;

Smart City

Małe może być smart – nagroda dla Dusznik-Zdroju (1)

Daria Drabik

20 czerwca 2022

Małe może być smart – nagroda dla Dusznik-Zdroju
1

Chcecie zobaczyć, jak działa inteligentne miasto? Koniecznie odwiedźcie Duszniki-Zdrój. To najlepsze Smart City do 30 tys. mieszkańców w Polsce według ekspertów Smart City Forum. Pomogły rozwiązania od Orange.

Duszniki-Zdrój znane są nie tylko z właściwości uzdrowiskowych i pięknego położenia. Wyróżniają się także konsekwencją we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań miejskich, w czym towarzyszymy im od trzech lat. Nasze wspólne działania zostały docenione przez kapitułę konkursu Smart City Forum. Duszniki-Zdrój właśnie otrzymały główną nagrodę w kategorii Smart City do 30 tys. mieszkańców.

Wypożycz elektryczny rower MTB  i ruszaj w góry

W 2019 roku w Dusznikach-Zdroju powstała pierwsza w Polsce, miejska wypożyczalnia elektrycznych rowerów górskich – Smart Bike od Orange. Lokalizacja jednośladów jest dostępna w specjalnej aplikacji. Dzięki systemowi IoT, do zarządcy trafiają użyteczne informacje – od przejechanych tras, prędkości po stan techniczny rowerów. Dzięki tej inwestycji, Duszniki-Zdrój podniosły swoją atrakcyjność turystyczną, zachęcają mieszkańców i przyjezdnych do rezygnacji z samochodów na rzecz ekologicznych form transportu.

Duszniki-Zdrój świecą przykładem

Kolejnym krokiem było wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem – Smart Light. Lampy święcą zgodnie z rytmem dobowym, dostosowując natężenie oświetlenia do warunków atmosferycznych. Korzystając ze sterowania pojedynczymi lampami i ich grupami, można doświetlać najbardziej ruchliwe lokalizacje. Albo przygaszać lampy tam, gdzie intensywne światło nie jest potrzebne np. w alejkach parkowych. Dzięki modernizacji oświetlenia, rachunki za prąd obniżyły się o kilkadziesiąt procent, z korzyścią dla budżetu miejskiego i środowiska naturalnego.

Smart Move, czyli jak wiedzieć więcej

Obecnie w Dusznikach-Zdroju pracujemy nad zaawansowanym system analizy wideo. Specjalne rejestratory umieszczone w najbardziej uczęszczanych miejscach wykorzystają zaawansowane algorytmy, które przetwarzają obraz z kamer na dane. Będą one podstawą użytecznych dla miasta informacji np. które z atrakcji Dusznik-Zdroju przyciągają najwięcej turystów. Pozwolą oszacować, ile osób odwiedza miejscowość w konkretnych dniach a nawet godzinach, czy też w jaki sposób jest wykorzystywana infrastruktura miejska. Taka wiedza to podstawa planowania kolejnych miejskich inwestycji m.in. rozbudowy deptaków, ścieżek rowerowych, bazy hotelowej i parkingów.

Miasto docenione

Duszniki-Zdrój to kolejna po Bolesławcu miejscowość, która otrzymała wyróżnienie za przemianę w inteligentne miasto, udowadniając, że smart city to nie tylko metropolie i małe miejscowości mogą być także smart. Jeśli chcecie zobaczyć, jak to wszystko działa, zapraszam na film.

Już blisko sto miast zmienia się w smart city razem z Orange, a nasze działania doceniają i miasta i eksperci. Na Smart City Forum otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii Dostawca Rozwiązań Smart City. „Orange wspiera samorządy na każdym etapie drogi w kierunku smart,  by wspólnie tworzyć miasta, w których po prostu żyje się lepiej” – wybrzmiało w uzasadnieniu wyboru kapituły. Dziękujemy.

Udostępnij: Małe może być smart – nagroda dla Dusznik-Zdroju
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:34 20-06-2022
  Fajne rozwiązania. Ja czekam na kielecki rower miejski by Orange.
  Odpowiedz

;

Oferta

Tablet Huawei MatePad T10 tańszy w niedzielę (2)

Ewa Wróbel

18 czerwca 2022

Tablet Huawei MatePad T10 tańszy w niedzielę
2

Dla klientów oferty bez abonamentu mam dobrą informację na długi weekend. Naprawdę warto śledzić naszą stronę w niedzielę. Obniżymy cenę tabletu Huawei MatePad T10 LTE 4/64 GB aż o 250 zł.

10-calowy tabletu, który nie jest zbyt ciężki i wygodnie leży w dłoniach, to mobilne centrum rozrywki z dużym wyświetlaczem i mocnym nagłośnieniem. Z pojemną baterią możesz używać tabletu przez wiele godzin na jednym ładowaniu. Huawei MatePad T10 oferuje też wirtualną przestrzeń, tzw. Kącik dla dzieci. Są tam dostępne praktyczne rozwiązania, m.in. Malowanie i Multimedia.

Liczba urządzeń będzie ograniczona. Kto pierwszy ten lepszy.

Powodzenia!

Udostępnij: Tablet Huawei MatePad T10 tańszy w niedzielę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:32 20-06-2022
  Gdyby nie "ban" USA na HUAWEI to pewnie bykabybto dziś marka na 1 navrynku tylko, ale.....
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:24 22-06-2022
   przepraszam za literówki ?
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Zadzwoń do babci, na pohybel oszustom (4)

Michał Rosiak

17 czerwca 2022

Zadzwoń do babci, na pohybel oszustom
4

Zadzwoń do babci to oczywiście tylko hasło. Internetowi oszuści są coraz sprytniejsi, mogą oszukać (niemal) każdego. Co powiedzieć babci, czy komukolwiek innemu, gdy już zadzwonimy, czy porozmawiamy, by ostrzec ich przed ryzykiem?

Potencjalną ofiarą panoszących się w sieci oszustów może być równie dobrze Twój dziadek, ciocia, czy wujek. Ktokolwiek kogo znasz. Co gorsza – nawet jeśli wydaje się być osobową całkiem „ogarniętą cyfrowo”. Dlatego zamiast mówić – a nawet myśleć – „co za idiota daje się oszukać?!” lepiej od razu powiedzieć: „Każdy”. A w kolejnym kroku wypunktować na co należy uważać, bliskim przesłać te informacje, a samemu wydrukować i powiesić na ścianie, czy przyczepić na biurku koło komputera.

Co robią oszuści?

Wykorzystują słabości ludzkiej psychiki.

Wzbudzają w nas silne emocje, by wywołać intuicyjne reakcje.

Ale nie tylko – wiedzą również, że mózg „chodzi na skróty”, co wykorzystują przy rejestracji fałszywych domen internetowych. Strona www.mojbank.pl.wlasniewykradamtwojepieniadze.xyz? Wiele osób po przeczytaniu części na zielono automatycznie przestanie myśleć i kliknie!

Widzicie różnicę między grnail.com a gmail.com? Po przyjrzeniu się pewnie tak, ale co jeśli przekaz będzie wzmocniony treścią emocjonalną? Albo między PIEKNAstrona.pl i PlEKNAstrona.pl? To już ciężej, ale przy dobrym wzroku można zauważyć, że w pierwszym przypadku mamy wielkie „i”, a w drugim – małe „l”. Piotrek Konieczny z Niebezpiecznika podczas prezentacji na Confidence zrobił test. W sali z ponad 200 bezpieczniakami. Powiedział nam, że domeny, które za chwilę pokaże na ekranie, są „lewe”. Dał nam bodaj 5 sekund, podczas, gdy zwykły użytkownik reaguje bodaj w dwie. Chyba nikt nie znalazł obu podpuch. Część jedną. Ja żadnej. A – cytując klasyka polskiego kina:

Co gdyby tam była Wasza matka?

Siedzi z tyłu? To ją uświadommy. I przesadźmy na przód. Inaczej jest spore ryzyko, że będziemy musieli ją uspokajać, gdy straci wszystkie pieniądze

Zadzwoń do babci – i co mam jej powiedzieć?

Gdy podczas rozmowy telefonicznej rozmówca poruszy temat Twoich pieniędzy:

 • nie ufaj numerowi, który się pokaże (oszuści mogą podszywać się pod dowolne numery, także banków, czy jednostek Policji)
 • jeśli rozmówca prosi Cię o Twój login do banku (a tym bardziej hasło!) – absolutnie nie podawaj go; natychmiast się rozłącz
 • jeśli dzwoniący mówi, że Twoje konto bankowe zostało zaatakowane/przejęte, uruchom wyjątkową podejrzliwość!
  • następnie poprosi o podanie loginu/hasła/wypłatę gotówki w oddziale banku – natychmiast się rozłącz
  • jeśli nie jesteś zbyt zdenerwowany/a sytuacją, zadzwoń do banku, pod który podszywał się oszust lub na policję
 • rozmówca usiłuje Cię przekonać, że ma dla Ciebie zysk z zainwestowanych kryptowalut, a Ty kryptowaluty znasz tylko z mediów? Natychmiast się rozłącz.
 • dzwoniący przekonał Cię do kontynuacji rozmowy i prosi o instalację „niezbędnej” aplikacji? Natychmiast się rozłącz, ta aplikacja da oszustowi pełny dostęp do Twojego komputera
 • oszuści potrafią być wyjątkowo natrętni – jeśli po rozłączeniu dzwonią znowu, nie odbieraj

Gdy trafisz (w mediach społecznościowych/mailu lub od kogoś) na reklamę strony, obiecującej pewny zysk z inwestycji:

 • podejdź do niej z zasadą ograniczonego zaufania
 • sprawdź adres strony
 • jeśli kończy się na .xyz, .site, .store, czy inne dziwne znaki – to oszustwo;
 • jeśli strona sugeruje inwestycje w znaną światową lub polską markę, to z olbrzymim prawdopodobieństwem oszustwo
 • porównaj adres strony z marką; pamiętaj, że znane marki mają adresy kończące się na .pl, .com, czy ew. domeny krajowe (.de, co.uk, itp.)
 • jeśli zgadza się marka, a nie zgadza adres (dziwna domena), bądź domena nie jest podejrzana, ale marki nie ma w adresie – to oszustwo
 • przeczytaj szczegółowo treść strony
 • jeśli znajdziesz proste (a często wręcz prostackie) sztuczki socjotechniczne (pewne zyski, wysokie zyski, ostatnie miejsca, tylko dla Ciebie, śpiesz się) – to oszustwo
 • jeśli znajdziesz błędy językowe (czasem też ortograficzne) – to oszustwo

Chcą Twojego zaufania

Czy wejście na taką stronę jest ryzykowne? NIE. Oszuści przy stronach „inwestycyjnych” mają dwa cele: wyciągnięcie Twojego numeru telefonu i adresu e-mail i ew. wykorzystanie go do dalszego phishingu, ale przede wszystkim wzbudzenie Twojego zaufania i przekonanie Cię do odebrania telefonu. Tak, tak – koniec interakcji z taką stroną, to informacja o tym, żę w ciągu 24 godzin „zadzwoni do Ciebie nasz menedżer”.

Ludzie naprawdę się na to łapią, wskazują na to choćby statystyki CERT Orange Polska. Tak więc: nie marnuj czasu, zadzwoń do Babci!

Udostępnij: Zadzwoń do babci, na pohybel oszustom
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:13 17-06-2022
  Fajny mem ? Znam chłopaków z CERT ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 21:47 17-06-2022
  Mega dobre naprawde dobre - Babciu zakoduj sobie te słowa frajerze Znam chłopaków z CERT :-D
  Odpowiedz
 • komentarz
  Daniel 18:34 19-06-2022
  Kiedy sieć 5G w mieście Radom? Poproszę o odpowiedź kogoś z Orange. Czy coś wiadomo? A jeśli tak to kiedy będzie można korzystać z Sieci 5G w Radomiu??
  Odpowiedz
  • komentarz
   pabko_ck 19:05 20-06-2022
   Zapraszam do Kielc ?
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej