Odpowiedzialny biznes

Naprawdę BIG Data

Joanna Bieniek Joanna Bieniek
31 lipca 2013
Naprawdę BIG Data

Danych wciąż przybywa i muszą być one przetwarzane. To oczywiste. Przykłady?

  • Podobno Facebook przerabia 30+ petabajtów UGC (contentu generowanego przez użytkowników),
  • w serwisie Twitter przyrost danych stanowi aż 8 terabajtów dziennie,
  • bolid McLarena generuje podczas wyścigu dane do zapełnienia 6 tys. książek telefonicznych.

Facebook już jakiś czas temu powołał zespół Data Science do wyszukiwania zależności i korelacji w profilach użytkowników. Wiedza o naszych upodobaniach jest bardzo cenna. W przypadku McLarena, dane są analizowane w czasie rzeczywistym pod kątem wprowadzania i wykorzystania innowacji tak, aby cieszyć się jeszcze lepszymi osiągami… Ciekawe przykłady możemy zaobserwować też na naszym podwórku np. w branży finansowej. Jakiś czas temu prezes Alior Banku, jako pierwszy oficjalnie w branży zapowiedział wejście w Big Data, czyli analizę danych i wyciąganie z nich wniosków, w celu lepszego dopasowania oferty do potrzeb klientów.

Od jakiegoś czasu wspomina się o zjawisku, które ma zdominować cały technologiczny świat, czyli właśnie o Big Data. Brzmi złowieszczo, ale istnieją od dawna konkretne analizy na poparcie tej tezy. Rynek rozwiązań dedykowanych dla Big Data ma już w bieżącym roku, według Gartnera, osiągnąć wartość 34 mld dolarów. Według IDC, do 2020 roku ma być 40 zettabajtów danych na świecie, ale to samo IDC podaje w raporcie „IDC Digital Universe”, że tylko 0,5 proc. ogromnej ilości danych podlega obecnie analizie. Big Data ma służyć budowaniu przewagi informacyjnej.

Największym wyzwaniem Big Data jest z jednej strony uporządkowanie, selekcja i pożyteczne oraz odpowiedzialne wykorzystanie wciąż przyrastających informacji, a z drugiej strony – ich odpowiednie zabezpieczenie.

Podobno, aż 30% menedżerów nie ma zaufania do danych, na podstawie których podejmują decyzje. Odpowiednio zanalizowane dane z ogromnego zbioru zwanego Big Data, mogłyby im ułatwić życie w tym obszarze. Big Data znajduje już zastosowanie w medycynie (celem ma być poprawa zdrowia i kondycji pacjentów, długofalowe przewidywania na temat ich stanu zdrowia i zastosowanie odpowiedniej terapii) i w sporcie (poprawa osiągów, ale też profilowanie fanów/kibiców). Według Google, podobno łatwiej przewidzieć epidemię grypy, badając częstotliwość wyszukiwania haseł o tej tematyce, niż za pomocą tradycyjnych metod... Mówi się też, że Barack Obama wykorzystał (jak widać z sukcesem) Big Data, aby trafić do wyborców i wygrać wybory.

Jest też i 2. strona medalu – granice wykorzystania naszych danych, które zresztą sami wrzucamy do tego ogromnego worka zwanego Big Data. Czasami, mimo wnikliwych analiz, Big Data jest także postrzegana raczej jako hype, a nie perspektywiczny trend. Dla przykładu, zjawisko to  zostało opisane wraz z BYOD w publikacji „Trends to ignore in 2013”, której autor podsumowuje - „Instead of trying to sift through massive amounts of data, spend more time in 2013 fine-tuning your products or personally connecting with your customers.” A co Wy sądzicie?

792dd3d485af6bceae0d76f92d2a456a9c2


Oferta

Pakiet 1000 SMS do wszystkich sieci w Orange SMART na kartę

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
31 lipca 2013
Pakiet 1000 SMS do wszystkich sieci w Orange SMART na kartę

Wojtek aktywnie wypoczywa w górach, ale to nie oznacza że nie mamy dla Was żadnych nowości. Dziś w taryfie Orange SMART na kartę udostępniliśmy pakiet 1000 SMS do wszystkich sieci komórkowych w Polsce za 10 zł na 30 dni. Cena SMS-a w pakiecie wynosi tym samym tylko 1 grosz, co w połączeniu z długą ważnością środków czyni tą ofertę korzystną dla wszystkich, którzy mają znajomych nie tylko w Orange, ale także w innych sieciach.

Pakiet można aktywować wysyłając SMS o treści PAKIET pod numer 585 (opłata jak za SMS do Orange) lub krótkim kodem *110*55#.

Promocja jest ważna do 31 sierpnia i nie wyklucza się z innymi usługami dostępnymi w Orange SMART na kartę. W okresie trwania promocji można aktywować dowolną ilość pakietów.

e116a30dd1c0a37cc12b613c111339e3783


Odpowiedzialny biznes

OBTs – Michał Górecki o real time marketingu

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
31 lipca 2013
OBTs – Michał Górecki o real time marketingu

Michał Górecki (michal-gorecki.pl aka koszulkowo.com) to - jak mawiąją ci, którzy się znają - mistrz ciętej riposty w polskiej blogosferze. Dlatego zaprosiliśmy go na OBTs, aby opowiedział o „Real Time Marketingu - dobrze wykorzystanych momentac w promocji bloga". Zobaczcie sami, czy robienie memów musi być trudne i co z tym wspólnego mają skutery:

 

Scroll to Top