;

Zielony Operator

Nasz wyjątkowo „zielony” salon (2)

Hania Jaworska-Orthwein

3 lutego 2023

Nasz wyjątkowo „zielony” salon
2

W tym tygodniu otworzyliśmy nasz wyjątkowy „zielony” salon w Miasteczku Orange w Warszawie. Oferujemy w nim więcej odnowionych telefonów i  eko-akcesoriów oraz promujemy usługi zachęcające klientów do wspólnego zadbania o planetę. Można w nim także skorzystać z oferty odkupu telefonów lub zostawić stary telefon do recyklingu.

Koncept zakłada ekspozycję treści edukacyjnych o naszej odpowiedzialności za środowisko, podejmowanych działaniach i realizacji celów klimatycznych. To pierwszy taki salon wśród wszystkich krajów Grupy Orange.  Jeśli będziecie mieli okazję, zapraszam Was do odwiedzin. Na zachętę moja fotorelacja.

Recepcja salonu
Widok na wnętrze salonu
Miejsce ekspozycji odnowionych telefonów
Mamy duży wybór eko-akcesoriów
Tutaj zbieramy urządzenia i rzeczy do recyclingu
Udostępnij: Nasz wyjątkowo „zielony” salon
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:54 06-02-2023
  Fajny ten Wasz salon 💪
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 15:55 08-02-2023
   Bardzo fajny :-)
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Oszustwo „na mamę”, czyli telefon w sedesie (4)

Michał Rosiak

2 lutego 2023

Oszustwo „na mamę”, czyli telefon w sedesie
4

Oszustwo „na wnuczka”, czy „na policjanta” to pojęcia znane już od lat tzw. „ogółowi społeczeństwa”. To również dowody na to, jak skuteczna potrafi być odpowiednio przygotowana socjotechnika. A tego, że oszuści się nie nudzą, i szukają kolejnych pomysłów, dowodzi nowa, naprawdę sprytna, forma przekrętu w sieci.

Duże emocje, nierzadko powołanie się na osoby bliskie dla potencjalnej ofiary, wykorzystywanie funkcji zaufania publicznego, budowanie poczucia szybko upływającego czasu. To element łączące wspominane we wstępie sposoby na oszustwo, które od lat funkcjonują w świecie offline, ale w wersji hybrydowej trafiają również do sieci. Nowe oszustwo to natomiast kwestia wyłącznie internetowa. A jego pomysłodawca nawet z mojego punktu widzenia, zasłużył na brawa za pomysłowość.

„Mamo, mam nowy numer”

Załóżmy, że jesteście rodzicem. Tzn. na pewno część z Was jest, ale akurat w tym przypadku potomstwo musi być pełnoletnie i nie mieszkać z Wami. Dlaczego? To się okaże nieco dalej. Ale nic to. jesteście rodzicem i dostajecie takiego SMSa (taka sytuacja zdarzyła się rodzinie jednej z moich koleżanek z pracy, która po wszystkim odezwała się do CERT Orange Polska):

W zasadzie, żeby atak się udał, musicie być mamą. Mam pewne przeczucie, że na ojców to może nie zadziałać.

No ale dobra, załóżmy, że taki SMS trafia do osoby pełniącej funkcję społeczną mamy 😉 W zasadzie nie ma powodu do obaw, prawda? No ale rodzic nie byłby rodzicem, gdyby nie spytał: „Dziecko, cóżeś Ty ze swoim telefonem uczyniło?”. Ja bym na pewno zapytał 🙂

Telefon wpadł do ubikacji? Nie - to oszustwo!

To też ludzka rzecz! Nic wielkiego, uwierzcie mi, wiem co mówię! (nawet dwa razy i o ile Galaxy Note 9 wytarłem i działa do tej pory, to wyjątkowy LG Wing dokonał po takiej akcji żywota, czego żałuję po dziś dzień 🙁 ).

Wracając do rozmowy. „Gdzie tu oszustwo?” – spytacie. Na razie nigdzie. To tylko podprowadzenie do finalnego ataku.

„Przelejesz mi na nowy telefon?”

Całe oszustwo odbywa się za pośrednictwem komunikatora WhatsApp

No i mamy clou programu! Dlatego właśnie pisałem, że warunki skuteczności ataku są co najmniej dwa – SMS, trafiający do matki i pełnoletnie dziecko, nie mieszkające z nią w tym samym gospodarstwie domowym. Tego atakujący oczywiście nie wie, wysyłając wiadomości wolumenowo, jak w większości standardowych ataków phishingowych. jaką ma szansę trafienia? Nie mam dostępu do badań naukowych, a – przyznam Wam szczerze – nie chce mi się przekopywać przez wyniki spisu powszechnego. Załóżmy jednak, że wyśle 10 tysięcy SMSów. Jeśli w przypadku 5 procent trafi w oba warunki i załóżmy, że 20% z tej grupy da się przekonać – mamy 100 osób. 100 osób, które mogą być gotowe przelać obce… tzn. swojemu dziecku 2500 PLN. 250 tysięcy „zarobku” na kampanii? Wow.

Wracając do rozmowy z oszustem. W trakcie ataku pojawia się fragment, który dowodzi, że schemat ataku jest naprawdę dobrze przemyślany, a atakujący mimo mogącej szokować prośby o duże pieniądze, w kolejnym kroku jeszcze bardziej buduje zaufanie ofiary:

Zwróciliście uwagę na fragment z 16:48? Zatroskana matka chce jeszcze pomóc w rachunku, ale dziecko pisze, że nie, nie trzeba, to już sobie ogarnie. Ach ten oszust, ludzkie panisko…

Na szczęście dla rodziny zgłaszającej nam sprawę koleżanki okazało się, że nawet dobrze przygotowany skrypt nie obejmie wszystkich potencjalnych czynników ryzyka dla oszusta:

Mikrofon nie działa, poczta się włącza – to wszystko naprawdę może się zdarzyć, więc jest naprawdę realistycznie! Zdaje się jednak, że propozycja z 17:05 i odpowiedź na nią nie tylko zasiały ziarno niepokoju w umyśle niedoszłej (na szczęście) ofiary, ale też spowodowały, że atakujący ostatecznie się wycofał. Na ostatniej informacji bowiem się skończyło, a dane do przelewu nie przyszły.

Oszustwo „na mamę” – jak mu zapobiec?

I tu pojawia się problem, bo… wcale nie tak łatwo. Tzn. niełatwo jeśli damy się złapać na haczyk, bo jeśli założymy, że dziecko faktycznie utopiło telefon i ma nowy numer, to w emocjach, które wywoła ta sytuacja, nie przyjdzie nam do głowy, by po prostu…

zadzwonić do dziecka na numer, który mamy!

To ta sama metoda, której używanie postuluję w przypadku podejrzanych maili. Już nawet pominąwszy samą teoretycznie bezsensowną w tej sytuacji sugestię oddzwonienia na „utopiony” numer. Samo uspokojenie emocji i spojrzenie na chłodno na to, że ktoś chce właśnie od nas 2,5 tysiąca złotych, może zapalić nam w głowie czerwoną lampkę, że z tą sytuacją coś może być nie tak…

Mam przeczucie graniczące z pewnością, że opisywana sytuacja to wolumenowy phishing, z nadzieją, że oszust trafi na osobę spełniającą wstępne wymagania. I tak jednak warto ostrzec przed kwestią, którą podsunął jeden z kolegów z CERT Orange Polska, gdy dyskutowaliśmy o tej sprawie na zamkniętej grupie. Robicie czasem zakupy w sieci sklepów z owadem w logo? Jeśli tak – czy korzystacie z karty lojalnościowej? A skanujecie kod, czy podajecie… numer telefonu!

Numer telefonu. Na głos. Kasjerowi. W kolejce. Okazja czyni złodzieja. Warto o tym pamiętać.

Udostępnij: Oszustwo „na mamę”, czyli telefon w sedesie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  człowiek 17:43 02-02-2023
  Przepraszam, ale ja tego nie kupuję. PIERWSZY ODRUCH to taki, że dzwonię na ten niby nowy numer, by usłyszeć głos dziecka. Pozamiatane. Sorry, Winetou, ale trzeba być naprawdę strasznym głąbem, by to łyknąć.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 20:09 02-02-2023
   Wbrew pozorom nie trzeba być niespełna rozumu. To bardzo sprytna socjotechniczna sztuczka i warto się zastanowić, czy ktoś z naszych bliskich nie okazałby się na nią podatny.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 01:40 03-02-2023
  Ciekawe czy ludzie faktycznie łapią się na takie "numery" oszustów? Czy jest to duże zjawisko?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 05:57 11-03-2023
  W dobie szybkosci i popedu zycia niestety większość z nas zapomina o takich rzeczach i daje sie nabrać a później zonk.Notka super Michale pisz dużo ciekawych rzeczy niech czytaja i sie uczą.
  Odpowiedz

;

Oferta

Orange Flex zapowiada zmiany w ofercie (21)

Kasia Barys

2 lutego 2023

Orange Flex zapowiada zmiany w ofercie
21

Orange Flex 7 marca wprowadzi zmiany w swojej ofercie. Wynikają one m.in z mniejszego zainteresowania użytkowników częścią rozwiązań oferowanych w aplikacji oraz aktualnej sytuacji na rynku. Są także następstwem wygaszenia Planu 15 GB, wycofanego ze sprzedaży wcześniej, w listopadzie 2022 r.

Co się zmieni

Z Music Pass, Video Pass i Game Pass korzysta zaledwie 2% użytkowników, dlatego Orange Flex zdecydował je zamknąć. W to miejsce zaproponuje pakiety nielimitowanego transferu danych do wykorzystania w dowolny sposób, a nie jak dotąd na określone usługi czy aplikacje. Szczegóły pojawią się wkrótce na stronie flex.orange.pl i w aplikacji Orange Flex.

Wycofany z oferty Plan 15 GB za 25 zł miesięcznie, który do tej pory był dostępny dla aktywnych użytkowników, zostanie wygaszony. Klienci, którzy z niego korzystają, w marcu zostaną przeniesieni do Planu 30 GB za 30 zł miesięcznie. To oznacza, że za dodatkowe 5 zł będą mieli do dyspozycji aż dwa razy więcej GB. Oczywiście będzie też można samodzielnie wybrać inny Plan.

Co zostaje po staremu

Cztery Plany i ich cennik – użytkownicy nadal będą mogli wybierać spośród opcji: 30 GB za 30 zł/mies., 45 GB za 35 zł/mies., 80 GB za 50 zł/mies. oraz 150 GB za 80 zł/mies. We wszystkich Planach są nielimitowane SMS-y i MMS-y w Polsce i w roamingu w UE, a także dostęp do 5G.

Social Pass – najbardziej ceniona przez użytkowników usługa wbudowana w każdy z 4 Planów, która umożliwia korzystanie z najpopularniejszych mediów społecznościowych i komunikatorów bez pomniejszania pakietu GB.

Dodatkowe karty SIM lub eSIM za 0 zł – jedna w Planach 30 GB i 45 GB, dwie w Planie 80 GB i aż trzy w Planie 150 GB. Dodatkową kartę z tym samym numerem telefonu można wykorzystać np. do smartfona, routera czy zegarka.

Nadal będzie można dzielić się gigabajtami ze znajomymi. Wciąż możliwe będą zakupy w sklepie wewnątrz aplikacji (w tym promocje Flex Nocą). Zapraszamy do Klubu Flex, by zyskać zniżki u naszych partnerów, oraz zarabiać na polecaniu Flexa znajomym.

Udostępnij: Orange Flex zapowiada zmiany w ofercie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 11:38 02-02-2023
  Zmiany w ofercie Flex to pewnie będą też zmiany w ofercie na kartę.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Karlos32 12:18 02-02-2023
   Niekoniecznie. Orange już dokonał zmian w no-limicie na 31 dni podnosząc cenę z 30 na 31 zł/mc. oraz podnosi cenę z 90 na 93 zł na 3 miesiące no-limitu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 13:05 02-02-2023
    Myślę że będą zmiany w ofercie na kartę bo weszły nowe przepisy odnoszące się do uslug Socjal Pass musza sie dostosować do Uni wiec pewnie będą jakieś korekty uslug
    Odpowiedz
    • komentarz
     Karlos32 13:37 02-02-2023
     Social Pass zostaje w ofercie, tym bardziej, że we Flexie jest oferowany za darmo.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 12:43 02-02-2023
  Trochę nie rozumiem, zostają Plany od 30GB, a wyżej wprowadzony nielimitowany transfer danych? W tekście jest, że we wszystkich planach zostają "nielimitowane SMSy MMSy w PL i UE, a także 5G"... a co z rozmowami ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Karlos32 13:34 02-02-2023
   Przecież w każdym Planie we Flexie jest pełny no-limit na rozmowy, SMS, MMS do wszystkich w PL + w roamingu UE. Bez zmian.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 01:44 03-02-2023
  Ciekawe czy w ofercie na kartę zobaczymy pakiet z nielimitowanym internetem??
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 10:42 03-02-2023
   Najszybciej w abonamencie po Flexie, ale mogę się mylić.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Użytkownik 09:08 03-02-2023
  Ja przeniosłem się s FLEX do taryfy FREE i tak 5g nie jest u mnie dostępne jak i w większości Polski. Pobralem pakiet za 360 zł i rok spokoju z doładowaniami i pakietami pakiet za 360 zł beż limitu I 2TB internetu wychodzi ok 160 gb miesięcznie za 30 zł , a w orange FLEX a 30 zł mamy 30 gb l, a za 35 zł 45 gb i 5G które jest słabo rozwinięte jak narazie u naszych operatorów. Orange FREE jest bardziej elastyczne, FLEX nie jest źle ale daleko mu do oferty na kartę. W FLEX jest jeden powazny minus brak sumowania GB poprostu przepada to za co płacimy jeśli nie wykorzystamy do końca okresu rozliczeniowego.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Www 20:32 04-02-2023
   Są operatorzy (mvno) którzy za 25zł miesięcznie daje no limit (rozmowy i smsy) i 200 GB internetu lub z oplatą na cały rok dają za 204zł 2400 GB internetu na rok. Czyli za 17zł miesięcznie wychodzi no limit rozmowy i smsy i 200 GB internetu (z 5G) o znacznie lepszym zasięgu 5G od Orange.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Mvno 21:21 04-02-2023
   U konkurencji (z lepszym 5G zasięgiem i 5G w każdym pakiecie na kartę) są takie opcje: Za 20 zł no limit rozmowy i smsy oraz 70GB Za 25zł no limit rozmowy i smsy oraz 200GB na 30 dni
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 11:09 07-02-2023
    MVNO na którym są blokady jak sobie dłużej pogadasz. Dziękuje za takiego operatora. Lejki techniczne itd. Nie ma prawdziwego nolimitu. Flex ma dodatkowo roaming (PEŁNY W UE), ale także pakiety (R) w UK 30 zł - 30dni nielimitowanych minut i SMS. Samoobsługowa aplikacja bez potrzeby kontaktu z BOK. Wymiana karty SIM za 0zł, dodatkowe karty SIM, pakiety międzynarodowe, dzielenie się GB. Flex nie ma być najtańszy, ale ma dawać pełną swobodę kontaktu i prawdziwy nolimit. A 5zł drożej czy nawet 10zł na kontak ze światem nie jest barierą. Cenię swobodę, a nie "Januszostwo".
    Odpowiedz
    • komentarz
     Www 20:44 13-02-2023
     W UK to akurat tam u mnie roaming jest jak w UE czyli za darmo a nie jak we flex za dodatkowe 30 zł ma 30 dni. Do do blokady to faktycznie wcześniej prędkości 5G były rzędu około 360-400 Mb/ a teraz zmniejszyli predkości do około 100 Mb/s. Ale czy tyle ludziom nie wystarcza? I faktycznie minut na 30 dni jest 10000 i smsów 10025 oraz dodatkowo 10000 minut i 10025 smsów wewnątrz sieci dodatkowo. Niewykorzystane rozmowy, smsy i MB internetu przechodzą na następny miesiąc. Jeśli na 30 dni przekroczyłeś 10000 minut i Ci minuty zablokowali to dobry jesteś... Mi się to nigdy nie zdazyło...
     Odpowiedz
 • komentarz
  Tim 15:35 03-02-2023
  Wysłaliście mi maila, w którym piszecie, że "Z uwagi na powyższe zmiany nie będziesz mógł korzystać z Twojego Planu 30 GB za 30 zł" Tymczasem w tabelce nowej oferty w tym samym mailu jest 30GB za 30 zł. Tak samo w niniejszej zapowiedzi. Ustalcie wspólną wersję xD
  Odpowiedz
  • komentarz
   was 07:34 07-02-2023
   Może chodzi o to, że zamiast 30GB jest 30GB z 5G.
   Odpowiedz
 • komentarz
  lorak44 16:57 03-02-2023
  to pakiet za 25zł zostanie wygaszony czy nie? Wczoraj dostałem maila że co najwyżej pakiet na UE zniknie ale sama taryfa zostaje skoro z niej korzystam.
  Odpowiedz
 • komentarz
  lorak44 17:23 03-02-2023
  To jeszcze raz spróbuję bo widzę moje pytanie "wyparowało" :). Wczoraj dostałem maila, że mając taryfę za 25ł mogę przy niej zostać tylko zostanie wyłączony pakiet internetu do UE. Prawdo to czy nie?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 10:04 09-02-2023
  Gdzieś jest wywiad ze Orange chce zlikwidować salony firmowe a zastąpić tym aplikacja Orange.Ciekawe czy babcia mając 80 lat bedzie logowala sie do apki z telefonem 2 G 😁
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mar 18:31 09-02-2023
  Jak znam Oramge to można już szukać nowej sieci. Orange nie zaproponuje nic dobrego ,bo na video pass tracili ,nie chodzi napewno o 2% . Tylko o brak limitu na 20zł.
  Odpowiedz
  • komentarz
   50Grosh 20:14 09-02-2023
   Ja często na wyjazdach korzystałem z Video Passa i w sumie to On mnie trzymał przy ich ofercie. Mam nadzieje, ze zaproponują coś dobrego.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Elena 11:09 17-02-2023
  Czyli nadał mogę korzystać z planu 30gb za 30zl? Dostałam wiadomość na maila ze nie. Nic już nie rozumiem. W salonie orang powiedziała pani że muszę kupić telefon z 5g .Mam telefon (mniej niż rok) który nie podtrzymuje 5g. Proszę wytłumaczyć czy mogę nadał korzystać ze swojego planu. Dziękuję
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej