Odpowiedzialny biznes

Masz APPetyt na APPlikacje?

Monika Kulik Monika Kulik
18 maja 2016
Masz APPetyt na APPlikacje?

Wczoraj pisałam o podręcznikach na temat dostępności, a dziś kolejna publikacja edukacyjno – inspiracyjna „APPetyt na APPlikacje” czyli praktyczny przewodnik po świecie aplikacji mobilnych dla instytucji kultury i edukacji.

Znajdziecie tu wszystko, co chcielibyście wiedzieć o aplikacjach społecznych czy edukacyjnych, a baliście się zapytać - przykłady dobrych aplikacji i ich zastosowania, praktyczne porady, jak wykorzystać aplikacje mobilne do realizacji misji społecznej swojej organizacji czy instytucji. Co więcej – sami możecie stać się twórcami takich aplikacji dla swoich organizacji. A więc do dzieła!

Wydawcą publikacji „APPetyt na APPlikacje” jest Fundacja Orange, za koordynację merytoryczną odpowiada Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Autorką tekstu jest Sylwia Żółkiewska.

Publikacja jest dostępna bezpłatnie na stronie www.fundacja.orange.pl.

35e0dff21526475f8268cdae0a964f052d6


Odpowiedzialny biznes

Bądź eko na Orange Warsaw Festival

Kasia Barys Kasia Barys
18 maja 2016
Bądź eko na Orange Warsaw Festival

Także w tym roku Orange Warsaw Festival będzie dbał o środowisko naturalne. Jak? Można oddać niepotrzebny telefon komórkowy i zamienić go na nagrody. Jego wycena wesprze warsztaty edukacyjne dla dzieciaków w Pracowniach Orange. Zebrane podczas akcji zużyte telefony, zamiast trafić na wysypiska śmieci lub do spalarni zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi. Ponad 90% komponentów użytych w telefonach może zostać wykorzystanych ponownie. Odzyskane surowce tj: złoto, platyna, srebro czy miedź, można powtórnie wykorzystać.  Dzięki recyklingowi niebezpieczne odpady np baterie są utylizowane, tak aby nie zanieczyszczały środowiska naturalnego. Na festiwalu za 2 oddane telefony można otrzymać okulary słoneczne, za 3 - power bank a za 4 - nietłukące szkło hybrydowe FlexibleGlass firmy 3mk. Każdy przekazany telefon to także jedna szansa na wygranie najnowszego smartfona iPhone 6.

0cca0ae2957c731d778053ed3f4b56af1d3 7cdaa9e981269e3b1576e6a426598623e92

Na festiwalu, tak jak i rok temu dowiecie się jak na codzień dbać o środowisko, jak z butelek PET zrobić użyteczne rzeczy. Partnerem zabaw upcycling'owych w EKOPUNKCIE jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Szukajcie eko-patroli wolontariuszy Fundacji Orange. Sam festiwal też jest eko, bo podczas imprezy selekcjonowane będą: puszki ALU, folia, butelki szklane, butelki PET, karton, papier i baterie. Weźcie udział w selektywnej zbiórce odpadów. Co trzeba zrobić ? Przynieście do eko-punktu 50 pozbieranych,  zużytych plastikowych kubków a otrzymacie wyjątkowy bidon. A po zakończeniu festiwalu banery reklamowe ze Strefy Orange zostaną powtórnie wykorzystane i przeszyte na trwałe, praktyczne torby zakupowe. Zamiast papierowych przewodników ściągnijcie sobie na smartfony naszą festiwalową aplikację.

Myśleliście kiedyś o recyklingu na własną rękę? Kolczyki z płyty CD, broszka z twardego dysku zepsutego komputera, korale z klawiatury? Podzielcie się w komentarzu pod tym wpisem swoimi pomysłami na ponowne wykorzystanie starych, niepotrzebnych rzeczy. Trzech autorów najciekawszych pomysłów wygra nietłukące szkło hybrydowe na smartfony firmy 3mk, naszego partnera w Strefie Orange Recykling. (zgodnie z dostępnością w e-sklepie 3mk. W przypadku najnowszych modeli Samsunga: S6, S6 Edge, S7 i S7 Edge nagrodą będzie folia 3mk ARC, przeznaczona do zabezpieczenia telefonów o zaokrąglonych ekranach) Już nie raz się przekonałam, że warto mieć takie zabezpieczenie na telefonie. Konkurs trwa do 22 maja.


Odpowiedzialny biznes

Podręczniki dostępności

Monika Kulik Monika Kulik
17 maja 2016
Podręczniki dostępności

Co znaczy dostępność? Jak sprawdzić, czy nasza strona jest czytelna dla osób niewidomych? Co zrobić, aby przygotowywane relacje filmowe trafiły do wszystkich widzów?  Na te i wiele podobnych pytań znajdziecie odpowiedź w nowych publikacjach Fundacji Widzialni pt.„Dostępne multimedia” oraz „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG”.

W podręczniku „Dostępne multimedia” znajdziemy kompleksowe informacje na temat dostosowania materiałów audiowizualnych dla osób o specjalnych potrzebach. Ale nie tylko. Poznamy też lepiej konkretnych użytkowników dostępnych multimediów i narzędzia, z jakich korzystają – dzięki takiemu indywidualnemu spojrzeniu, lepiej zrozumiemy potrzeby osób z niepełnosprawnością .

Wartością publikacji jest możliwość skorzystania z praktycznych porad ekspertów, badaczy oraz twórców tłumaczeń, napisów i audiodeskrypcji.

Drugi podręcznik pt. „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG” to prezentacja całego procesu badawczego. I nie chodzi tu tylko o techniczne podejście, ale szersze spojrzenie na specyfikę pracy z niepełnosprawnymi użytkownikami. Znajdziemy tu również prezentację „Mapy dostępności”, która została opracowana w ramach Grupy ds. dostępności zasobów internetowych.

Patronat nad publikacjami objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ponadto publikacja „Dostępne multimedia” otrzymała patronat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

My również braliśmy udział w powstaniu obu podręczników, dzieląc się naszym dotychczasowym doświadczeniem i dobrymi praktykami, jednocześnie ucząc się wielu nowych rzeczy i tego, jak lepiej rozumieć potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Zapraszamy nie tylko do lektury, ale przede wszystkim do korzystania w praktyce.

1f556386c98966bfb2414a296f35619f360

Scroll to Top