;

Odpowiedzialny biznes

NIE! na przemoc (2)

Tosia Bojanowska

19 listopada 2022

NIE! na przemoc
2

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci (19.11). To dobry moment, żeby przypomnieć o trwającej kampanii „REAGUJ”, której celem jest motywowanie dorosłych do reagowania w sytuacjach przemocy wobec dzieci. Jej organizatorem jest nasz partner, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak pokazują wyniki badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) o postawach wobec kar fizycznych, przyzwolenie Polaków na bicie dzieci spada. Już 59% osób uważa, że nie powinno być stosowane jako kara.

Dlaczego zatem kampania o reagowaniu na przemoc jest potrzebna? Oto kilka powodów:
• co trzeci Polak uważa, że są jednak sytuacje, kiedy bicie dzieci jest usprawiedliwione,
• nadal jest 6% zwolenników tej metody, którzy twierdzą, że mają prawo jej używać,
• aż 39% badanych więcej niż raz dyscyplinowało swoje dzieci za pomocą kar cielesnych, najczęściej klapsem (36%),
• i niestety klapsy wydają się dziś częściej stosowane niż 5 lat temu (wynik z 2017 – 26%),
• nadal 43% Polaków nie wie o zakazie bicia dzieci.

Bierność ma się za dobrze

Prawie dwie trzecie (60%) badanych zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka. Znaczna część z nich pozostała bierna wobec tych zachowań. Dlaczego?

Jestem w stanie sobie wyobrazić trudność takich okoliczności. Przez głowę świadka przemocy przelatują myśli o tym, czy ma prawo się wtrącać. Jeśli tak, to jak zareagować? Jak nie pogorszyć sytuacji? Zobaczcie jeden ze spotów kampanii „Reaguj na przemoc wobec dzieci”, który taką scenę pokazuje.

Reagowanie na przemoc wobec dzieci to nasz obowiązek i rolą dorosłych jest ochrona najmłodszych. Celem tej kampanii jest zwiększenie ich/naszej gotowości do reagowania, gdy podejrzewają lub widzą, że dziecko jest krzywdzone.

Po prostu REAGUJ

Dziecko w wyniku krzywdzenia doświadcza wielu cierpień. Niepotrzebnych. Konsekwencje tego to niska samoocena, trudności w relacjach z ludźmi, obniżona umiejętność przyswajania wiedzy, większe prawdopodobieństwo zachowań agresywnych i autoagresywnych. Przemoc to bolesna „blizna”, która zostaje na całe życie.

„Chcemy wspólnie z Wami budować świat, w którym dzieci są bezpieczne – świat wolny od przemocy! Wspólnie powiedzmy STOP przemocy wobec dzieci!” – pisze Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. A my przyłączamy się do jej apelu.
Reakcja na przemoc może przywrócić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Może chronić jego zdrowie, a nawet życie. To sygnał, że nie jest same, że jest zauważone i są dorośli, którym można ufać. Wiele dzieci nie ma w swoim otoczeniu osób, które mogłyby to wyrazić.

Co możecie zrobić dziś?

Warto zwiększać świadomość i zachęcać do reagowania. Można udostępnić przekazy kampanii w swoich kanałach social media, pokazać swój sprzeciw na przemoc. Na stronie REAGUJ znajdziecie kluczowe informacje na temat sposobów zachowania w sytuacji podejrzenia lub bycia świadkiem przemocy wobec dzieci. Do pobrania są plakaty, które można wydrukować i powiesić na osiedlu.

Można też skorzystać z infolinii FDDS w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100 (bezpłatnie, anonimowo, od pn. do pt. w godz. 12-15, a w czw. dodatkowo 16:30-20:30). Konsultanci nie podejmą działania za osobę dzwoniącą, ale podpowiedzą, co może zrobić.


Dziękujemy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę za podjęcie tego ważnego tematu. To organizacja, która od ponad 30 lat pomaga dzieciom krzywdzonym. Od 17 lat razem działamy na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie. I nie jest tajemnicą, że to m.in. FDDS był wielką inspiracją dla wielu naszych działań na rzecz dzieci. Monitoring poszanowania praw dzieci w środowisku cyfrowym, który ogłosiliśmy kilka dni temu w Fundacji Orange, nie zacząłby się, gdyby nie wiele lat wspólnych doświadczeń i inspiracji.


źródło: Postawy wobec kar fizycznych i ich stosowanie. Raport z badań, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2022.

Udostępnij: NIE! na przemoc
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 08:00 19-11-2022
  Jest to zjawisko nagminne przeważnie w szkołach podstawowych.Kiedys tego nie bylo nie mowilismy o tym publicznie moze bylo tylko nikt o tym po prostu nie mowil.Dobra akcja
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:41 19-11-2022
  Wychowanie dzieciaka = zjeść beczkę soli ;-) Oczywiście żartuję, ale mają dzieciaki pomysły. I czasem nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Trzeba dużo rozmawiać, tłumaczyć, ale jak ma się w domu człowieka z pod znaku lwa to..... wiek 5 lat i tekst "co mnie to obchodzi, ja mam swoje życie" ;-)
  Odpowiedz

;

Oferta

Wspieramy kibiców i piłkarzy na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej (5)

Kasia Barys

18 listopada 2022

Wspieramy kibiców i piłkarzy na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej
5

Wraz ze startem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze przygotowaliśmy nową odsłonę akcji „Giga za gole”. Dla kibiców będzie to oznaczać więcej GB i dłuższy czas ich wykorzystania. Uruchamiamy też bezpłatnie kanał TVP 4K, transmitujący mecze i wprowadzamy korzystny pakiet roamingowy.

Nowe zasady „Giga za gole” są proste. Każdy strzelony gol naszej reprezentacji to 5 GB dla klientów Orange, a wygrany mecz dodatkowo 3 GB. To oznacza, że jak piłkarze np. wygrają z Meksykiem 2:0 bonus wyniesie 10 GB + 3 GB = 13 GB. Ponadto od teraz czas na wykorzystanie GB to 7 dni zamiast 3 jak było dotychczas. Po każdym meczu na fanpage’u Orange Polska na Facebooku będzie informacja o ilości GB i sposobie ich aktywacji.

Atrakcyjny pakiet roamingowy

Ale to nie wszystko. Dla tych, którzy wybierają się do Kataru i będą kibicować na stadionie, przygotowaliśmy specjalny pakiet roamingowy – 1 GB Internetu, niższe stawki za rozmowy i wiadomości za 59 zł. Pakiet jest ważny przez 30 dni. Więcej informacji znajdziecie na orange.pl.

Kibicowanie przed telewizorem

Dla kibiców pozostających w domu, od 20 listopada do 18 grudnia w Telewizji od Orange uruchamiamy kanał TVP 4K (na dekoderze pod pozycją 110). Dostęp będzie darmowy dla klientów posiadających światłowód. Do odbioru w jakości 4K, prócz światłowodu konieczny jest także odpowiedni telewizor i dekoder 4K. Mecze piłkarskich mistrzostw świata 2022 oprócz TVP 4K można oglądać także na kanałach TVP1, TVP2 oraz TVP Sport. Biało-Czerwoni pierwszy mecz mundialu rozegrają 22 listopada z Meksykiem. Ich rywalami w grupie C są także Arabia Saudyjska (26 listopada) i Argentyna (30 listopada).

Przy okazji podpowiem, że w ofercie Orange Love możecie mieć światłowód, TV i dekoder 4K https://www.orange.pl/pakiety/love. To dobry pomysł na prezent pod choinkę dla bliskich. Teraz w ofercie świątecznej dla klientów indywidualnych, przy zawarciu umowy na Orange Love z telewizją na 24 miesiące, dostaniecie prezent – do wyboru telewizor lub smartfon za 1 zł. Promocja dotyczy nowych klientów Orange Love Standard oraz wszystkich klientów, którzy podpiszą umowę na Orange Love Extra i Premium (również tych, którzy przedłużają swoje umowy).

Udostępnij: Wspieramy kibiców i piłkarzy na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 08:05 19-11-2022
  "Każdy strzelony gol naszej reprezentacji to 5 GB dla klientów Orange, a wygrany mecz dodatkowo 3 GB." To za dużo nie odbierzemy. ;) 7 dni na plus jak najbardziej. :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pomaranczowy 13:54 19-11-2022
   Więcej wiary w naszą ekipę! ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 19:03 22-11-2022
    Wiara? W ekipę? No jednak nie. :P
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:49 19-11-2022
  Zmiany na duuzzy plus :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:25 21-11-2022
  Pozytywne zmiany 💪
  Odpowiedz

;

Zielony Operator

Baza wiedzy o klimacie zamiast opinii Tośka z Facebooka (2)

Hania Jaworska-Orthwein

18 listopada 2022

Baza wiedzy o klimacie zamiast opinii Tośka z Facebooka
2

Właśnie ruszyła Klimatyczna Baza Wiedzy, czyli ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, w którym znajdziecie aktualne opracowania i raporty dotyczące zmiany klimatu. Orange jest partnerem katalogu, który powstał z inicjatywy Purpose Climate Lab przy współpracy z ekspertami z organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i ośrodków akademickich

Klimat zmieniał się już wcześniej! Czyja to wina? Słońca, wulkanów, a może krów? Nie ma empirycznych dowodów na zmianę klimatu! Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie jest takie złe. Wystarczy sadzić więcej drzew!

Każdy z nas pewnie spotkał się takimi stwierdzeniami. I choć dziś tylko nieliczni kwestionują zmiany klimatu i wpływ człowieka, to coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszu, a rzetelną wiedzę od opinii. Internet pełen jest fake newsów, które niosą się szybciej niż prawdziwa informacja. Trudnością jest też dotarcie do źródeł i wyłuskanie wartościowych informacji, często pisanych złożonym, naukowym językiem. Dlatego, jeśli szukasz wiarygodnych informacji o zmianach klimatu koniecznie zajrzyj do Klimatycznej Bazy Wiedzy.

Rzetelna i sprawdzona informacja

Dla kogo jest baza? Dla wszystkich zainteresowanych tematyką zmiany klimatu, ale przede wszystkim powinni do niej zaglądać liderzy opinii – dziennikarze, politycy, infuencerzy. W bazie jest kilkadziesiąt raportów, opracowań i wyników badań. Co ważniejsze, baza powstała przy zaangażowaniu wielu ekspertów specjalizujących się w tematyce zmiany klimatu, którzy weryfikują źródła, autorów publikacji i w miarę możliwości dokonują zwięzłego podsumowania. Dzięki temu można szybciej zweryfikować informacje.

Twórcom bazy chodziło o to, aby nie tylko zgromadzić w jednym miejscu rzetelną i aktualną wiedzę naukową, ale też przekazać ją w zrozumiały sposób. W dobie coraz większej dezinformacji i działania pod presją czasu to szczególnie ważne, aby uniknąć powtarzania zasłyszanej nieprawdy. Chodzi o to, aby nie narażać odbiorcy na dezinformację czy manipulacje faktami. Niestety sporo fake newsów klimatycznych jest w głównym obiegu informacji, a ponieważ stawką jest stan naszej planety i przyszłość, trzeba z nimi walczyć.

Klimatyczna Baza Wiedzy to świetne, bardzo potrzebne w Polsce narzędzie. Wiodące instytucje naukowe i NGO, profesjonalna obsługa redakcyjna, przystępne, ale zawsze osadzone naukowo treści – brawa dla twórców! Jestem dumny, ze Orange Polska wspiera te inicjatywę. Oby jak najszybciej, jak najwięcej osób korzystało z rzetelnych treści, które będą mogły dzięki niej powstać! Nawet Tosiek z fejsbuka będzie mógł poznać fakty i się nimi dzielić wokół siebie – mówi Jacek Hutyra – doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska.

Udostępnij: Baza wiedzy o klimacie zamiast opinii Tośka z Facebooka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:59 19-11-2022
  Fajnie gdyby Orange miał też swoją mapę smogową z możliwością zakupu czujnika. I tak stworzylibyśmy swoją "Orange Stop Smog".
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ja 13:32 24-11-2022
  Super incijatywa - brakuje rzetelnych informacji w mediach! Fajnie, że Orange wspiera.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej