Odpowiedzialny biznes

Kreatywni programiści są wśród nas: mamy zwycięzców OpenAPIHackathonu

Marta Krajewska Marta Krajewska
04 lipca 2013
Kreatywni programiści są wśród nas: mamy zwycięzców OpenAPIHackathonu

Cześć,

Po trzech miesiącach wytężonej pracy (uczestników i Jury, które oceniało pomysły) mamy wreszcie zwycięzców naszego konkursu dla  kreatywnych programistów, OpenAPIHackathon.

„Green Your Office with Orange” i „Veturilo Finder” to rozwiązania, które okazały się najlepsze spośród 40 w finale.

852af68d463dafce597f6763f0e0615006fZdobywcami pierwszego miejsca są Piotr Miedzik i Michał Cieszko z Politechniki Warszawskiej. Stworzyli aplikację „Green Your Office with Orange”, która umożliwia automatyczne zarządzanie zasilaniem urządzeń elektrycznych. Przy wykorzystaniu aplikacji można np. sterować oświetleniem, włączać i wyłączać klimatyzację i ogrzewanie. Korzyści są jasne: oszczędność energii i poprawa bezpieczeństwa w otoczeniu użytkownika. Aplikacja wykorzystuje różne API: komunikacyjne, od operatorów telekomunikacyjnych oraz powszechnie dostępne w Internecie. Rozwiązanie jest modułowe, co oznacza, że może być rozwijane i zyskiwać nowe zastosowania.

Druga nagroda trafiła do zespołu w składzie: Wojciech  Kieliszek, Bartosz Cieślak i Mateusz Nalewajski, również z Politechniki Warszawskiej. Panowie stworzyli wyszukiwarkę Veturilo, która wyświetla na mapie wszystkie stacje rowerowe w wybranym obszarze.  Aplikacje może też wskazać najbliższą stację (po ustaleniu położenia geograficznego przez GPS a naszym telefonie) i wskazać do niej drogę. „Veturilo Finder” jest przeznaczone dla Windows Phone.

W ramach nagrody wszyscy zwycięzcy otrzymali zaproszenie na praktyki w Orange Labs, więc już wkrótce będziemy mogli spotkać się i porozmawiać o ich pomysłach.

To jeszcze nie wszystko. Do konkursu trafiło wiele bardzo dobrych pomysłów. Partner inwestycyjny, IQ Partners bada potencjał kilkunastu wybranych przez siebie rozwiązań i wkrótce rozpocznie rozmowy z twórcami dotyczące stworzenia start- up’ów.

Więcej o konkursie na stronie: http://www.openmiddleware.pl/contest/

Moim zdaniem wyszukiwarka Veturilo to doskonały pomysł. Przydałaby się też informacja, ile rowerów jest obecnie w danej stacji. A Wy co sądzicie o zwycięskich aplikacjach?

PS. Grafiki do konkursu stworzyła nasza koleżanka z Orange, Natalia Borowicz, która po godzinach tworzy takie właśnie dzieła. Prawda, że fajne? :-)


Oferta

Pierwszy tablet z Windows 8 w Orange

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
04 lipca 2013
Pierwszy tablet z Windows 8 w Orange

Dobra informacja dla fanów dotykowego Windows 8. Do oferty Orange właśnie trafił pierwszy tablet, który na pokładzie ma ten system operacyjny. Asus VivoTab Smart oferujemy wraz z usługami Orange Free Set i Nowy Business Everywhere. Urządzenie ma 10-calowy ekran w technologii IPS dający zwiększoną wyrazistość obrazu, procesor Intel Atom Z2760 z zegarem 1,8 GHz oraz nieźle trzymające baterie. Do tego dobrze dogaduje się z innymi urządzeniami obsługującymi technologię NFC i ma podwójne głośniki z technologią audio Sonic Master. Nasz rynek zdominowany jest przez iPada i tablety z Androidem, dlatego jestem bardzo ciekawy, jak poradzi sobie windowsowy Asus z takiej konkurencji?

517084f8b05d1c34b0b4e49fccb3fbeb6e2


Odpowiedzialny biznes

Cyfrowe umiejętności dla przyszłości

Monika Kulik Monika Kulik
04 lipca 2013
Cyfrowe umiejętności dla przyszłości

Wiecie, pomimo tego, że w Polsce ponad 75 procent osób ma dostęp do Internetu, to prawie 15 proc z nich go nie używa? Z kolei 30 proc. oprócz korzystania z Internetu nie wie, jak dobrze obsługiwać komputer (Diagnoza społeczna 2013). Tymczasem, umiejętności cyfrowe są coraz potrzebniejsze.  Według prognoz naukowców,  już w 2015 roku 90% miejsc pracy będzie ich wymagało.

Co zrobić? Sygnatariusze podpisanego wczoraj Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych zobowiązali się do określonych działań, żeby jak najwięcej osób nauczyło się, jak korzystać z efektów cyfrowej rewolucji.

My również przyłączyliśmy się do tej inicjatywy. Nasze zobowiązania są konkretne: dostarczenie bezpłatnego dostępu do Internetu dla 3300 bibliotek publicznych, przeszkolenie 3 tysięcy dzieci z zasad bezpiecznego korzystania z sieci, a także wprowadzenie 5 tysięcy seniorów w świat Internetu, by stał się ich sojusznikiem w codziennym życiu.

Do Porozumienia przystąpili przedstawiciele różnych sektorów: administracji rządowej i samorządowej, biznesu, organizacji pozarządowych i mediów. Ta różnorodność daje szanse na dostęp do różnych punktów widzenia, szerokiej wiedzy, wymiany doświadczeń. Bo żadna rzeczywistość nie zmienia się tak szybko, jak świat nowych technologii i tylko wspólnie możemy dobrze odpowiadać na cyfrowe wyzwania.

81aae57daae74e14894899a1c9adf46e7da

Scroll to Top