Bezpieczeństwo

Nie dajcie robić z siebie jaj

Michał Rosiak Michał Rosiak
06 kwietnia 2012
Nie dajcie robić z siebie jaj

Tytuł luźny i świąteczny, ale sprawa jak najbardziej poważna. W wolnych chwilach – choć może niekoniecznie przy świątecznym stole – wielu z nas, szukając sposobów zrelaksowania się, sięgnie zapewne z nudów po jakieś ciekawe aplikacje na smartfonie. A źli ludzie czekają na to, by zrobić sobie z nas – niekoniecznie świąteczne i rodzinne – jaja...

Wiem, wiem – znów o komórkach, ale jak wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, era Post-PC szybciutko staje się faktem i mobilne terminale coraz częściej zastępują nam komputer. O ile ostrożności na komputerach już  się nauczyliśmy (taką przynajmniej mam nadzieję), o tyle przy urządzeniach mobilnych wciąż króluje lekkomyślność. Na co zatem trzeba uważać, szukając wciągającej rozrywki na nudn... – tzn. pasjonującym rodzinnym obiedzie?

* Jeśli otrzymałeś jakiś czas temu informacje o uaktualnieniu oprogramowania swojego telefonu i nie zrobiłeś tego – zrób to teraz. Takie uaktualnienia mogą również „łatać” dziury, związane z bezpieczeństwem.

* Ściągaj aplikacje wyłącznie z oficjalnych sklepów (Ovi Sklep, AppStore, Google Play). Oszczędność na „używanej” wersji płatnego oprogramowania może być pozorna, jeśli razem z nim ściągniecie niechciany „prezent” od cyber-przestępców

* Nawet jeśli ściągacie z porządnego sklepu, przeczytajcie opinie, wydawane przez innych użytkowników. Choć producenci oprogramowania mają mniej lub bardziej wąskie „sito” dla złośliwych aplikacji, może się zdarzyć, że jakaś nie zostanie wyłapana

* Obowiązkowo sprawdzajcie przed instalacją, jakie uprawnienia przyznajecie aplikacji. Przykładowo program do rysowania po ekranie, żądający np. dostępu do wysyłania SMSów stanowi powód do podejrzeń. Rozleniwiająca świąteczna atmosfera rozluźnia hamulce i łatwiej jest nam wciskać OK automatycznie, nie zastanawiając się nawet, co klikamy.

* Komórkowy malware, podobnie jak ten na „duże” komputery, może działać w tle. Jeśli telefon nagle niespodziewanie zaczyna działać wolniej, warto się zastanowić, co może być tego przyczyną. Szczególnie jeśli niedawno instalowaliście nową aplikację.

* Sprawdzajcie przynajmniej sumę na rachunku telefonicznym, a najlepiej zaglądajcie raz na jakiś czas na swoje konto u operatora komórkowego. Co prawda złośliwe aplikacje potrafią wysyłać płatne SMSy nawet co kilka sekund, jeśli jednak traficie na subtelniejsze świństwo, możecie zdążyć zareagować zanim do cna wysuszy Wam konto.

A poza tym... oczywiście WESOŁYCH ŚWIĄT! :)


Odpowiedzialny biznes

Zagraj na gitarze

Marek Wajda Marek Wajda
06 kwietnia 2012
Zagraj na gitarze

Rozgrywki o bilety na Mistrzostwa UEFA EURO 2012 wchodzą w decydującą fazę. W konkursie Supporter’s Cup dostępna jest już nowa konkurencja Guitar Challenge, w której możecie się zmierzyć z innymi graczami!. Rozgrywka jest prosta i bardzo podobna do gry Guitar Hero tylko, że nie potrzebujecie do tego żadnej gitary a jedynie klawiaturę swojego komputera. Po szczegóły zapraszam na Live Orange.

Kto z Was (oprócz Pablo;) gra? Jak Wam idzie?


Oferta

Kwietniowe smartfony

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
05 kwietnia 2012
Kwietniowe smartfony

Kilka ciekawych smartfonów wprowadzimy do oferty w kwietniu. Będą nowości z wyższej i te na bardziej przystępną kieszeń. Możecie spodziewać m.in. takich modeli: HTC One X, LG Swift L3, Motorola Defy Mini, Motorola Motoluxe i Nokia Lumia 900. Nie będę każdego z nich po kolei opisywał, bo bez problemu wyguglujecie sobie informacje lub skorzystacie z moich linków. Przy okazji mogę was poinformować, że dwa z tych smartfonów oddamy w wasze ręce do sprawdzenia w kolejnej edycji konkursu "Testuj z Orange".

Scroll to Top