;

Zielony Operator

Neutralność klimatyczna i Orange Flex (3)

Hania Jaworska-Orthwein

18 czerwca 2021

Neutralność klimatyczna i Orange Flex
3

Niedawno ogłosiliśmy, że Orange Flex stał się pierwszą neutralną klimatycznie usługą telekomunikacyjną w Polsce. Brzmi ciekawie, ale wiele osób pytało mnie, co to oznacza w praktyce i jak do tego doszliśmy? Już tłumaczę.

Zacznijmy od tego, że stanie się „neutralnym dla klimatu” oznacza ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w największym, możliwym stopniu a następnie zrekompensowanie wszelkich pozostałych emisji. W ten sposób osiągamy zerowy bilans emisji, czyli równowagę między emisjami gazów cieplarnianych, a działaniami pochłaniającymi je z atmosfery.

Ograniczamy emisje i chronimy lasy

Pomimo redukcji niektóre emisje będą nieuniknione. Jak zatem można je zneutralizować? Zarówno oceany, jak i gleba pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, ale to lasy stanowią najskuteczniejszy sposób. Naturalne ekosystemy, które mają zdolność pochłaniania większej ilości dwutlenku węgla niż emitują, nazywane są „pochłaniaczami dwutlenku węgla”. Działania mające na celu ochronę oceanów, gleby i lasów mają zatem kluczowe znaczenie dla absorpcji emisji.

W praktyce do osiągnięcia neutralności klimatycznej potrzebne jest kilka działań. Najważniejsze to ograniczanie szkodliwych emisji gazów cieplarnianych poprzez ich unikanie i redukowanie. Istotną częścią działania jest przechodzenie z konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej (np. elektrownie węglowe), na odnawialne źródła energii (elektrownie wiatrowe, czy fotowoltaika). Produkcja „zielonej” energii nie powoduje bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Rekompensowanie (offsetting) pozostałych emisji tzw. resztkowych odbywa się poprzez wspieranie projektów przywracania lub ochrony pochłaniaczy dwutlenku węgla tj. odtwarzanie obszarów leśnych i zwiększanie absorpcji dwutlenku węgla przez glebę, ale także związane z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla, czy też nakierowane na wykorzystywanie energii odnawialnej. Kompensacja odbywa się poprzez wykupienie odpowiedniej ilości tzw. kredytów węglowych.

Jak wyliczyliśmy ślad węglowy Orange Flex

Teraz mogę wrócić do Orange Flex i tego jak stał się pierwszą usługą neutralną klimatycznie. Proces rozpoczęliśmy od wyliczenia śladu węglowego, czyli całkowitej sumy emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez firmę, usługę lub produkt. Miarą śladu węglowego jest tCO2e – tona ekwiwalentu dwutlenku węgla. Wnikliwej i szczegółowej analizie – wspólnie z Fundacją Climate Strategies For Poland – poddaliśmy dane, procesy i źródła emisji zgodnie z metodologią GHG Protocol.

Okazało się, że miesięczny ślad węglowy związany z korzystaniem z usług w Orange Flex przez jednego użytkownika wynosi 3,273 kg CO2e. Składają się na to: usługi telekomunikacyjne, fizyczna karta SIM wraz z dostawą oraz pobranie i regularne aktualizacje aplikacji.  Wzięliśmy również pod uwagę zużycie energii elektrycznej przez telefony komórkowe.

Jak go ograniczyliśmy…

W Orange Flex ponad 90% miesięcznego śladu węglowego związane jest z zużyciem energii elektrycznej niezbędnej do zapewnienia usług. Zmniejszyliśmy go o więcej niż 3 kg CO2e na użytkownika miesięcznie, dzięki przejściu w 100% na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł (OZE). Wykorzystaliśmy farmy wiatrowe w Wielkopolsce, wybudowane specjalnie na potrzeby Orange Polska. Wytwarzanie takiej energii nie powoduje bezpośrednich emisji CO2 do atmosfery. Zachęcam do obejrzenia pierwszego odcinka nowego cyklu blogowego „Zielono mi”, w którym pokazaliśmy, jak działają.

… i kompensujemy

Nie sposób uniknąć wszystkich emisji. W Orange Flex ten pośredni ślad węglowy zrównoważyliśmy dzięki kompensacji. Oznacza to zakup odpowiedniej ilości kredytów węglowych, czyli udziałów w projektach, które redukują i usuwają z atmosfery gazy cieplarniane. Kompensacja pozwala na usunięcie z atmosfery tej ilości CO2e, której wyemitowania nie udało się zapobiec. W przypadku Orange Flex to ok. 600 ton CO2e w skali roku dla wszystkich klientów usługi. W ramach działań kompensacyjnych Orange Flex wspiera projekt przekształcający zdegradowane obszary porośnięte przez sawanny w bioróżnorodne lasy zapewniające regenerację ekosystemu w Kolumbii. Projekt jest certyfikowany przez Gold Standard, który gwarantuje, że działanie jest realne i faktyczne a dzięki niemu z atmosfery usuwane są dodatkowe, deklarowane ilości CO2.

Udostępnij: Neutralność klimatyczna i Orange Flex
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Lyncz 11:56 18-06-2021
  A czy udostępniacie raporty CSR ze szczegółowymi informacjami na temat ochrony środowiska i klimatu? Jestem ciekaw czy uwzględniliście ślad węglowy samych instalacji OZE, który jest stosunkowo duży. Oraz czy macie rozeznanie w swoim śladzie wodnym?
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 13:59 18-06-2021
   Orange ma jedne z najlepszych raportów CSR w Polsce. Poszukaj dobrze w wyszukiwarce ?
   Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 14:24 18-06-2021
   Tak, co roku publikujemy raport CSR ( https://www.orange.pl/view/csr ) z informacjami o podejmowanych działaniach - wkrótce najnowsza edycja za 2020 r. W naszym przypadku zużycie wody wynika głównie z potrzeb tzw. socjalno-bytowych - monitorujemy i te kwestie. W przypadku OZE, oczywiście potrzeba wyprodukować sprzęt i urządzenia (turbiny, panele), dostarczyć je do miejsca użytkowania i odpowiednio zainstalować, co generuje ślad węglowy, jednak w przeliczeniu na jednostkę produkowanej energii są one wielokrotnie mniejsze, niż dla produkcji energii opartej o paliwa kopalne (np. węgiel, gaz). Nie ma idealnych źródeł energii, ale OZE do ideału się zbliżają. Odpowiadając na pytanie : tak, został on uwzględniony, jako emisje pośrednie energii OZE liczone na podstawie przyjętych wskaźników z literatury.
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Co zrobić by Twój e-mail pozostał Twoim? (2)

Michał Rosiak

17 czerwca 2021

Co zrobić by Twój e-mail pozostał Twoim?
2

Słyszeliście, że ostatnio w mediach dość sporo mówi się o zabezpieczaniu korespondencji e-mail? Nie każdy z nas jest celem wysokiej wartości (High Value Target, HVT), ale każdy z nas przez swoją niefrasobliwość może narazić się na ryzyka, związane z wyciekiem korespondencji. Naruszenie prywatności, wgląd w nasze intymne/wrażliwe treści, kradzież tożsamości (podszywanie się pod nas), okradanie (jako my) naszych znajomych, czy wreszcie dostęp do (ważnych) danych naszego pracodawcy. To nie wszystkie z potencjalnych ryzyk, związanych z uzyskaniem przez osobę niepowołaną dostępu do naszego konta e-mail. To nie muszą być dane ważne dla bezpieczeństwa państwa, by zrobiło nam się gorąco…

Jak się chronić? Na szczęście dla znaczącego ograniczenia ryzyka nie trzeba wiele. W dzisiejszych zaganianych czasach szkoda nam czasu na czynności, które wydają się zbędne. Jeśli jednak zdamy sobie sprawę, że zmiana naszych przyzwyczajeń względem kont e-mail, czy social mediowych, tak naprawdę nie zajmie nam o wiele więcej czasu – łatwiej będzie się do tego przyzwyczaić.

Po pierwsze – hasło

Od lat się mówi, że hasło to przeżytek, że kto to wszystko spamięta, żeby od haseł odchodzić. Co do zasady – absolutnie się zgadzam! Tylko, że w przypadku konta mailowego nikt nie wymyślił sensownej alternatywy. Dodatek do hasła – tak (o tym później), ale zastępstwo hasła jeszcze nie.

Choć są firmy, w których niezmiennie trwa podejście „bardzo-długie-totalnie-losowe-hasła-zmieniane-co-miesiąc” od tego na szczęście już się odchodzi. Nie powiem Wam, jaka jest polityka haseł w Orange Polska, ale zdradzę, że hasła zmieniamy rzadziej, niż co miesiąc. Dzięki temu nie zdarzają się sytuacje, gdy pół firmy loguje się, wpisując: „Czerwiec21!”, a przy zmianie hasła – „Lipiec21!”. Takie podejście mobilizuje do tego, żeby wymyślić hasło realne do zapamiętania, a jednocześnie wystarczająco trudne. Ja na szkoleniach podaję przykład znanego tylko Tobie zwrotu, zdania, np.:

Litwo, ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie!

Z którego można wziąć pierwsze litery i znaki przestankowe,  by powstało:

L,om!Tjjz!

Trudne? Trudne. Łatwe do zapamiętania, jeśli znamy punkt wyjścia? No ba! Może tylko trochę za krótkie. Jeśli z serwisu, z którego korzystasz, wycieknie baza haseł, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością złodziej spróbuje złamać te do 8, ew. do 12 znaków. 13- i dłuższych nie będzie mu się opłacało.

W przypadku haseł przede wszystkim polecam korzystanie z menedżera haseł (jest ich sporo w sieci). Ja sam jednak kilka podstawowych haseł: do menedżera haseł (ha!), banku, czy sieci firmowej pamiętam w głowie. Uwierzcie mi, nawet jeśli jest to pokręcone 20-znakowe hasło, po wpisaniu go 30. raz i tak je zapamiętacie.

Po drugie – zaskocz oszusta

Wyobraź sobie gościa, który w jakiś sposób wszedł w posiadanie Twoje hasła. Z uśmiechem godnym Don Pedro, szpiega z Krainy Deszczowców wpisuje je, potwierdza i… wyskakuje mu monit o wpisanie drugiego składnika uwierzytelnienia!

Ha!

Chyba nie potrafię sobie skojarzyć żadnego poważnego serwisu, który nie udostępnia możliwości uwierzytelniania dwuskładnikowego. O co chodzi? W skrócie – konfigurujemy odpowiednią aplikację (SMSowe 2FA odradzam, wiadomość z kodem łatwiej przechwycić/podejrzeć, ale to temat na inny tekst). Po więcej zapraszam do lektury tekstu na blogu, poświęconego 2FA. Ja, ze względu na częste zmiany telefonów, korzystam z aplikacji Authy, polecam również Google Authenticator.

Specyficzną odmianą 2FA jest klucz sprzętowy. W Orange Polska używamy dedykowanego rozwiązania kryptograficznego, które pozwala nam zalogować się do sieci korporacyjnej, podpisać cyfrowo maila, czy zaszyfrować go. Ogólnodostępne rozwiązanie, np. Yubikey, generuje jednorazowy, specyficzny dla konkretnego egzemplarza kod po dotknięciu guzika w kluczu wetkniętym w gniazdo USB komputera. W lepszej wersji klucz można przytknąć do telefonu i autoryzować się przez NFC.

Po trzecie – patrzysz w ekran? Uważaj!

Podejście „mnie nikt nie zaatakuje, jestem bezwartościowy dla przestępcy” to pierwszy krok do porażki. Każdy z nas jest wartościowy dla przestępcy. Jeśli jesteś HVT, można od Ciebie wykraść dane, które następnie można sprzedać, czy opublikować w sieci. Konto na Facebooku zwykłego internauty można wykorzystać do podsunięcia jego przyjaciołom oszustwa „na BLIKa”. No i wreszcie – kto z nas nie ma danych, których zaszyfrowanie byłoby dla nas duuużym kłopotem? Zdjęcia dzieci, niedokończona praca magisterska, dokumentacja projektowa… To nie jest tak, że nikt tego nie widzi! Kilkukrotnie, czy to w pociągu, czy w samolocie, miałem możliwość zajrzenia na ekran laptopa siedzącego przede mną współpasażera (co ciekawe, akurat we wszystkich przypadkach były to osoby zajmujące się prawem) i przeczytania dokładnych szczegółów toczonych przez nich spraw, taktyki procesowej, nawet danych wrażliwych klientów!

Warto wyrobić w sobie przyzwyczajenie zasłaniania klawiatury, gdy w przestrzeni publicznej wpisujemy hasła, czy PINy!

Nie tylko przy bankomacie, ale także logując się do komputera w „kawiarnia office”, czy „park office”. Ściany mają uszy, a drzewa mają oczy. Czasem by wykraść dane logowania nie trzeba wcale wrzucać ofierze trojana…

Po czwarte – myśl, co i gdzie klikasz

…ale można. Na ten temat sam napisałem już chyba gigabajty treści, więc warto przypomnieć tylko w krótkich bulletach:

 • Jeśli nie spodziewałeś się tego maila – nie klikaj linków i nie otwieraj załączników!
 • Jeśli dodatkowo nie znasz nadawcy – jeszcze bardziej nie klikaj i nie otwieraj!!! (znając nadawcę możesz się z nim zawsze skontaktować i upewnić, czy to aby na pewno on)
 • Logując się na jakąkolwiek stronę, albo wpisując na niej dane wrażliwe, upewnij się, czy to na pewno właściwy adres (ostatnio nasze systemy wyłapały domenę gov-pl.in, jak sądzicie, co w niej jest nie tak?)
 • Nie ufaj absurdalnie wyjątkowym okazjom – zdarzają się tak rzadko, że nie warto podejmować ryzyka
 • Rozdzielaj tożsamości – nie mieszaj spraw (i kont e-mail) prywatnych i służbowych. Wyrób w sobie nawyk wyjątkowej ostrożności przy korzystaniu z maila i infrastruktury w pracy

Dbajcie o siebie. Niech każdy Wasz mail pozostanie Waszym.

Udostępnij: Co zrobić by Twój e-mail pozostał Twoim?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 18:21 18-06-2021
  Kolejne cenne wskazówki. Szjida że nasi politycy tak łatwo dali się "złapać" i korzystali z ogólnodostępnej poczty email.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 17:17 19-06-2021
   Oczywiście "szkoda" ?
   Odpowiedz

;

Gaming

Podsumowanie E3 (2)

Bartosz Graczyk

17 czerwca 2021

Podsumowanie E3
2

E3 2021 – w tym roku największa impreza dotycząca elektronicznej rozgrywki ponownie odbyła się w formie konferencji internetowej. Prezentacji nowych tytułów było sporo. Mimo braku wirtualnego „stoiska” Playstation, impreza była pełna nowości. Jaka jest przyszłość gamingu i w co zagramy w najbliższych miesiącach? W tym artykule opisuję gry, których przybliżone daty premier są znajome, a same produkcje wzbudziły wśród graczy największe zainteresowanie. W zestawieniu nie znajdują się DLC, ani gry, które są już dostępne w sprzedaży.

E3 2021 – SUMMER GAME FESTIVAL 10.06.21

Targi Electronic Entertaiment Expo musiałby dostosować swoją formę do pandemicznych czasów. W mediach i publikacjach bardziej widoczny jest nowy brand pt. Summer Gamę Festival, który jest wirtualną konferencją, a nie targami. W taki oto sposób 10 czerwca mieliśmy okazję oglądać trzy godzinną transmisję o nazwie „Kickoff”. Jej głównym bohaterem był Geoff Keighley, który opowiadał o nadchodzących premierach i wydarzeniach w świecie gamingu.

E3 2021 -Tiny Tina’s Wonderlands

Tę grę można opisać jako Borderlands w świecie fantasy. Podobne schematy rozgrywki, duża ilość lootów, randomowe dropy ekwipunku i kooperacja. Do tego oprawa graficzna oparta na technice cellshadingu, czyli tytuł wizualnie będzie bardzo kolorowy i komiksowy.

Producent: Gearbox Software

Premiera: 2022

E3 2021 – Jurassic World Evolution 2

Gra oparta jest na franczyzie Parku Jurajskiego. Przed prezentacją gry, prowadzący miał okazję porozmawiać w formie „wideoczatu” z Jeffem Goldblumem – jednym z głównych aktorów pierwszego filmu o dinozaurach. Ten głównie naśmiewał się z imienia Geoff’a. A co z samą grą? Kampania gry będzie osadzona w filmowym uniwersum. Akcja dzieje się zaraz po wydarzeniach z Upadłego Królestwa. Gracz będzie miał okazję poznać 75 gatunków dinozaurów. Do dyspozycji będą oddane cztery tryby gry wraz z nowym w którym będziemy mogli wpłynąć na wydarzenia z filmu, obserwując alternatywną wersję wydarzeń.

Premiera: Późny 2021

Producent: Frontier Developments

Vampire: The Masquerade Bloodhunt

Gra osadzona w uniwersum pełnym wampirów. Prawdopodobnie rozgrywka będzie odbywać się w czasach teraźniejszych na terenie Anglii. Co jeszcze? Walka między ludźmi, a potworami oraz supermoce i pukawki. Brzmi ciekawie. Dodam tylko, że jest to Battle Royale w który zagramy za darmo w modelu Free to Play.

Premiera: Późny 2021

Producent: Sharkmob

The Dark Pictures: House of Ashes

Amerykańscy żołnierze na jednej z misji trafiają na nadprzyrodzone paranormalne zjawiska. Giną jeden po drugim. Od gracza zależy, czy przeżyją ten horror. Historia zapowiada się ciekawie, tak samo oprawa graficzna. Tytuł trafi na PC jak i zarówno na konsole starej jak i nowej generacji.

Premiera: 22 października

Producent: Supermassive Games

Evil Dead: The Game

Kolejna gra na naszej liście oparta na franczyzie filmowej. Tym razem mamy do czynienia z trzecioosobowa grą survivalową, gdzie w czteroosobowych drużynach należy przetrwać ataki przywoływanych potworów z zaświatów. Gracze otrzymają możliwość wcielenia się w Asha Williamsa, czyli głównego bohatera filmu, a głos podłoży pod niego odtwórca roli kinowej czyli Bruce Campbell.

Data premiery: 2021

Producent: Saber Interactive

Elden Ring

Uwaga Uwaga! Jest to gra, której scenariusz opracowywał George R.R Martin ( twórca serii Gra o Tron). Jeżeli to was nie zainteresowało, to możecie odpuścić sobie czytanie dalej o tej produkcji, bo jest to najciekawsza informacja. Fabuła jest owiana tajemnicą. Tytułowy Elden Ring to koncept, który w trakcie rozgrywki gracz powoli odkrywa i ma okazję poskładać układankę w całość. Producentem jest Fromsoftware, czyli. twórcy serii Dark Souls. To oznacza, że śmiałków ogrywających produkcję czeka piekielnie wysoki poziom trudności.

Data premiery: 21 stycznia 2022

Producent: From Software

E3 2021 Koch Media – 11 czerwca

Niestety Koch Media na E3 2021 nie rozpieściło graczy. Pojawiło się więcej obietnic oraz wyrenderowanych wcześniej animacji niźli mięska czyli dat premier oraz gameplay’ów z nowych IP. Wśród prezentowanych zapowiedzi pojawił się nowy Painkiller, którym zajmie się zespół deweloperów ze studia Saber Interactive. Oprócz tego psychologiczny thriller „The Chant”, którego premiera jest nieznana, ale wiemy, że pojawi się zarówno na starej jak i nowej generacji konsol. Wisienką na niesmacznym torcie była zapowiedź trzeciej części „Payday”(data premiery 2023 rok), którą zaprezentowano w postaci….jednej grafiki koncepcyjnej.

e3 2021 podsumowanie payday 3 Koch media

Nie dziwi więc fakt, że na kanale Youtube film z transmisji zanotował 2 tysiące łapek w dół i tylko tysiąc w górę. Jedyną pewną rzeczą był….

Kingdom Come: Deliverance

W wersji na Nintendo Switch. Gra miała swoją premierę w 2018 roku. Wtedy na PC była pewnego rodzaju rewolucja. Rzadko która gra była w stanie w tak realny i immersyjny sposób odzwierciedlić czasy średniowiecza. Główny bohater na terenie Czech przechodzi drogę od prostego chłopa przez giermka po prawdziwego rycerza. Tytuł znany był również z wysokiej jakości grafiki. Jak Kingdom Come Deliverance będzie prezentował się na pięcioletniej konsoli mobilnej? Tego dowiemy się…. a nie….zaraz…. Jak na razie „nie wiemy, kiedy się dowiemy”… Tu również data premiery jest nieznana.

e3 2021 podsumowanie. Kingdom come deliverance

E3 2021 Ubisoft – 12 czerwca

Kanadyjsko-francuska firma w tym roku nie zaskoczyła niczym przełomowym na swoim pokazie. Była to bardziej ewolucja niźli rewolucja. Przedstawiono jednak kilka perełek o których świat jeszcze nie słyszał. Jakie są najciekawsze pozycje które warto sprawdzić?

Far Cry 6

Far Cry 6 to kolejna odsłona szalonego shootera w którym główny bohater jest rzucony w wir walki z lokalnym dyktatorem. Tym razem walczymy na terenie opanowanego przez dyktaturę kraju Yara. Ciekawostka. Główny zły czyli Anton wzorowany jest na Fidelu Castro. Jako partyzant walcz o wolność, a przy okazji baw się z niepełnosprawnymi pieskami, czy strzelaj z wyrzutni płyt CD. Far Cry to seria z jednej strony przepełniona poważnymi tematami politycznymi, a z drugiej jest pełna absurdu i abstrakcji. Dlatego zakochałem się w trzeciej, czwartek jak i piątej części. Z niecierpliwością czekam na szóstą.

Data premiery: 7 października 2021

Producent: Ubisoft Toronto

Mario + Rabbids Sparks of Hope

Przykład tej gry udowadnia, że niemożliwe jest możliwe. Maskotka Nintendo czyli Mario rzadko wchodzi w kooperację z innymi franczyzami. Jeszcze bardziej szokuje fakt, że to Ubisoft produkuje tę grę z Mario w tytułe. Nintendo raczej nie jest skłonne do ufności względem powierzania innym swojego „dziecka”. Zaufali raz i eksperyment się udał. Dzięki temu powstaje sequel Mario + Raabbids czyli gra w której maskotki Ubisoftu namieszały w świecie grzybków. Teoretycznie jest to pozycja dla dzieci, w praktyce pełno w tej grze taktyki i dobrej zabawy. Przekonajcie się sami oglądając zwiastun z E3.

Producent: Ubisoft

Data premiery: 2022

Avatar: Frontiers of Pandora

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać franczyzy Avatara. Obecnie to najwięcej zarabiający film na świecie. Osiągnął rekord, który przebił na chwilę Avengers: Endgame. Czy tak samo pełna sukcesów okaże się gra produkcji Ubisoftu? Jak na razie wiemy, że akcja gry widziana będzie z perspektywy pierwszoosobowej. Oprócz tego zwiedzimy nieodwiedzoną wcześniej wschodnią część planety Pandora. Będziemy kosmicznymi Krzysztofami Kolumbami.

Data premiery: 2022

Producent: Massive Entertainment

Devolver Digital Showcase – 12 czerwca

Jeżeli jesteście zainteresowani bardziej ambitnymi „indykami” to warto obejrzeć konferencję Devolver Digital. Spośród przedstawionych propozycji najbardziej przykuł moją uwagę rodzimy…

Shadow Warrior 3

Czyli gra w której realizowane są marzenia każdego fana quake’a, który jest fanem ninja. Omawiamy FPS jest pełen krwawej masakry. Nie jest to raczej gra dla dziecka. Trudno opisać ten oryginalny produkt twórczości Flying Wild Hog. Zobaczcie film przedstawiony poniżej.

Data premiery: 2021

Producent: Flying Wild Hog

Xbox + Bethesda – 13 czerwca

Od momentu w którym Xbox wykupił Bethesdę gama ich potencjalnych eksluzywnych produkcji gwałtownie wzrosła. Tegoroczny pokaz E3 jest tego dowodem. Xbox po raz pierwszy od dłuższego czasu może rywalizować z Playstation o tytuł konsoli wartej uwagi ze względu na oryginalne produkcje. Swoją drogą transmisja odbyła się w rozdzielczości 4K. Do oglądania streamów w wysokiej jakości polecam światłowód Orange.

Starfield

Po wielu miesiącach oczekiwań w końcu poznaliśmy więcej szczegółów na temat Starfield, czyli RPG w kosmosie. Można to porównać do legendarnego już Skyrima, ale nie w świecie fantasy, a sci-fi. Na trailerze widzimy potencjalne lokacje. Jednym z celów gracza w trakcie rozgrywki ma być poznanie prawdy na temat tego wirtualnego wszechświata.

Data premiery: 11 listopada 2022

Producent: Bethesda

Battlefield 2042

Ultra realistyczna grafika, potężne boje na polu bitwy pełne bitewnych machin i setek żołnierzy. Tak można opisać każdego Battlefielda. W tym roku studio Dice przedstawiło kolejną grę z serii. Tym razem będziemy walczyć w przyszłości po tym jak BF1 oraz BF5 zabrał nas do wojen światowych. Co ciekawe gra będzie tylko dostępna w trybie multiplayer, bez kampanii dla pojedynczego gracza.

Data premiery: 2021

Producent: Dice

Psychonauts 2

Po kilkunastu latach od poprzedniej części będziemy mieli okazję znów zagrać w psychodeliczną platformówkę. Na trailerze widać, że zarówno fabuła jak i gameplay pozostaje przy klimacie oryginału. Czy przeżywamy renesans platformówek?

Producent: Double Fine

Data premiery: 2021

Halo Infinite

Po poprzedniej prezentacji przed premierą Xbox Series X, na deweloperów jak i na konsolę sypał się „hejt”. Gra nie oferowała grafiki „nextgenowej”. Wyglądała średnio. Twórcy wzięli to do serca i dziś Halo Infinite prezentuje się na znacznie wyższym poziomie. Gołymi okiem widać technologię raytracingu.

Producent: 343 Industries

Data premiery: 2021

Diablo II Resurected

Odnowione Diablo 2, gracze mogli zobaczyć już wcześniej, jednak na konferencji Microsoftu poznaliśmy datę premiery.

Producent: Activision Blizzard

Data premiery: 23 września 2021

The Outer Worlds 2

Jestem świadomy, że deweloper nie udostępnił nam żadnej informacji na temat gry, ale wstawiłem tu tę pozycję ze względu na wybitne poczucie humoru producentów. Szczerze przyznali, że gotowy jest tylko tytuł oraz, że gra zawita na nowej generacji konsol.

Producent: Obsidian Entertainment

Data premiery: ???

Forza Horizon 5

Forza Horizon powraca. W czwartej części jeździliśmy po irlandzkim asfalcie w czterech porach roku. Tym razem Microsoft zapewnia nam podróż po Meksyku. Do tego w 4K i z Ray tradingiem. Zobaczcie jak pięknie gra prezentuje się na trailerze. PS: Posiadacze Xbox Game Pass Ultimate otrzymają dostęp do produkcji w dniu premiery w ramach abonamentu.

Data premiery: 9 listopada 2021

Producent: Turn 10 studios

E3 2021 PC Gaming Show – 13 czerwca

Pokaz dla graczy komputerowych. Na wydarzeniu przedstawiono najważniejsze premiery gier na PCty. Wśród nich wiele indyków. Najważniejszy był jednak Dying Light 2, na którego czekamy już kilka lat ( niczym na. Cyberpunk 2077).

Dying Light 2

Na pokazie. zaprezentowano historię w której zaraźliwy wirus zaatakował ludzkość. Czarny poniedziałek, bo tak nazywają go twórcy to dzień apokalipsy. W grze nie walczymy z zombie, a z na wpół martwymi ludźmi. Każdy ich dzień to cierpienie, a by je ułagodzić atakują wszystko co się rusza. By przeżyć, ludzkość zaczęła koczować na dachach wieżowców, a potwory kroczą po ulicach. Jedynie odważni śmiałkowie jak główny bohater odważają się zejść do dawnego świata.

Premiera: 7 grudnia 2021

Producent: Techland

E3 2021 Square Enix – 13 czerwca

Square Enix postawił w tym roku na sprawdzone pozycje jak ich kultowe Final Fantasy oraz na franczyzę Marvela.

Guardians of the Galaxy

Na wzór Marvel Avengers, kolejną grą z uniwersum arowego jest Marvel’s Guardians of the Galaxy. Ponownie wcielimy się w bohaterów z komiksowego świata. Tym razem padło na Strażników Galaktyki. Gameplay jest bliźniaczo podobny do Avengersów produkcji Square Enix.

Producent: Square Enix

Data premiery: 26 październik 2021

Final Fantasy VII: The First Soldier

Finał Fantasy. VII The First Soldier to battle Royale na platformy mobilne. Jedyne co go wyróżnia względem innych pozycji z tego gatunku to należność do uniwersum „FF” oraz możliwość korzystania z magii. Większość Battle royale to jednak standardowe shootery.

Producent: Square Enix

Premiera: 2021

E3 2021 Capcom – 14 czerwca

Monster Hunter Stories 2

„Monsterek” w którego zagramy na Nintendo Switch oraz PC. To spin-off serii, który skupia się przede wszystkim jak nazwa wskazuje na historii. Fabuła odgrywa ważną rolę, a cukierkowa grafika pozwali na przyjemniejsze wczucie się w klimat serii polegającej na pokonywaniu co raz to większych bestii.

Data premiery: 9 lipca 2021

Producent: Capcom

E3 2021 Nintendo – 15 czerwca

Według statystyk, konferencja Nintendo była najchętniej oglądaną ze wszystkich tegorocznych pokazów. Czemu japoński gigant zawdzięcza swój sukces?

Marvel Guardians of the Galaxy

Mimo leciwych podzespołów, gra zadziała również na Nintendo Switch. Pod jednym w warunkiem. Musicie mieć dobre połączenie internetowe, bo będzie to Cloud Version, czyli streamowana z chmury.

Metroid Dread

Jedna z nielicznych „strzelanek” od Nintendo po kilkunastu latach otrzyma kontynuację. Piąta część Metroid zatytuowana „Dread”. Ze zwiastuna można wydedukować, że gra powraca do swoich platformowych korzeni.

Data premiery : 8 października 2021

Producent: Nintendo

Legend of Zelda Breath of the Wild 2

Po dwóch latach od ostatniego. zwiastuna doczekaliśmy się kolejnych informacji dotyczących kontynuacji jednej z najlepszych gier w historii. W filmie możemy zauważyć nowe mechaniki walki oraz jeszcze bardziej zróżnicowany teren względem poprzednika. Nie mogę się doczekać kolejnej części. Przy pierwszej spędziłem około 200 godzin.

Data premiery: 2022

Producent: Nintendo

Bandai Namco – 15 czerwca

Niestety, Bandai Namco w tym roku to powtórka z rozrywki. Przedstawiono tylko trailer omawianego wcześniej „House of Ashes”.

Jakie produkcje zapadły wam w pamięć z tegorocznych pokazów? Na co czekacie? Może czegoś zabrakło o czym chcielibyście. wspomnieć w komentarzu? Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij: Podsumowanie E3
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 13:53 18-06-2021
  Rekord! Najdłuższy wpis, artykuł na Blogu. Jest co poczytać i pooglądać ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:03 18-06-2021
   Wg mnie to nie jest dobry kierunek... Dla jakichś graczy może super, ale ja nim nie jestem i jak widzę takie elaboraty to mi się odechciewa to czytać ;)
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej