Bezpieczeństwo

Nie funduj prezentów cyber-przestępcom

Michał Rosiak Michał Rosiak
14 listopada 2013
Nie funduj prezentów cyber-przestępcom

Kiedy ostatnio słyszeliście w wiadomościach o napadzie na bank? No właśnie. To już taki mocny oldschool, który widujemy tylko w hollywoodzkich filmach. Ale to wcale nie znaczy, że nasze pieniądze są bezpieczne. Kradnie się ich znacznie więcej, tylko w białych rękawiczkach.

Zastanawiam się, czy jest jakiś krajowy bank, który po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego nie wali po oczach wielkimi czerwonymi literami (ewentualnie białymi na czerwonym tle) informacji o tym, że do korzystania z bankowości mobilnej nie są potrzebne żadne dodatkowe certyfikaty. Fakt, że takie ostrzeżenia są niemal w każdym banku, świadczy o tym, że dobrze nie jest. Ba – jeśli faktycznie „bank” zaproponował Ci instalację czegoś takiego i spytał o numer telefonu, to wręcz znaczy, że jest koszmarnie źle. Bo Twój komputer nie jest już Twój – kontrolują go cyber-przestępcy.

Co zrobić, by tego uniknąć? Wprowadzić w życie osiem krótkich, wydawać by się  mogło, że oczywistych, dobrych praktyk.

Wybierz bank, który oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Mogą to być kody SMS, token, generujący losowy ciąg cyfr, czy nawet drukowane kody jednorazowe. W Polsce nie jest to chyba aż tak wielkim problemem, zastanawiam się, czy w ogóle są banki, które tego nie oferują? To uwaga bardziej pod USA, gdzie przy ogromie instytucji finansowych łatwo znaleźć te, którym nie chciało się jeszcze modernizować

Używaj mocnego hasła. O sposobach generowania i zapamiętywania haseł pisałem już na Blogu Technologicznym wielokrotnie. Dla forów internetowych, czy innych „ogłupiaczy”, gdzie nie podajemy danych wrażliwych, można sobie odpuścić. Zbyt proste hasło do banku to tak jak zostawienie na stoliku w barze szybkiej obsługi zwitka pieniędzy. Wszystkich naszych pieniędzy, oszczędności całego życia.

Nie odsuwaj w czasie instalacji łatek bezpieczeństwa i uaktualnień. Jak często zdarza się Wam wybierać opcję „jutro”, gdy komputer upierdliwie monituje o instalację ściągniętych już łatek? Tego typu grzeszki ma na sumie chyba prawie każdy, ja też kamieniem rzucać nie zamierzam. Jeśli coś już trzeba łatać, to znaczy, że jest z tym źle. Jeśli przychodzą uaktualnienia dla antywirusa albo firewalla, to znaczy, że trzeba, a nie, że ktoś miał taki kaprys. Odetchnij, kliknij „instaluj” albo „restartuj” i pójdź na kawę.

Nie klikaj we wszystko. Wbij sobie w głowę, że w linki w mailach, że o załącznikach już nie wspomnę, z założenia nie klikamy. Musi się stać coś wyjątkowego, żeby Cię przekonać do kliknięcia – a nie do rezygnacji z kliknięcia. Przecież kiedy widzimy rozkładające się w upale ciastko, po którym uroczo buszują sobie bakterie salmonelli nikt nas nie musi namawiać, żeby go nie jeść, prawda?

Korzystaj z systemów e-bankowości z bezpiecznego miejsca. Nie ma wśród Was nikogo, kto wchodzi do kawiarenki internetowej na szybki przelewik, prawda? Mam nadzieję, bo to by znaczyło, że lata pracy wielu osób (w tym trochę mojej) nad budzeniem świadomości bezpieczeństwa poszły w... (ten, kto oglądał Kilerów 2-óch wie, gdzie). Wpisywanie swojego loginu i hasła na komputerze u znajomego też jest średnio dobrym pomysłem – lepiej używać np. mobilnej aplikacji na telefonie. Ja np. przelewy robię z komputera z zainstalowanym Linuxem.

Nie zapominaj o wylogowaniu. Tak samo, jak nie zapominasz o zamknięciu drzwi, wychodząc z domu. Na klucz. Jeśli się wylogujesz, przestępcy „dosyć ciężko” będzie ukraść Twoją sesję, zestawioną z bankiem.

Jeśli Twój bank na to pozwala, korzystaj z powiadomień SMS. Może się to skończyć bladością na twarzy, jak u jednego z moich znajomych, który zobaczył SMSa godzinę po tym jak powiedział dziewczynie: „Kup sobie coś ładnego”, ale przede wszystkim może pomóc zminimalizować straty, blokując konto tylko po jednej transakcji, wykonanej przez „nas” w bankomacie w Argentynie, którą widzieliśmy tylko w internecie i kiedyś na pocztówkach.

Ustaw limity transakcji. Lepiej raz na kwartał spowodować kolejkę-gigant w markecie i zadzwonić do banku po zmianę limitów, niż obudzić się z pustym kontem.

Święta coraz bliżej – cyber-przestępcy też potrzebują pieniędzy na prezenty. Oby nie były to Wasze pieniądze.

Inspiracja: nakedsecurity.sophos.com


Oferta

Nowe BlackBerry Z30 na wyłączność

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
14 listopada 2013
Nowe BlackBerry Z30 na wyłączność

Znacie moją nieustającą słabość do BlackBerry. Dla tych z Was, którzy mają podobną przypadłość ucieszy informacja, że właśnie wprowadziliśmy do cenników najnowszy model kanadyjskiego koncernu, czyli Z30. Co więcej, do 15 grudnia będziemy go mieli na wyłączność w Orange. BB Z30 to najbardziej zaawansowany obecnie smartfon w ofercie BlackBerry. Ma system operacyjny w wersji 10.2, pięciocalowy ekran i sporo ulepszeń w porównaniu z Z10. Jednak to, co mnie ucieszyło najbardziej, to bateria o pojemności 2880 mAh, która powinna mniej stresować i nie zmuszać do szukania ładowarki dwa razy dziennie. Do tego warty zauważenia jest inteligentny system, który poprawia błędy/literówki popełniane w trakcie pisania tekstu na klawiaturze ekranowej, czym „bije na głowę” telefony z  Androidem. Dalej, okienko podglądu przychodzącej wiadomości, pojawiające się na górze ekranu oraz świetne grające głośniki, dzięki technologii Natural Sound. I na koniec ciekawostka. W Z30 mamy dźwięk HD przy połączeniach głosowych przez BBM.

7db71175579b651fa854454cdf5201d92f2


Rozrywka

Casting do klipu „Miasto44”

Kasia Barys Kasia Barys
14 listopada 2013
Casting do klipu „Miasto44”

Mam dla Was wyjątkową propozycję. Orange koprodukuje kolejny film - "Miasto44". Do premiery jeszcze daleko (lato 2014), ale już teraz wiele dzieje się wokół produkcji. Akcja filmu rozpoczyna się tuż przed wybuchem powstania warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku. Film opowiada o grupie związanych ze sobą przyjaciół, którzy przemierzają stolicę w czasie trwania walk powstańczych. Jeśli chcecie przeżyć ciekawą przygodę zapraszam Was tutaj. Aplikacja oparta jest na mechanizmie fotokonkursu. Cel to wyłonienie w dwóch etapach (etap I - głosowanie fanów, etap II - wybór komisji konkursowej) osób, które wystąpią w klipie promującym film Miasto 44 oraz upamiętniającym 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego!

3a19334040819dbeb6522f76d2ebf6cdeec

Wystarczy wejść w aplikację, dodać zdjęcie i opis (wzrost, wiek i miejsce zamieszkania). Walczcie o głosy, a może to właśnie Wy zagracie w klipie promującym film! Powodzenia!

Scroll to Top