Odpowiedzialny biznes

Kibicowanie bez barier

Monika Kulik Monika Kulik
31 maja 2012
Kibicowanie bez barier

Temat EURO1012 jest wszechobecny, ale można spojrzeć na to wydarzenie z zupełnie innej perspektywy – na przykład osoby poruszającej się na wózku.

 

Właśnie ruszył program „Kibicowania bez barier“, przygotowany przez Fundację Integracja, którego jednym z partnerów jest Orange. Naszym celem jest aktywizacja społeczna kibiców z niepełnosprawnością, ale też wsparcie osób sprawnych, które często czują się zakłopotane w kontaktach z osobami niepepełnosprawnymi.

 

Jak pomóc, aby nikogo nie urazić? Czy wypada powiedzieć „do wiedzenia“ osobie niewidomej? Jak zachować się wobec kibica na wózku, który siedzi obok nas na stadionie?– na te i inne pytania, znajdziecie odpowiedż min. w obrazkowym przewodniku „Savoir-vivre wobec osoby z niepełnosprawnością“. Chcieliśmy, aby ten przewodnik miał uniwersalny charakter i pomagał nam tażke na co dzień w przełamywaniu barier komunikacyjnych.

 

Integracja opracowała też plany Warszawy, Wrocławia, Poznania i Gdańska przyjazne dla kibiców z niepełnosprawnością. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.futbolbezbarier.org.

Zachęcamy Was do kibicowania bez barier.


Odpowiedzialny biznes

Zwierzę Euro-prorok

Bartosz Nowakowski Bartosz Nowakowski
31 maja 2012
Zwierzę Euro-prorok

Słoń, świnia i fretka wiedzą wszystko o nadchodzących mistrzostwach Europy. Eksperckie zwierzątka, następcy ośmiornicy Paul, mają trudne zadanie i muszą się wykazać doskonałą precyzją, bo ta myliła się niezmiernie rzadko.

 

bb1d908ff0de675d625b9729c42b165e8b4

Marek jakiś czas temu na blogu, dzięki kalkulatorowi Castrol EDGE, przepowiedział całe mistrzostwa. Nie wiem jak zapatrują się na to zwierzątka. Słonica Citta kilka dni temu dostała piłkę na rozgrzewkę i... zjadła, myśląc chyba, że to deserek. Wszyscy przestraszyli się o stan zdrowia słonicy, ewentualne zatrucie. Wszystko jednak dobrze się skończyło. Jakiś znak, czy co? Ostatniego weekendu pognałem i odwiedziłem to zwierzęcie w krakowskim parku zoologicznym. Popatrzyłem jej głęboko w oczy. Pomyślałem, że może da jakiś znak, puści oczko, że wyniki naszej reprezentacji będą optymistyczne, że ja troszkę uspokoję się przed tymi oczekiwaniami. Ale ona tylko pobujała się i ciężkim leniwym krokiem poszła w kierunku swojego towarzysza - słonia. Chodziłem zdegustowany, zastanawiając się, czemu to akurat słonica a nie słoń będzie przewidywała wyniki? Przecież to męski sport.

Do Kijowa już się nie wybiorę, ale tam od przewidywania wyników mają swoją świnie. Nie mam też żadnych informacji, ale nie słyszałem, żeby poczyniła jakieś próby spożycia piłki. Ale to już nie locha, a zapewne knur, więc wie, co w trawie piszczy. Ba, nawet zagłębiła tajniki futbolu. Chociaż coś może piszczy albo gwiżdże i świni nie do końca wierzą. Okazuje się, że do pomocy ma jeszcze fretkę Freda z Charkowa.

Konkurencja rośnie i choć do mistrzostw już tyle dni, że na palcach rąk można policzyć, to kto wie, czy jeszcze nie zostanie ogłoszony jakiś nowy prorok. Jakoś wątpię w zwierzęcą zgodność i na wszelki wypadek zawsze jeszcze poproszę o wskazanie zwycięzcy przez mojego chomika.


Odpowiedzialny biznes

Pracownia w Otłoczynie otwarta na każdego

Maria Piechocka Maria Piechocka
30 maja 2012
Pracownia w Otłoczynie otwarta na każdego

Takich miejsc jak Otłoczyn pod Toruniem  są tysiące. Około 400 mieszkańców, kościoł, sklep  oraz przedszkole. Starsze dzieci do szkoły dojeżdżają  do okolicznych wsi i miejscowości. Otłoczyn to także jedna z  21 miejscowości, w których już powstała Pracownia Orange. Zanim w budynku dawnej szkoły przeprowadzono „pomarańczową rewolucję”, był tam duży, jasny pokój pełniący rolę składowiska. Kiedyś myślano o zagospodarowaniu tej przestrzeni, ale na planach się skończyło. Tym razem było inaczej. Do opracownia planu działania Pracowni Orange zaangażowała się pracująca w tutejszej bibliotece Karolina Falleńczyk. Jej pomysł został nagrodzony ,  a  mieszkańcy już  mogą cieszyć się z miejsca, do którego zaproszeni są  wszyscy niezależnie od wieku.  Dla dzieci i młodzieży, oprócz zwykłego korzystania z komputerów i internetu dostarczonych przez Orange, będą organzowane  spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia plastyczne, a także wycieczki do teatru czy wyprawy rowerowe. Osoby starsze będą mogły nauczyć  się  jak obsługiwać komputer oraz jak znaleźć przydatne informacje, czy programy e-learnigowe.  Jedno przedpołudnie  w tygodniu przeznaczone będzie dla najmłodszych – sąsiadujących z Pracownią przedszkolaków. Będą one mogły uczyć się poprzez zabawę. W powstaniu Pracowni Orange pomogali inni mieszkańcy Otłoczyna, którzy z radościa pokazali mi  drogę do  ich nowej,  pomarańczowej Pracownii.  Z trafieniem do budynku nie ma najmniejszego problemu - to jedyny dom, przy którym wiszą pomarańczowe baloniki i chorągiewki, a na grządkach kwitną kwiaty , oczywiście  pomarańczowe. Wszystkie Pracownie Orange (a będzie ich 50 w całym kraju) zostaną uruchomione do końca czerwca.

4b0d7c60475bd6b7df54abeeb69dc323a02 b4de1ffd65ed49998597ccd7aae28bfd302

Scroll to Top