Oferta

Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?

Piotr Domański Piotr Domański
15 maja 2019
Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?

Wiecie jaki jest najlepszy dowód, że inwestycje w światłowód w domach jednorodzinnych (i nie tylko) trwają w najlepsze? Coraz częściej widzę pytania o to jak przygotować swój dom, na przykład w trakcie remontu na podłączenie światłowodu. Nic dziwnego, w zasięgu jest już prawie 200 tys. domów jednorodzinnych. Postanowiłem zebrać dla Was kilka wskazówek.

Zacznę jednak od tego, że wszystkie „poważne” prace na etapie podłączenia usługi , związane ze światłowodem powinni prowadzić fachowcy – dokładnie fachowcy Orange.

Przewody światłowodowe, choć nie są delikatne niczym porcelana, to jednak w trakcie montażu można je uszkodzić. Innym powodem, dla którego warto zostawić to specjalistom jest wykorzystanie w trakcie montażu specjalnych narzędzi, bez których obróbka cienkiego jak włos włókna światłowodowego jest praktycznie niemożliwa. Takich narzędzi na wyprzedaży w „Casto” nie kupicie.

Choć samo stworzenie instalacji to trudne zadanie, to do podłączenia można się przygotować. Światłowód do domu jednorodzinnego podłączamy na dwa  sposoby – „doziemnie” oraz po słupach. Zakładam, że na tym etapie nie wiecie jaką metodę zastosujemy u Was, więc opiszę obie.

Światłowód z podziemi do domu jednorodzinnego

Tutaj kluczem jest wyprowadzenie odpowiedniego kanału dla światłowodu bezpośrednio do granicy działki. Dzięki temu, gdy przyjdzie do instalacji nie trzeba będzie przekopywać ogródka, zrywać kostkę i walczyć z płotem. Powinniście zacząć od poprowadzenia między budynkiem, a płotem rury Ø40 mm, zaślepić ją i dobrze oznaczyć jej koniec. Rurę taką możecie nabyć praktycznie w każdym markecie budowlanym.  To pozwoli poprowadzić nam w przyszłości instalację. Rura powinna mieć możliwie mało zagięć, by łatwo można było wprowadzić do niej światłowód. W środku warto pociągnąć pilot – linkę lub cienki drut, za który później będzie można zaczepić przewód i przeciągnąć go przez rurę. Wielokrotnie w tekście używam tego sformułowania, zawsze dokładnie w tym kontekście.

To jednak dopiero początek, bo co prawda stworzyliśmy właśnie drogę dla światłowodu do waszego domu, jednak zapewne na jego peryferia. Kolejnym elementem, o którym powinniście pamiętać jest montaż tak zwanej telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej. Zaleca się, by była gdzieś przy wejściu do budynku, w garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym.

Taką skrzynkę możecie znaleźć w internecie, kupić na Allegro, więc nie będę się rozwodził. Od 2013 roku jest obowiązkowa w budynkach wielorodzinnych. W przypadku budynków jednorodzinnych niestety każdy właściciel musi osobiście o nią zadbać. Jednak o telekomunikacyjnej skrzynce mieszkaniowej będzie nieco więcej poniżej.

Światłowód do domku jednorodzinnego biegnie także po słupie

Światłowód do domków jednorodzinnych prowadzimy także po słupach. Takie rozwiązanie mogliście zobaczyć  między innymi w dwóch materiałach wideo, gdzie pokazywałem Wam podłączanie światłowodu do osiedla domków jednorodzinnych.

Tutaj kluczowym elementem jest pozostawienie możliwości wprowadzenia światłowodu do budynku. Najlepiej sprawdzi się rura osłonowa lub tzw. korytko prowadzące z górnej części domu – okolic dachu, podbitki dachowej, ganku do wspomnianej telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej. Wlot takiej rury powinien być zamknięty, zabezpieczony i znajdować się w możliwie niewidocznym, choć dostępnym miejscu, w pobliżu którego będzie mocowany kabel zawieszony ze słupa. Tak jak poprzednio zostawiamy w środku  pilot i dbamy, by rurka miała możliwie mało delikatnych zgięć.

Telekomunikacyjna skrzynka mieszkaniowa przydaje się do światłowodu

Taka skrzyneczka  to w nowobudowanych budynkach wielorodzinnych już standard. Jednak w domach jednorodzinnych nadal rzadko spotykana. Może być zarówno wbudowana w ścianę jak i umieszczona na niej. Powinna być dość duża minimum 280x360x80mm (odpowiednio – szerokość, wysokość, głębokość), a w środku powinno znaleźć się przynajmniej jedno gniazdo 230V/50Hz. W związku z tym powinna być także w miejscu niedostępnym dla dzieci, być zamykana oraz posiadać II klasę ochronności zgodnie z normą PN-EN 61140:2016-07 – Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym.

Schemat instalacji światłowodowej w domu

Wspomniane już rurki (lub peszle) powinniście poprowadzić do tych miejsc w budynku, w których będziecie chcieli korzystać z internetu czy TV, a także tych miejsc, które zapewnią najlepszy zasięg Wi-Fi. Warto od razu poprowadzić nim przewód Gigabit Ethernet, którym w przyszłości podłączycie na przykład komputer lub Smart Wi-Fi Box. Takie peszle powinny mieć średnicę wewnętrzną minimum 12 mm i być zaopatrzone w piloty. Warto także pociągnąć jeden z peszli do miejsca gdzie planujecie mieć zestaw kina domowego i pozostawić tam tylko pilota. Pozwoli on w przyszłości w razie potrzeby pociągnąć tam światłowód. Na jego końcu warto zamontować puszkę 60 mm głębokości i gniazdko światłowodowe. Taki układ pozwoli w przyszłości szybko zamontować światłowód.

Peszle to trudna sprawa. Często łamią się, pod wpływem na przykład ciężaru wylewki betonowej i stają się niedrożne.  Instrukcje prawidłowego kładzenia peszli znajdziecie w internecie, a przy odbiorze budynku zwracajcie na nie baczną uwagę.

Jeżeli planujecie większy dom, warto stworzyć całą sieć kabli Gigabit Ethernet, do kilku pokoi. Niestety fizyki nie oszukamy i zasięg WiFi może nie sięgnąć wszędzie. Dlatego może się przydać urządzenie, które poszerzy zasięg modemu, takie jak Smart WiFi Box. To element szerszego systemu naszego Smart WiFi, które pozwala zoptymalizować działanie domowej sieci.

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej, jak przygotować swój dom, czy też mieszkanie na nową technologię to zapraszam do zapoznania się z dokumentem przygotowanym specjalnie przez Orange dostępnym pod tym linkiem: https://www.orange.pl/ftth_oferta.phtml#standard_techniczny

Jeżeli jesteście już w zasięgu światłowodu zajrzyjcie po prostu na stronę orange.pl by dowiedzieć się więcej o ofercie. Możecie go wziąć także na próbę.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 14:22 15-05-2019

Cenne porady 🙂 Może kiedyś się przydadzą, może keidyś coś się wybuduje ;p

Odpowiedz
Hanni
Hanni 21:47 15-05-2019

To jeszcze przydał się opis ostatniej mili w mieszkaniach wielorodzinnych. Jak to wyglada już w samym mieszkaniu. Wiem że światłowód nie lubi kątów prostych, więc jak to jest z przeciągnięciem lini? Czy już tylko przez ścianę, skrzynka, a dalej WIFi????

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 08:48 30-07-2019

  Instalację światłowodu w mieszkaniu pokazaliśmy w tym materiale: https://youtu.be/XCe9Lo85WLU. Generalnie – jeżeli masz peszle w mieszkaniu, a całe nowe budownictwo powinni mieć – idziemy peszlami. Jeżeli nie – niewielka dziurka nad framugą drzwi, następnie niewidoczny światłowód ( w kolorze framugi lub zbliżony) do listwy przypodłogowej i wzdłuż listwy do gniazdka światłowodowego, najczęściej w dużym pokoju, obok telewizora. Tam ustawiamy FunBox 3.0 i dekoder, a resztę mieszkania pokrywa WiFi. Do FunBox 3.0 można dopiąć kabel Gigabit Ethernet. Drugą opcją jest zakup Smart WiFi Boxa, który spinamy po WiFi i do niego podpinamy po kablu Ethernet komputer. To szczególnie dobre rozwiązanie dla starszych PC-etów, które nie obsługują WiFi 5 GHz.

  Odpowiedz
Jaro
Jaro 19:29 24-05-2019

@Piotr Domański jaki jest standard techniczny w Waszych węzłach dostępowych (szafkach ulicznych)? Chodzi mi o możliwą ilość klientów do przyłączenia. Jest tyle włókien ile domostw czy np. 2x więcej lub np. 20% zapasu?

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 08:42 30-07-2019

  W teorii 128, w praktyce 32, rzadziej 64. Zdarzają się też 16. Tu jest inaczej niż w przypadku VDSL czy ADSL.

  Odpowiedz
reev
reev 13:16 20-08-2019

Szkoda tylko, że technicy to podwykonawcy, którzy w jednym mieście 100tys. potrafią się bić o jedną drabinę. W przypadku uszkodzenia światłowodu lub położenia kilku metrów przyjeżdżają „fachowcy” z Orange i wzruszają ramionami, że trzeba czekać minimum dwa tygodnie na ludzi z narzędziami. Trochę śmieszne jak na firmę tych rozmiarów.

Odpowiedz
  reev
  reev 11:55 21-08-2019

  Miałem już w swojej historii kontaktów z Orange – 41 dniową naprawę DSL (usterka wymagała kawałka kabla i dosłownie 10 minut roboty). W drugim miejscu naprawiali mi Neostradę około miesiąca – tu było odbijanie piłeczki kto winni czy technicy czy osoba wprowadzająca zlecenie do systemu. Dzisiaj w trzecim, innym miejscu od dwóch tygodni mam zerwany światłowód. Dzisiaj znowu byli „fachowcy” z Orange, jeden do drugiego mówi szeptem „musimy skompletować narzędzia”. Podsumowując – możecie kręcić filmiki jak to cudownie działają ekipy – ale rzeczywistość jest całkowicie inna.

  Odpowiedz
   Piotr Domański
   Piotr Domański 12:02 21-08-2019

   Cześć, oczywiście nie powinno to tak wyglądać. Będę wdzięczny za kontakt. Przekażę komu trzeba.

   Odpowiedz
    reev
    reev 12:17 21-08-2019

    Panie Piotrze dam im czas do końca tygodnia. Wkurza mnie że byli już łącznie 3 razy i za każdym razem odjeżdżają, mówiąc że brakuje narzędzi albo że musi przyjechać ktoś inny. Ile razy trzeba patrzeć na to samo, żeby przygotować się do roboty?

    Odpowiedz
     Piotr Domański
     Piotr Domański 12:55 21-08-2019

     Będę jednak wdzięczny za informację. Jeżeli coś mamy zmienić, a trudność jest jednostkowym wypadkiem to musimy wiedzieć gdzie występuje, by móc mu zaradzić. Jeżeli nie będziemy wiedzieć, gdzie nie możemy nic na to poradzić.

     Odpowiedz
Robert
Robert 05:37 22-09-2019

Dzień dobry
chciałbym zapytać w jaki sposób skontaktować sie z Orange w sprawie budowy przyłącza światłowodowego.
Budujemy przy nowej ulicy w Gdańsku Osowej (ul Cerery) razem 5 domów jednorodzinnych.
Jak zachęcić Orange do położenia tam światłowodu?

Odpowiedz
JamesBD
JamesBD 15:51 30-10-2019

Zbliżam się właśnie do remontu generalnego domu oraz ocieplenia stąd moje pytanie do kogo zgłosić się w Orange aby porozmawiać na temat przygotowania domu pod przyszłe podłączenie światłowodu?

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 23:20 13-12-2019

  Nie prowadzimy takich usług, zachęcamy do lektury pliku załączonego na końcu artykułu.

  Odpowiedz
góral
góral 21:06 10-12-2019

Ale tak konkretnie. Przyłącz do budynku ze słupa czyli napowietrzny. Pytanie, światłowód z linką nośną? czy bez. Następnie jaka średnica kabla światłowodowego? ponieważ chciałem ułożyć odpowiedni rozmiar mikrorurki. Jeszcze jedna sprawa, czy światłowód będzie zakończony terminalem optycznym a następnie patchcord’em do routera? Czy zamiast terminala optycznego można użyć gniazdka światłowodowego?

Odpowiedz
Krzysztof
Krzysztof 22:11 14-01-2020

Witam. Na stronie Orange wypełniając formularz sprawdzający możliwość świadczenia usługi dostępu do sieci światlowodowej pod wskazanym adresem są błędy wynikające z nazwijmy to z „postępu budowlanego”.
Wpisując dany adres (w moim przypadku) zostaje poinformowany o obecnym braku dostępu do światłowodu (to rozumiem), ale jednocześnie ukazuje się informacja, że jest dostępny Internet Domowy do 80 Mb/s w ADSL. Ta informacja mnie też cieszy … jak się okazuje chwilowo. Składam zamówienie na usługę (OMNI0123609645X1) i czekam na termin wizyty montera. Monter przyjeżdża, krótka rozmowa, wizja lokalna w terenie i po kilku godzinach SMS-em dostaje info o BMT czyli Braku Możliwości Technicznych.
I co się okazuje. W latach 90-tych XX wieku we wsi została wykonana kanalizacja telekomunikacyjna w technologii miedzianej. Przy każdej posesji zlokalizowana studzienka telekomunikacyjna z przyłączem do każdego domostwa. OK, ale do czasu. Jedno domostwo ulega spaleniu, a następnie rozbiórce. W tym miejscu działka zostaje podzielona na dwie mniejsze i na każdej z osobna wybudowany nowy dom jednorodzinny. Jeden z domów należy do mnie. Oba nowe domy nie mają praktycznie możliwości technicznych podłączenia „stałego łącza” tzw. BMT. A formularz na stronie teoretycznie informuje o takowych możliwościach. Moje pytanie brzmi czy istnieje światełko w tunelu, aby w przyszłości w momencie budowy światłowodów (POPC1, POPC2 i kolejne?) rozbudować istniejącą kanalizację teletechniczną o studzienkę teletechniczną i wyprowadzić przyłącze światłowodowe do nowych domów (przecisk pod drogą gminną 5 m)? Dodam, iż deklaracja chęci podłączenia do sieci światlowodowej została złożona za pośrednictwem formularza na stronie Orange.
Pytam o światłowód gdyż podejrzewam, że Orange nie inwestuje już w miedź. (czy się mylę?).
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Odpowiedz
  Simon
  Simon 20:54 04-05-2020

  Po prostu technikowi nie chce się kopać rowka na położenie kabla, bo nikt mu za to nie zapłaci. Miałem to samo. Dostałem chyba trzy powiadomienia BMT w tym jedno już po położeniu linii. Życie.

  Odpowiedz
Grzegorz
Grzegorz 10:20 18-03-2020

Witam u mnie jest tak że trzy metry od domu położony jest światłowód oczywiście jak go kładli to nie zrobili przyłącza do mojego domu bo teściu starszej daty odmówił i teraz tak fizycznie przewód jest a w praktyce brak możliwości technicznych czy da się nawet na własny koszt wykonać przyłącze do budynku ?

Odpowiedz
Dom
Dom 20:55 28-04-2020

Dzień dobry,
Aktualnie Teltech montuje światłowody na słupach przy mojej ulicy. Niestety mój dom jest daleko od drogi i warunki nie pozwalają na przyłącze naziemne. Jeżeli chciałbym aby światłowód został pociągnięty pod ziemią to co powinienem zrobić? Zgłaszać to do Orange czy samemu wykonać wykop telekomunikacyjny i położyć peszel?

Odpowiedz
Kewin z Ulimia
Kewin z Ulimia 15:26 05-05-2020

Małe miejscowości tak? To czemu ja sie kisze na 50mb/s co ? Rewolucja chce swiatlowod w ulimiu.
Pozdrawiam z rodzinką

Odpowiedz
  freit
  freit 13:49 16-01-2021

  Witam, możesz powiedzieć jaki dostawca oferuje 50/s w Ulimiu?

  Odpowiedz
Adam
Adam 19:14 23-07-2020

A co zrobić, gdy Panowie (instalatorzy?) podłączyli 'ze słupa’ do ściany Domu światłowód, przyszedł przedstawiciel Orange z (olbrzymim) tabletem (posprawdzał kabel i jakąś skrzynkę przed posesją) i wręczył mi ulotkę „JUŻ JEST!” o tym, że mam już dostęp do światłowodu – ale wszyscy handlowcy Orange twierdzą zaciekle, że nie mogę mieć światłowodu? :/

Odpowiedz
A.Francuz
A.Francuz 08:56 09-09-2020

Panie Piotrze jak namówić Orange na podłączenie światłowodu do firmy, studzienka ze światłem jest jakieś 400 m dalej, aktualnie mamy miedź do której przyjeżdzają technicy średnio 3 razy w miesiącu z powodu awarii – niestety nie mają mocy na to żeby ktoś im zlecił zmiane tej miedzi na światłowód.

Odpowiedz
Marcin
Marcin 22:57 20-09-2020

A jaka jest różnica przyłączania domku do sieci ale z wykorzystaniem routera klienta? Co należy brać pod uwagę? Czy są konieczne jakieś dodatkowe konwertery lub modemy?

Odpowiedz
Cezary
Cezary 07:48 25-10-2020

Panie Piotrze, przedwczoraj ekipa Orange wkopała u mnie na działce światłowód (mikrorurkę) na głębokości ca. 30 cm (na długości ok. 30m) (miejscowość Magdalenka gm. Lesznowola). Zgodnie z Waszą rekomendacją światłowód powinien być położony na głębokości minimum 0,7 metra. Nie ma jeszcze zrobionego podłączenia do budynku. U kogo powiniennem zareklamować tę nieprawidłowość?

Odpowiedz
Sebastian Kania
Sebastian Kania 03:55 11-11-2020

Witam, Wysłałem już deklarację klienta pocztą o wybudowanie przyłącza światłowodowego, namówiłem tez 20 sąsiadów (może być więcej bo tuż obok jest więcej gospodarstw domowych. To nowe osiedle domków jednorodzinnych w których aż się prosi o taką istalację. Co trzeba dalej zrobić, żeby coś się ruszyło. Na gminie ciężko polegać, bo im jest to nie potrzebne. Czy możemy liczyc na jakąś odpowiedź. Nie chcemy być w tyle wgzl. innych lokalizacji. Inwestycja Gąski, gm Ciechanów. (proszę o maila, kaniasebastian@o2.pl)

Odpowiedz
irmina
irmina 18:39 24-02-2021

czy instalacja swiatłowodu łączy sie z jakimis niedogodnosciami dla domowników? np odłącznie prądu? przekopanie dzialki, wiercenie w scianie? ile zwykle trwa ?

Odpowiedz
sin
sin 15:01 09-03-2021

Niestety troche malo dokladne informacje . Z rysunku nie wynika gdzie jest (gdzie sa) punkty dostepu (access points) do wifi, w modemie/routerze Orange czy moze gdzie indziej?
Wiele jest o peszlach i o rurkach tylko nie ma b. waznej informacji jaki promien giecia wytrzymuje kabel swiatlowodowy ? Sama Ilosc ugiec nie jest krytyczna (swiatlo nie widzi tych zakretow), natomiast promien mechanicznego zgiecia kabla swiatlowodowego jest jak najbardziej krytyczny przy prowadzeniu instalacji. Zakladam ze minimalny r jest ok. 30cm , bo widzialem na ulicy jak sa nawiniete bebny z kablem).

Odpowiedz
Monika1990
Monika1990 01:43 16-03-2021

Szkoda ze ja błagam wręcz o możliwość skorzystania ze światłowodu bo wszyscy mamy prace i lekcje zdalnie… niestety ciagle słyszę odmowę… chyba macie już dość klientów…. a szkoda

Odpowiedz
Rafal
Rafal 18:44 23-03-2021

Fajny material, szkoda ze u mnie na ulicy sa juz mufy ze swiatlowodem ale nadal nie widac jej na mapach Orange i zamowic sie nie da ?

Odpowiedz
Darek
Darek 16:31 15-12-2021

Witam.Mam pytanie odnośnie powieszenia kabla światlodowego przez Orange nad wjazdem na moją posesję,wynosi on 3.6 metra.Niemogę nigdzie doszukać się jaka powinna być wysokość od ziemi?Zwracałem uwagę pracownikom ,lecz oni stwierdzili że tak jest dobrze,oczywiście nie mogę się z tym zgodzić.

Odpowiedz
Reklamacja 00006233004684
Reklamacja 00006233004684 15:20 22-03-2022

U mnie nie potrafią podłączyć światłowodu do domu 30 metrów od słupa . Twierdzą ze za daleko . Reklamuje usługę już 2 razy ale nic , firma wykonywujący podłączenie ma wszystko w czterech literach . W artykule pięknie opisane a rzeczywistość pokazuje nieudolność i kompletna ignorancję firm współpracujących z operatorem .

Odpowiedz

Sieć

Mamy ponad 1600 stacji z agregacją 4 pasm, a refarming robimy nawet w Kampinosie

Piotr Domański Piotr Domański
14 maja 2019
Mamy ponad 1600 stacji z agregacją 4 pasm, a refarming robimy nawet w Kampinosie

Choć święta i majówka za pasem to nie próżnowaliśmy. Od końca kwietnia, gdy ostatnio dzieliłem się z Wami informacjami o tym jak dopalamy naszą sieć mobilną przeprowadziliśmy refarming w kolejnych miejscowościach. Dość intenensywnie pracowaliśmy ostatnio na granicy między Mazowszem i Podlasiem, a potem w stronę Białegostoku, który zresztą jest kolejny na liście. Pracujemy też na Mazurach i na Dolnym Śląsku.

modernizujemy sieć mobilną Orange Polska, ponad 1600 stacji bazowych obsługuje już agregację 4 pasm.

Refarming na Podlasiu, Dolnym Śląsku, Mazowszu i Mazurach

Obok wspomnianych 4 stacji w gminie Kampinos, o którym wspomniałem w tytule i kolejnych w okolicach Modlina wzmocniliśmy także 4G LTE na 4 stacjach w Barczewie, i po jednej w Dźwierzutach i Rozogach na Mazurach. W tym regionie mocno pracowaliśmy także w Szczytnie i leżącym obok Świętajnie. Z kolei na Dolnym Śląsku z większych możliwości sieci 4G mogą cieszyć się mieszkańcy Brzegu Dolnego, Obornik Śląskich, Wołowa i Żmigrodu. Na Podlasiu pracowaliśmy między innymi na rogatkach Białegostoku i w Tykocinie.

Wszędzie tam dołożenie kolejnego pasma 4G LTE pozwoli urządzeniom, które mogą z niego korzystać (oraz ich właścicielom) na bardziej komfortowe korzystanie z internetu mobilnego. To czy Wasz smartfon wspiera agregację pasma (opisaną jako CAT, a po niej cyferka – 4 to minimum) oraz czy obsługuje pasmo 2100 MHz przeczytacie w jego specyfikacji technicznej. Polecam tam zaglądać i brać pod uwagę przy zakupie smartfona. Dobry smartfon powinien agregować wiele pasm, a nie tylko robić ładne zdjęcia.

Przyda się to szczególnie wtedy gdy będziecie w tych najbardziej zatłoczonych miejscach, gdzie stoją stacje agregujące aż 4 pasma 4G LTE. Takich stacji mamy już ponad 1600 i w ich okolicy jakość korzystania z sieci będzie dużo lepsza, gdy będziecie korzystać z takich smartfonów.

O tym jakie smartfony wybrać jeżeli chcecie mieć szybki internet oraz czym jest agregacja pasma pisałem już na blogu. Zajrzyjcie do tych dwóch tekstów, bo one znacznie poszerzą Waszą wiedzę. Chyba warto, bo każdego dnia korzystamy z sieci komórkowej, pobieramy i wysyłamy dane i wszyscy chcemy robić to możliwe szybko i komfortowo. Internet nie jest z powietrza ;-)

A jeżeli nie macie czasu na czytanie, obetrzyjcie to wideo ;-)

 

Komentarze


Oferta

Galaxy Watch LTE eSIM zamiast smartfona? | SZYBKI TEST

Marta Krajewska Marta Krajewska
13 maja 2019
Galaxy Watch LTE eSIM zamiast smartfona? | SZYBKI TEST

Co jakiś czas testuję dla was sprzęty z naszej oferty, które nie są smartfonami. Dzisiaj przyszła pora na test smartwatcha marki Samsung, czyli Galaxy Watch LTE eSIM.

Co potrafi to urządzenie? W zasadzie to samo, co smartfon: dzwonić i odbierać połączenia i SMSy, odczytywać powiadomienia z mediów społecznościowych, łączyć się z siecią, korzystać z aplikacji, czy odtwarzać muzykę ze smartfona. Dzięki możliwości aktywacji karty eSIM, zegarek może nawet zastąpić nam telefon.

Jeśli nadal macie wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie (mnie zniechęcała wizja mówienia do zegarka w miejscu publicznym :-)), to powinny przekonać Was bezprzewodowe słuchawki Galaxy Buds, które można sparować ze smartwatchem. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi, możecie korzystać z nich nie tylko do słuchania muzyki, ale także do rozmawiania.

Czy warto zamienić smartfon na smartwatch i słuchawki?  Ja sprawdziłam i znam już odpowiedź. Jestem ciekawa Waszego zdania.

Galaxy Watch LTE eSIM dostaniecie w sklepie orange. Przy zakupie bez abonamentu, kupicie go w 20 ratach za 80 zł/mc. W nowym Planie  Mobilnym 55 zapłacicie za niego 56 zł/mc i 299 zł na start. Sprawdźcie w sklepie orange: Galaxy Watch LTE eSIM.

Do zestawu polecam świetne, bezprzewodowe słuchawki Galaxy Buds, które testowałam razem ze smartwatchem. W nowych planach mobilnych możecie mieć je już za 1 zł, w zestawie z Samsungiem Galaxy A20e. Sprawdźcie: Galaxy Buds za 1 zł w prezencie

Do pełni szczęścia aktywujcie jeszcze eSIM - od dzisiaj jest dostępny także dla klientów z sektora małych i średnich firm. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie Piotrka na blogu: eSIM na smartwatche (i nie tylko) dla klientów biznesowych. A jeśli macie pytania o eSIM, to tutaj znajdziecie najczęściej pojawiającej się pytania i odpowiedzi: Q&A.

Komentarze

Scroll to Top