Oferta

Maszyna z maszyną gada w IPv6

Joanna Bieniek Joanna Bieniek
22 listopada 2013
Maszyna z maszyną gada w IPv6

Pierwsza polska edycja Cisco Connect  zainspirowała mnie do poruszenia tematu Internet of Everything. Internet wszystkiego to połączenie ludzi, danych, procesów i rzeczy. Według Cisco - już niedługo - bo w 2015 roku w sieci ma być 15 miliardów urządzeń. Według innych przewidywań – w 2020 roku będzie 50 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu. Nowe modele smartphone’ów, tabletów, laptopów pojawiają się w użyciu w gigantycznych ilościach. Już od dawna te urządzenia „rozmawiają” ze sobą.  Taka komunikacja, bez ingerencji człowieka, to Machine to Machine (M2M).

Już dziś smartfon może być centrum domowego sterowania. Teoretycznie możemy sterować za jego pomocą np. sprzętem grającym, AGD, oświetleniem czy alarmem. Maszyna „rozmawia” z maszyną. Co więcej, tzw. inteligentny dom sam nas poinformuje o ewentualnym włamaniu czy innych sytuacjach alarmowych, sam też ustawi odpowiednią temperaturę, kiedy wrócimy z pracy czy z wakacji… M2M to także bezpieczeństwo naszych najbliższych. To także telemetria, w ramach której można przesyłać na odległość różne wartości pomiarowe. Ktoś zapyta, jak to wygląda w praktyce?  Nadchodzi zima, linie elektryczne oblepiane są śniegiem i lodem. Za duże obciążenie powoduje awarie zasilania. M2M opiera się na kartach SIM. Te stosowane w telemetrii są przystosowane do trudnych warunków np. skrajnych temperatur. Dzięki telemetrii stan obciążenia linii jest na bieżąco monitorowany i nie dochodzi do blackoutów.

Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt M2M i Internetu wszystkiego – IPv6, protokół o którym ostatnio wspominali Wojtek i Paweł. Jak wspominałam, w 2020 roku ma być 50 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu. Moja koleżanka z Orange Labs mówi, że jest to taka ilość, jaką osiągniemy, kiedy każda osoba na ziemi będzie miała ponad 6 urządzeń połączonych z siecią. Każde z tych urządzeń potrzebuje adresu IP. Adresy IPv4 są już wyczerpane, a już za kilka lat będziemy potrzebować wielokrotnie więcej niż już wykorzystaliśmy. Na szczęście protokół IP w wersji 6 (IPv6) rozwiązuje ten problem. Przestrzeń adresowa została w nim znacząco rozszerzona i umożliwia teraz obsługę wręcz niewyobrażalnej ilości urządzeń (ponad 10 do potęgi 29 razy więcej niż w IPv4!). To tak jakby porównywać masę myszy do masy Ziemi zwielokrotnionej setki razy.

Dzięki wykorzystaniu potężnych funkcjonalności IPv6 możliwa jest łatwiejsza budowa Inteligentnych Miast (Smart Cities), Machine-to-Machine (M2M), Smart Grid, Green Networks, inteligentnych systemów transportowych, inteligentnej opieki zdrowotnej, inteligentnych pojazdów oraz wielu innych…

Co przyniesie przyszłość?

Zostawiam z tym pytaniem z życzeniami miłego weekendu!

 


Odpowiedzialny biznes

Wachlarz o marketingu i technologiach

Marek Wajda Marek Wajda
22 listopada 2013
Wachlarz o marketingu i technologiach

Zapraszam Was na relację z kolejnego spotkania Wachlarz – tym razem o podróżowaniu rozmawiano w kontekście przede wszystkim marketingu ale i technologii. Jak zawsze pełny zapis spotkania będzie na blogu Podróżnickich.

Kolejne, ostatnie w tym roku spotkanie - już 16 grudnia. Tym razem będzie o "opowiadaniu historii", czyli w jaki kreatywny sposób można relacjonować swoje podróże. Tym razem trzeba się zarejestrować, ale dla tych, dla których zabraknie miejsca (połowa rozeszła się dzień po Wachlarzu!) będzie transmisja on-line.


Oferta

Darmowy Orange World i Facebook w Smarcie

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
22 listopada 2013
Darmowy Orange World i Facebook w Smarcie

Mam dobrą wiadomość dla korzystających z taryfy SMART. Daliśmy Wam możliwość korzystania z pakietu Orange World bezpłatnie. To oznacza nieograniczone surfowanie po portalu Orange World na m.orange.pl. Ponadto macie darmowy dostęp do Facebooka, Naszej Klasy, Wikipedii, Goldenline, mini WP oraz poczty na o2 i WP. Aby włączyć pakiet Orange World powinniście wysłać SMS o treści OW pod numer 351 (płatny zgodnie z cennikiem) lub poprzez Orange online. Usługa odnawia się automatycznie, co miesiąc. Pamiętajcie, żeby korzystać z Facebooka bezpłatnie trzeba najpierw aktywować pakiet, a następnie zalogować się na m.facebook.com Szczegóły znajdziecie tutaj. Przypomnę jeszcze, że do SMART-a możecie przejść bezpłatnie z każdej, innej taryfy na kartę, wysyłając SMS o treści SMART pod nr 1212.

dad8d33535ba59b4809397a39a8d9e390e4

 

Scroll to Top