;

Sieć

Jak korzystaliście ze smartfonów nad morzem, w górach i na Mazurach? [KONKURS!] (2)

Piotr Domański

9 września 2019

Jak korzystaliście ze smartfonów nad morzem, w górach i na Mazurach? [KONKURS!]
2

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Krajowe regiony turystyczne nieco opustoszały. Nie tylko zmniejszyły się tłumy, lecz także ruch w naszej sieci. Szczególnie z internetu LTE korzystacie już mniej intensywnie niż w szczycie sezonu. Czas na analizę i podsumowanie!

Wakacje to trudny moment dla sieci komórkowej, szczególnie gdy spojrzymy na ruch w naszym internecie LTE, czyli sieci 4G. Pamiętajcie, obsługuje ona już ponad 90% całego transferu danych, więc większość internetu w Waszych smartfonach to właśnie ona.  Porównując najmniej intensywne dni na początku czerwca z tymi najbardziej intensywnymi w połowie sierpnia transfer danych wzrósł o ponad 120%. Jednak nie wszędzie było tak samo. Na początek zabiorę Was nad Bałtyk. Jednak zanim tam pojedziemy, przypominam o konkursie, w którym możecie wygrać Samsung Galaxy S10e.

Internet LTE nad Bałtykiem, czyli wielki przypływ danych

Jak co roku nasza sieć 4G nad Bałtykiem przeżyła oblężenie. Tutaj ruch się potroił w czasie najbardziej intensywnych dla sieci dni, w porównaniu ze względnie spokojnym początkiem czerwca. Były dni, gdy przez zlokalizowane tam stacje bazowe przechodziły dziennie dane, które zmieściłyby się na ponad  130 tys. płyt CD.

Kiedy najwięcej spośród Was wypoczywało nad Bałtykiem? W tym roku w połowie lipca, a czas spędzaliście tam do połowy sierpnia, dokładnie do długiego weekendu. W tym czasie notowaliśmy bardzo wysoki ruch w sieci 4G LTE. Później zaczął on spadać w trybie „turnusowym”, czyli gdy na koniec turnusu nasi klienci ruszali do domów, transfer leciał w dół.

Ruch w sieci mobilnej nad morzem w czasie wakacji

Ruch nad Bałtykiem jeszcze pod jednym względem funkcjonował w trybie „turnusowym” – spadał w weekendy.  Mój wniosek jest prosty – gdy zmieniały się turnusy i wczasowicze wyjeżdżali, wybrzeże pustoszało, a ruch się zmniejszał.

Oczywiście z wakacji także dzwonicie i wysyłacie SMS, także nad morzem. Liczba minut rozmów wzrosła dwa i pół razy pomiędzy momentami, gdy wykorzystywaliście najmniej i tymi gdy najmocniej. Jednak, gdy przyjrzeć się tym samym dniom, tygodnia różnice nie będą tak duże.

Ciekawsze jest to, że chociaż ilość przesyłanych danych przez większość sierpnia trzyma się podobnych poziomów, to minuty rozmów po największym natężeniu pod koniec lipca szybko maleją. Bardzo aktywny w naszym internecie LTE i 3G długi weekend sierpniowy w rozmowach nie był już tak intensywny.

Ruch SMS wyglądał bardzo podobnie do ruchu głosowego, a w czasie największego ruchu przechodziło ich przez naszą sieć nad morzem „ledwie” 2,4 mln dziennie. Czyli 27 na sekundę 😉

To wszystko pokazuje z jakimi wyzwaniami radzić sobie nasza sieć mobilna w czasie wakacji, szczególnie nad morzem. Co roku ją wzmacniamy, o czym możecie przeczytać w komunikacie prasowym „Orange Polska przygotował się na wakacje. Będzie lepszy zasięg 4G LTE w turystycznych miejscowościach”. Dodatkowo zmieniamy także konfigurację stacji bazowych, tak by mogły obsłużyć większy niż normalnie ruch, co jednak przekłada się na mniejsze niż normalnie maksymalne prędkości internetu LTE.

…razem z rzeką czeka las, a tam ciągle nie ma nas.

Lato to nie tylko morze, lecz także Mazury i przepiękne polskie góry. Tutaj z sieci korzystaliście dużo mniej intensywnie niż nad Bałtykiem, szczególnie biorąc pod uwagę łączną liczbę przesyłanych danych, lecz także wzrost ruchu w trakcie wakacji. Ten w obu przypadkach podwoił się.

Jeżeli przy wzroście ruchu nad morzem owo podwojenie wydaje się czymś błahym, to pamiętajcie, że w skali dnia oznacza np. przesłanie znad mazurskich jezior dodatkowych 200 milionów maili z załącznikami, czy odtworzenia dodatkowych 2 milionów jednominutowych wideo z YouTube.

Ruch w polskich górach był niższy od tego na Mazurach, szczególnie pod koniec czerwca i na początku lipca, gdy różnice wynosiły około 10 TB dziennie. Gdy jednak wakacje zaczęły się „naprawdę” około połowy lipca różnice przestały być tak duże. Ciekawostką jest to, że o ile liczba wykorzystywanych danych w nad morzem, w porównaniu do każdego z pozostałych dwóch regionów turystycznych była o 1/3 większa, to różnica w liczbie wydzwanianych minut wynosiła tylko nieco ponad 1/4. W przypadku SMS różnice z kolei były większe.

Gdzie poza Polskę i kto do Polski? Czyli o roamingu

Internet LTE sieć mobilna Orange Polska

Wiecie już jak wyglądał ruch w Polsce, teraz ciekawostki z zagranicy. Otóż nasi klienci na wakacje najczęściej jeździli do Chorwacji – każdego tygodnia było tam kilkadziesiąt tysięcy naszych klientów. Na drugim miejscu była Grecja, później Włochy. Poza „pudłem” znalazła się Bułgaria, Turcja i Hiszpania.

Gdy spojrzymy na to, kto z zagranicy przyjeżdża do Polski na wakacje, okazuje się, że przede wszystkim… Polacy. Moje przypuszczenia wynikają stąd, że lista krajów, z których najwięcej kart SIM przyjeżdża w smartfonach i telefonach do Polski pokrywa się z listą krajów, do których wyemigrowało najwięcej naszych rodaków. Teraz przyjeżdżają do nas na wakacje, lecz dzięki „roam like at home” nie muszą już wymieniać kart SIM na krajowe. Na pierwszym miejscu oczywiście przyjezdni z Niemiec, później z Wysp Brytyjskich, a na trzecim miejscu – z Holandii.

Wakacje nie wszędzie się skończyły!

Trwa bowiem nasz konkurs na Instagramie, w którym jeszcze przez dwa dni możecie wygrać Samsung Galaxy S10e oraz kartę Orange Flex. Wrzućcie na swój profil na Instagramie zdjęcie pokazujące jak spędziliście Wasz wymarzony urlop w Polsce i napiszecie dlaczego to tak wyjątkowe miejsce. Nie zapomnijcie dodać w opisie #niezwykleurlopyorange i oznaczyć profil @orange_polska. Pamiętajcie: na Instagramie, nie tutaj 😉

Poniżej dwa zdjęcia nagrodzone w poprzednich turach konkursu. Konkurencja spora, bo łącznie w obu odsłonach zgłoszono ponad 500 zdjęć.  Powodzenia!

https://www.instagram.com/p/B1wrQfSoCBm/?igshid=1ss0fhp1k4bu4

https://www.instagram.com/p/B1evOxgIhMQ/?utm_source=ig_web_copy_link

Udostępnij: Jak korzystaliście ze smartfonów nad morzem, w górach i na Mazurach? [KONKURS!]
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 16:22 09-09-2019
  Trzymajcie kciuki. Może tym razem ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 18:02 09-09-2019
  A jak wygląda sytuacja z dopłatami do roamingu w porównaniu do lat ubiegłych?
  Odpowiedz

;

Reklama

Drapnij okazję w Orange dla Firm! (2)

Stella Widomska

6 września 2019

Drapnij okazję w Orange dla Firm!
2

Ja wiem – nie każdy, kto czyta naszego bloga musi mieć od razu własną firmę. Ale zakładam, że są tu i tacy. A skoro są, to i ja i nasza nowa kampania przypominamy Wam, że ponad połowa firm w Polsce jest w Orange. Dlaczego? Bo u nas można drapnąć okazję! Na przykład teraz jest to Samsung Galaxy A50 w supercenie. Dlatego od dziś emitujemy spot o drapaniu… okazji. 😉

Za jego kreację odpowiada Havas Warsaw, produkcję Selfish 3, postprodukcję ICE Images, a zakup mediów Initiative Media. Spot wyreżyserował Tomek Nowak.

Kto marzy o Samsungu Galaxy A50? Albo o takich paznokciach? 😉

 

Udostępnij: Drapnij okazję w Orange dla Firm!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:30 06-09-2019
  Promocja całkiem całkiem milutka. Cena za urządzenie jest baardzo korzystna. Żal nie.skorzystać.
  Odpowiedz
 • komentarz
  ToYa 22:55 26-09-2019
  Fajna kobitka.
  Odpowiedz

;

Oferta

Powrót do szkoły z Orange na kartę (15)

Marta Krajewska

6 września 2019

Powrót do szkoły z Orange na kartę
15

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego przygotowaliśmy specjalny prezent dla klientów Orange na kartę. Od dnia 6 do 8 września 2019 r. włącznie możecie włączyć darmowy pakiet 3 GB.

Aby skorzystać z promocji należy wysyłać SMS o treści SZKOLA pod nr 80111. Włączenie usługi nastąpi automatycznie, a potwierdzenie otrzymacie SMS-em. Uwaga, numer abonenta musi mieć możliwość wykonywania połączeń wychodzących. Taka mała paczuszka może się przydać, szczególnie że początek roku szkolnego to zawsze zmiana sposobu w jaki korzystacie z internetu. Skąd to wiemy? Dowiecie się z tego wpisu.

Powrót do szkoły – jak włączyć prezent dla klientów Orange na kartę?

Pakiet 3 GB kosztuje okrągłe 0 zł i  jest ważny przez 3 dni lub do jego wcześniejszego wyczerpania. Z promocyjnej usługi można skorzystać tylko raz. Promocja trwa od 6 do 8 września 2019 r. do godziny 23:59. Z promocji nie mogą skorzystać klienci usługi „Zawsze bez limitu” – powód jest prosty: oni i tak mają zawsze bez limitu 😉

Szczegóły: Regulamin promocji „3 GB w prezencie na rozpoczęcie roku szkolnego”

A jeżeli chcecie wiedzieć o naszych najnowszych promocjach w Orange na kartę zajrzyjcie tutaj. Możecie także zajrzeć na stronę orange.pl, gdzie poznacie szczegóły naszej oferty prepaid.

Udostępnij: Powrót do szkoły z Orange na kartę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  bartsimpson 10:33 06-09-2019
  miły prezent mimo tego że o szkole już dawno zapomniałem, chyba za chwilę będą gb za gole to zapowiada się darmowy tydzień.
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 10:53 06-09-2019
  Rozumiem, że włączenie pakietu 8 września skutkuje jego ważnością do 11.09?...
  Odpowiedz
  • komentarz
   adaś 16:35 06-09-2019
   w regulaminie jest napisane że PEŁNE 3 dni więc tak, do 11.09
   Odpowiedz
 • komentarz
  Piotrekk85 11:13 06-09-2019
  Szkoda, że dzieli się klientów usług na kartę na lepszych i gorszych. Bo wszyscy nie skorzystają.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Majkel 11:28 06-09-2019
  Świetna promocja! Orange najlepsze!! Planuję włączyć jeszcze pakiet 1 TB za 300 zł. Jeżeli go włączę to otrzymam od razu ten 1 TB i będę mógł go wykorzystać przez rok czasu? Drugie pytanie, to czy można włączyć ten pakiet dwa razy? Np. mam na koncie 600 zł i chcę mieć od razu 2 TB internetu, można tak? I jak wyglądałaby ważność pakietu, będzie na rok czy na dwa?
  Odpowiedz
  • komentarz
   klient 17:24 06-09-2019
   za 600zł masz 2 lata sprawdzone.
   Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 12:47 06-09-2019
  Szykuje się podwyżka . https://www.telepolis.pl/wiadomosci/taryfy-promocje-uslugi/orange-podnosi-ceny-polaczen-telefonicznych-w-taryfach-na-karte
  Odpowiedz
  • komentarz
   Tanja 15:40 06-09-2019
   Tak od października podnoszą nam z 29gr do 30gr cenę za minutę, ale to dobrze bo już dawno chciałam zmienić po 20latach orange, ale czekałam na lepsze czasy a to już mnie uświadomiło, że czas uciekać z Orange! Podnoszą ceny, a stagnacja technologiczna jak była tak jest- brak połączenia oczekującego, brak zawieszenia poł, brak zarządzania przekierowaniami na pocztę, skansen prepaid papa!
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 16:11 06-09-2019
    To do jakiego prepaida odchodzisz? :/
    Odpowiedz
    • komentarz
     Tanja 18:49 06-09-2019
     Jeszcze pomyślę, ale jest sporo prepaidów gdzie minuta jest w cenie 15 gr nawet! dlatego poszukam alternatywy, bo w Orange nic mnie nie będzie już trzymało, tam gdzie są finanse nie ma sentymentów ;)
     Odpowiedz
     • komentarz
      emitelek 19:01 06-09-2019
      Jak nie korzystasz z neta, to 15gr/min i pewny zasięg! - w innym przypadku stracisz ;)
      Odpowiedz
      • komentarz
       Tanja 03:42 07-09-2019
       Do neta mam router i kartę Orange to prawda, bo jest sztos jednak do rozmów, sms i mms poszukam alternatywy, bo nie zawsze chce kupować pakiety, a chce też mieć świadomość, że nie jestem krojona jak za zboże. Masz racje znajdę cennikowe 15 gr/ min więc chyba logiczne co wybiorę ;-)
       Odpowiedz
   • komentarz
    NoraGo 13:31 18-09-2019
    Serio w Orange na kartę nie ma tego typu usług jak poł oczekujące, zawieszenie poł, przekierowanie poł etc.???
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 23:27 06-09-2019
  Prezent całkiem miły. Co do podwyżki - myślę że 80% użytkowników korzysta z pakietów więc nie odczują różnicy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  tep 21:05 08-09-2019
  Kiedy VoLTE/WiFi Calling dla Xiaomi?? Wyłączyliście dla tych urządzeń sprawną usługę, wszystko działało poprawnie (po stronie klienta)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej