Bezpieczeństwo

Kawa lekko zwietrzała

Michał Rosiak Michał Rosiak
18 września 2012
Kawa lekko zwietrzała

Dość. Starczy. Pozbyłem się Javy. W erze „internetu łupanego” ikona z charakterystycznym parującym kubkiem kawy była elementem niezbędnym, jeśli chcieliśmy korzystać ze statycznych stron, które pokazują trochę tekstu i zdjęć. Teraz, choć jest zainstalowana na bez mała paru miliardach komputerów na świecie, rzadko się przydaje. Chyba, że sieciowym przestępcom.

Tak naprawdę to większość zwykłych użytkowników sieci nie potrzebuje Javy, ale jednocześnie nie ma w ogóle świadomości, że trzyma ją na swoich komputerach. Tymczasem niepozorny programik przez ostatnie tygodnie narobił na świecie mnóstwo złego. Sieciowi przestępcy znaleźli w nim nieodkryte do tej pory luki bezpieczeństwa i skwapliwie je wykorzystywali, atakując komputery, podczas gdy inżynierowie firmy Oracle pracowali nad poprawką bezpieczeństwa. Jakby tego było mało, gdy łata została rozesłana do wszystkich użytkowników, okazało się, że tak naprawdę – że pozwolę sobie na analogię budowlaną – pokrywa dziury cieniutką warstewką papieru i maluje farbą. Niekoniecznie musi poprawiać to szczelność całego systemu. Choć ponoć ostatecznie wszystko zostało załatane, nikt nie powiedział, że niebawem nie okaże się, że w Javie znaleziono kolejną podatność i przejmuje ona palmę pierwszeństwa od jeszcze niedawnego „króla podatności”, czyli Acrobat Readera.

Co zatem zrobić? Przede wszystkim zadać sobie pytanie, czy w ogóle potrzebujemy Javy. Jeśli Wasza odpowiedź na to pytanie brzmi: „nie”, „nie wiem” lub „co to u licha jest Java?” – oznacza, że jej nie potrzebujecie. Wtedy polecam wyszukanie w Google frazy: „Jak odinstalować Javę w (i tu nazwa używanej przez Was przeglądarki)”. Pamiętajcie, że jedyną interakcją z Waszej strony niezbędną, by paść ofiarą ataku, jest wejście przeglądarką z niezałataną Javą na podstawioną przez przestępców stronę. Niczego nie musicie klikać – to taka „promocja”, kryminaliści wszystko zrobią za Was. Niestety istnieje możliwość, że dowiecie się o tym dopiero, gdy z Waszego konta bankowego znikną pieniądze.

Za taki zwietrzały napój (Java oznacza w amerykańskim slangu kawę) to ja podziękuję. Wolę tę z mojego domowego ekspresu.

Grafika: La Vanguardia


Odpowiedzialny biznes

Dzieciństwo vlogosfery

Marek Wajda Marek Wajda
18 września 2012
Dzieciństwo vlogosfery

Jacek Gadzinowski zamieścił wczoraj świetną infografikę, podsumowującą polską vlogosferę. Można się z niej dowiedzieć m.in. jakie są braki warsztatowe, grzechy główne, gdzie szukać funduszy, a przede wszystkim poznać najpopularniejszych Polskich i światowych vlogerów.

Tak się złożyło, że część z nich (m.in. Rocka, Rojo, Lekko Stronniczych) można było również wczoraj spotkać na konferencji zorganizowanej przez Maćka Budzicha, czyli "Jak się wybić na Youtube, zrozumieć vlogi i wideo w sieci". Zapraszam Was na reportaż, oczywiście wideo ;)

PlayWyłącz głos

Polska vlogosfera jest więc jeszcze w etapie dziecięcym, Wy również możecie zostać gwiazdami internetu. Choć technika jest ważna, to jednak nie najważniejsza – liczy się pomysł. Łapcie więc za kamery, iPhony i vlogujcie ;)

A tak swoją drogą jakie są Wasze ulubione vlogi?


Oferta

Wielka szansa na tanie smartfony

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
18 września 2012
Wielka szansa na tanie smartfony

Szalone dni niskich cen smartfonów, które dziś rozpoczynamy dawno nie były tak atrakcyjne. Obniżki sięgają 930 zł i macie aż siedem modeli do wyboru. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oto szczegóły: Samsung Galaxy S II - Delfin abonament 99,90 za 49 zł (obniżka z 549 zł); Sony Ericsson Xperia arc s - abonament Delfin 79,90 za 49 zł (obniżka z 549 zł) i Delfin abonament 59,90 za 89 zł (obniżka z 789 zł), HTC One S, abonament Delfin 99,90 za 69 zł (obniżka z 769 zł), HTC One X - abonament Delfin 99,90 za 149 zł (obniżka z 1079 zł), Sony Xperia P -  abonament Delfin 99,90 za 9 zł (obniżka z 299 zł), Motorola RAZR - abonament Delfin 79,90 za 129 zł (obniżka z 929 zł) oraz Sony Xperia U - abonament Pantera 49,90 za 49 zł (obniżka z 449 zł). Wszystkie umowy na 24 miesiące. Oferta jest dostępna do 23. września i tylko w sklepie internetowym na www.orange.pl Na koniec rozstrzygnięce wczorajszego konkursu na podanie kwoty największej obniżki smartfona, którym jest HTC One X. Nikt nie trafił dokładnie - 930 zł, najbliżej był pablo_ck, który wytypował 918 zł. Proszę o e-mail z decyzją: zdrapka, czy vouchery do kina. Jako, że Paweł przytula dużo nagród postanowiłem, że także druga osoba najbliżej typująca, otrzyma niespodziankę. To Jamessz, który obstawił 900 zł. Obydwu zwycięzcom gratuluję.

6d40400dd75b173b2bbc22bfc2bfe3027b2

Scroll to Top