Odpowiedzialny biznes

Najwyższy czas napisać coś o Hornie

Roman Paszke Roman Paszke
29 stycznia 2013
Najwyższy czas napisać coś o Hornie

Kiedy pierwszy raz okrążałem Przylądek z kolegami na Warcie –Polpharmie,  warunki były bardzo ciężkie.  Siła wiatru sięgała końca skali, zaś trzy doby wcześniej,  na podejściu do Hornu, mieliśmy  sztorm i kilkunastometrowe fale.

Wtedy nie zastanawiałem się jak to by było żeglować  pod wiatr,  chociaż takie chwile są.. człowiek ogląda się za siebie i dziękuje Opatrzności ,że żegluje z wiatrem.

Ta sama fala,  tylko pod wiatr,  na katamaranie powoduje nieprawdopodobne wstrząsy. Obydwa pływaki niejednocześnie wpadają pod falę,  co powoduje dziwne drgania kadłubów . Bardzo ważne jest kontrolowanie prędkości katamaranu.  Już na W-P odkryliśmy, że zbyt duża prędkość pod wiatr może spowodować niszczenie techniczne łódki.

Technika żeglowania bez przedniego żagla, który "wciska" kadłuby pod wodę, nieco pomaga, ale nie za dużo..  Dlatego wielokadłubowiec to wyzwanie.

Powodzenie okrążenia Przylądka pod wiatr w ogromnej mierze zależy od  pogody .

Trudnością największą jest "opanowanie" niezwykłej dynamiki  jej zmian  w tym rejonie..

Ten Przylądek to taki K-2 zimą..

Czy będzie mi dane??

Mocno w to wierzę…  Ale trzymajcie kciuki!

Roman

74735728a0a983da59ec985d8f4bb619cfd a26bc37410dcef3174efb0260460e1497d5 d4322acd118fab972d17d8157af8b1e3151

 

 

 


Oferta

Nadchodzi BlackBerry 10

Czytelnicy Bloga Czytelnicy Bloga
29 stycznia 2013
Nadchodzi BlackBerry 10

Telefonu BlackBerry na właśność nigdy nie posiadałam. Jednak o znaczącym na rynku o wiele mniej, niż jeszcze kilka lat temu koncernie nie mogłabym powiedzieć – nie, nie kupię nic co wyprodukował RIM. Kanadyjska firma, słynąca z telefonów biznesowych, mimo, że nie bije rekordów popularności wśród samodzielnych użytkowników, kojarzy się z dobrym, niepsującym się sprzętem i wysoką jakością wykonania.

Już od dawna czekano na moment, kiedy RIM będzie mógł udowodnić, że ponownie jest w stanie stanąć do walki o wysoką pozycję na rynku. Być może na okazję, by zająć niedawno objętą pozycję (prze?)reklamowanego i atakującego nas z każdej strony Windows Phone.

Wygląda na to, że moment ten właśnie nadszedł., już jutro bowiem premiera nowego systemu operacyjnego (a także nowych smartfonów z ekranami dotykowymi, jak i charakterystyczną klawiaturą QWERTY) od BlackBerry. Czego możemy się spodziewać? Sukces nowego systemu w dużej mierze zależy od ilości aplikacji dostępnych dla użytkownika, O tym, że RIM poważnie podchodzi do tego założenia możemy się przekonać po liczbie aplikacji jakie już są dostępne,  a także postawnowieniu, że w momencie premiery w ich Storze będzie czekało 70 000 - 100 000 aplikacji dedykowanych pod system BB10.

RIM postawił nie tylko na obsługę dotykową, ale także na obsługę gestami, która usprawni przełączanie między aplikacjami. Początkowo na rynek mają trafić smartfony dotykowe, jednak pojawią się także modele z klawiaturą – by nie stracić wiernych klientów, według których klawiatura  telefonu jest jego glównym atutem.

Rzut okiem na system BlackBerry 10 (opisywanym jako połączenie iOS i Androida z dodaniem kilku nowych funkcji, które mają wyróżnić go spośród konkurencji)? Zobaczcie filmik porównujący nowy smartfon Blackberry Z10 (wyposażony w wersję beta nowego systemu) z iPhonem 5. Wideo pokazuje między innymi, jak w obu smartfonach radzą sobie asystenci głosowi, szybkie poruszanie się pomiędzy aplikacjami, a także nowy profil biznesowy (w BlackBerry Z10).


Odpowiedzialny biznes

Kadra B w Maladze – minister Mucha kończy komunizm

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
29 stycznia 2013
Kadra B w Maladze – minister Mucha kończy komunizm

Miałem napisać o zgrupowaniu piłkarzy, ale minister(ministra) Mucha przebiła podopiecznych Fornalika. Pani minister chwilę po 4 czerwca 1989 roku, kiedy padł komunizm, zakończyła jak mówi z dniem 29.01.2013 komunizm w polskim sporcie. Teraz ministerstwo sportu w swoim projekcie (pamiętajmy, ze to na razie projekt!!!) chce skupić się na dziewięciu najważniejszych  -strategicznych dyscyplinach, które są albo masowe, albo popularne i przynoszą nam medale, albo wszystko razem wzięte. Tzw. grupa złota to: kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletyka, narciarstwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo, zapasy i żeglarstwo. Dostaną one aż 56 proc. wszystkich środków z budżetu na sport wyczynowy. Za złotą grupą jest

• grupa srebrna, czyli biathlon, judo, łyżwiarstwo szybkie, strzelectwo sportowe, szermierka, tenis;

• później brązowa: badminton, boks, gimnastyka, łucznictwo, tenis stołowy, jeździectwo

• I reszta: akrobatyka sportowa, curling, golf, łyżwiarstwo figurowe, pięciobój nowoczesny, sporty saneczkowe, taekwondo, triathlon

A więc drogie Panie i Panowie zostawmy golf i taekwondo. Ćwiczmy podnoszenie ciężarów i zapasy. Do podziału na rok 2013 jest 175 mln złotych. Sport to nie tylko zdrowie, ale i ... pieniądze. Co myślicie o Pani M i jej projekcie?

Na koniec pamiętajmy, że dziś zaczyna się zgrupowanie piłkarskiej reprezentacji Polski w Hiszpanii. Na razie do Malagi poleciała drużyna złożona z graczy polskiej ligi, którzy rozegrają w sobotę mecz z Rumunią. Czeka nas więc spotkanie polskiej i rumuńskiej drużyny B (termin meczu jest poza terminem FIFA), a zawodników ligowych czeka selekcja. Kto wygra zostanie na spotkanie z Irlandią i znajdzie się bardzo blisko kadry na mecze eliminacyjne z Ukrainą i San Marino.

Scroll to Top