Odpowiedzialny biznes

Muzeum Utracone

Bartlomiej Roch Bartlomiej Roch
03 czerwca 2011
Muzeum Utracone

Kraje europejskie w różnych okolicznościach, najczęściej wojennych, traciły swoje dobra kultury. Szczególnie mocno dotknęło to Polskę, tu liczba utraconych dzieł z kolekcji państwowych, prywatnych, kościelnych i synagogalnych jest ogromna. Niektóre po latach wróciły do swoich właścicieli, inne niestety bezpowrotnie zaginęły. Zawsze jednak jest jakaś szansa na odnalezienie części z nich.

Założeniem „Muzeum Utraconego” Fundacji Sztuki SAR i MKiDN (projekt wsparła Grupa TP) jest popularyzowanie wiedzy o utraconych obiektach kultury i szukanie możliwości dotarcia do utraconych dzieł. Projekt utraconego muzeum ma również prowadzić do ich „odzyskiwania mentalnego”, przywracania ich naszej pamięci.

Więcej o tym wirtualnym projekcie dowiecie się na: http://muzeumutracone.pl/ gdzie obejrzeć można krótkie filmy, oraz zdjęcia zaginionych dzieł sztuki wraz z ich opisami. Kto wie, być może i wy będziecie potrafili w jakiś sposób pomóc odzyskać jedno z nich? A dla przypomnienia nasz wpis o innym projekcie tego typu, „Wirtualny Sztetl”, który również wsparliśmy.


Odpowiedzialny biznes

Alternatywa dla piłki nożnej

Marek Wajda Marek Wajda
02 czerwca 2011
Alternatywa dla piłki nożnej

Już niedługo ważne mecze towarzyskie naszej piłkarskiej reprezentacji: z Argentyną i Francją. Dzisiaj przedstawimy alternatywę dla piłki. Michał Rosiak na co dzień zajmuje się w Grupie TP opiniowaniem bezpieczeństwa sieci PTK Centertel. Znacie go z bloga technologicznego i sportowego. W weekendy zakłada pasiastą koszulkę oraz białą (jako sędzia główny) lub czarną czapkę i sędziuje mecze Futbolu Amerykańskiego.

Sędziuje mecze wszystkich polskich lig. Skąd akurat taka pasja w kraju, w którym wszyscy znają się na piłce nożnej? Miłość do tej dyscypliny zaczęła się na początku lat 90-tych gdy Michał najpierw zobaczył pierwszy mecz futbolu amerykańskiego, a później jego kolega z Przeglądu Sportowego opublikował przepisy (jak się później okazało nie do końca poprawne ;). – Na początku próbowałem swoich sił jako zawodnik, szybko jednak okazało się, że byli lepsi. Gdy zaczęła się tworzyć polska liga i szukano sędziów, zgłosiłem się natychmiast – wspomina Michał (poniżej pierwszy od lewej - fot. Marcin Fijałkowski).

Czy zdarza mu się słyszeć "sędzia kalosz", czy zawodnicy mają do niego pretensje o decyzje? - Powiem tak. Sędzia nie jest od tego by zawodnicy go lubili. Jestem od tego by przestrzegać przepisów, by zawodnicy nie zrobili sobie krzywdy. Sędzia musi być jak słoń – mieć grubą skórę. W przypadku wątpliwości zawsze tłumaczę kapitanowi lub trenerowi dlaczego podjąłem taką a nie inną decyzję - wyjaśnia. - Z drugiej strony kto był na meczu ten wie, że w tej dyscyplinie agresja, stricte sportowa, jest tylko na boisku. Ten sport jest alternatywą dla kibiców, którzy boją chodzić na stadiony piłki nożnej. Promujemy rodzinny doping. Nie słychać przekleństw z trybun. Zapraszam i przekonajcie się na własne oczy i uszy ;)

Najbliższa okazja już 11 czerwca, kiedy Michał będzie sędziował swój 78 mecz. Będzie to pojedynek wrocławskiego lidera i warszawskiego wicelidera I ligi. Michała możecie też usłyszeć/zobaczyć na kanale Polsat Sport, gdzie od dwóch lat komentuje mecze amerykańskiej NFL. A jakie ma marzenia? – Chciałbym na własne oczy zobaczyć finał Super Bowl, a także sędziować europejskie puchary. Teraz jednak skupiam się nad tym by po meczu być zadowolonym ze swojego sędziowania - podkreśla.

Jeśli kogoś zainteresowała ta dyscyplina to zapraszam na strony Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. Ja z przyjemnością się wybiorę. A wy? Spróbujecie? Co w ogóle myślicie o tej dyscyplinie?


Oferta

Neostrada Fiber w Lesznie i Wrocławiu

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
02 czerwca 2011
Neostrada Fiber w Lesznie i Wrocławiu

Dziś i jutro promuję Neostradę Fiber w Lesznie i Wrocławiu. Lubię od czasu do czasu wybrać się w Polskę, zwłaszcza z dobrą nowiną. Obydwa miasta wybraliśmy do pierwszego etapu świadczenia superszybkiego netu i teraz będziemy przekonywać do niego klientów. Jak zapowiadaliśmy nasza usługa może śmiało konkurować z kablówkami. Wczoraj UKE opublikowało porównanie ofert, w którym wylicza, że Neostrada Fiber jest jedną z najkorzystniejszych cenowo propozycji. Szczegóły znajdziecie tutaj. Dla tych, co czekają na kolejne informacje o pakietach tv, nad którymi pracujemy z TVN, mogę powiedzieć, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to ofertę ogłosimy w przyszłym tygodniu.

Scroll to Top