Sieć

Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga…

Piotr Domański Piotr Domański
22 lutego 2017
Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga…

Piotrek Domański

Choć światłowód ma masę zalet, to posiada jedną poważną niedogodność – konieczność położenia go w terenie, co w trudnych warunkach, na przykład w górach, może stanowić duży problem.

Mamy świadomość tych ograniczeń. Zresztą nie tylko my, bo technologię, którą chciałbym się dzisiaj zająć, testowaliśmy w ramach projektu badawczego realizowanego na zlecenie Unii Europejskiej. Działaliśmy we współpracy z kilkoma innymi podmiotami w ramach konsorcjum o nazwie IPHOBAC. Nam przypadło zadanie przeprowadzenia sieciowych testów rozwiązania.

Logo konsorcjum iphobac

Testujemy prototyp radiolinii

Jak się pewnie domyślacie chodzi o możliwość błyskawicznego transferu dużych paczek danych za pośrednictwem technologii radiowej (bo o tym był cały ten przydługawy wstęp). Przeprowadziliśmy test pilotażowy prototypowej radiolinii dla systemu GPON. To technologia, która za kilka lat pozwoli na relatywnie długich dystansach zapewniać transfer danych rzędu 10 Gb/s drogą radiową, zastępując w takich sytuacjach włókno światłowodowe.

Jednak na razie to dopiero pierwsze przymiarki. W Garwolinie, kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy przeprowadziliśmy pierwsze próby na odcinku pół kilometra. Przesłaliśmy równocześnie stream wideo i dane z prędkością 1 Gb/s. Wyższe prędkości mogłyby się wiązać z zakłóceniami, a celem testów było uzyskanie stabilnego, niezakłóconego połączenia. W zasięgu ręki jest prędkość 2,5 Gb/s do klienta i 1,25 Gb/s w przeciwną stronę, jednak w czasie tego testu nie udało się jej jeszcze osiągnąć.

Testy radiolinii w systemie GPON, mogącej zastąpić światłowód

Do transmisji wykorzystano zakres częstotliwości 71-76 GHz (kanał 5GHz) i 81-86 GHz (kanał 5 GHz). Co ciekawe, wymagało to pozwoleń zarówno UKE, jak i Wojska Polskiego. Jak w przypadku innych radiolinii w testach wykorzystano anteny kierunkowe o dużym skupieniu wiązki, a wiązka fal radiowych w żaden sposób nie wpływała na otoczenie.  Jednocześnie w konsorcjum rozważa się model rozwiązania w którym jedna stacja po stronie sieci obsługiwała stacje instalowane bezpośrednio u klientów. Jednak na takie rozwiązanie i takie prędkości należy poczekać jeszcze kilka lat.

Zdjęcie sprzętu radiolini GPONRadiolinia jest elementem systemu GPON – tego samego, który jest wykorzystywany przy prowadzeniu do Waszych mieszkań Orange Światłowodu. Co ciekawe jest ona zupełnie „przeźroczysta” dla systemu. Radiolinia jest traktowana przez niego, w taki sam sposób, jak gdyby był w tym miejscu światłowód. Konwersja sygnału odbywa się wyłącznie na jego warstwie fizycznej. Oznacza to, że sygnał zmienia swoją postać z optycznej przez elektryczną do fali radiowej. Po drugiej stronie radiolinii kierunek jest odwrotny. Na końcu do klienta dociera dokładnie taki sam sygnał światłowodowy jak to ma miejsce w przypadku usługi Orange Światłowód. To z kolei przekłada się na mniejszą ilość urządzeń niezbędnych do obsługi całego systemu.

Testy w telekomunikacji trwają (dłuższą) chwilę

Bardzo często, gdy piszę o różnych testach pytacie dlaczego tyle trwa wdrożenie pewnych rozwiązań. Niestety zarówno testy, jak i wdrożenia są sprawą niełatwą. Poprosiłem nawet kolegów o listę wyzwań, które trzeba było pokonać, by w ogóle ten test zrealizować. Otrzymałem kilkanaście punktów, począwszy od konieczności znalezienia właściwego miejsca, w którym są wieże oddalone o zakładaną w teście odległość, a my możemy bez przeszkód wykorzystać pasmo zarządzane przez Wojsko Polskie. Co oczywiste konieczne było uzyskanie pozwoleń, zarówno od UKE jak i już wspomnianego wojska. A to dopiero początek. Trzeba było zabezpieczyć stanowiska pomiarowe, przygotować zabezpieczenie prototypowych urządzeń, montaż wszystkiego na wieżach, właściwe ustawienie względem siebie, a na koniec zarządzanie tym wszystkim w czasie testów. Jak widać to nie tylko kwestie czysto techniczne ale też złożone zadanie logistyczne.

Testy radiolinia GPON

Test, podobnie jak szereg innych mu podobnych potwierdził, że można coś zrobić. W tym przypadku, że istnieje możliwość stworzenia względnie taniego przedłużacza radiowego dla optycznej (czyli światłowodowej) sieci dostępowej. I do dopiero początek długiej drogi. Bowiem w tym momencie zaczyna się praca nad integracja i maksymalnym uproszczeniem elementów wchodzących w skład całego rozwiązania. Muszą mieć one odpowiednie parametry by spełniać warunki technicznie, a także mówiąc wprost być dostatecznie tanie, by sensowne było wdrożenie tych pomysłów.

Gdy za kilka lat rozwiązanie to zostanie wdrożone, znajdzie zapewne zastosowanie w przesyłaniu danych do oddalonych od gęsto zamieszkałych obszarów stacji bazowych, czy też budynków – pozwoli to stworzyć sieć dużo szybszą niż obecnie – gdzie transfer danych liczony w Gb/s nie będzie niczym niezwykłym. Tak, chodzi również o 5G. Jednak jeszcze długa droga do tego rozwiązania – trzeba między innymi zwiększyć odległość na jaką przesyłany jest sygnał oraz szybkość transferu danych. Wyzwaniem będzie także ograniczenie wpływu warunków pogodowych na działanie całego systemu.

Wcześniej o 5G pisałem nieco przy materiale o vRAN, warto też zobaczyć wypowiedzi ekspertów o 5G, które zebrała dla Was Marta.

Jeżeli macie jakieś pytania związane z testami dajcie znać w komentarzach, postaram się pomóc. Oczywiście z pomocą osób, które testy przeprowadzały ;-)

P.S W nowej wersji bloga możecie dość łatwo przeczytać inne teksty o sieci, które dla Was przygotowywałem. Możecie albo kliknąć w któryś z tagów, albo wybrać jeden z artykułów po prawej stronie.

Komentarze

MAURYCY
MAURYCY 09:00 22-02-2017

Szybko szybko, niewiele czasu zostało na wypełnienie zapisów agendy 😉 http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/sieci-szerokopasmowe-w-polsce-plan-rozbudowy-szybkiego-internetu/5wp3hp

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 09:57 22-02-2017

    MAURYCY, to rozwiązanie to kwestia kilku lat, ale nic się nie bój, nie potrzeba radiolinii by do wielu miejsc dociągnąć światłowód 😉

    Odpowiedz
PAWEŁ
PAWEŁ 10:52 22-02-2017

Na terenach wiejskich to musi mieć zasięg do kilku kilometrów , bo taki dystans musi pokonać sygnał w mojej okolicy .

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 10:58 22-02-2017

    Jak pisałem – to na razie pierwszy z testów. Sprawdziliśmy, że rozwiązanie działa. Teraz będziemy poprawiać jego parametry.

    Odpowiedz
      mike278
      mike278 20:17 22-02-2017

      Piotrze będziesz tak uprzejmy i przejrzysz spam na swoim maila? Ze 2 dni temu pisałem.

      Odpowiedz
        Piotr Domański
        Piotr Domański 17:14 23-02-2017

        Odpisałem Ci już 😉

        Odpowiedz
PAWEŁ
PAWEŁ 11:11 22-02-2017

Od wczoraj zauważyłem , że mam 3 kreski LTE i prędkość około 25/10 Mb/s . Zobaczę czy to już na dłuższy czas czy takie chwilowe zawirowanie . Wcześniej miałem około 8 / 05 Mb/s i 1,2 kreski LTE .

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 12:31 22-02-2017

Fajnie że szukacie nowych rozwiązań 🙂 Myślę że kiedyś „zadusicie” konkurencję 🙂 Ale po to jest rynek 🙂

Odpowiedz
    Pan Pikuś
    Pan Pikuś 12:45 22-02-2017

    Więc chyba lepiej, żeby nie zaduszali 🙂

    Odpowiedz
Gość
Gość 13:53 22-02-2017

Panie Piotrze odejdę trochę od tematu i zapytam. Jak tam VoLTE na Iphone? Będzie również VoWiFi?

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 16:16 22-02-2017

    Pracujemy nad tym, proszę Was o cierpliwość 😉

    Odpowiedz
      Robert
      Robert 21:16 22-02-2017

      Ciężko u nas z tym 🙂

      Odpowiedz
      Janek
      Janek 09:34 23-02-2017

      TMobile ma już imponującą listę terminali z obsługą VoLTE i WiFi Calling. Do tego najważniejsza marka czyli iPhone. 16 terminali VoLTE i 14 terminali WiFi Calling. Orange, proszę Was. Zareagujcie szybko i zdecydowanie….

      Odpowiedz
        Piotr Domański
        Piotr Domański 12:15 23-02-2017

        Wiem, że cierpliwość się nieco wyczerpuje, ale pracujemy 😉

        Odpowiedz
mnnn
mnnn 14:00 22-02-2017

Hmm „Co ciekawe, wymagało to pozwoleń zarówno UKE, jak i Wojska Polskiego.” Jeśli chodzi o Wojsko Polskie to spoko, ale pozwolenie od UKE? Przecież na każdą radiolinię musicie mieć pozwolenie UKE, więc co to za ciekawostka?
Czy planujecie kiedyś dostarczać usługi światłowodowe np. do osiedla oddalonego 2km od najbliższego światłowodu przy użyciu radiolinii, a dalej rozprowadzać internet światłowodem do mieszkań?

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 18:46 22-02-2017

    Czasem tak jest, że w jednym zdaniu chcę się zawrzeć dwie myśli 😉 Co do Twojego pytania – nie wiem. Na razie zrobiliśmy test by sprawdzić, czy rozwiązanie stworzone w ramach konsorcjum działa. Okazało się, że tak i teraz będziemy je rozwijać, ale jeszcze daleka droga do wdrożenia go. Nie mniej scenariusz, który zarysowałeś może być jedną z metod jej wykorzystania. Lecz raczej za 5 lat niż za rok.

    Odpowiedz
ppp
ppp 14:05 22-02-2017

Ale przecież widuje się już radiolinie (a przynajmniej według pozwoleń) na 2,5Gb/s, więc jak to jest?

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 14:07 22-02-2017

    Tak, ale maksymalne możliwości tej technologii to okolice 10 Gb/s, dlatego sprawa jest tak ciekawa 😉

    Odpowiedz
Gabriel
Gabriel 14:54 22-02-2017

A na jakich stacjach testowaliście te radiolinie bo akurat mieszkam w Garwolinie?

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 12:16 23-02-2017

    Kościuszki 6 – Jana Pawła II 2

    Odpowiedz
      Gabriel
      Gabriel 16:34 23-02-2017

      A ten nadajnik z Jana Pawła 2 to nie jest plusa?

      Odpowiedz
        Piotr Domański
        Piotr Domański 16:57 23-02-2017

        Troszkę trzeba było pokombinować 😉

        Odpowiedz
P
P 17:56 22-02-2017

Czy jest jakaś zbliżona data wprowadzania przenoszenia transmisji z 3G do LTE?

Czy planujecie wprowadzić konfigurację przenoszenia telefonów z sieci LTE do 2G w trakcie zestawiania rozmów? Obecnie przy bardzo słabym sygnale LTE800/1800 w miejscach gdzie nie ma już zasięgu U900/2100, ale jest 2G rozmowy nie przychodzą. Wiem, że mogę sobie wyłączyć LTE, ale mi chodzi o sytuacje kiedy np. przemieszczam się po domu i w jednym miejscu jest pełny zasięg LTE, a niektórych miejscach nie ma nawet 3G, a LTE jest. Czy to zostanie poprawione?

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 18:39 22-02-2017

    P, wiem że koledzy przymierzali się do prac nad rozwiązaniem tych trudności. Sprawdzę jak wygląda sytuacja i dam znać.

    Odpowiedz
      kuba
      kuba 23:32 22-02-2017

      Jak się ma wdrażanie przez Orange Polska technologii MoCA Multimedia over Coax Alliance.

      Odpowiedz
      P
      P 17:03 23-02-2017

      i jak?

      Odpowiedz
        Piotr Domański
        Piotr Domański 14:45 28-02-2017

        Przenoszenie połączenia z 3G do 4G po zakończeniu rozmowy już działa. Co do przerzucania z 4G do 2G nie wiem czy są prowadzone takie prace.

        Odpowiedz
          Janek
          Janek 14:50 28-02-2017

          Czy działa w końcu handover z 3G do 4G podczas aktywnej i trwającej transmisji danych. Tego Orange moim zdaniem nie potrafi. HO aktywnej transmisji między warstwami. Jest to bardzo słabe. Podczas podróży samochodem mam włączony streaming oraz np: yanosika. Transmisja spada z 4G do 3G i już do końca podróży (kilka godzin) nie jest w stanie wrócić do 4G. Tragedia

          Odpowiedz
          Piotr Domański
          Piotr Domański 14:53 28-02-2017

          Z tego co dowiedziałem się od kolegów, którzy zajmują się naszą siecią mobilną działa. Niezbędne zmiany zostały wdrożone.

          Odpowiedz
          p2
          p2 15:12 28-02-2017

          No to u mnie na przykład nie działa.

          Odpowiedz
          Piotr Domański
          Piotr Domański 16:37 02-03-2017

          To prześlij proszę na mojego maila piotr.domanski2@orange.com informację o urządzeniu jakie masz i wersji oprogramowania. Sprawdzimy to 😉

          Odpowiedz
aero
aero 10:28 23-02-2017

Panie Piotrze kiedy będą nowe lepsze routery LTE w ofercie Orange?
Lepsze mam na myśli agregacja minimum 3 pasm LTE także 2100 MHz.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 16:01 23-02-2017

    Ale mamy:
    ZTE MF286 – prędkość przesyłania 300/50 Mb/s (goo.gl/pYeyh8)

    Orange Airbox LTE+ – prędkość przesyłania 300/50 Mb/s (goo.gl/vtnZKj)

    To maksymalne co w tym momencie można wykręcić w Polsce.

    Odpowiedz
Marek
Marek 21:28 23-02-2017

Piotrze nie mów, że w nowej wersji bloga łatwo coś zrobić, bo to jest jakaś porażka, ale nie ma co już marudzić, jest jak jest, zrobiliście tak i się to nagle nie zmieni. Ja wolałbym mieć osobno blog, najlepiej taki, gdzie mogę mieć bezpośredni link do tematów, które sobie wybiorę, czyli technicznych w moim wypadku. Ale trudno – z tym że nawet nie mam do Was pretensji, bo jak obserwuję różne inne blogi technologiczne to taka jest tendencja, żeby zalać czytelnika czym tylko się da, jeden wielki bałagan, ergonomii zero.

Natomiast do meritum – cieszy, że ciągle coś testujecie i rozwijacie i oby jak najszybciej to znalazło praktyczne zastosowanie.

Odpowiedz
Kajka
Kajka 14:11 24-02-2017

Ooo jaka miła zmiana na *500 nowy głos męski i płynna nawigacja. Zmiana na plus, bo od lat była ta sama lektorka a Pana miło się słucha. Gratulacje 😉

Odpowiedz
    njh
    njh 18:04 24-02-2017

    Może się zwolniła, a trzeba było dograć nowe opcje w menu. Jednakże jakość dźwięku mogłaby być jak w rozmowach HD Voice. :/

    Odpowiedz
      Kajka
      Kajka 02:32 25-02-2017

      No może poszła na wychowawczy hehe, ale przecież i tak niektóre treści czytane były na dwie lektorki, a teraz jest przejrzyście i miło, wyraźnie.

      Odpowiedz
AlexNet
AlexNet 16:59 22-03-2017

Fajnie że światłowód będzie też uruchomiany drogą radiowa LTE (5G). ale jeśli do tego dojdzie. To musi nastąpić przełom w ofercie mobilnego internetu jak i na kartę tak i w abonamencie. Mam tu namyśli podstawowy pakiet danych. Czy takich prędkościach to pakiet zniknie błyskawicznie. Orange musi przemyśleć czy nie lepiej będzie zrobić dla swoich klientów tak żeby po prostu nie było pakietu podstawowego i żeby użytkownicy mieli dostęp bez ograniczeń. Np w ofercie na kartę całkowity dostęp na cały miesiąc w ramach doładowania kwotą 50 zł czy 100 zł i nie więcej tak samo w abonamencie

Odpowiedz
    Piotrek Domański
    Piotrek Domański 17:42 22-03-2017

    Ani 5G, ani 4G LTE nie zastąpi światłowodu. Technologię radiową ogranicza względnie niewielka odległość między nadajnikiem a smartfonem, jest bardzo zależna od warunków pogodowych, nie wspominając już o tym, że ma ograniczoną pojemność. Gdy do tego dołożymy fakt, że prędkość zależy od zasobów częstotliwości jakie ma operator sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Zobacz choćby jak bardzo poprawił się zasięg i szybkość 4G LTE po uruchomieniu masztów na częstotliwościach 800/2600 MHz. Światłowód nie ma takich ograniczeń – wręcz przeciwnie jego cechy fizyczne powodują że transfer w nim jest praktycznie nieograniczony. Druga sprawa to samo 5G. Niedawno pisałem o tym na blogu (http://biuroprasowe.orange.pl/blog/zmiany-w-planach-na-5g/). 5G nie jest jeszcze nawet gotowym standardem, a gdy już wejdzie nie zostanie zapewne z dnia na dzień wdrożone przez operatorów. Co więcej kształt jaki przyjmie w pierwszej „fazie” nie będzie zapewniał tych wszystkich bajerów, o których pisze się w necie (o tym też już pisaliśmy: http://biuroprasowe.orange.pl/blog/5g-czy-bedzie-rewolucja/). Dlatego zostało jeszcze nieco czasu by określić jak będzie wyglądała oferta, gdy zagości już u nas 5G.

    Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

5 lat z Kartą Różnorodności

Monika Kulik Monika Kulik
21 lutego 2017
5 lat z Kartą Różnorodności

Monika Kulik

Orange Polska od 5 lat jest nie tylko sygnatariuszem, ale też opiekunem Karty Różnorodności w Polsce. Treść polskiej wersji Karty była tworzona w ramach grup roboczych z udziałem przedstawicieli firm, administracji oraz organizacji pozarządowych. Ważnym elementem tych prac były konsultacje z przedstawicielami organizacji reprezentujących interesy różnych grup społecznych, np. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, rodziców czy mniejszości narodowych. Wspólnie z Forum Odpowiedzialnego Biznesu byliśmy jednym z inicjatorów i uczestników tego procesu.

Podpisanie Karty Różnorodności, to zobowiązanie firmy do przestrzegania wysokich standardów dotyczących poszanowania dla różnic wynikających z naszego wieku, płci, narodowości, wyznania, poglądów, sprawności czy sposobów myślenia ale też zwalczania stereotypów, nierówności i dyskryminacji wynikającej z tych różnic. To tworzenie takiego środowiska pracy, w którym wszyscy czują się szanowani, swobodnie realizują cele zawodowe i życiowe pasje.

Polityka Różnorodności w Orange Polska

W ubiegłym roku przyjęliśmy Politykę Zarządzania Różnorodnością Orange Polska, która wspiera realizację tych celów i przekłada się na praktykę biznesową i tworzenie dobrego miejsca pracy.

Co to oznacza? Równość wynagrodzeń (w zależności od zajmowanego stanowiska, poziomu kwalifikacji czy rodzaju wykonywanej pracy), równy dostęp kobiet i mężczyzn do stanowisk menedżerskich, równa reprezentacja kobiet i mężczyzn na stanowiskach w firmie, jednakowy dostęp do szkoleń niezależnie od wieku czy płci, program wspierający pracowników z niepełnosprawnościami „Zdrowie na TAK”, program dla studentów, równowaga między życiem prywatnym a zawodowym pracowników (work- life balance) czy rozwój programu wolontariatu pracowniczego. To również zmiany w obszarze klienckim – specjalne standardy obsług seniorów, w tym udogodnienia dla seniorów na infolinii z dedykowaną grupą doświadczonych doradców czy udogodnienia dla klientów z niepełnosprawnościami.

Jesteśmy przekonani, że różnorodność rozumiana jako współpraca osób o różnych cechach, poglądach, doświadczeniach wspiera innowacyjność i efektywność firmy.

Więcej o tym, jak rozumiemy różnorodność w naszej pracy, mówi Jacek Kowalski, Członek Zarządu Orange Polska ds. Zasobów Ludzkich:


Oferta

Oglądajcie filmy z Orange Ekspertami, naprawdę warto

Regina Jabczyńska Regina Jabczyńska
17 lutego 2017
Oglądajcie filmy z Orange Ekspertami, naprawdę warto

Regina Jabczyńska

Cześć, nazywam się Regina i jestem nową blogerką. Będę dla Was pisała o obsłudze Klientów w Orange. A dokładniej o tym, co robimy, żebyście czuli się w naszej sieci dobrze, mając jak najwięcej pozytywnych doświadczeń.

Na dzień dobry chcę Was zaprosić do oglądania filmów z naszymi Orange Ekspertami. Krótkie wideo może zdziałać cuda. Nie tylko w prosty sposób pokazuje jak coś działa, ale i podsuwa gotowe odpowiedzi na ewentualne pytania. Z filmów dowiecie się np. jak korzystać z aplikacji Mój Orange, jak uzyskać dostęp w telefonie do muzyki bez ograniczeń i reklam, czy jak płacić bezpiecznie za rachunki.

Dotychczas nakręciliśmy dla Was 161 filmów i w 2016 roku obejrzane zostały aż 1 370 313 razy! Moim zdaniem to fajny wynik i pokazuje, że lubicie tę formę prezentacji.

A wiecie, co było najbardziej popularne w ubiegłym roku?  Konfigurowanie Orange Airbox w usłudze Free Net – 119 482 wyświetleń, Jak przenieść kontakty z Windows Phone na Androida? – 80 301 wyświetleń, Konfiguracja usług w telefonie – 68 825 wyświetleń.

Tematykę filmów dobieramy słuchając i czytając, z jakimi sprawami zwracacie się do nas najczęściej. W filmach nie występują zawodowi aktorzy, tylko nasze koleżanki i koledzy, którzy najlepiej potrafią wyjaśnić działanie nawet najbardziej skomplikowanej usługi.

Jeśli macie pomysł na kolejny film, to koniecznie dajcie znać, czekam na Wasze propozycje. Każdy z Was może być pomysłodawcą następnego odcinka Orange Eksperta.

Wszystkie filmy znajdziecie w kanale Orange Polska w serwisie YouTube – Playlisty/Technologie Orange. Subskrybujcie kanał YouTube oglądajcie Orange Ekspertów i klikajcie "łapki w górę".

Komentarze

Scroll to Top