Innowacje

Małe może być smart – nagroda dla Dusznik-Zdroju

Daria Drabik Daria Drabik
20 czerwca 2022
Małe może być smart – nagroda dla Dusznik-Zdroju

Chcecie zobaczyć, jak działa inteligentne miasto? Koniecznie odwiedźcie Duszniki-Zdrój. To najlepsze Smart City do 30 tys. mieszkańców w Polsce według ekspertów Smart City Forum. Pomogły rozwiązania od Orange.

Duszniki-Zdrój znane są nie tylko z właściwości uzdrowiskowych i pięknego położenia. Wyróżniają się także konsekwencją we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań miejskich, w czym towarzyszymy im od trzech lat. Nasze wspólne działania zostały docenione przez kapitułę konkursu Smart City Forum. Duszniki-Zdrój właśnie otrzymały główną nagrodę w kategorii Smart City do 30 tys. mieszkańców.

Wypożycz elektryczny rower MTB  i ruszaj w góry

W 2019 roku w Dusznikach-Zdroju powstała pierwsza w Polsce, miejska wypożyczalnia elektrycznych rowerów górskich - Smart Bike od Orange. Lokalizacja jednośladów jest dostępna w specjalnej aplikacji. Dzięki systemowi IoT, do zarządcy trafiają użyteczne informacje - od przejechanych tras, prędkości po stan techniczny rowerów. Dzięki tej inwestycji, Duszniki-Zdrój podniosły swoją atrakcyjność turystyczną, zachęcają mieszkańców i przyjezdnych do rezygnacji z samochodów na rzecz ekologicznych form transportu.

Duszniki-Zdrój świecą przykładem

Kolejnym krokiem było wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem - Smart Light. Lampy święcą zgodnie z rytmem dobowym, dostosowując natężenie oświetlenia do warunków atmosferycznych. Korzystając ze sterowania pojedynczymi lampami i ich grupami, można doświetlać najbardziej ruchliwe lokalizacje. Albo przygaszać lampy tam, gdzie intensywne światło nie jest potrzebne np. w alejkach parkowych. Dzięki modernizacji oświetlenia, rachunki za prąd obniżyły się o kilkadziesiąt procent, z korzyścią dla budżetu miejskiego i środowiska naturalnego.

Smart Move, czyli jak wiedzieć więcej

Obecnie w Dusznikach-Zdroju pracujemy nad zaawansowanym system analizy wideo. Specjalne rejestratory umieszczone w najbardziej uczęszczanych miejscach wykorzystają zaawansowane algorytmy, które przetwarzają obraz z kamer na dane. Będą one podstawą użytecznych dla miasta informacji np. które z atrakcji Dusznik-Zdroju przyciągają najwięcej turystów. Pozwolą oszacować, ile osób odwiedza miejscowość w konkretnych dniach a nawet godzinach, czy też w jaki sposób jest wykorzystywana infrastruktura miejska. Taka wiedza to podstawa planowania kolejnych miejskich inwestycji m.in. rozbudowy deptaków, ścieżek rowerowych, bazy hotelowej i parkingów.

Miasto docenione

Duszniki-Zdrój to kolejna po Bolesławcu miejscowość, która otrzymała wyróżnienie za przemianę w inteligentne miasto, udowadniając, że smart city to nie tylko metropolie i małe miejscowości mogą być także smart. Jeśli chcecie zobaczyć, jak to wszystko działa, zapraszam na film.

Już blisko sto miast zmienia się w smart city razem z Orange, a nasze działania doceniają i miasta i eksperci. Na Smart City Forum otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii Dostawca Rozwiązań Smart City. „Orange wspiera samorządy na każdym etapie drogi w kierunku smart,  by wspólnie tworzyć miasta, w których po prostu żyje się lepiej” - wybrzmiało w uzasadnieniu wyboru kapituły. Dziękujemy.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:34 20-06-2022

Fajne rozwiązania. Ja czekam na kielecki rower miejski by Orange.

Odpowiedz

Oferta

Tablet Huawei MatePad T10 tańszy w niedzielę

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
18 czerwca 2022
Tablet Huawei MatePad T10 tańszy w niedzielę

Dla klientów oferty bez abonamentu mam dobrą informację na długi weekend. Naprawdę warto śledzić naszą stronę w niedzielę. Obniżymy cenę tabletu Huawei MatePad T10 LTE 4/64 GB aż o 250 zł.

10-calowy tabletu, który nie jest zbyt ciężki i wygodnie leży w dłoniach, to mobilne centrum rozrywki z dużym wyświetlaczem i mocnym nagłośnieniem. Z pojemną baterią możesz używać tabletu przez wiele godzin na jednym ładowaniu. Huawei MatePad T10 oferuje też wirtualną przestrzeń, tzw. Kącik dla dzieci. Są tam dostępne praktyczne rozwiązania, m.in. Malowanie i Multimedia.

Liczba urządzeń będzie ograniczona. Kto pierwszy ten lepszy.

Powodzenia!

Komentarze


Bezpieczeństwo

Zadzwoń do babci, na pohybel oszustom

Michał Rosiak Michał Rosiak
17 czerwca 2022
Zadzwoń do babci, na pohybel oszustom

Zadzwoń do babci to oczywiście tylko hasło. Internetowi oszuści są coraz sprytniejsi, mogą oszukać (niemal) każdego. Co powiedzieć babci, czy komukolwiek innemu, gdy już zadzwonimy, czy porozmawiamy, by ostrzec ich przed ryzykiem?

Potencjalną ofiarą panoszących się w sieci oszustów może być równie dobrze Twój dziadek, ciocia, czy wujek. Ktokolwiek kogo znasz. Co gorsza - nawet jeśli wydaje się być osobową całkiem "ogarniętą cyfrowo". Dlatego zamiast mówić - a nawet myśleć - "co za idiota daje się oszukać?!" lepiej od razu powiedzieć: "Każdy". A w kolejnym kroku wypunktować na co należy uważać, bliskim przesłać te informacje, a samemu wydrukować i powiesić na ścianie, czy przyczepić na biurku koło komputera.

Co robią oszuści?

Wykorzystują słabości ludzkiej psychiki.

Wzbudzają w nas silne emocje, by wywołać intuicyjne reakcje.

Ale nie tylko - wiedzą również, że mózg "chodzi na skróty", co wykorzystują przy rejestracji fałszywych domen internetowych. Strona www.mojbank.pl.wlasniewykradamtwojepieniadze.xyz? Wiele osób po przeczytaniu części na zielono automatycznie przestanie myśleć i kliknie!

Widzicie różnicę między grnail.com a gmail.com? Po przyjrzeniu się pewnie tak, ale co jeśli przekaz będzie wzmocniony treścią emocjonalną? Albo między PIEKNAstrona.pl i PlEKNAstrona.pl? To już ciężej, ale przy dobrym wzroku można zauważyć, że w pierwszym przypadku mamy wielkie "i", a w drugim - małe "l". Piotrek Konieczny z Niebezpiecznika podczas prezentacji na Confidence zrobił test. W sali z ponad 200 bezpieczniakami. Powiedział nam, że domeny, które za chwilę pokaże na ekranie, są "lewe". Dał nam bodaj 5 sekund, podczas, gdy zwykły użytkownik reaguje bodaj w dwie. Chyba nikt nie znalazł obu podpuch. Część jedną. Ja żadnej. A - cytując klasyka polskiego kina:

Co gdyby tam była Wasza matka?

Siedzi z tyłu? To ją uświadommy. I przesadźmy na przód. Inaczej jest spore ryzyko, że będziemy musieli ją uspokajać, gdy straci wszystkie pieniądze

Zadzwoń do babci - i co mam jej powiedzieć?

Gdy podczas rozmowy telefonicznej rozmówca poruszy temat Twoich pieniędzy:

 • nie ufaj numerowi, który się pokaże (oszuści mogą podszywać się pod dowolne numery, także banków, czy jednostek Policji)
 • jeśli rozmówca prosi Cię o Twój login do banku (a tym bardziej hasło!) - absolutnie nie podawaj go; natychmiast się rozłącz
 • jeśli dzwoniący mówi, że Twoje konto bankowe zostało zaatakowane/przejęte, uruchom wyjątkową podejrzliwość!
  • następnie poprosi o podanie loginu/hasła/wypłatę gotówki w oddziale banku - natychmiast się rozłącz
  • jeśli nie jesteś zbyt zdenerwowany/a sytuacją, zadzwoń do banku, pod który podszywał się oszust lub na policję
 • rozmówca usiłuje Cię przekonać, że ma dla Ciebie zysk z zainwestowanych kryptowalut, a Ty kryptowaluty znasz tylko z mediów? Natychmiast się rozłącz.
 • dzwoniący przekonał Cię do kontynuacji rozmowy i prosi o instalację "niezbędnej" aplikacji? Natychmiast się rozłącz, ta aplikacja da oszustowi pełny dostęp do Twojego komputera
 • oszuści potrafią być wyjątkowo natrętni - jeśli po rozłączeniu dzwonią znowu, nie odbieraj

Gdy trafisz (w mediach społecznościowych/mailu lub od kogoś) na reklamę strony, obiecującej pewny zysk z inwestycji:

 • podejdź do niej z zasadą ograniczonego zaufania
 • sprawdź adres strony
 • jeśli kończy się na .xyz, .site, .store, czy inne dziwne znaki - to oszustwo;
 • jeśli strona sugeruje inwestycje w znaną światową lub polską markę, to z olbrzymim prawdopodobieństwem oszustwo
 • porównaj adres strony z marką; pamiętaj, że znane marki mają adresy kończące się na .pl, .com, czy ew. domeny krajowe (.de, co.uk, itp.)
 • jeśli zgadza się marka, a nie zgadza adres (dziwna domena), bądź domena nie jest podejrzana, ale marki nie ma w adresie - to oszustwo
 • przeczytaj szczegółowo treść strony
 • jeśli znajdziesz proste (a często wręcz prostackie) sztuczki socjotechniczne (pewne zyski, wysokie zyski, ostatnie miejsca, tylko dla Ciebie, śpiesz się) - to oszustwo
 • jeśli znajdziesz błędy językowe (czasem też ortograficzne) - to oszustwo

Chcą Twojego zaufania

Czy wejście na taką stronę jest ryzykowne? NIE. Oszuści przy stronach "inwestycyjnych" mają dwa cele: wyciągnięcie Twojego numeru telefonu i adresu e-mail i ew. wykorzystanie go do dalszego phishingu, ale przede wszystkim wzbudzenie Twojego zaufania i przekonanie Cię do odebrania telefonu. Tak, tak - koniec interakcji z taką stroną, to informacja o tym, żę w ciągu 24 godzin "zadzwoni do Ciebie nasz menedżer".

Ludzie naprawdę się na to łapią, wskazują na to choćby statystyki CERT Orange Polska. Tak więc: nie marnuj czasu, zadzwoń do Babci!

Komentarze

Scroll to Top