;

Odpowiedzialny biznes

Masz prawo być „odłączony” (1)

Ewa Wróbel

22 marca 2023

Masz prawo być „odłączony”
1

W ubiegłym tygodniu wspólnie z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa opublikowaliśmy pierwsze badanie higieny cyfrowej dorosłych. Chętnie podzielę się z Wami moimi wnioskami oraz opowiem, dlaczego higiena cyfrowa jest ważna i jak wpływać może na nasze samopoczucie, zdrowie i funkcjonowanie w życiu. Polecam też test, który możecie sobie zrobić, aby nabrać większej świadomości, jak wpływa na Was życie w świecie pełnym technologii.

Ciągle pikające powiadomienia – nowe wiadomości od znajomych, posty, informacje ze świata, rolki, shortsy, dziesiątki zabawnych memów na każdy temat. Portale przeładowane tysiącami wieści i reklam. Zaproszenia na webinary, koncerty, setki atrakcji w mieście. Rabaty, zniżki, konkursy. Poważne artykuły miksujące się z ploteczkami ze świata celebrytów, porady influencerów – od makijażu przez styl życia. Czy czujecie czasami, że tego wszystkiego jest… za dużo? Czy płyniecie z tym nurtem, czy jednak potraficie zatrzymać się na chwilę refleksji?

Rozwój technologii i oferowane przez nią możliwości stały się integralną częścią naszego życia. Sprawiają, że coraz więcej ludzi spędza przed ekranem znaczną ilość czasu. Algorytmy proponują nam też atrakcyjne treści, żeby zatrzymać naszą uwagę. Nieustannie zwiększająca się ilość informacji oraz czas spędzany na patrzeniu w ekrany, stanowić może poważne obciążenie dla możliwości poznawczych człowieka, którego mózg nie jest w stanie przetworzyć wszystkich napływających do niego informacji i bodźców. „Technostres” i przeciążenie informacyjne mogą wiązać się z zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego człowieka. Obecnie, gdy nowym zachowaniem ryzykownym jest nadużywanie telefonu/komputera i internetu, pożądanym nowym elementem prozdrowotnego stylu życia może być higiena cyfrowa. Czym ona jest, jak rozumiemy to pojęcie?

Czym jest higiena cyfrowa?

Autorki i autorzy Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej 2022 określają higienę cyfrową jako chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwłaszcza urządzeń ekranowych i internetu.

Nieumiejętne korzystanie z nich może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Higiena cyfrowa oznacza więc świadome i odpowiedzialne korzystanie z przestrzeni cyfrowej i jest ważnym elementem czegoś, co nazwać możemy cyfrowym obywatelstwem. Chcąc nie chcąc, każdy z nas jest obywatelem cyfrowego świata. Dlatego dobrze jest mieć świadomość wpływu nowych technologii na nas, znać prawa, jakie nam przysługują w cyfrowym świecie i umieć zachować równowagę.

A tego musimy się po prostu nauczyć. Wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli, a także osoby starsze. Choć każda z tych grup ma inne doświadczenia i potrzeby w tym kontekście.

Jestem za racjonalnym podejściem do higieny cyfrowej. O usuwaniu telefonu mówię wtedy, gdy chcemy naprawdę się na czymś skupić. Na co dzień w czasie pracy, gdy telefon musimy mieć pod ręką, polecam przede wszystkim ograniczanie liczby powiadomień. Nie mówię, żeby je w ogóle wyłączać, ale zostawić niezbędne. Trzeba stopniować zajmowanie swojej uwagi. – mówi w jednym z wywiadów Magdalena Bigaj, twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, współautorka pierwszego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Polaków 2022.

Zawsze czy prawie zawsze, dużo czy za dużo?

Czas spędzany z urządzeniem ekranowym może być rożnie postrzegany przez użytkownika oraz jego otoczenie i zawsze powinien podlegać indywidualnej ocenie, ponieważ jego ilość wynika z rożnych czynników, jak np. rodzaju pracy czy etapu edukacji. Odczucie, że samej/samemu spędza się zbyt dużo czasu na korzystaniu z urządzeń ekranowych lub że ktoś w otoczeniu ważny dla nas tak właśnie postępuje, może być przedmiotem troski o siebie lub tę osobę. Zdanie sobie sprawy z tego, ile czasu spędza się przed ekranem, jest istotną kwestią. Zauważenie, że ten czas jest zbyt długi, może być jednym z pierwszych kroków w stronę zadbania o swoją higienę cyfrową.

Jak zadbać o siebie w świecie pikających powiadomień?

Kluczowe jest dojście do pewnych autorefleksji. Zwracanie uwagi na to, ile czasu dziennie spędza się, używając wszystkich urządzeń ekranowych takich jak: telefon, laptop/komputer, tablet, konsola do gier, telewizor. A przede wszystkim zadawanie sobie pytań: jaki wpływ ma na mnie to, że spędzam tyle czasu przed ekranem? Czego potrzebuję? Czy relaksu, czy dostępu do wiedzy, czy kontaktu z ludźmi, wsparcia? I czy na pewno to nowe technologie są sposobem na zaspokojenie tych potrzeb? Siedzisz i skrolujesz kolejną godzinę? Warto zrobić stopklatkę i zadać sobie te pytania.

A także kilka innych – związanych z uważnością na swoje samopoczucie – czy stresuje mnie to, co widzę lub czytam w sieci, czy powoduje niepokój? Próba obniżenia napięcia, stresu, jeśli korzystanie z internetu je wywołuje (np. robienie przerwy, ćwiczeń relaksacyjnych, szukanie rozwiązania problemu, zwracanie się z prośbą o wsparcie) – to także ważny element higieny cyfrowej.

Istotna w zakresie postaw prozdrowotnych jest samoocena naszych własnych, codziennych zachowań – jako okazja do samopoznania. Niech właśnie ona stanie się punktem wyjścia do refleksji na temat swojego postępowania oraz jego poprawy w kierunku prozdrowotnym.

Ważne jest też zadbanie o przeżycia i relacje. Czy liczne powiadomienia i świat cyfrowy nie dominują naszego życia, czy potrafimy być „tu i teraz”? Odłączyć się czasem dla pełnego posmakowania spotkania w gronie przyjaciół i rodziny?

Wpływ urządzeń ekranowych na nasze samopoczucie zależy także od dostępnych za jego pośrednictwem treści. Ich oddziaływanie wiąże się zarówno z ich ilością, jak i jakością. Należy więc świadomie dobieranie treści oraz je weryfikować. To szczególnie istotne w mediach społecznościowych, które niekiedy mogą wpływać na nas negatywnie. Zaufanie do tego, co widzi się w internecie oraz weryfikowanie zdobytych w nim informacji to również istotne elementy higieny cyfrowej.

Do tego dochodzą również inne czynniki mające wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Czasami nawet drobne zmiany, gesty, zachowania – mogą wiele zmienić, wpłynąć na naszą postawę (w tym przypadku prozdrowotną). Przykładem takich „małych-dużych” działań jest np. dbałość o sen – unikanie używania urządzeń ekranowych na 1–2 h przed snem oraz kładzenia telefonu przy łóżku przed snem. Do zachowań prozdrowotnych należy także uważne jedzenie i to, aby w czasie posiłku skupiać uwagę wyłącznie na tej czynności, czyli spożywanie jedzenia bez telefonu i innych urządzeń w zasięgu wzroku. Dbałość o prawidłową pozycję ciała podczas używania urządzeń również wpisuje się w korzystne działania. Pamiętajcie o tym!

Masz prawo do bycia ,,odłączonym”

Myślę, że używanie telefonu podczas rozmów z innymi bierze się często z błędnego przeświadczenia ludzi o tym, że potrafią robić wiele rzeczy jednocześnie i koncentrować się na nich wszystkich. „Ja cię słucham, ja tylko odbieram maile”. Nauka temu przeczy. Na przykład teraz w czasie rozmowy zaczął mi dzwonić jakiś nieznany numer i już się rozproszyłam, koncentracja przeskoczyła mi na chwilę na ten telefon. – mówi Magdalena Bigaj.

Badania pokazują, że ludzki mózg jest w stanie koncentrować się tylko na jednej czynności. Całą resztę robimy wtedy na autopilocie. Jeśli ktoś przy nas zaczyna sprawdzać lajki, to na chwilę odpływa. Mówimy wtedy do awatara, który stoi przed nami fizycznie, ale jego myśli są gdzie indziej. Myślę jednak, że jako społeczeństwo dojdziemy do etapu, na którym będzie to powszechnie uważane za brak kultury. – dodaje.

Zachowania związane z budowaniem dobrych relacji – znajdowanie czasu na rozmowę z bliskimi tak często, jak to możliwe oraz nieużywanie telefonu podczas spotkań – są korzystne dla zdrowia. Przyczynia się to również do budowania dobrych relacji. Jako społeczeństwo i wspólnota powinniśmy zatem podejmować działania, w których stawiamy w centrum rozwoju nowych technologii – CZŁOWIEKA, a nie zysk czy rozwój samych technologii. W procesie tworzenia przyjaznej przestrzeni cyfrowej niezbędne są odpowiedzialna postawa i działania zarówno jej użytkowników, jak i twórców, wpisujące się w ideę cyfrowego obywatelstwa.

W korzystaniu z technologii zachowujmy więc umiar i zdrowy rozsądek. Skupiajmy się na jednej czynności. W kontaktach z innymi wybierajmy rozmowę – nie urządzenie.

A w starciu: ja i technologia – warto, abyśmy wybrali SIEBIE i swoje ZDROWIE.

Test Higieny Cyfrowej dla każdego

Czy po przeczytaniu tekstu zastanawiacie się nad tym, czy sami przestrzegacie higieny cyfrowej? Pamiętajcie – to już ważny krok, tak zwanej autorefleksji, który w rezultacie może prowadzić do podjęcia ważnych działań prozdrowotnych. Skorzystajcie z Testu Higieny Cyfrowej i sprawdźcie, czy wystarczająco chronicie swoje zdrowie w czasie używania ekranów. Poznajcie także dobre nawyki, które warto wprowadzić w swoim życiu. Test wraz z praktycznymi poradami jest dostępny bezpłatnie na stronie. Znajdziecie tu pytania między innymi o: kontrolowanie czasu ekranowego, korzystanie z ekranów przed snem czy podczas czynności wymagających skupienia, a także wiele innych, które na pewno Was zaskoczą. Do dzieła! 🙂

Udostępnij: Masz prawo być „odłączony”
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:26 22-03-2023
  Fajny wpis. Na szczęście mój czas przed smartfonem to 30-50 minut dziennie 💪
  Odpowiedz

;

Oferta

Darmowe SMS-y, rozmowy i 5G w Orange na kartę (5)

Beata Giska

21 marca 2023

Darmowe SMS-y, rozmowy i 5G w Orange na kartę
5

Na powitanie wiosny przygotowaliśmy niespodziankę dla klientów Orange na kartę. Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich oraz 5 GB na 5 dni są za darmo.

Kto może skorzystać?

 • Użytkownicy Orange na kartę (z wyjątkiem taryfy Zawsze bez limitu).
 • Klienci, którzy nie mają włączonej usługi Multipakiet.
 • Posiadacze aktywnego konta głównego.

Jak włączyć promocję? 

 • Wystarczy wysłać SMS o treści WIOSNA – pod bezpłatny numer 364
  lub wejść do aplikacji Mój Orange i w zakładce Pakiety i Usługi aktywować promocję

Usługę można włączyć do 26 marca. Prezent jest ważny przez 5 dni od dnia aktywacji.

Udostępnij: Darmowe SMS-y, rozmowy i 5G w Orange na kartę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 15:15 21-03-2023
  Rodzice zadowoleni 🙂
  Odpowiedz
  • komentarz
   beata giska 15:07 22-03-2023
   To i my też zadowoleni, że Rodzicom się podoba :) Pozdrowienia dla nich.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 22:20 23-03-2023
    Dziękuję,🙂
    Odpowiedz
 • komentarz
  Przemek 15:19 22-03-2023
  Jak zwykle w Orange promocja tylko dla tych, którzy nie mają na koncie żadnych gigabajtów czyli nie korzystają z internetu mobilnego w telefonie. Gigabajty z tej promocji schodzą jako ostatnie. Żenada.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:15 22-03-2023
  Dziękuję, aktywowane 😃
  Odpowiedz

;

Sieć

Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1… (12)

Kinga Gora

21 marca 2023

Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…
12

Właśnie ogłosiliśmy, że we wrześniu startujemy z wyłączaniem sieci 3G. Długo zapowiadany plan staje się rzeczywistością. Zaczynamy testowo od okolic Piły i Sieradza, a w następnych dwóch latach czekają kolejne miasta i powiaty w całej Polsce. Wyłączenie sieci 3G to działanie, którego potrzebujemy i chcemy, choć niekoniecznie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Jeszcze.

Wyłączamy sieć 3G, bo zaczyna brakować pojemności sieci. Może i jest to najkrótsza odpowiedź, ale z pewnością nie najprostsza. Z roku na rok zwiększa się liczba użytkowników i urządzeń, które korzystają z sieci komórkowej. Tym samym zwiększa się też ruch w sieci. Pisaliśmy o tym w podsumowaniu roku – porównując rok 2022 do 2021, ruch w sieci mobilnej Orange wzrósł o 20%, w poprzednim roku (2021 vs. 2020) było to 25%.

Rośnie ruch, mamy więcej użytkowników, wszyscy chcemy mieć szybki internet, oglądać w jakości 4K i grać bez opóźnień. To znaczy, że musimy zapewnić więcej „miejsca” w sieci, czyli zwiększyć jej pojemność. Osiągniemy to wykorzystując wyższą generację sieci. Trzymając kciuki za aukcję 5G, wyłączamy 3G i w to miejsce ulepszamy 4G LTE. Taka też jest naturalna kolej rzeczy. Wprowadzamy nowe, lepsze technologie, które lepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Refarming – nasze remedium

Żeby zrozumieć w jaki sposób wyłączamy 3G, muszę przywołać kilka podstawowych informacji. Sieć działa na konkretnych częstotliwościach fal radiowych i w pasmach o określonej szerokości. Im wyższa generacja sieci, tym więcej danych jesteśmy w stanie przesłać wykorzystując tę samą szerokość pasma. Obecnie w Orange sieć 3G działa już tylko na jednej tylko częstotliwości – 900 MHz. Dla porównania 4G LTE wykorzystuje 4 pasma częstotliwości fal radiowych: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.

Refarming to przekazanie danej częstotliwości, którą do tej pory wykorzystywaliśmy na inne potrzeby, do nowego zastosowania. W przypadku wyłączenia sieci 3G, refarming oznacza, że w paśmie 900 MHZ działać będzie sieć 4G LTE, a nie tak jak było dotychczas 3G. Podobny zabieg zastosowaliśmy już w 2021 roku: wyłączyliśmy 3G w paśmie 2100 MHz i włączyliśmy na tej częstotliwości 4G. Z korzyścią dla klientów, bo pozwoliło nam to nie tylko „przyspieszyć” 4G, ale też lepiej zarządzić tym pasmem pomiędzy 4G i 5G.

Musimy tutaj pamiętać, że częstotliwości to ograniczone i unikalne dobro. Nie możemy sami „dobrać” sobie częstotliwości, żeby mieć więcej i szerszych pasm. Są one przydzielane przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Dlatego, musimy „kombinować” i możliwie najefektywniej zarządzać tymi pasmami, które jako Orange mamy. Refarming to przykład takiego sprytnego zarządzania pasmami.

Wyższa jakość 4G LTE

Gdy myślimy o „wyłączeniu sieci”, od razu nasuwa się pytanie czy nie spowoduje to spadku zasięgu lub zwolnienia internetu. Zarówno 3G, jak i 4G mają ogólnopolski zasięg i wynosi on odpowiednio w: 97,3% dla 3G i 98,5% dla 4G LTE. Wyłączenie 3G i włączenie w to miejsce w paśmie 900 MHz 4G poprawi zasięg 4G LTE w skali ogólnopolskiej oraz zwiększy jakość usług. Tak właśnie było we wspomnianym 2021 roku – dla Warszawy przepływność w godzinach szczytu poprawiła się wówczas o kilka Mb/s.

Poprawa zasięgu będzie odczuwalna zwłaszcza przy wschodnich granicach Polski. Ze względu na międzynarodowe umowy, na przygranicznych obszarach z pasma 800 MHz możemy korzystać w ograniczonym stopniu. Tymczasem pasmo 900 MHz takich ograniczeń nie ma.

Sprawdź swoją gotowość

Żeby po wyłączeniu 3G dalej bezproblemowo korzystać ze wszystkich usług sieciowych, telefon i karta SIM muszą współpracować z 4G LTE i obsługiwać VoLTE. Jak to sprawdzić dowiecie się z informacji prasowej. Już teraz Wojtek Jabczyński przygotowuje praktyczny poradnik wideo o tym, jak jako klient przygotować się do wyłączenia 3G. Niedługo film pojawi się na blogu.

Zaczynamy od Piły i Sieradza

Jak wspomniałam na początku, wygaszanie 3G zaczynamy w połowie września od okolic Piły i Sieradza. Mapy uwzględniające poszczególne powiaty znajdziecie w informacji prasowej pod tym linkiem. Kolejne miasta i powiaty dołączać będą sukcesywnie w 2024 i 2025 roku. Będziemy o tym wkrótce informować w szczegółach. Pełne wygaszenie sieci 3G planujemy do końca 2025 roku. 

Udostępnij: Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Jackson 09:47 22-03-2023
  Niestety pytanie brzmi czy Orange jest na to gotowe.. W Starachowicach gdzie T mobile już dawno wyłączył 3 g w sklepach i galeriach jest masakryczny problem z internetem to ze względu na słaba przenikalność lte nawet na pasmie 800 mh duża liczba moich znajomych dlatego zrezygnowała z t mobile Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:36 23-03-2023
   Taka obniżona jakość internetu w budynku nie jest związana z generacją sieci – czy jest tam standard 3G czy 4G. Sklepy, galerie i inne budynki to naturalna bariera dla fal. Tłumią one sygnał telefonii komórkowej. Dlatego właściciele takich budynków stosują rozwiązania, które mają zagwarantować odpowiednią jakość usług np. wzmacniacze.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Jackson 12:55 23-03-2023
    Przykład mam w telefonie kartę t mobile i orange wybieram się do sklepu na karcie t mobile łapie tylko 2 g a orange pełny zasięg 3 g i w takich sklepach które nie inwestują w jakieś zmiacnacze nie ma prawa zadziałać internet a takich jest naprawdę sporo wiem po znajomych że duzo osób zrezygnowało przez to z T mobile przez irytacje przy kasie gdzie nie zadziałała ich ulubiona aplikacja biedronki 😀
    Odpowiedz
    • komentarz
     Kinga Gora 16:10 23-03-2023
     Faktycznie w niektórych galeriach może tak być. Wiedząc o tym, przygotowujemy się do wyłączenia 3G, a właściwie przełączenia. Gdy wyłączymy 3G, w to miejsce od razu pojawi się LTE. Więc jeśli teraz wewnątrz wspomnianej galerii działa 3G dla karty Orange, to po zmianie będzie tam LTE :) Warto sprawdzić czy smartfon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska. Można to zrobić tutaj: https://www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g
     Odpowiedz
     • komentarz
      Jackson 13:13 24-03-2023
      No nie zgodzę się po tam gdzie jest 3 g jest i 4 g teraz mimo wszystko nie dociera do sklepów wszystko przez specyfikę 3 g które znacznie lepiej przenika przez budynki 🙂
      Odpowiedz
      • komentarz
       Marcin 08:36 26-03-2023
       @Jackson To nie specyfika 3G mój drogi, a moc z jaką propagowany jest sygnał LTE 900 MHz i nie ma to nic do przenikalności fal ponieważ zarówno 900 jak i 800 przenikliwością praktycznie się od siebie nie różnią, są to ułamki dB. Klucz tkwi w mocach, LTE 800 jest propagowane z niższą mocą w N! niż 3G 900. Stąd właśnie taka sytuacja o której wspominasz na przykład w galerii czy w sklepie nie masz LTE 800 ale masz U900. Miejmy nadzieję, że po wyłączeniu 3G w N! Nastąpi wspomniana przeze mnie całkowita rekonfiguracja sieci i moc pasm 800/900 znacząco wzrośnie co rozwiąże problem braku sygnału w miejscach gdzie go nie ma albo nie będzie po wyłączeniu 3G.
       Odpowiedz
 • komentarz
  Marcin 11:30 22-03-2023
  Kingo, a powiedz proszę jak Orange w ramach współpracy infrastrukturalnej z T-Mobile poprzez NetWorkS! zapatruje się na włączanie LTE 900 MHz w miejsce zwolnionego pasma przez 3G 900 MHz ? Czy jest plan, aby w 2025 po całkowitym wyłączeniu 3G odpalić na lokalizacjach dotychczasowych LTE 900 ? czy może sieć zostanie zrekonfigurowana i wzrośnie moc LTE 800 co pokryje zapotrzebowanie w miejscach gdzie przez wyłączenie 3G zasięg znikł całkiem ? Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:39 23-03-2023
   Marcinie, dokładnie taki jest plan. Po wyłączeniu 3G w paśmie 900 MHz, włączamy w to miejsce LTE.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marcin 14:13 27-03-2023
    Trzymam więc za słowo, że tak się stanie w trybie pilnym :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:17 22-03-2023
  Miejmy nadzieję że wyjdzie nam to na dobre, chociaż zdania na forach są różne.
  Odpowiedz
 • komentarz
  alexypp 21:10 22-03-2023
  Mówicie o efektywnym wykorzystaniu pasma. Pytanie jest, czy brana jest właśnie pod uwagę kwestia przenikalności sygnału? @Jackson dobrze wspomniał, że LTE w halach lub dużych budynkach nie ma. Telefon w T-Mobile mam ustawiony na sztywno LTE800 po wygaszeniu 3G. Telefon nie ma prawa spaść do 2G i niestety mam brak sieci w niektórych budynkach. W obecnej konfiguracji pozbyć się 2G będziemy mogli może za 30 lat.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:37 23-03-2023
   Tak, bierzemy pod uwagę takie czynniki. Na przykład, w terenach zurbanizowanych wykorzystujemy na stacjach bazowych różne częstotliwości LTE, adekwatnie do potrzeb. W zależności od częstotliwości LTE ma inną specyfikę i w różny sposób „dociera do środka budynku”. Drugą kwestią jest sam budynek, który tłumi fale. Czasem konieczne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań sieciowych wewnątrz budynku.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej