Rozrywka

Kulisy nowego formatu Orange

Stella Widomska Stella Widomska
13 listopada 2015
Kulisy nowego formatu Orange

Kilka dni temu informowałam Was, że ruszyliśmy z nowym formatem reklamowym. Dziś zapraszam na plan zdjęciowy, gdzie pracujemy nad kolejnymi materiałami. Mimo, że zdjęcia rozpoczęły się wcześnie rano atmosfera była gorąca. Zobaczcie sami!

Jest jeszcze jedno miejsce, które chcę Wam pokazać. To strona cozrobiarazem.pl. Odwiedzając ją będziecie mogli lepiej poznać naszych nowych bohaterów i wciągnąć się w interaktywną rozrywkę w wykonaniu wszystkich mieszkańców apartamentowca. Młoda para, trzech studentów, pan z bistro, rodzina z dwójką dzieci i pies razem mogą robić wiele różnych rzeczy. Zaczną od parapetówki, na której zagrają w kalambury. Odwiedzając interaktywny apartamentowiec będziecie mogli zagrać z nimi a nawet coś wygrać!


Oferta

Świąteczne oferty Orange – LTE, bonusy i prezenty za złotówkę

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
13 listopada 2015
Świąteczne oferty Orange – LTE, bonusy i prezenty za złotówkę

Święta na rynku telekomunikacyjnym rozpoczynają się w listopadzie i w tym roku też nie będzie wyjątku. Dlatego od dziś możecie skorzystać z naszych świątecznych ofert. Chcę zwrócić Waszą uwagę zwłaszcza na nowe, internetowe plany taryfowe z wyraźnym podziałem na ofertę internetu dla domu i poza domem. Mam na myśli „Internet LTE dla domu” i internet mobilny „Orange LTE FreeNet”. Kolejną nowością jest abonament komórkowy „w prezencie” przy zakupie Neostrady i FunPacka, a także internetu LTE dla domu. Tradycyjnie w ofertach świątecznych mobilnych planów taryfowych znajdziecie zestawy z drugim urządzeniem za 1 zł. Do wyboru macie smartfony, tablety, smartwatche i seniorfony. Prezenty za złotówkę są też w ofertach Neostrady i FunPacka. Dla tych z Was, którzy mają oferty na kartę proponujemy bonusy, które możecie sami wykorzystać lub podarować bliskim. Dla biznesu zaproponowaliśmy najtańsze na rynku, nielimitowane plany abonamentowe w opcji Tylko SIM z 4,5 GB internetu za 15 zł + VAT, dostępne przy przedłużeniu umowy na dowolny plan dla firm. Dodatkowo w przypadku planów głosowych może dokupić za 1 zł + VAT kartę do mobilnego internetu z 2 GB w abonamencie. Na koniec przypomnę, że przy okazji ofert świątecznych wprowadziliśmy nowy format reklamowy z udziałem popularnych aktorów serialowych. Rodzinkę.pl zastąpią historie mieszkańców apartamentowca i właściciela bistro.

Będzie dowcipnie i inspirująco, aby pokazać rozwiązania i usługi odpowiadające na codzienne potrzeby bohaterów. Szczegóły oferty znajdziecie tutaj.

86c7e317ada306bb0ddfa809cd844edf57e


Sieć

Sieć szkieletowa część 2… czyli sieć szkieletowa!

Piotr Domański Piotr Domański
12 listopada 2015
Sieć szkieletowa część 2… czyli sieć szkieletowa!

Prośby o informacje o działaniu sieci szkieletowej pojawiały się w Waszych komentarza dość regularnie. Było już nieco o łączeniu rozmów mobilnych i transferu danych w technologii LTE, jednak tym razem zabierałem się za sam rdzeń, czyli sieć transportowo – szkieletową.A w gruncie rzeczy dwa elementy, które się na nią składająIP/MPLS Backbone oraz sieć transmisyjną opartą na systemach xWDM. Gdy rozmawiałem z kolegami, którzy na co dzień zajmują się architekturą sieci i którzy pomagali mi przy pisaniu tej części cyklu porównali oni obydwa rozwiązania do dróg i autostrad. Drugim porównaniem jakie się nasunęło była sieć centrów dystrybucyjnych wysyłających do siebie nawzajem samochody z paczkami połączone siecią autostrad, czyli siecią WDM (w szczególności ROADM). IPMPLS Backbone to sieć dróg lokalnych, nieco węższych, ale zapewniających połączenia do wielu miejsc w kraju lub właśnie centrum dystrybucyjne. xWDM to autostrady i pędzące po nich ciężarówki z paczkami, pozwalające na szybkie przesyłanie dużych ilości danych.

Skąd te porównania? Zapraszam do lektury!

Sieć IP/MPLS Backbone to obecnie kilkanaście POP’s czyli points of presents – miejsc, w których ruch jest agregowany do większych przepustowości i gdzie de facto znajduje się dostęp do sieci szkieletowej. Te kilkanaście POP’s przekłada się na kilkadziesiąt urządzeń sieciowych, które są w nich zainstalowane. Urządzenia takie to choćby routery. W points of presents dochodzi do agregacji ruchu z różnych źródeł i przesyłania go dalej łączami o znacznie większych przepustowościach. „Znacznie większe” to może być nawet zbyt małe słowo. W sieci IPMPLS Backbone chodzi tu o globalny ruch na poziomie nawet kilkuset Gbps. Sam transfer danych pomiędzy poszczególnymi POP’sami to wartości rzędu 10Gbps, a nawet 100 Gbps. Sądzę, że nawet wszystkie 7201 odcinków „Mody na Sukces” w jakości HD udało by się z taką prędkością przesłać w kilka minut :-). Jednak transfer danych w sieci IPMPLS Backbone wzrasta cały czas. Ma to także związek z coraz większym powiązaniem świata stacjonarnego i komórkowego, za czym idzie znaczny wzrost ilości transmitowanych danych w tej sieci.

Poza zapewnieniem bieżącego funkcjonowania sieci sporym wyzwaniem jest także upewnienie się, że w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych problemów wszystko będzie nadal funkcjonowało. Może być to zarówno nieprzewidziany wzrost ruchu danych, jak i zwyczajna awaria któregoś z elementów.  W pierwszym z przypadków stosowana jest po prostu rezerwa pojemności. Odpowiedzią na drugi jest wykorzystanie dynamicznego routingu, jak w innych sieciach wykorzystującej protokół IP. Czym jest ów „dynamiczny routing”? To możliwość dostosowania ilości przekazywanych do danego routera, z innych urządzeń, danych w zależności od jego możliwości odbioru. Przykładowo, gdy dane urządzenie otrzyma w danym momencie zbyt dużo danych kolejne zostaną przesłane okrężną drogą. Właśnie olbrzymia pojemność i pełne zabezpieczenie (redundancja) to największe zalety tej sieci. Są też inne, jak choćby rozmieszczenie POP’s sieci IPMPLS w miejscach, które zapewniają jej duży zasięg i możliwość bezproblemowego dostępu do zasobów.

Jak już napisałem wcześniej xWDM to swego rodzaju autostrada. Albo, szukając innego porównania… rakieta. ROADM to Reconfigurable Optical Add-Drop Multiplexer czyli  konfigurowalny optyczny multiplekser typu add-drop pozwalający na możliwość zdalnego przełączania ruchu na poziomie długości fali. A teraz będzie po polsku: sieć ta pozwala przesyłać po jednym światłowodzie jednocześnie kilka sygnałów, a każdy z nich różni się długością fali. Dzięki temu, w sytuacji gdy zachodzi taka potrzeba, można przesłać sygnał nie przez sieć IPMPLS, lecz zapakować razem z kilkunastoma innymi do rakiety i wystrzelić na drugi koniec Polski. W Orange posiadamy obecnie kilkadziesiąt węzłów, pomiędzy którymi dane poruszają się z prędkością rzędu 40-100 Gbps. Czyli bardzo, bardzo szybko. Swoją drogą, w ramach ciekawostek, sieć ta powstała na potrzeby EURO 2012. Tutaj możecie poczytać więcej o tym jak działają światłowody.

P.S. dajcie znać o czym chcielibyście przeczytać następnym razem :-) No może nie następnym, tylko za dwa tygodnie.

Scroll to Top