Rozrywka

Jak wybrać telewizor dla graczy?

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
24 maja 2022
Jak wybrać telewizor dla graczy?

Telewizor często jest domowym centrum informacji i rozrywki. Sprawdzamy wiadomości, słuchamy muzyki, przeglądamy zdjęcia i filmy, ale co najważniejsze w moim przypadku - również gramy. Dlatego jego odpowiedni wybór jest ważny, także dla graczy.

Gry wideo to dość specyficzne medium i kosztowne hobby. Gracze z całego świata pragną jak najlepszych doznań audiowizualnych, a firmy multimedialne próbują spełniać ich pragnienia. Jeżeli produkt jest dobrany pod gracza to prawdopodobnie spełni oczekiwania większości domowników.

Gry dzielą się na wiele kategorii np: symulatory footballu, gry wyścigowe i wiele innych. Jeden gracz potrafi zagrać w dziesiątki tytułów z różnych dziedzin, a sprzęt musi być dobrany tak, by zrealizował graficzne wymogi wszystkich. Stąd wybór produktu, który odpowiada oczekiwaniom gracza będzie korzystny dla innych domowników. No dobrze, ale jaki telewizor wybrać dla gracza? Jest kilka czynników, które wpływają na podjęcie racjonalnej decyzji.

Rozdzielczość

Konsole napędzają rozwój technologiczny telewizorów. W dużej części od nich zależy w jakim standardzie wyświetlają obraz telewizory. Standardy utrzymują się przez kilka lat wraz z żywotnością obecnych generacji konsol. W czasach Playstation 3, Wii oraz Xboxa 360 było to HD. Kolejnym krokiem w ewolucji stało się FULL HD, które natywnie obsługiwały Nintendo Switch, PS4, czy Xbox One. Od niedawna większość telewizorów wyświetla obraz w rozdzielczości 4K. Jeżeli jesteś posiadaczem starej generacji konsol w większości przypadków nie zaznasz pełni możliwości 4K, ponieważ te wyświetlają głównie obraz w jakości Full HD.

Tylko czym jest ta rozdzielczość? To ilość wyświetlanych pikseli w pionie oraz poziomie. Im więcej pikseli na ekranie, tym więcej detali jesteśmy w stanie zarejestrować, bądź odtworzyć. W przypadku 4K to 2160 x 3840 pikseli.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe trendy i tempo rozwoju jakości wideo, Twój potencjalny nowy telewizor 4K będzie “dawać radę” przez przynajmniej kilka lat.

Wybierając telewizor powinieneś uwzględnić rozdzielczość w jakiej wyświetlany będzie obraz oraz rozmiar ekranu, ponieważ te dwie cechy łączą się ze sobą. Sprawdź polecamy przeze mnie Telewizor 4K 50 cali dostępny w Orange z abonamentem.

Rozmiar ekranu

Rozmiar ekranu jest znaczącym czynnikiem, który wpływa na decyzję wielu klientów. Od niego zależy również cena. Mniejsze matryce są znacząco tańsze. Warto jednak zaznaczyć, że ten czynnik jest związany z rozdzielczością. Im mniejszy ekran oraz większy dystans między odbiorcą, a odbiornikiem tym potrzebujemy mniej pikseli. Większość konsumentów wybiera produkty 55-calowe z rozdzielczością 4K. Żeby zachować podobną jakość w przypadku większych rozmiarów warto rozważyć 6K, a nawet 8K, wtedy wyświetlany obraz może wydawać się gorszy mimo podobnych parametrów.

Sprawdź polecamy przeze mnie Telewizor 4K 65 cali dostępny w Orange bez abonamentu.

Rodzaj matrycy

Ogromny wpływ na odbiór wizualny ma rodzaj matrycy. Na rynku dominują cztery gatunki, czyli: LCD, LED, QLED oraz OLED. Pierwszy to dość stara technologia, która opiera się na działaniu ciekłych kryształów. Drugi jest standardem w płaskich telewizorach odkąd plazma odeszła do lamusa. QLED wykorzystuje kropki kwantowe w celach podniesienia kontrastu. To zastosowanie bezinwazyjne, które w dłuższym czasie nie wpływa na wypalanie obrazu. Najbardziej chwalonym rozwiązaniem na rynku jest OLED, który charakteryzuje się głębią obrazu oraz czerni. To dlatego, że matryca emituje światło przez uruchamianie pojedynczych pikseli. W obecnym stadium rozwoju matryc OLED największym zagrożeniem jest ich wypalanie. Dzieje się tak w momencie wystawienia telewizora na wyświetlanie statycznych obrazów, co dla graczy jest ogromnym wyzwaniem, bowiem takimi elementami są np: HUD-y (informacje dotyczące rozgrywki oraz wskazówki).

Sprawdź telewizory QLED w ofercie Orange

Częstotliwość odświeżania

Z ilością Hertzów jest jak z okazjami. Im więcej tym lepiej. To od częstotliwości odświeżania zależy płynność wyświetlanego obrazu. Jeżeli gra działa w 120 klatkach na sekundę to relatywne odzwierciedlenie ruchu postaci będzie dobrze widoczne na ekranie o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Analogiczna sytuacja występuje w innym klatkarzu. Ma to znaczenie przede wszystkim w grach kompatytywnych, ale domownik, który jest fanem footballu również dostrzeże tego zalety. Ten aspekt jest ważny przy materiałach wideo, w których występuje dynamiczny ruch.

Sprawdź telewizor SONY z częstotliwością odświeżania 100Hz w ofercie Orange.

Funkcje SMART TV

To nie jest konieczność, ale dodatkowy atut. Funkcje SMART TV to “bajer”, który nie jest konieczny dla gracza, ale zdecydowanie ułatwi codzienne korzystanie z multimediów. Nowoczesne konsole są substytutem “Smart TV”, ponieważ obsługują większość aplikacji przeznaczonych na telewizory jak np. Netflix. “Inteligentny telewizor” to ogromne ułatwienie. Dzięki temu po podłączeniu urządzeń zewnętrznych jak dekodery czy konsole możesz sterować nimi za pomocą uniwersalnego pilota. Oprócz tego po wyłączeniu jednego ze sprzętów telewizor przejdzie w tryb uśpienia. Nasz TV może też automatycznie kalibrować obraz pod np: grę, albo serial, który oglądamy.

Ilość portów 

Mówiąc już o zewnętrznych urządzeniach warto zwrócić uwagę na ilość portów. Minimalna ilość HDMI to 2 - do podłączenia dekodera oraz konsoli. Jednak im więcej tym lepiej, bo dzięki temu skorzystasz z telewizora jako monitora komputera lub odtwarzacza multimedialnego.

Podane aspekty potrafią wpłynąć na ostateczny odbiór produktu. Przed dokonaniem zakupu warto się z nimi zapoznać. Jeżeli jesteś fanem sportów ekstremalnych, zwróć uwagę na częstotliwość odświeżania. Kochasz robić zdjęcia - spójrz się na rozdzielczość. Wciągają Cię filmy i bingewatching nie jest Ci obcy - wybierz produkt o wysokiej rozpiętości tonalnej oraz głębokiej czerni.

Dla fanów oglądania seriali przypominam, że obecnie w Orange Love Mini możecie otrzymać 6 miesięcy Netflixa za darmo.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:11 24-05-2022

A ja uważam że najlepsze TV produkuje Sony, co jak co, ale ich matryce to prawdziwy kosmos.

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Zapraszamy na Targi CSR

Monika Kulik Monika Kulik
24 maja 2022
Zapraszamy na Targi CSR

Wracamy do tradycyjnej, stacjonarnej formuły po okresie pandemii.
9. Targi CSR, których hasło to triada Klimat – Rozwój – Biznes, stanowić będą przestrzeń do dyskusji, prezentacji dokonań firm i organizacji w zakresie CSR oraz zrównoważonego rozwoju.

Wśród wystawców są też Orange Polska i Fundacja Orange. Zapraszamy na stoisko 43. Zapraszamy 25 maja 2022 r. do Centrum EXPO XXI w godz. 9.00-17.00. Wstęp wolny.

Program Targów

Część konferencyjna

W programie między innymi:

  • dyskusja „Zrównoważony rozwój a odpowiedzialny biznes”, którą otworzy Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego;
  • wykład prof. Adama Bodnara o odpowiedzialności i sprawczości firm i obywateli w realiach konfliktów;
  • rozmowy o klimacie;
  • publikacja Raportu Dobrych praktyk FOB 2021;
  • ogłoszenie wyników badania Diversity in Check i listy pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie różnorodności i inkluzji.

Część konferencyjna będzie trwać w godzinach 10:00-17:00. Zobacz pełen program Targów.

Część wystawiennicza

Ponad 50 firm i organizacji społecznych zaprezentuje swoje działania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Część wystawiennicza będzie dostępna w godz. 9:00-17:00. Zobacz wystawców 9. Targów CSR.

Strefa Różnorodności

Specjalne miejsce w części wystawienniczej Targów CSR, którego ideą jest promowanie dobrych praktyk odnoszących się do różnorodności i inkluzji. W programie Strefy Różnorodności znajdą się m.in.:

  • Żywa Biblioteka – możliwość rozmowy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym lub spotykającymi się na co dzień z dyskryminacją;
  • Oferty pracy partnerów i sygnatariuszy Karty Różnorodności;
  • Prezentacja dobrych praktyk diversity & inclusion;
  • Hyde Park – nagrania rozmów o różnorodności (wśród nich także o naszym programie Razem.One i Liderki.Razem);
  • Quiz o różnorodności.

Strefa Ukraińska

Wspólnie z organizacją CSR Ukraine zobaczycie projekty wspierające Ukraińców i Ukrainki w obliczu wojny. Poznacie programy i projekty CSR Ukraine, działania CSR prowadzone przez ukraińskie podmioty biznesowe i ich zaangażowanie we wsparcie mieszkańców Ukrainy w czasie wojny. Chcemy w ten sposób podkreślić znaczenie współpracy polsko-ukraińskiej i zjednoczenia się przeciwko rosyjskiej agresji.

Scena „S"

Scena „S” poświęcona jest kwestiom społecznym podejmowanym przez biznes. Sytuacja w Ukrainie przypomniała nam, jak istotna i jednocześnie trudna jest ta problematyka oraz z jak wieloma wyzwaniami się wiąże.

Strefa dla dzieci

Zapraszamy również wszystkie dzieci do strefy funkcjonującej w godz. 9:00-17:00. Jej opiekunem jest Fundacja Zaczytani.org specjalizująca się w promocji czytelnictwa i edukacji społecznej. Specjalnie przeszkoleni wolontariusze przeprowadzą trzy bezpłatne zajęcia z bajkoterapii dla dzieci w wieku 4-10 lat w godz. 10:00, 11:30 i 13:00.

Komentarze


Sieć

Żegnamy centrale międzynarodowe

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
24 maja 2022
Żegnamy centrale międzynarodowe

W latach 90. były szczytem techniki i otwierane z pompą. Dziś centrale międzynarodowe odchodzą do lamusa po cichu. Właśnie wyłączyliśmy je w Warszawie i Katowicach. Cały ruch głosowy odbywa się przez internet.

Wyłączanie takich obiektów to nie jest bułka z masłem. Aż pięć lat trwały przygotowania, aby w kwietniu br. wysłać na emeryturę centralę międzynarodową EMNA WARSZAWA. To była pierwsza centrala cyfrowa w Polsce wybudowana w 1990 r. W szczytowym okresie, w latach 2014/2015, obsługiwała 75 operatorów zagranicznych z 49 krajów i realizowała 35 tys. połączeń jednocześnie.

W tym miesiącu wtyczkę z prądu wyciągnęliśmy w centrali EMNA KATOWICE. Ten obiekt został uruchomiony w 1995 r. a największy ruch obsługiwał także 2014 roku - 14 tys. połączeń przy podłączonych 51 operatorach zagranicznych z 31 krajów.

Cały ruch z wyłączonych central w Warszawie i Katowicach odbywa się teraz przez Internet (VoIP). To nie tylko nowoczesność i lepsza jakość, ale duże oszczędności prądu. Rocznie zużywamy 50 kW mniej, co przekłada się na ograniczenie emisji 500 ton C02 rocznie.

Najmniejsza i zarazem ostatnia z trzech naszych central międzynarodowych - EMNA POZNAŃ,  pracuje  abyśmy mogli świadczyć kilka usług jak np. międzynarodowe biuro numerów czy zamawianie rozmów międzynarodowych.

Komentarze

Scroll to Top