;

Bezpieczeństwo

Kaganek oświaty cyberbezpieczeństwa (0)

Michał Rosiak

31 stycznia 2019

Kaganek oświaty cyberbezpieczeństwa
0

5 godziny i 55 minut, czyli niemal 1/4 doby. Tyle dziennie spędza w internecie statystyczny Polak, a aż 82 procent z nas korzysta z sieci codziennie. Choć 55% z nas deklaruje, że swoje najważniejsze dane przechowuje w smartfonie, zaledwie 6% zabezpiecza go oprogramowaniem antywirusowym. I wiecie co? Z tych czterech liczb wcale nie przeraża mnie najbardziej ostatnia, tylko pierwsza…

W miniony wtorek Polski Instytut Cyberbezpieczeństwa, organizacja naukowo-analityczno-szkoleniowa, zajmująca się zagadnieniami bezpieczeństwa nowoczesnych technologii, zaprezentowała wyniki swojego autorskiego raportu „Polski Barometr Cyberbezpieczeństwa”. Zbadano 2174 internautów, metodami CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) i CAWI (wspomagany komputerowo wywiad online). Rozkład płci był niemal równy – 1053 kobiety i 1121 mężczyzn. Wnioski okazały się całkiem ciekawe, w wielu przypadkach warte dłuższej. Czy zatrważające? Nie sądzę, raczej dowodzące tego, o czym i tak już wiedzieliśmy, sugerujące może raczej konieczność zmiany podejścia do niektórych kwestii.

Antywirus, czy zdrowy rozsądek?

Blog od zawsze był osobistą, subiektywną formą wypowiedzi, pozwolę sobie więc subiektywnie stanąć nieco w kontrze przynajmniej do jednego aspektu, który – jak mi się wydaje – w założeniu autorów miał nas, jako czytelników, zaniepokoić. 6 procent ankietowanych, używających mobilnego antywirusa plus 13% nie mających pojęcia? Ja jestem w tej pierwszej grupie. O ile bowiem „wpadka” na pececie jest relatywnie łatwa (przy odpowiednim poziomie niefrasobliwości rzecz jasna) to już w przypadku systemów mobilnych trzeba się wyjątkowo postarać, żeby wpaść w tarapaty. Nieinstalowanie aplikacji spoza Sklepu Play plus analiza uprawnień, których domaga się aplikacja ratują nas w lwiej większości przypadków. A co, jeśli mamy do czynienia z podatnością wewnątrz aplikacji, czy systemową luką bezpieczeństwa? Tu antywirus i tak nie pomoże.

Czy używasz już menedżera haseł?

Bardziej bym się martwił tym, że 60 procent ankietowanych zmienia hasła do kont w sieci raz na rok lub rzadziej (11% nigdy). Czy to jednak powód do obaw? Myślę, że bardziej do nieco innego „ułożenia” edukacji w tym zakresie. Sam mam sporo stron, na których od niepamiętnych czasów nie zmieniałem haseł. I życzę szczęścia przestępcy w złamaniu 40-znakowego totalnie losowego hasła, które trzymam w managerze haseł. Grunt to zabezpieczyć rzeczonego managera odpowiednim hasłem, dołożyć drugi składnik uwierzytelniający i… mimo wszystko nie trzymać w nim tak kluczowych haseł jak to do banku, kont społecznościowych, czy e-maila. Te faktycznie ustawmy mocne i – jeśli to tylko możliwe – zabezpieczmy również przez 2FA. Co więcej, w mojej opinii tych rzeczy przede wszystkim powinno się uczyć już w szkole podstawowej. I tu nie sposób nie zgodzić się z ankietowanymi, z których zaledwie 16 procent uważa, że szkoły podstawowe i średnie wystarczająco dobrze edukują dzieci i młodzież w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Nie warto zamykać się w cyber-domu

Opisywanie tutaj całego raportu nie ma większego sensu, tym bardziej, że możecie zobaczyć go sami, ściągając go za darmo ze strony PICB. Niezależnie od treści i tego, czy zgadzamy się z postawionymi bezpośrednio, czy też wynikającymi ze statystyk, tezami, każda tego publikacji „robi dobrze” kagankowi cyberbezpieczniackiej oświaty. O zagrożeniach trzeba pisać, wytykać to, co obiektywnie jest złe/niewłaściwe lub to, co nie podoba się internautom, a przede wszystkim edukować. Bo o ile internet od dawna już nie jest słodkim, zielonym ogródkiem, pełnym puszczających nosem balony różowych jednorożców, zbytnie straszenie sieciowymi zagrożeniami jest odwrotną skrajnością. Internet – o czym piszę nieprzerwanie i konsekwentnie od lat – od świata rzeczywistego różni tylko interfejs, „warstwa prezentacji”. W jednym i w drugim mamy mnóstwo dobrego i sporo zagrożeń. A skoro w „realu” znaczna większość z nas nie zamyka się w domu i nie odcina od kontaktu ze światem, dlaczego w internecie ma być inaczej? Wystarczy mądrze zeń korzystać.

I oczywiście pamiętać o naszym, corocznym Raporcie CERT Orange Polska. Kończymy właśnie pracę nad jego jubileuszową, piątą edycją. Premiera niebawem, uchylę rąbka tajemnicy i podpowiem, że w tym kwartale 😉

Udostępnij: Kaganek oświaty cyberbezpieczeństwa
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Z Orange na kartę na Ukrainę za 29 groszy (17)

Piotr Domański

31 stycznia 2019

Z Orange na kartę na Ukrainę za 29 groszy
17

Po dłuższej przerwie postanowiłem napisać coś o naszym prepaid, w ramach małej odskoczni od pisania o naszej sieci. Od dzisiaj korzystający z Orange na kartę będą mogli zadzwonić na Ukrainę za jedynie 29 groszy za minutę połączenia. Bez względu, czy dzwonicie na numer stacjonarny i komórkowy. Oferta „na bogato”, bo jedyna w Polsce obejmująca wszystkich operatorów na Ukrainie. I to jeszcze za owe 29 groszy za minutę.

By włączyć promocję wystarczy wysłać SMS o treści START na 80156 lub odpalić kod *110*12#. Kosztuje to 1 zł. Jest ona dostępna dla abonentów oferty Orange na kartę, Zetafon oraz Minutofon w ofertach: Orange Yes, Orange One, Orange POP, Nowe Orange Go, Orange Smart i Orange Free na kartę. Promocja działa od 31.01.2019 do 31.07.2019. Ta druga data to także kres jej trwania. Ważność promocji można sprawdzić SMS na ten numer o treści INFO lub kodem*110*12*1#.

P.S. podrzucam regulamin, dla tych, którzy nie mogą znaleźć.

P.S.2 Mamy specjalną stronę w języku naszych wschodnich sąsiadów, na której możecie przeczytać więcej o promocji. Albo, jak ja – podszkolić nieco język 😉

 

Udostępnij: Z Orange na kartę na Ukrainę za 29 groszy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:12 31-01-2019
  Dla obywateli Ukrainy którzy pracują w Polsce to dobra zmiana. Ale dla nas.....obywateli RP to mało istotna zmiana - tak szczerze Piotrze skorzystasz z tej promocji chociaż raz? Ja nigdy nie.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:31 31-01-2019
   Klienci Orange to także obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Polsce, pracują tutaj i chcieliby zadzwonić do domu. To ważna promocja dla nich, choć dla Ciebie nieistotna.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 20:36 31-01-2019
    Dziękuję Piotrze za odpowiedź, proszę pomyślcie nad wprowadzeniem do oferty na kartę mmsów do pakietu za 25 zł. Niebawem kończy mi się umowa i wracam do prepaida - szukam alternatywy, albo przeskoczę do Nju, albo bye bye Orange :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     manyaky 20:30 14-04-2019
     Nie wierzę, że pablo_ck może opuścić Orange :D
     Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 18:33 31-01-2019
  Haroszaja promocjaja ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   СК-Пабло 20:34 31-01-2019
   просування добре, я прошу додати mms до безлімітного пакету, так що для нас поляки :) ;P
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 08:09 01-02-2019
    @Pablo_ck, znam bukwy, ale alfabet łaciński czytam jednak szybciej ;-)
    Odpowiedz
   • komentarz
    Gosia 10:21 01-02-2019
    Haha co ten google tłumacz nie może ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Gosia 10:21 01-02-2019
  Ja uważam, że to super promocja. W wielu firmach produkcyjnych cały skład to często właśnie Ukraińcy. Niech korzystają.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 11:53 02-02-2019
   Niech korzystają, jak najbardziej, ja bym chciał korzystać z "darmowych" mmsów w pakietach "no limit".
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kleopatra 21:24 03-02-2019
    Masz rację! brakuje MMSów w prepaid zaszytych w pakietach, ale też samego no limit rozmów na 31 dni za rozsądną cenę.
    Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 16:48 01-02-2019
  Wcześniej play teraz orange... Ciekawe czemu np. na takich Wyspach, operatorzy nie wprowadzali podobnych promocji dla Polaków tam pracujących?... :/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:15 04-02-2019
   Znowu wina tych podłych polskich operatorów. Tym razem, nieudacznicy nie potrafią przymusić zagranicznych operatorów, by Ci wprowadzili promocje dla Polaków. A zaraz, zaraz... ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 14:38 03-02-2019
  Szukam regulaminu oferty 29 groszy na Ukrainę i nie mogę go znaleźć proszę o link do niego. Z góry dziękuję
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:14 04-02-2019
   Cześć, osadziłem plik w tekście.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 10:32 04-02-2019
    Dzieki Piotrze ☺?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 15:42 11-02-2019
     Luzik
     Odpowiedz

;

Oferta

Nawet 100 GB za doładowanie – szczegóły promocji (10)

Marta Krajewska

29 stycznia 2019

Nawet 100 GB za doładowanie – szczegóły promocji
10

Na blogu Stelka napisała o nowej kampanii prepaid Sypnęło gigabajtami w Orange na kartę. 

Dlatego tylko dla formalności przypominam, na czym polega promocja. Bonus wysokości 100 GB otrzymacie po doładowaniu za 200 zł. Każde doładowanie w Orange Free na kartę daje internet za darmo – od 2,5 GB na 2 dni za doładowanie 5 zł, do 100 GB na 5 miesięcy za 200 zł. Wystarczy kupić starter lub skorzystać z kodu – *101*40#. Szczegóły na stronie Orange.

Mam nadzieję, że ta promocja umili Wam oczekiwanie na wiosnę (o ile tak, jak ja nie przepadacie za zimą 🙂 )

Regulamin promocji „Internet za darmo” znajdziecie na stronie: Orange na kartę

 

Udostępnij: Nawet 100 GB za doładowanie – szczegóły promocji
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Kasia 11:30 29-01-2019
  Tak rozdajecie ten net na prawo i lewo, cieszę się z darmowych GB, jednakże chcemy też tanio rozmawiać w prepaid, czekamy na atrakcyjny pakiet miesięczny z minutami do Wszystkich wraz z domowymi nr!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Tomibest 12:17 30-01-2019
   No przecież jest tanio....
   Odpowiedz
 • komentarz
  wdk 12:21 29-01-2019
  Nic nowego. Odgrzany kotlet...
  Odpowiedz
 • komentarz
  doktor G 18:00 29-01-2019
  Czekamy na płatne przedłużanie tych zachomikowanych GB, ale około 5zł/miesiąc
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 18:47 29-01-2019
  Po kiego znowu wpis o tym samym??? Naprawdę nie macie już tematów w temacie neta dla karciarzy? :/
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:09 29-01-2019
   Dodajcie do pakietów "no limit" darmowe mmsy - mi ich bardzo brakuje i rozważam po zakończeniu umowy na abo przeskoczyć do konkurencji.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Pan Pikuś 16:44 30-01-2019
    Paweł, przecież w nju masz pełen no limit łącznie z MMS!
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 19:05 30-01-2019
     To przechodzę do Nju :)
     Odpowiedz
 • komentarz
  sylwekzolkusza 08:52 04-02-2019
  Jestem ciekawy reakcji Orange, na zmianę MTR SMS z 5 gr na 9 gr, wprowadzenie zapowiada, PLUS.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pablo 11:16 11-02-2019
  Zadna nowosc ze po doladowaniu 200zl ma sie 100GB
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej