;

Odpowiedzialny biznes

Karta Praw Dziecka w Biznesie – podpisujemy (1)

Monika Kulik

12 września 2023

Karta Praw Dziecka w Biznesie – podpisujemy
1

Pierwsze firmy podpiszą 20 września Kartę Praw Dziecka w Biznesie. My też. I zapraszamy innych do przyłączania się.

Karta Praw Dziecka w Biznesie to inicjatywa przygotowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) we współpracy z firmami i organizacjami społecznymi. Ma ona inspirować i mobilizować przedsiębiorstwa do konkretnych działań na rzecz ochrony praw dzieci w całym łańcuchu wartości. Zachęca też firmy do realnego uwzględnienia praw człowieka i praw dziecka w swoich łańcuchach dostaw, obszarach pracowniczych, produktach, usługach, komunikacji marketingowej czy działalności społecznej

Karta, ogłoszona 17 lipca tego roku, już spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska biznesowego i społecznego. Wpisała się też w publiczny dialog na temat ochrony dzieci w Polsce. W grupie roboczej w ramach programu Partnerstwa FOB pracujemy nad kwestionariuszem, który dotyczy takich spraw, jak samoocena firm, dobre praktyki i zachęcanie innych do zaangażowania. Do dzisiaj naszą inicjatywę poparły już : Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Konfederacja Lewiatan, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,  Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, UNICEF, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja diversityPL, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Co oznacza podpisanie Karty dla firm

Najprościej rzecz ujmując Karta to deklaracja, że biznes uznaje prawa dziecka za wartość, którą ma obowiązek chronić i że chce robić to razem z organizacjami społecznymi i instytucjami publicznymi. Firmy, które ją podpisują, deklarują tym samym, że będą respektować i propagować prawa dziecka w całym łańcuchu wartości. Oznacza to działania w obszarze pracowniczym – wobec pracujących rodziców i ich dzieci, ale także standardy zatrudniania młodych ludzi, płatne praktyki, programy przysposobienia do zawodu, czy działania edukacyjne związane z rynkiem pracy.

Kolejny obszar wiąże się z dziećmi jako użytkownikami produktów, usług i odbiorcami przekazów marketingowych. Również tu mają one przecież swoje prawa. I musimy dbać o to, aby nasze produkty i usługi były przystosowane do potrzeb dzieci i bezpieczne dla nich. Chodzi także o standardy wykorzystania wizerunku dziecka w materiałach marketingowych i komunikacyjnych oraz o odpowiedzialną sprzedaż.

I wreszcie, last but not least, obszar relacji z naszymi partnerami biznesowymi i społecznymi.  To z jednej strony wymagania dla dostawców, aby respektowali prawa dzieci, a z drugiej –sposób takiego kształtowania polityki społecznej i sponsoringowej, aby współpracować tylko z instytucjami i organizacjami społecznymi, które o te prawa na co dzień dbają.

Jak przełożyć deklarację na praktykę

Karta Praw Dziecka w biznesie motywuje firmy do całościowego spojrzenia na prawa dziecka. Chodzi o to, by ten temat traktować kompleksowo i szczerze odpowiadać sobie na pytanie, co już robimy, a co wymaga jeszcze uzupełnienia. Dzięki naszemu kwestionariuszowi samooceny każda firma może przyjrzeć się swoim działaniom na rzecz praw dziecka oraz ocenić swoje mocne i słabe strony. Od tych firm, które już stosują sprawdzone rozwiązania i chcą podzielić się z innymi swoim doświadczeniem, zbieramy też dobre praktyki.

Uroczyste podpisanie Karty odbędzie się 20 września w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” przy ul. Brackiej 25 w Warszawie w godzinach 13:00-16:30. Zapraszamy! Więcej informacji na stronie odpowiedzialnybiznes.pl/prawadziecka.

Gorąco zachęcam wszystkie firmy, aby zapoznały się z Kartą i zadeklarowały realizację jej postanowień. Warto też przejść przez kwestionariusz i podzielić się dobrymi praktykami. Niech będzie nas jak najwięcej!

ręka dziecka rysująca domek na ekranie komputera
Udostępnij: Karta Praw Dziecka w Biznesie – podpisujemy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:30 14-09-2023
  Super 👏👏👏👏
  Odpowiedz

;

Oferta

Barbie wjeżdża na Orange VOD (0)

Beata Giska

12 września 2023

Barbie wjeżdża na Orange VOD
0

Niedawno była w kinach, a już od 12 września „Barbie”, cała na różowo, zawita do Orange VOD na dekoderach Telewizji od Orange i w aplikacji Orange TV Go. Zobaczcie, jak w rolach Barbie i Kena wypadli Margot Robbie i Ryan Gosling.

Już pod koniec sierpnia okazało się, że „Barbie” jest najbardziej kasowym filmem studia Warner Bros w historii. Globalne wpływy osiągnęły kosmiczny wynik – blisko 1,4 mld dolarów. Różowa produkcja zdetronizowała nawet ostatnią część filmu o młodym czarodzieju Harrym Potterze.

W polskich kinach „Barbie” pojawiła się 21 lipca, a już kilka tygodni później, czyli od 12 września możecie ją oglądać w Orange VOD na dekoderach Telewizji od Orange i w aplikacji Orange TV Go. To pełna barw, zaskakującej fabuły, humoru, a także wzruszeń opowieść o najsłynniejszej lalce w historii i… jej przyjacielu Kenie. W hicie, w roli tytułowej, wystąpiła Margot Robbie, a dzielnie partneruje jej Ryan Gosling.

Barbie żyje spokojnie i szczęśliwie w Barbielandii. Codzienność jest kolorowa, a spotkania z innymi… Barbie są najprzyjemniejsze na świecie. Wokół niej zawsze krąży uroczy i pełen zapału Ken. Jednym słowem – RAJ. Jednak kiedy nasza bohaterka niespodziewanie zaczyna… płakać, a jej stopy przestają się mieścić w różowe pantofelki, stwierdza, że tak dłużej być nie może! Po konsultacjach z przyjaciółkami, postanawia udać się do realnego świata i „załatwić” ten problem, aby nadal móc wieść szczęśliwe oraz różowe życie. Nie wie jednak, że w świecie ludzi wydarzy się coś, co może na zawsze zniszczyć jej ukochaną krainę. Ale to dopiero początek wielkich zwrotów akcji.

Uprzedzamy, że w tej produkcji nic nie jest aż tak różowe, jak się wydaje. Zaskoczy Was chyba wszystko.

Udostępnij: Barbie wjeżdża na Orange VOD
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Wygraj iPhone’a 14 z Mój Orange (21)

Beata Giska

12 września 2023

Wygraj iPhone’a 14 z Mój Orange
21

Startujemy z konkursem dla użytkowników aplikacji Mój Orange. Możecie wygrać smartfony z najwyższej półki. Czekają na Was 3 iPhone’y 14 512 GB Midnight.

Aplikacja Mój Orange to komfortowe rozwiązanie. Macie w niej dostęp do swojego rachunku, do sklepu, czatu, co tydzień bonusy w ramach Śród z Mój Orange lub Inspiracji Miesięcznych dla biznesu. Teraz możecie jeszcze zgarnąć atrakcyjne nagrody.

Co zrobić, by wygrać

Aby wziąć udział w konkursie należy wejść do aplikacji od 12 do 29 września br. Logujecie się adresem e-mail/lub nr telefonu:

 • jako klienci indywidualni udajecie się do zakładki <Dla Ciebie>
 • jako klienci biznesowi do <Dla Firmy/Inspiracje miesiąca>

  Tam znajdziecie baner, który po kliknięciu przekieruje Was do zadania konkursowego. Polega ono na kreatywnym dokończeniu zdania:
  „Aplikacja Mój Orange jest najlepsza niezależnie od pory roku, bo…”
  Na koniec należy wskazać adres e-mail do kontaktu, zaakceptować regulamin i wysłać zgłoszenie.

W konkursie mogą wziąć udział klienci indywidualni, biznesowi i Orange na Kartę, którzy mają uprawnienia do założenia lub korzystania z konta w aplikacji Mój Orange. Regulamin dostępny jest tutaj. Ze zwycięzcami będziemy kontaktować się osobiście.

Odwiedzajcie aplikację i wygrywajcie!

Udostępnij: Wygraj iPhone’a 14 z Mój Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 10:39 12-09-2023
  Konkursik fajny skorzystać warto
  Odpowiedz
 • komentarz
  digital 12:18 12-09-2023
  Świetny konkurs, mam nadzieję, że wygram ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Lucy 12:20 12-09-2023
  Bardzo fajnie!!
  Odpowiedz
 • komentarz
  muddy 13:17 12-09-2023
  O, to już wygrałem ;-) "Aplikacja Mój Orange jest najlepsza niezależnie od pory roku, bo od trzech dni po zalogowaniu się wyświetla błąd «Ups! Coś poszło nie tak. Witaj, logowanie przebiegło poprawnie, ale mamy problem z prezentacją Twojego konta.» Jeśli potrwa to cały rok, dzięki temu mogę podziwiać zmieniającą się przyrodę zamiast gapić się w aplikację ;)" I co teraz? Też chciałbym wziąć udział w konkursie, ale się nie da... Tak, zrobiłem już zgłoszenie technicznie, na razie nie mam odpowiedzi. https://i.postimg.cc/xjH8xHxB/sc.png
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jackson 16:01 14-09-2023
  Nie da się wejść w aplikacji w baner z konkursem
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:32 14-09-2023
  Może tym razem 😜 Trzymajcie kciuki, ja trzymam za Was 😀
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pawel 08:53 22-09-2023
  "chce wygrać" nie działa. Klikam i nic...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Alsine 18:17 01-10-2023
  Kiedy wynik8?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Gracz nr 1 21:53 03-10-2023
  Ja wziąłem udział w konkursie i z niecierpliwością czekam na e-mail informujący o nagrodzie:) moją propozycją było: Aplikacja Mój Orange jest najlepsza niezależnie od pory roku, bo…MASZ WSZYSTKO NA OKU. Mam nadzieję, że hasło stanie się claimem dla tej aplikacji, a ja otrzymam iphona:)
  Odpowiedz
 • komentarz
  FeelFree 09:59 04-10-2023
  Do dziś powinienem otrzymać inf ad ewentualnej wygranej na adres email (zgodnie z otrzymaną informacją). Czy ktoś z Was już taką informację dostał? Moje dokończenie zdania było: "(...) MASZ WSZYSTKO NA OKU"- rewalacyjne, prawda?? XD
  Odpowiedz
  • komentarz
   Nonamexd 10:21 04-10-2023
   Nie dostałam maila a liczę bardzo na otrzymanie :D
   Odpowiedz
  • komentarz
   Melci 21:58 04-10-2023
   Ja niestety również nie otrzymałam a duże nadzieje miałam. Wierszyk napisałam krótki jako odpowiedź z rymami o wszystkich próbach roku hehe
   Odpowiedz
   • komentarz
    Martyna 12:00 05-10-2023
    Na Facebooku w odpowiedzi napisali ze 13.10 ogłoszenie wyników na ich stronke
    Odpowiedz
    • komentarz
     Nietymrazem 18:01 05-10-2023
     Wydaje mi się, że zwycięscy konkursu mieli dostać wiadomość do 4.10, a listę zwycięzców do wiadomości ogólnej mają opublikować do 13.10
     Odpowiedz
     • komentarz
      Martyna 18:56 05-10-2023
      Tak wiem o tym. Ale wejdź na ich fb bo ktoś tak samo pisał i z ich odpowiedzi wynikało że dopiero ogłoszą zwycięzców tego 13.10 a nic nie wspomnieli że wcześniej prywatnie się kontaktują.
      Odpowiedz
      • komentarz
       Nietymrazem 18:56 05-10-2023
       Ale mówi o tym regulamin ..
       Odpowiedz
       • komentarz
        uczestnik 12:46 06-10-2023
        Wszystko zależy od tego co organizator rozumie poprzez "zakończenie konkursu" - czy jest to data przyjmowania zgłoszeń czy data opublikowania wyników.
        Odpowiedz
 • komentarz
  Norbert 16:28 13-10-2023
  Kiedy wyniki? Dziś mija czas!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Darecki88 04:26 16-10-2023
  Do tej pory żadnej informacji 😳 Bo... Gdy słońce świeci czy deszcz pada to aplikacja od Orange wszystkie aplikacje konkurencji na śniadanie zjada 😁
  Odpowiedz
 • komentarz
  GREG 16:59 22-10-2023
  Kolejna ściema Orange. Zgodnie z regulaminem wyniki powinny zostać podane do publicznej wiadomości, a nie są!!! Jeśli w ogóle ktoś wygrał, to ci, którzy mieli wygrać. Szkoda czasu na takie badziewia Oranga.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Uczestnik 18:06 25-10-2023
  Kiedy wyniki, bo w Regulaminie stoi napisane "Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie: https://www.orange.pl/aplikacja-moj-orange do dnia 13 października 2023 r." I co? Nie zostały opublikowane.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej