;

Oferta

Łatwe w obsłudze telefony w dobrych cenach na Dzień Babci i Dziadka (8)

Piotr Domański

16 stycznia 2020

Łatwe w obsłudze telefony w dobrych cenach na Dzień Babci i Dziadka
8

Telefon to dla seniora przydatne narzędzie. Pozwala sprawdzić mapę, zadzwonić po pomoc, obejrzeć zdjęcia wnuka, który mieszka w innym mieście. Jednak smartfony i telefony nadal kojarzą się z czymś trudnym w obsłudze (choć jak pokazują liczne przykłady z naszego bloga – wcale tak nie jest). Żeby troszeczkę zachęcić osoby w sile wieku do korzystania z takich urządzeń z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka obniżyliśmy ceny kilku z nich – naszym zdaniem najbardziej odpowiednich.

Meizu Note 8 4+64GB to budżetowy smartfon w wyposażony w całkiem niezłe podzespoły. Blisko 6 calowy ekran, 4 GB RAM i 8 – rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 632 Kryo 250. Wyposażony jest w Dual SIM, więc mogą znaleźć się w nim dwa numery telefonu (polecam wtedy aplikację Orange Telefon). Od jutra do 23 stycznia będziecie mogli kupić go w naszych Planach Mobilnych nawet o 120 zł taniej.

Orange Dixo i Maxcom MM721 3G to z kolei dwa nieco bardziej tradycyjne telefony komórkowe, które choć nie wspierają sieci 4G LTE to jednak pozwalają dzwonić i pisać SMS, w czym bardzo przydatna może być fizyczna klawiatura, w którą są wyposażone. Cena pierwszego z nich została obniżona najbardziej w Planach Mobilnych 45, 55 i 75 – o 24 zł, drugiego o 120 zł w Planie Mobilnym 55.

Udostępnij: Łatwe w obsłudze telefony w dobrych cenach na Dzień Babci i Dziadka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 13:52 16-01-2020
  Cały czas zastanawiam się jaki Mamie mojej kupić telefon smartfona.Obecnie korzystaja z normalnych telefonow zarówno mama jak i tata.Mama chcialaby wejść do Internetu niestety jej model tej opcji nie ma.Smartfon dla mojej Mamy musialby byc bardzo prosty w obsłudze.Jej wzrok nie pozwala na obsługę małych literek i cyfr.Hm ciężki temat.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 17:11 16-01-2020
   Może jakieś propozycję odnośnie telefonów ?hm...
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 13:04 17-01-2020
    Dużo zależy od preferencji Twojej mamy, a także jej umiejętności korzystania z urządzeń mobilnych. Może poradzić sobie sprawnie z dużym smarftonem, nawet flagowcem lub średniopółkowcem. Ja przykładowo kupiłem swojemu dziadkowi Samsunga A6, z którym sobie nieźle radzi. Jednak wcześniej korzystał z komputera, więc wejście w świat smartfonów było dla niego stosunkowo proste. Z drugiej strony, kiedyś sporo czasu spędziliśmy nad poszukiwaniami idealnego smartfona dla mamy koleżanki, ale ostatecznie okazało się, że brak fizycznych przycisków i mnogość opcji pogrzebała cały projekt.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Łukasz 19:40 23-01-2020
     Dziękuje za odpowiedz Piotrze :)
     Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 18:45 16-01-2020
  Ceny nie powalają - niestety kolejna niby promocja :P
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:22 16-01-2020
  Orange Dixo - fajna klapka, bardzo mi się podoba. Jestem koneserem starych telefonów. Np taki Samsung X660 który służy mi prawie 14 lat - ciągle działa, może po tych 14 latach bateria słaba, ale.....nawet Samsung nie przewidział że ten telefon będzie "żył" tyle lat bo podajże w ustawieniach kalendarza data kończy się na 2015 roku :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 18:32 23-01-2020
   Też mam jednego samsunga z klamką w "użytkowaniu" u teściowej - kupionego jeszcze za 1zł w czasach Zetafona! Bateria trzyma 3-4 dni!!! Takie były wtedy cuda na kiju! :D
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kasia 09:03 28-03-2020
  Ja polecam telefon Maxcom MS459 Harmony duże keran, duża czcionka, przycisk pomocy, dobry dla seniorów.
  Odpowiedz

;

Innowacje

Osoby z niepełnosprawnościami i 5G. Czy nowa technologia im pomoże? (12)

Piotr Domański

15 stycznia 2020

Osoby z niepełnosprawnościami i 5G. Czy nowa technologia im pomoże?
12

W jaki sposób 5G może pomóc osobom z niepełnosprawnościami w lepszym radzeniu sobie z wyzwaniami codzienności? Raport „(Nie)pełnosprawni w sieci 5G” mówi o nowych możliwościach zdalnej pracy, korzyściach  z życia w smart city, lepszej edukacji dzięki VR i AR oraz poprawie stanu zdrowia dzięki sprawniejszej medycynie. Choć raport przygotowany przez Instytut Łączności w wielu miejscach odwołuje się do rozwiązań, które dostępne staną się za wiele lat, pokazuje także te, które już teraz są rozwijane.

Praca niepełnosprawnych i 5G

Według danych GUS z 2014 r. pracowało jedynie 16% osób z niepełnosprawnością w Polsce. Nie powinno więc dziwić, że na pierwszym miejscu listy potrzeb osób niepełnosprawnych w Polsce jest zapewnienie im odpowiedniej sytuacji materialno–bytowej. 35% badanych przez PFRON wskazało ją w pierwszej piątce, a dla 16% była najważniejsza. Kolejna na liście potrzeb jest praca (12% wskazań na pierwszym miejscu).

W Polsce jest około 2,3 mln osób niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym, ale coroczne badania GUS BAEL wskazują, że zaledwie co trzecia-czwarta osoba z niepełnosprawnością pracuje. Od lat odsetek ten w zasadzie się nie zmienia. Dla porównania, według Eurostatu ogółem w państwach Unii Europejskiej zatrudnienie znajduje prawie połowa – czyli niemal dwa razy więcej niż w naszym kraju

Dlatego takie znacznie ma praca zdalna – nie tylko home office, jaki jest coraz częściej stosowany, lecz także możliwość pracy bez wychodzenia z domu. Moim zdaniem kluczowe będzie tutaj nie tylko wykonywanie swoich obowiązków, lecz także możliwość  współpracy i spędzania czasu z kolegami i koleżankami na przykład dzięki rzeczywistości wirtualnej czy rozszerzonej. Pracę zdalną postrzegać można  nie tylko jako pracę biurową, lecz także m.in. zdalne zarządzanie maszynami fabrycznymi.

Z drugiej strony autorzy raportu słusznie zwracają uwagę, że wiele prostych czynności, które mogą wykonywać na przykład osoby z niepełnosprawnością intelektualną może znikać, zastąpionych przez tańsze maszyny. Czy tak się stanie? Widząc dynamiczny rozwój ekonomii społecznej, czy pojawianie się miejsc takich jak FabLab powerd by Orange, gdzie można poza szkołą rozwijać zupełnie nowe umiejętności – mam olbrzymią nadzieję, że nie.

Droga do domu (nie)usiana trudnościami

Grafika ilustracyjna przedstawiająca stację metra w Warszawie

Raport wskazuje także na wagę rozwiązań Smart City. Chodzi m.in o: ograniczanie kosztów jakie ponoszą osoby z niepełnosprawnościami, niwelowania trudności w transporcie i kontaktach z innymi ludźmi, poprawy dostępności opieki medycznej, układu miast i mieszkań komunalnych czy bezpieczeństwa na wypadek klęsk żywiołowych.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które w przyszłości zostaną rozwinięte dzięki sieci gęsto rozmieszczonych stacji bazowych (small i micro cel) jest wewnętrzny protokół nawigacyjny Wayfindr. Korzystając z systemu rozporoszonych sygnałów nawigacyjnych, ma on za zadanie dostarczać osobie z niepełnosprawnością informacje o kierunkach poruszania się „zakręt po zakręcie” (turn-by-turn). Oczywiście będzie to dotyczyć przestrzeni publicznej takiej, jak lotniska czy stacje kolejowe, ale sądzę, że będzie to spore ułatwienie. Co prawda nie jest tu potrzebna jakaś kolosalna przepustowość, ale już niezawodność i niewielkie opóźnienia przesyłu transmisji – tak.

Co ciekawe, autorzy raportu wskazują też na rozwiązania takie, jak Second Life, czyli de facto gry komputerowe. Ma ona pomagać osobom z niepełnosprawnością wyjść z zamknięcia – nawet jeżeli nie w świecie rzeczywistym to w wirtualnym.

5G, a zdrowie – teleopieka i  e-medycyna

Opieka zdrowotna jest bardzo ważna dla osób z niepełnosprawnościami. Kluczowa zdaniem autorów raportu jest teleopieka, czyli zdalne świadczenie usług zdrowotnych i socjalnych za pomocą systemów telekomunikacyjnych i komputerowych. To rozwiązanie dla osób przebywających we własnym domu ze względu na dysfunkcje poznawcze i psychofizyczne. Autorzy wskazują także na specyficzną kategorię teleopieki, czyli e-medycynę, która wymaga wyższych prędkości, niższych opóźnień i większej pewności transferu danych – wszystkiego, co w przyszłości ma zgodnie z zapowiedziami przynieść 5G. Chodzi o bardzo zaawansowany monitoring stanu zdrowia, a także przeprowadzane on-line zabiegi medyczne.

Rozwijane są już też inne rozwiązania, które pozwalają śledzić w czasie rzeczywistym pacjentów z zanikami pamięci. W ramach projektu Technologia Zintegrowanego Zarządzania Zdrowiem (ang. Technology Integrated Health Management (TIHM) opracowywano system monitorowania pacjenta z demencją i jego domu. Składa się na niego wiele urządzeń, które zbierają dane z przedmiotów wokół pacjenta – drzwi, okien, oceniają temperaturę w pokoju, a także informacje o stanie pacjenta, jak choćby ciśnienie krwi, oceniają nawet czy przypadkiem nie upadł. Wszystkie te dane są gromadzone i przesyłane do centrum monitorowania, gdzie wyszkolony personel potrafi zareagować na nietypowe zachowanie pacjenta.

5G może przełożyć się na zdrowie, komfort życia czy możliwości zarabiania osób z niepełnosprawnością. Sieć powinna być zatem szerokodostępna i mieć wysoką przepustowość , aby zapewniać odpowiednie usługi. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień. Wiele możliwości, o których wspomina raport, będzie dostępnych dopiero za kilka lat.  Musimy poczekać, aż powszechne stanie się samodzielne 5G (Stand-Allone) i towarzyszące technologie.

Cały raport znajdziecie na stronie „(Nie)pełnosprawni w sieci 5G – raport IŁ PIB”.

Udostępnij: Osoby z niepełnosprawnościami i 5G. Czy nowa technologia im pomoże?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  PAWEŁ 13:00 15-01-2020
  W obecnych czasach wielu niepełnosprawnych mogło by pracować zdalnie , gdyby były wiarygodne oferty telepracy.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:13 16-01-2020
   To prawda, że jako pracodawca mamy wpływ na rynek pracy. Jednak chyba kluczową naszą rolą jest tutaj dostarczenie innym firmom rozwiązań, które czynią telepracę efektywną i skuteczną. To także robimy, lecz jak pokazują badania - nie jest to jeszcze na polskim rynku priorytet.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 15:48 15-01-2020
  Piotrek wysłałem maila do Ciebie z ważną moim zdaniem informacją i bardzo proszę Cie o reakcję ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:11 16-01-2020
   Dzięki otrzymałem, przesłałem dalej komu trzeba. Miło z Twojej strony, że zwracasz uwagę na takie rzeczy.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 14:01 16-01-2020
    Myślę, że to jest ważne, a negatywów jest dużo, natomiast w drugą stronę to rzadkość. ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  uzi 21:27 15-01-2020
  Piotrek, chochlik ci się wkradł, zamieszczając komentarz w treści twojego wpisu: "Co prawda nie jest tu potrzebna jakaś kolosalna przepustowość, ale już niezawodność i niewielkie opóźnienia przesyłu danych/transmisji (coś dodać czego opóźnienia)– tak."
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:06 16-01-2020
   Ha ha! Dzięki, faktycznie zabawnie wyszło. Poprawione ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:04 15-01-2020
  5G to przyszłość medycyny, tylko jedno pytanie? Czy polską ochronę zdrowia będzie stać na takie rozwiązania? Często i gęsto brakuje podstawowych rzeczy do zapewnienia pacjentowi kompleksowej opieki.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:10 16-01-2020
   Jeżeli znajdą się osoby, które będą gotowe za to zapłacić, to takie rozwiązania będą wdrażane. Pamiętaj też proszę, że ceny niezbędnych urządzeń z biegiem czasu będą spadać.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:27 16-01-2020
    Domyślam się, ale....uwierz że w polskich szpitalach brakuje pieniędzy na wszystko.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Carls 19:29 20-01-2020
   No niestety, ale wierze, że znajdą się na to pieniądze, szkoda by było nie skorzystać z możliwości rozwoju telemedycyny jakie będą po wejściu tej sieci.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 19:26 20-01-2020
  Świetnie, że nowe technologie nie służą jedynie rozrywce tak jak niektórzy myślą, a przede wszystkim są po to by ułatwiać życie.
  Odpowiedz

;

Film

Wygraj figurki Funko POP! To. Rozdział 2 w jakości 4K w Orange VOD (7)

Kasia Barys

15 stycznia 2020

Wygraj figurki Funko POP! To. Rozdział 2 w jakości 4K w Orange VOD
7

W Orange VOD oraz aplikacji Orange TV Go już jest dostępny megahit „To: Rozdział 2”. A ja zapraszam miłośników horrorów do szybkiego konkursu. Do wygrania figurki Funko POP! Pennywise.

Do 17 stycznia napiszcie w komentarzach, z którym członkiem Klubu Frajerów z filmu „To: Rozdział 2” byłoby wam najłatwiej pokonać złowrogiego klauna Pennywise’a i dlaczego? Nagrodzę 3 osoby.

„To: Rozdział 2” to kontynuacja megahitu na podstawie twórczości Stephena Kinga. „Klub Frajerów” powraca po 27 latach do Derry, aby jeszcze raz zmierzyć się z przerażającym klaunem. Czy tym razem bohaterowie pokonają zło? Jeśli jesteście klientami Orange TV i posiadacie Dekoder Premium 4K (ICU 100) lub Dekoder 4K (IWU 200), to ten film możecie zobaczyć także w jakości 4K. Przy okazji styczniowe pozostałe nowości VOD znajdziecie w tym wpisie.

Udostępnij: Wygraj figurki Funko POP! To. Rozdział 2 w jakości 4K w Orange VOD
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Krzysiek 12:28 15-01-2020
  Stanowczo William 'Bill Jąkała/Wielki Bill' Denbrough. Zawsze interesowały mnie schematy tworzenia liderów opinii oraz pracy nad charakterem i zdobyciem prestiżu oraz pozycji w danej grupie współczesnej
  Odpowiedz
 • komentarz
  Uzi 21:30 15-01-2020
  W odróżnieniu od komentarza Krzyśka, który wydał mi sie bardzo ambicjonalny i ze względu na to, że nie widziałem tej części, mój wybór padłby na tego członka, który przeżył bez większego uszczerbku ;) dobrze trzymać sie w gronie tych, którzy dają sobie najlepiej radę :D
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:57 15-01-2020
  Straszna ta figurka ? Myślę że z Młodym Benem pokonali byśmy złowrogiego klauna Pennywise’a. Dlaczego? Świat młodych ludzi, świat dzieci potrafi być tak pomysłowy, że człowiek często zastanawia się skąd np. dwulatek czerpie takie pomysły ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał 08:51 16-01-2020
   Mike Hanlon z ekipy to jedyna postać która dobrze ogarniała sytuację bo został w miasteczku poświęcając swoje życie by wszystko pamiętać i by znaleźć sposób na pokonanie TO. Trzeźwo myślący pragmatyk i realista, nie dał by sobie w kaszę dmuchać więc logicznym jest wybór właśnie jego osoby za kompana w utarczce z szalonyn klaunem. Moj e-mail: ms4edp@gmail.com
   Odpowiedz
 • komentarz
  Gosia 21:38 16-01-2020
  Zdecydowanie z dziewczyną Beverly. Jako jedyna do końca zachowała trzeźwy umysł. Nie dała się zastraszyć. Do tego kobieca intuicja i przede wszystkim baby górą!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kasia Barys 11:53 20-01-2020
  Krzysiek, Michał, Gosia - gratuluję. Proszę podajcie mi na maila swoje adresy do wysyłki konkursowego gadżetu: katarzyna.barys@orange.com
  Odpowiedz
  • komentarz
   Krzysiek 14:04 20-01-2020
   Dziękuję i gratuluję innym.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej