Bezpieczeństwo

Lepsze od SMSa?

Michał Rosiak Michał Rosiak
20 marca 2014
Lepsze od SMSa?

Kto z Was słyszał przynajmniej raz o złośliwym oprogramowaniu na telefony komórkowe, przechwytującym SMSy autoryzujące przelewy ręka w górę! Dobra, możecie opuścić - zasłaniacie widnokrąg. Nosić ze sobą fizyczny token też nie za dobrze - można zgubić albo zapomnieć. Może fajnie by było używać do przelewów czegoś w rodzaju Google Authenticator ale to z wielu względów też nie jest do końca idealne...

Tymczasem dzisiaj przeglądając odmęty sieci wpadłem na fajną aplikację do uwierzytelniania dwuskładnikowego. To takie trochę połączenie wspomnianego GA z fizycznym tokenem i trochę z używaną przeze mnie "technologią karteczki" (o tym na końcu). PINgrid, bo tak nazywa się ta aplikacja, nie generuje jednak ciągu cyfr, ale ich siatkę (ów "Grid", 6x6 lub 8x8, w zależności od tego, jak ustawimy), zmieniającą się co 60 sekund. Najważniejsze pozostaje w naszej głowie - klucz, w jakiej kolejności pukać w które kwadraciki.

I co w tej sytuacji złodziejowi/cyber-przestępcy z naszego telefonu? Nie zduplikuje hasła (bo po pierwsze de facto go nie wpisujemy tylko pukamy we fragmenty ekranu - a nie w klawiaturę;

661daf6021ce7cc1d8b6afadb2b602eddea

a po drugie za 60 sekund i tak cyfry będą inne). Jeśli zainstaluje oprogramowanie przechwytujące SMSy to może je sobie wsadzić w... buty, bo żadne SMSy nie będą wysyłane. Czy raczej nie byłyby, bo o ile oprogramowanie klienckie na wszystkie systemy mobilne można sobie ściągnąć (oczywiście za darmo), o tyle nie spotkałem się jeszcze z jego komercyjnym wykorzystaniem.

Jak Wam się to podoba? Ja akurat mam obsesję na punkcie bezpieczeństwa mojej komórki, ale myślę, że na tego typu rozwiązanie skusiłbym się chętniej, niż na SMSy autoryzacyjne. Wzorek łatwo zapamiętać, ilość cyfr nie musiałaby być limitowana do 6 jak w Authenticatorze, a aplikacja po prostu uruchamiałaby się w momencie, gdy trzeba by było potwierdzić przelew. Eat this, cyber-thieves, że się tak z obcego wyrażę :)

Więcej o rozwiązaniu przeczytacie na stronie producenta.

PS: A o co chodziło z "technologią karteczki"? Na moim biurku w pracy mam przyklejoną taką siatkę 8x8, tylko, że tam są wielkie i małe litery, cyfry i znaki specjalne, rozsiane kompletnie losowo po całej kartce. W przeciwieństwie do PINgrid'a, tam znaki się nie zmieniają, co miesiąc zmieniam za to klucz do rozszyfrowania hasła. W efekcie więc hasło mogę bez ryzyka trzymać przyklejone do monitora :)


Rozrywka

MILES KANE – rockowe, energetyczne brzmienie na OWF

Aleksandra Urbańska Aleksandra Urbańska
20 marca 2014
MILES KANE – rockowe, energetyczne brzmienie na OWF

Niewielu jest artystów, którzy już po pierwszych dźwiękach potrafią przykuć uwagę słuchacza od początku trwania kawałka do samego jego końca. Czy Miles Kane to potrafi ? Dla fanów starego i nowego rocka mam dobrą wiadomość. Jeden z najbardziej twórczych współczesnych artystów Wielkiej Brytanii dołącza do listy gwiazd tegorocznej edycji OWF!

Miles Kane przed rozpoczęciem solowej kariery był wokalistą zespołu The Rascals. Oprócz tego rozgłos przyniósł mu projekt muzyczny The Last Shadow Puppets, w którym również pełnił funkcję wokalisty u boku Alexa Turnera z Arctic Monkeys. Najnowsze wydawnictwo w solowej karierze Kane’a to album Don’t Forget Who You Are.

A to promujący ją singiel:

Co sądzicie? Ja chętnie poznam brzmienie Miles'a podczas występu na żywo - 15 czerwca na Orange Stage. Zapowiada się baardzo dobrze ;-)


Oferta

Szalone dni z Samsungiem

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
20 marca 2014
Szalone dni z Samsungiem

Dopytywaliście o kolejną edycją szalonych dni i mam dla Was dobrą wiadomość. Ruszamy dziś i do tego mamy świetne smartfony Samsunga w naprawdę atrakcyjnych cenach. Oferta dostępna do wyczerpania zapasów, dla nowych klientów, przedłużających umowy i przechodzących do Orange z konkurencji. Wszystkie umowy na 24 miesiące. Oto konkrety: Samsung Galaxy Note 3 Neo w Smart Planie Multi 89,90 za 519 zł (stara cena 789 zł), Smart Planie Multi 129,90 za 1 zł (stara cena 469 zł), Smart Planie Multi 159,90 za 1 zł (stara cena 49 zł), Smart Planie Halo 109,90 za 199 zł (stara cena 689 zł). Samsung Galaxy S4 mini w Smart Planie Multi 89,90 za 99 zł (stara cena 549 zł), Smart Planie Multi 129,90 za 1 zł (stara cena 329 zł), Smart Planie Halo 109,90 za 1 zł (stara cena 429 zł). Samsung Galaxy S4 w Smart Planie Multi 89,90 za 719 zł (stara cena 1539 zł), Smart Planie Multi 129,90 za 169 zł (stara cena 589 zł), Smart Planie Multi 159,90 za 1 zł (stara cena 349 zł), Smart Planie Halo 109,90 za 549 zł (stara cena 799 zł). Szczegóły tutaj.

a7e7037626391207a653643ccfd935d92f9

 

Scroll to Top