Bezpieczeństwo

(nie)Bezpieczna Sieć na Oh My Hack

Michał Rosiak Michał Rosiak
05 grudnia 2024
(nie)Bezpieczna Sieć na Oh My Hack

Prowadząc Was przez meandry świata cyberbezpieczeństwa w ramach naszego cyklu (nie)Bezpieczna Sieć po raz pierwszy wybraliśmy się z kamerą na konferencję. Oh My Hack, o której pisałem tydzień temu, to jedna z dwóch największych imprez tego typu w Polsce, więc CERT Orange Polska nie mogło tam zabraknąć.

Nieodłącznym elementem pojęcia "dbałość o bezpieczeństwo w sieci" jest edukacja. Zarówno Was, internautów, jak i nasza. Świat nie kończy się na CERT Orange Polska. Inni eksperci również dysponują dużą wiedzą, mają w wielu kwestiach inne doświadczenia, niż członkowie naszego zespołu. Odwiedzenie takiej imprezy raz na pół roku to idealna okazja do "wyrównania wiedzy".

Nasi ludzie na Oh My Hack

Z naszej strony wiedzą dzielili się Piotr Zarzycki i Ireneusz Tarnowski. Piotr, do spółki z Pawłem Srokoszem z CERT Polska dowiedli, że w mówieniu o rywalizacji między zespołami nie ma ziarenka prawdy, pokazując jak porwali się na iście syzyfową pracę przekonywania serwisów społecznościowych do usuwania scamowych reklam, stron i komunikatów. Irek natomiast opowiedział o zmianie w koncepcji technik i taktyk ataku, wykorzystywanych przez grupy APT (Advanced Persistent Threat). Ponieważ mowa o grupach nierzadko działających w strukturach wywiadów państw totalitarnych, potencjalne efekty ich działań mogą bezpośrednio przełożyć się na nasze bezpieczeństwo.

Nasza grupa nie kończyła się jednak na Piotrku, Irku i mnie. Pozostali z nas biegali między 6 tematycznymi ścieżkami Oh My Hack, by wyciągnąć dla siebie jak najwięcej wiedzy. A esencję tego, co zobaczyliśmy, znajdziecie poniżej.


Oferta

Grudniowy prezent na kartę

Beata Giska Beata Giska
04 grudnia 2024
Grudniowy prezent na kartę

Cały tydzień jest pełen mikołajkowych atrakcji, a dziś dochodzi kolejny bonus. W pierwszą środę miesiąca, która jak zwykle przynosi nową niespodziankę, mamy dla Was 100 GB, żeby w święta być w kontakcie z bliskimi i nie zabrakło rozrywki, na długie, zimowe wieczory.

W ramach akcji "Prezent na kartę" tym razem możecie odebrać:

  • 100 GB do wykorzystania w kraju po doładowaniu online (przez stronę internetową, przez aplikację czy swoje konto) za kwotę minimum 30 zł. Dla wszystkich użytkowników Orange na kartę w taryfie Orange Free na kartę.
  • Ważność bonusu jest zależna od kwoty doładowania. Usługa łączy się z GB z promocji Internet za darmo i okres ważności 100 GB będzie analogiczny.
  • Akcja nie wyklucza także bonusu +10 GB za doładowanie online.
  • Prezent zostanie przyznany automatycznie przy pierwszym doładowaniu spełniającym warunki promocji, która trwa w dniach od 4 do 31 grudnia 2024.

Szczegóły dostępne są w regulaminie. O kolejnych usługach i korzyściach w ofercie na kartę przeczytacie na stronie. Przypominam, że dziś także można odbierać w aplikacji bonusy w ramach cyklicznej akcji Środy z Mój Orange.

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Dzieciństwo może być pełne mocy

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
04 grudnia 2024
Dzieciństwo może być pełne mocy

Przemoc wobec dzieci to poważny problem. Ma wiele różnych form i toczy się także w internecie. Fundacja Orange dołączyła do kampanii "Dzieciństwo bez Przemocy", bo łącząc siły z innymi, możemy skuteczniej przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci. Organizacje, placówki i firmy, które także włączyły się do kampanii, przeprowadziły dziesiątki tysięcy inicjatyw w ciągu 6 tygodni trwania akcji.

„Wspieraj dzieciństwo mocy. Bez przemocy” - to piękne hasło kampanii, którą wsparliśmy, aby uwrażliwiać społeczeństwo na przemoc wobec dzieci, które niestety jest wciąż poważnym problemem.

  • Aż 1/3 Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci.
  • Co 5. uważa, że kary są dobrym narzędziem wychowawczym i skuteczniejsze od rozmów.
  • 18% uważa, że kary fizyczne poprawiają zachowanie dziecka, a 24% sądzi to samo o krzyku.*

Wyniki ewidentnie pokazują potrzebę podnoszenia świadomości o tym, czym jest przemoc wobec dzieci, jakie niesie skutki, jak jej zapobiegać oraz budować przyszłość pełną miłości i bezpieczeństwa.

Więcej o kampanii

Takie cele postawiła sobie nowa kampania „Dziecieństwo bez Przemocy”, którą zainicjowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Składały się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwały do 19 listopada 2024 roku. Kampania niosła ważne przekazy, aby uwrażliwić społeczeństwo na problem krzywdzenia dzieci, wspierać w reagowaniu na przemoc oraz uświadamiać wartości uważnego rodzicielstwa. Tematami, które poruszaliśmy w trakcie kampanii były też reagowanie na przemoc i wdrażanie narzędzi, które minimalizują ryzyko jej wystąpienia. Zwróciliśmy uwagę na przemoc rówieśniczą, ale także na siłę niesionej pomocy - zarówno przez dorosłych, jak i rówieśników.

Dzieciństwo mocy - dziękujemy

Niezwykle mobilizujące i budujące jest to, że dla tak wielu osób ten temat jest ważny. Stanęli z nami po stronie bezpiecznego dzieciństwa i wolnego od przemocy. Doceniamy, że:

  • Do akcji włączyły się władze terytorialne i lokalne, instytucje, organizacje, placówki, firmowe. Przeprowadziły dziesiątki tysięcy inicjatyw.
  • Ponad 7600 podmiotów zarejestrowało się na stronie kampanii i zgłosiło podjęcie różnych działań. Były konferencje, szkolenia, spotkania z rodzicami, zajęcia z dziećmi, ale też wydarzenia w lokalnych społecznościach - marsze, biegi, konkursy.
  • Na czerwono - w kolorze kampanii - podświetlono ponad 2000 obiektów i budynków oraz setki okien. W samej Warszawie rozświetliły się m.in. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pałac Kultury i Nauki Warszawa i PGE Narodowy.
  • W webinarach Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wzięło udział prawie 10 000 ekspertów_ek, nauczycieli_ek i rodziców, a ponad 250 000 uczniów i uczennic uczestniczyło w lekcjach online.

O cyberprzemocy

Przemoc ma jest też w internecie. Co piąty nastolatek przyznaje, że doświadczył takiej jej formy. Czym jest cyberprzemoc? Co może zrobić szkoła i osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą, aby przeciwdziałać temu zjawisku? Jak wspierać budowanie empatycznych postaw także w cyberprzestrzeni? Zobaczcie poradnik, który przygotowaliśmy we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Znajdziecie w nim wskazówki i praktyczne porady do zastosowania w pracy z młodymi ludźmi.

Reagujmy i pamiętajmy

Reagowanie na przemoc wymaga nie tylko odpowiedzialności, ale również wiedzy. Polecamy 30 minutowy kurs, który powstał w ramach kampanii FDDS: Reaguj na przemoc wobec dzieci. To ważny krok, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat i podjąć działanie. Przejdź do kursu.

Bezpieczeństwo dzieci zależy od każdej i każdego z nas. Mamy na to realny wpływ. Ważne jest, aby stworzyć przestrzeń, w której będą czuły się bezpieczne i akceptowane oraz by wiedziały, że zawsze mają kogoś, na kim mogą polegać. Dbajmy o rozwój i bezpieczeństwo dzieci. Stronę kampanii "Dzieciństwo bez Przemocy" znajdziecie tutaj.

*Wyniki pochodzą z ,,Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024". Badanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Ipsos Polska, Warszawa, 2024.

Scroll to Top