Oferta

Kupuj na żywo z Orange – światłowód

Marta Krajewska Marta Krajewska
09 lutego 2023
Kupuj na żywo z Orange – światłowód

W tym tygodniu już po raz drugi będziemy z Wami na żywo. W piątek, 10 lutego o godzinie 11:00, podczas kolejnego odcinka cyklu "Kupuj na żywo z Orange" opowiemy o internecie światłowodowym.

Bądźcie z nami na: Kupuj na żywo z Orange

Podczas wydarzenia nasza ekspertka, Monika Magier opowie o tajnikach światłowodu i przedstawi ofertę. Nie zabraknie nowej opcji, Światłowodu Pro 2.0. Tak, jak poprzednio będziecie mogli zadawać pytania na czacie. Będą też specjalne rabaty dla naszych widzów i mniej lub bardziej udane żarty prowadzących :-)

Podczas transmisji będziemy korzystali z narzędzia Aploze by iAdvize, czyli z tego samego rozwiązania do zakupów na żywo, z którego korzystają Orange Francja i Orange Hiszpania.

Zobaczcie, jak wyglądały poprzednie zakupy na żywo z Orange: Kupuj na żywo z Orange oraz kulisy naszego pierwszego odcinka: Kupuj na żywo z Orange od kuchni


Bezpieczeństwo

Gala DBI 2023 pod znakiem ChatGPT

Michał Rosiak Michał Rosiak
09 lutego 2023
Gala DBI 2023 pod znakiem ChatGPT

Chciałem być taki sprytny jak Petros Psyllos, keynoter konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, która odbyła się w wtorek w Warszawie, po pandemicznej przerwie wreszcie w formule: "Zobacz innego człowieka na własne oczy!" :) O ile jednak innowatorowi i wynalazcy ChatGPT wymyślił tytuł prezentacji, to mnie współpraca ze sztuczną inteligencją szła jak po grudzie.

Planowałem bowiem, że ChatGPT napisze za mnie powyższy wstęp, ale niestety sztuczna inteligencja, którą usiłowałem naprowadzić na właściwy temat zaleceniami pomocniczymi, napisała potwornie drętwą oficjałkę.

(Kiedy) zastąpi nas ChatGPT?

Ewentualnie w jakich kwestiach, albo czy... w ogóle. I niekoniecznie przytaczane rozwiązanie - ono bowiem jest swoistą forpocztą "sztucznej inteligencji dla ludu". Ciekawie było zetrzeć ze sobą opinie Psyllosa i profesora Jacka Pyżalskiego, którzy na kwestie rozwoju AI patrzyli z totalnie różnych perspektyw. Z jednej strony wynalazca i wizjoner, widzący obecny poziom sztucznej inteligencji jako 4. Rewolucję Przemysłową, z drugiej zaś - humanista i pedagog, widzący ChatGPT jako narzędzie produkujące drętwe treści, ale całkiem nieźle radzące sobie np. w pomocy w nauce języków obcych! Co więcej, prof. Pyżalski wcale nie uważa, by w aspekcie używania AI przez uczniów istotnym zagrożeniem były plagiaty! One już były, wiele lat temu. Co więcej, drugi człowiek pisał dużo ciekawiej, niż ChatGPT...

Nie zmienia to jednak faktu, że według futurologa i transhumanisty Raymonda Kurzweila w 2045 roku roboty prześcigną pod względem inteligencji człowieka! Który z boomerów widzi na takie dictum od razu poniższy obraz, ręka w górę!

Jasne, rozwój technologii zasuwa w tempie wykładniczym, ludzkość głupieje (na spadek średniego IQ też - niestety - są dowody), ale jakoś perspektywa Skynetu, stającego się rzeczywistością, jest dla mnie średnio optymistyczna... Jak sądzicie, przesadzam?

Mobilne granie to wcale nie zabawa!

Dobra, dość o ChatGPT, bo choć mam wrażenie, że ten temat zdominował konferencję, można się było w jej trakcie dowiedzieć też wielu innych ciekawych rzeczy. Kira Suchobojczenko, pomysłodawczyni Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków, wlała w serca obecnych mnóstwo ciepła i optymizmu opowiadając o tym, jak bardzo w realizacji znakomitej idei pomogli jej w zasadzie nieznajomi ludzie z internetu.

Prof. SWPS dr hab. Tomasz Grzyb poruszył natomiast popularny wśród rodziców temat gier mobilnych. Któż z rodziców (nie rzucę pierwszy kamieniem!) nie mówił/myślał choć raz: "Te dzieciaki ciągle grają na telefonach!". Dzieciaki? Wg. statystyk z 2022 roku

nastolatki stanowiły... 8 procent (!) użytkowników gier mobilnych.

8 procent! A kto najwięcej? Statystyczny gracz to dorosła kobieta, "pykająca" sobie raz na jakiś czas w tzw. "puzzle games". To np. CoinMaster, czy Fishdom, zaś w Top 3 najpopularniejszych produkcji znalazł się jeszcze Roblox i to faktycznie raczej domena młodzieży.

A co czeka dziecko, czy młodzież, gdy już dopadnie do telefonu? Zastępcza możliwość kontroli nad jakimś elementem swojego życia. Wpadanie w pętlę nawyku. Wyrzuty dopaminy. Szybka satysfakcja. Mobilne granie to nie żadna zabawa, tylko wielki biznes. I ci, którzy to robią, wiedzą co robią, dlaczego to robią i jak robić, by utrzymywać ludzi przed ekranami, uzależniać i - jeśli się uda - przekonywać do mikropłatności.

65 sekund i... po studencie

Co ciekawego na nie-naukowej konferencji może powiedzieć psychofizjolożka, doktor nauk biologicznych? Dr Ilona Kotlewska udowodniła, że duuużo! :) Inna sprawa to ile nie-naukowiec bloger będzie w stanie zapamiętać... Ja np. zanotowałem, że tak jak u dziecka w mózgu dominuje aktywność układu limbicznego, odpowiedzialnego za emocje, tak u dorosłego tę rolę przejmuje "spokojniejsza" kora przedczołowa. A u osoby w wieku dorastania? U niej między tymi obszarami trwa permanentne przeciąganie liny. Szukacie wyjaśnienia chwiejności emocjonalnej młodego człowieka? On nie robi tego specjalnie, pozdrowienia od mózgu! Gdy natomiast rozważamy aktywności w mediach społecznościowych, badania aktywności elektrycznej mózgu wskazują wyraźne różnice przy spotkaniach online i w prawdziwym życiu. Przy przewadze tych drugich lepiej radzimy sobie z regulacją emocji!

Dr Kotlewska przytoczyła też historię prezydenta USA Ronalda Reagana, który w swoich wystąpieniach co 3 minuty zamieszczał żart, by pobudzić uwagę audytorium, bowiem wtedy badania wykazywały, że właśnie tyle czasu dorośli są w stanie się skupić. A przez ile czasu w latach 20. XXI wieku potrafi nieprzerwanie skupić się student? Przez 65 sekund...

Tym niemniej na koniec konferencji setkom dorosłych na widowni Teatru Palladium udało się skupić uwagę przez przeszło pół godziny. To niewątpliwie wpływ hipnotyzującej Agi Zaryan, której koncert, zakończony owacją na stojąco, zamknął wtorkową imprezę. Imprezę, którą - ku mojemu zaskoczeniu - zdominował temat sztucznej inteligencji. Czy faktycznie tak będzie wyglądać przyszłość nauki? Naprawdę, z własnej woli oddamy myślenie maszynom? Czy zamiast rozwijać umysły, pójdziemy na łatwiznę? I damy tym maszynom robić to, co ważne, za nas?

Mam nadzieję, że nie. Uwielbiam dyskusje i wymianę argumentów z moimi nastoletnimi synami. Świetnie się czuję, gdy widzę, jak iskrzą im neurony, gdy szukają pomysłu, jak mnie przekonać do swoich racji, lub przekazać swój punkt widzenia. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy staniemy się tacy, jak podobne do siebie grubasy z Wall-E'ego. Choć i tak lepsze to, niż Skynet.

Komentarze


Innowacje

Dostarczymy sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej

Daria Drabik Daria Drabik
09 lutego 2023
Dostarczymy sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej

W Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 i w budynkach Politechniki Śląskiej uruchomimy ultraszybką sieć kampusową 5G. Będzie pomagała w tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu.

Studenci, naukowcy, zespoły badawcze, start-upy i firmy od początku lutego mogą korzystać z innowacyjnego Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, udostępnionego Politechnice Śląskiej w Gliwicach przez APA Group. W tym unikalnym showroomie technologicznym mogą przetestować m.in. systemy bezpieczeństwa, zaawansowane modele produkcyjne czy systemy informatyczne, aby je udoskonalać. My dołożymy kolejną cegiełkę.

Zaczynamy współpracę

Podpisanie listu intencyjnego

List intencyjny o współpracy w zakresie utworzenia sieci kampusowej podpisaliśmy w ubiegłym tygodniu, podczas inauguracji Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Dzięki możliwościom 5G - wysokiej prędkości transmisji danych i minimalnym opóźnieniom - rozwiązania będą mogły być testowane niemal w czasie rzeczywistym.

Światłowód w powietrzu

Można powiedzieć, że sieć 5G to taki światłowód, tylko mobilny. Dlatego w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 umożliwi podłączenie setek urządzeń IoT, czujników i sensorów bez kilometrów kabli. Pozwolą one monitorować każdy etap produkcji, wykorzystując sztuczną inteligencję, Big Data i uczenie maszynowe. Dodatkowo, nowoczesna technologia sprawdzi, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie danego elementu. Dostarczy też informacje o zużyciu energii i emisji CO2. Tak szczegółowa analiza, dostępna niemal od ręki, nie była do tej pory możliwa.

Centrum testowania technologii przemysłu 4.0
Materiały redakcyjne APA Group

Dla Orange Polska to kolejna sieć kampusowa, którą przygotujemy. Wcześniej uruchomiliśmy je w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, fabryce Nokii w Bydgoszczy i w fabryce Miele w Ksawerowie pod Łodzią.

Na filmie poniżej możecie poznać możliwości Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 w Gliwicach.

https://www.youtube.com/watch?v=4gUV6MGNPmg
Materiał APA Group

Scroll to Top