kluby Sportowe Orange rusza w Polskę. Do 19 lutego odwiedzi 100 Klubów Sportowych Orange i wybierze 10 najlepszych drużyn, które na początku marca przyszłego roku spotkają się w Warszawie. Podczas Pucharu Orange, w towarzystwie ambasadorów programu: Jerzego Dudka, Artura Siódmiaka, Marcina Urbasia oraz Tomasza Jankowskiego, zawodnicy powalczą o miejsce na podium i  nagrody.

Trening z gwiazdami sportu, puchar i nagrody to gra warta świeczki. Dlatego, żeby uczniowie z Klubów Sportowych Orange mogli przygotować się do eliminacji przygotowaliśmy niezbędnik Eliminacje do Pucharu Orange oraz instruktaże video:

Dacie radę wykonać wszystkie ćwiczenia?

582e559885f1f6a9d5a640d7da41b6256f1


Odpowiedzialny biznes

Agent 700 i Sony Made for Bond

Stella Widomska Stella Widomska
27 października 2015
Agent 700 i Sony Made for Bond

Słyszeliście o Grupie Filmowej Darwin? Ja dowiedziałam się o nich stosunkowo niedawno, kiedy otrzymali dwie nagrody na Grand Video Awards (w kategoriach Entertainment i Debiut Roku). Grupę tworzą ludzie na co dzień związani z filmem, którzy spotkali się w szkole teatralnej w Krakowie. Swoją popularność zawdzięczają serii Wielkie Konflikty.

Z ich strony możecie się dowiedzieć skąd wziął się pomysł na tworzenie filmów: „Kiedy w maju 2012 roku uświadomiliśmy sobie, że wszystko co nas otacza jest wibrującą energią i tak naprawdę siłą własnych umysłów możemy stworzyć co nam się tylko spodoba – nie czekaliśmy długo! Postanowiliśmy skonstruować Transformera, który byłby też wehikułem czasu. Nie udało się. Ale wpadliśmy na kolejny pomysł – róbmy filmy. No i robimy”. Od razu widać, że w ich pracy jest spora dawka humoru.

Jeśli śledzicie nasze działania w mediach społecznościowych, to wiecie już, że lubimy brać udział w takich przedsięwzięciach. Najnowszy projekt Grupy Filmowej Darwin to „Agent 700”.

Nie bez powodu lokujemy w nim telefon Sony Xperia Made for Bond, który kupicie tylko w Orange. Dajcie znać w komentarzach jak Wam się podoba. ;-)

Scroll to Top