Odpowiedzialny biznes

Jak dbać o zdrowie psychiczne młodych?

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
02 czerwca 2022
Jak dbać o zdrowie psychiczne młodych?

„Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” – książka Justyny Sucheckiej. Rozmowy, refleksje i porady o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne. Fundacja Orange jest partnerem tej publikacji, bo to ważna lektura. Szczególnie po dwóch latach pandemii, nauki zdalnej, kwarantann i totalnego zachwiania cyfrowej równowagi.

Może już słyszeliście o nowej książce Justyny Sucheckiej „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”? Ja pochłonęłam ten tekst w dwa wieczory i moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla starszej młodzieży, a także dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. Mówi o czymś bardzo ważnym – o zdrowiu psychicznym. A to - przez pandemię - ucierpiało i u młodych, i starszych. Nauka zdalna, godziny przed komputerem, ciągle ze smartfonem, ograniczone możliwości spotkań w realu, stres, lęk, ciągłe kwarantanny. I bez tych doświadczeń dorastającym ludziom jest trudno.

Pierwsza pomoc dla głowy

- „Zdrowie psychiczne wielu osób zostało naruszone. Chciałabym, żeby dostali wsparcie i nie czuli się samotni” - mówi autorka książki, Justyna Suchecka, dziennikarka edukacyjna, na co dzień związana z TVN24, sojuszniczka młodzieży i nauczycieli.

„Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” to zbiór rozmów z młodymi ludźmi, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami kryzysu psychicznego, i ze specjalistami, którzy wspierają wiedzą o zdrowiu psychicznym, dają cenne wskazówki o tym, jak radzić sobie ze stresem, gdzie szukać pomocy i jak udzielać jej komuś, komu jest trudno. M.in. dlaczego nie mówić, że "wszystko będzie dobrze” i „bez przesady”.

Najwyższy czas na kurs pierwszej (prawdziwie empatycznej) pomocy w tym zakresie. To nie jest najłatwiejsza lektura – ostrzegam uczciwie, ale napisana w bardzo przystępny sposób. A na dodatek, zawiera wiele praktycznych porad, definicji zaburzeń i wskazówek, gdzie i w jakim temacie uzyskać pomoc. To bardzo konkretne i potrzebne narzędzia - szczególnie dla młodych.

„Chciałam napisać książkę, która pokazałaby, że o zdrowie psychiczne należy dbać cały czas, również wtedy, gdy czujemy się dobrze. To powinna być nasza codzienna higiena dla głowy. Dzięki niej można robić wiele wspaniałych rzeczy ze swoim życiem” – dodaje Justyna.

Zdrowie psychiczne a szkoła

„Zdrowie psychiczne nie powinno być tematem tabu. I wierzę, że wiele dobrego dla tej kwestii można zrobić tak samo na lekcji wychowania fizycznego, biologii jak języka polskiego. Tylko nauczyciele powinni dostać ku temu wsparcie” – mówi Justyna. Trudno się nie zgodzić . W naszych badaniach nauczycieli „Między pasją a zawodem 2021” nauczycielki i nauczyciele  wskazują na to, że brak wsparcia w rozwiązywaniu trudności wychowawczych to jeden z czynników najbardziej przeszkadzających im w pracy.Mówią o braku narzędzi i dostępu do specjalistów. A 38% deklaruje chęć rozwoju umiejętności psychologicznych.

Tak, jak uczymy ich pierwszej pomocy przedmedycznej, tak ich i ich uczniów powinniśmy uczyć pierwszej pomocy psychologicznej. Już nauczenie, by nie mówić, że "wszystko będzie dobrze" czy "weź się w garść" może zmienić wiele w relacji uczeń - nauczyciel. A w zdrowiu psychicznym przecież właśnie o relacje chodzi” – dodaje autorka.

Balans psychiczny w cyfrowym świecie

W książce pojawiają się wątki związane z życiem w cyfrowym świecie. Nic dziwnego – to świat młodych ludzi (i nas wszystkich), który pochłonął podwójnie w pandemii. Jeden z rozdziałów to wywiad z Magdą Bigaj, edukatorką cyfrowej higieny, która zwraca uwagę na to, jak wpada się w niezdrowe nawyki cyfrowe i jak blisko od nich do uzależnień.

Kiedy ktoś nadużywa alkoholu, łatwo możemy zobaczyć stan upojenia. Gdy sięga po papierosy, możemy zobaczyć, jak często i w  jakich sytuacjach to robi. W przypadku telefonu sprawa robi się trudniejsza, bo […] wiele sytuacji, w których po niego sięgamy, łatwo zracjonalizować. […] Do tego z uzależnieniami zazwyczaj jest tak, że jeśli chcemy je zwalczyć, musimy całkowicie odstawić to, co nas uzależnia. Życie bez smartfona dziś trudno sobie wyobrazić” – mówi Magda. A często korzystanie ze smartfona pozwala być przecież w kontakcie z ludźmi i realizować ważną potrzebę bycia w relacji.

W książce jest historia Angeliki, która miała problemy z odżywianiem i – jak dla mnie – ta historia pokazuje dwa oblicza relacji w social mediach. Znajomi na forach namawiali i dopingowali Angelikę do dalszego odchudzania, a z drugiej strony – już po doświadczeniu anoreksji – dziewczyna założyła Nastoletni Azyl czyli przestrzeń w internecie, w której młodzi ludzie mogą dzielić się swoimi trudami i wspierać w kryzysach psychicznych. Korzystają z niej dziesiątki tysięcy młodych ludzi.

Zapraszam Was do lektury tej książki. Porusza trudne tematy, daje nadzieję i uczy szacunku do czyichś doświadczeń.

A jeśli chcecie jeszcze lepiej rozumieć świat młodych, przypominam o Digital Youth Forum. Wydarzenie dostępne online, także w języku ukraińskim.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:18 03-06-2022

Fajny wpis ? Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Fajnie że w ostatnich latach kładzie się nacisk na ten aspekt zdrowia człowieka. Brawo!

Odpowiedz

Oferta

Darmowe 2 GB za 2 gole

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
01 czerwca 2022
Darmowe 2 GB za 2 gole

Reprezentacja Polski pokonała Walię 2:1 chociaż początek nie wyglądał optymistycznie. Ważny jednak wynik na koniec meczu. Nasi piłkarze strzelili 2 gole, a my dajemy Wam 2 GB internetu.

Z bonusu możecie skorzystać w aplikacji Mój Orange - zakładka „dla Ciebie” lub wysyłając SMS-a o treści POR pod numer 233 (opłata za SMS-a zgodna z cennikiem Waszego planu taryfowego). Jeśli jesteście użytkownikami Orange Flex zgarniecie dodatkowe 2 GB, wpisując POR w aplikacji, w zakładce „Kody promocyjne”.

Przypominam, że na jednym numerze możecie aktywować tylko raz dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacja jest w ciągu 24 godzin od chwili publikacji posta na koncie Orange na Facebooku. Promocyjne GB są ważne 3 dni od daty aktywacji i obowiązują tylko w kraju.

Komentarze


Rozrywka

Filmowy czerwiec z Orange VOD

Kasia Barys Kasia Barys
01 czerwca 2022
Filmowy czerwiec z Orange VOD

Mnóstwo wzruszeń, romantycznych uniesień, humoru oraz moc przygód znajdziecie w czerwcu w Orange VOD na dekoderach Telewizji od Orange oraz w aplikacji Orange TV Go. Nie przegapcie takich filmów, jak: „Uncharted”, „Zaginione miasto”, „Wyjdź za mnie”, „Belfast” czy „Wiki i jej Sekret”.

Potężna dawka akcji i przygód

9 czerwca zapraszamy na „Ostatni ślad” z Gerardem Butlerem w roli głównej. Zobaczcie pełen zaskakujących zwrotów akcji i mrocznych tajemnic, mocny film o człowieku, który nie cofnie się przed niczym, aby uratować swoją żonę.

Mamy także nie lada gratkę dla fanów gier! 18 czerwca obejrzyjcie „Uncharted”, ekranizację popularnej gry o niezwykłych przygodach złodzieja Nathana Drake’a. Tym razem bohater chce rozwiązać jedną z najstarszych zagadek świata. Jaką? Sprawdźcie sami. W filmie główną rolę zagrał Tom Holland, a partnerują mu takie gwiazdy, jak Mark Wahlberg i Antonio Banderas.

A jeśli mało Wam tajemnic i innych niesamowitości, to już 30 czerwca zobaczcie, jak Sandra Bullock i Channing Tatum starają się odszukać „Zaginione miasto”. W tym filmie nie zabraknie wartkiej akcji, humoru, pięknych zdjęć oraz świetnej gry aktorskiej. Znana pisarka i model z okładki jej książki zostają uprowadzeni przez tajemniczego milionera. Wkrótce okazuje się, że to porwanie stanie się początkiem wielkiej przygody.

Romantycznie i z przesłaniem

Już 10 czerwca zobaczcie pełną ciepła i niebanalnego humoru produkcję pt.: „Najgorszy człowiek na świecie”. To historia o kobiecie, która przed swoimi trzydziestymi urodzinami postanawia poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe. Czy jej się to uda?

Z kolei 15 czerwca zapraszamy na przebojową komedię romantyczną pt.: „Wyjdź za mnie”. W hiciebrylują takie gwiazdy, jak Jennifer Lopez, Owen Wilson czy Maluma. Zobaczcie przewrotną opowieść o świecie celebrytów, mediach społecznościowych i małżeństwie. Dwie supergwiazdy muzyki postanawiają się pobrać w świetle reflektorów. Sęk w tym, że nie wszystko idzie zgodnie z planem… Finał tej historii będzie zaskoczeniem dla wszystkich.

Poruszające kino

2 czerwca obejrzyjcie dramat psychologiczny pt.: „Córka”, w reżyserii Maggie Gyllenhaal. W filmie brawurowo zagrały Olivia Colman oraz Dakota Johnson. To niebanalna, chwytająca za serce opowieść o różnych obliczach macierzyństwa, odwadze, poświęceniu i o trudnych wyborach kobiet.

Czy wilk może być najlepszym przyjacielem człowieka? Przekonajcie się już 10 czerwca, oglądając inspirowany prawdziwą historią film familijny pt.: „Wiki i jej Sekret”. To historia o ośmioletniej dziewczynce, która dostaje w prezencie szczeniaka. Wkrótce okazuje się, że zwierzak to w rzeczywistości mały wilczek i bohaterka nie może go zatrzymać. Jak potoczą się losy tej uroczej dwójki?

14 czerwca polecamy także pełną ciepła i wzruszeń produkcję pt.: „Ojcostwo”, w której główną rolę zagrał Kevin Hart. Poznajcie historię człowieka, który po śmierci ukochanej żony musi się uporać z jednym z trudniejszych wyzwań w swoim życiu – wychowaniem maleńkiej córeczki. Jak sobie poradzi? 29 czerwca w Orange VOD znajdziecie także nagrodzony Oscarem®, doskonały film pt.: „Belfast”, w reżyserii Kennetha Branagha. To poruszająca historia utraconego dzieciństwa, dziejąca się na tle konfliktu w Irlandii Północnej, w burzliwych latach 60-tych XX wieku. W hicie zagrali Jude Hill, Jamie Dornan oraz Judi Dench.

Komentarze

Scroll to Top