Rozrywka

Nowi artyści na Orange Warsaw Festival 2017

Kasia Barys Kasia Barys
10 lutego 2017
Nowi artyści na Orange Warsaw Festival 2017

Znamy już prawie cały piątkowy skład Orange Stage – głównej sceny warszawskiego festiwalu. Do Kings of Leon, 2 czerwca, dołączają dziś: supergwiazda klubowej elektroniki Martin Garrix, uwielbiani w Polsce Years & Years oraz irlandzka gwiazda indie-rocka Kodaline. Na Orange Warsaw Festival 2017 zobaczycie także Imagine Dragons oraz duet Justice. Jeśli jesteś klientem Orange możesz kupić bilety na festiwal w promocyjnych cenach. Można też kupić specjalne pakiety na Orange Warsaw Festival i Open’er Festival Powered by Orange.

Martin Garrix nie skończył jeszcze 21 lat, a już jest jedną z najważniejszych postaci tanecznej elektroniki. W ciągu kilku tygodni singiel „Animals” zdobył blisko miliard wyświetleń klipu na YT, setki milionów streamów, pierwsze miejsca na listach przebojów. W 2016 stanął na najwyższym miejscu prestiżowej listy najlepszych DJ’ów. Dorzućmy do tego prawie 14 milionów fanów na FB i 10 milionów na Instagramie i mamy kompletny obraz idola XXI wieku, który jako dziecko zamarzył o byciu djem i spełnił je z nawiązką.

Fani będą szczęśliwi, kiedy nad Wisłą zagrają na Orange Warsaw Festival „Years & Years”. Ich debiutancki album „Communion” był doskonałą mieszanką popu, r&b i elektroniki, odświeżającą, bo odwołującą się nie tylko do lat 80-tych, ale przede wszystkim do następnej dekady. Płyta „Communion” była najszybciej sprzedającym się debiutem roku na Wyspach i trafiła do rąk ponad miliona fanów, w tym do 20 tysięcy w Polsce, gdzie album pokrył się platyną.

„Kodaline” swój repertuar opierają na fuzji indie-rocka i folku w stylu Mumford & Sons czy Bombay Bicycle Club. Ich debiutancki album „In a Perfect World” z czerwca 2013 roku pojawił się na szczycie irlandzkiej listy najchętniej kupowanych płyt, oraz na trzecim miejscu UK Top 40. Drugi album Kodaline, „Coming Up for Air” ukazał się dokładnie 2 lata temu i szybko powtórzył sukces debiutu. Proste działanie matematyczne wskazywałoby, że właśnie nadszedł czas na nową muzyką, nad którą być może Kodaline właśnie się pochylają. Jeśli tak, to w czerwcu powinniśmy usłyszeć pierwsze efekty.

Mediateka


Sieć

Historia pewnej awarii

Piotr Domański Piotr Domański
09 lutego 2017
Historia pewnej awarii

Do dziś pamiętam tabliczkę, którą dostrzegłem na ścianie „newsroomu” w radiu studenckim w którym pracowałem: „Urządzenia elektryczne pracują lepiej po podłączeniu do prądu”. Niby banał, bo prąd jest przecież wszędzie i wystarczy włożyć kabel do gniazdka i wszystko działa.

A co jeżeli urządzenie stoi w szczerym polu?

Albo z dala od źródeł energii?

Wszystkie nasze szafy ze sprzętem, maszty i inne urządzenia sieciowe są podłączone do prądu. Niektóre siedzą sobie w cieplutkich serwerowniach w komfortowych warunkach, jednak większość stoi w ciemnych zaułkach, pośród bloków i kamienic, czasem wśród łąk na mrozie oraz w deszczu dzielnie transferując dla Was dane. One są szczególnie narażone na różne trudności i przypadki, również te losowe. Czasem zmuszają nas one do poszukiwania zupełnie nowych rozwiązań.

Zaczyna się od kradzieży okablowania...

Taka „sytuacja losowa” przydarzyła się nam niedawno w Warszawie przy ulicy Stalowej. Stoi tam szara, niepozorna szafa dostępowa. Pewnego niezbyt pięknego jesiennego dnia ktoś, mówiąc wprost… ukradł prowadzące do niej kable zasilające. Co ciekawe, takie kradzieże zdarzają się znacznie rzadziej niż kradzieże kabli telekomunikacyjnych, głównie dlatego, że łatwiej o „popieszczenie” prądem. Ale, w tym przypadku kable zniknęły, a szafa została bez zasilania. By sprawę skomplikować budynek przy, którym stoi rzeczona konstrukcja ze względu na fatalny stan został zamknięty przez nadzór budowlany. O innych trudnościach nie wspominając. W efekcie szafa została bez zasilania, a my bez możliwości podłączenia go w konwencjonalny sposób.

[caption id="attachment_11845" align="alignnone" width="750"]Szafa dystrybucyjna ulica Stalowa Warszawa Foto Szafa przy ul. Stalowej obecnie zasilana systemem HVDC[/caption]

A przecież do szafy podpięte są pętle abonenckie i klienci korzystający z naszych usług. Technikom pozostało jedno – codzienne wymienianie akumulatorów zasilających urządzenie. Każdego dnia ekipa pojawiała się na miejscu, wymieniała co trzeba, po czym wracała kolejnego dnia. Co dość oczywiste generowało to spore koszty i nie mogło trwać wiecznie. W sumie przez kilka tygodni nasi technicy odbywali „wycieczki” do owej szafy, a w tym czasie nasi inżynierowie główkowali jak rozwiązać ten problem.

Zdalne zasilanie w technologii High Voltage Direct Current

Jego rozwiązaniem okazało się zastosowanie technologii opartej o zdalne zasilanie HVDC (ang. High Voltage Direct Current, czyli linia wysokiego napięcia prądu stałego). Mówiąc wprost – podłączyliśmy naszą pozbawioną zasilania szafę do innego urządzenia oddalonego o ponad pół kilometra. Nie jest to jednak tak proste, jakby mogło się wydawać. Po pierwsze w Polsce to zupełnie nowa technologia. Po drugie pojawiają się także wyzwania techniczne. Głównym było napięcie prądu, który trzeba konwertować w szafce zasilającej z 48 VDC na 400VDC, a w szafce odbiorczej z 400 VDC  do 48 VDC. Aby uniknąć niebezpieczeństwa porażenia, układ wyposażono w zabezpieczenia wyłączające zasilanie w przypadku przerwania kabla lub pojawienia się prądu doziemnego. Całą „akcję,” która pozwoliła podłączyć naszą szafę przy pomocy technologii HVDC udało się nam zrealizować w ciągu jednego dnia.

[caption id="attachment_11846" align="alignnone" width="750"]Szafa stalowa Urządzenia HVDC zainstalowane w szafie dostępowej Foto.Urządzenia HVDC zainstalowane w szafie dostępowej[/caption]

To jest pierwszy taki test, ale już teraz planujemy kolejne z innymi dostawcami. W obecnej wersji rozwiązania, które testujemy przy zdalnym zasilaniu HVDC zużywają więcej energii niż przy zasilaniu z sieci zewnętrznej. Wynika ono ze strat na kablu przesyłowym oraz przy podwójnej konwersji – najpierw z 48VCD na 400VDC, a później z 400 na 48VDC. Koledzy zajmujący się siecią dostrzegają potrzebę zastosowania systemu w sytuacjach nietypowych i awaryjnych ja ta na Stalowej. Wtedy głównym celem jest utrzymanie funkcjonowania wszystkich usług.  Zdradzili oni także, że celem testów, oprócz oceny technicznej konkretnych rozwiązań są analizy ekonomiczne. Pozwolą one ocenić jakie kategorie urządzeń sieciowych, w których zastosowanie HVDC przyniesie najwięcej korzyści.

Komentarze


Bezpieczeństwo

O dzieciach, dla dzieci, z dziećmi

Michał Rosiak Michał Rosiak
09 lutego 2017
O dzieciach, dla dzieci, z dziećmi

Wiecie, co było kluczem do tego, że tegoroczna konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu była najciekawsza z dotychczasowych? Rozwiązanie genialne w Twojej prostocie, które od razu, gdy zdałem sobie zeń sprawę, walnęło mnie silnie w głowę, niczym kulka Pomysłowego Dobromira. Skoro co roku rozmawiamy o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży, to może warto byłoby oddać głos właśnie im?

Dla mnie to właśnie trójka uczniów: Weronika Pietrzak, Dawid Słoninka i Aleksander Karłowski była bohaterami najistotniejszego punktu konferencji, debaty, prowadzonej przez red. Justynę Suchecką z Gazety Wyborczej, bowiem dzięki nim mogliśmy spojrzeć na bezpieczeństwo w sieci z całkiem innej perspektywy. Czy uczniowie rozmawiają z nauczycielami o bezpieczeństwie w sieci?

- A dlaczego mielibyśmy rozmawiać? Czy nauczyciel powie mi coś nowego o internecie? Będzie mnie uczyć, żeby uważać, co wrzucam do sieci? Przecież nauczyciele publikują znacznie gorsze rzeczy niż my i raczej nie planowo, tylko z nieświadomości.

Choć powyższa seria cytatów może wyglądać nieco agresywnie, to tylko wrażenie, bowiem umieściłem na niej najmocniejsze fragmenty. Młodzież odpowiadała w sposób spokojny, wyważony i nierzadko... zawstydzający stanowiących większość w sali jednego ze stołecznych kin nauczycieli. Jednym z wyjątków w tej grupie była inna z debatujących, Ewa Kędracka z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, po godzinach pełniąca też rolę społeczną babci :)

Rodzice nie wspierają dzieci w kwestiach związanych z technologiami, czy internetem, bo sami nie są w tym kierunku wykształceni. A szkoła też nie pomaga, bowiem w programie podstawówki, przy sporej liczbie zajęć poświęconych bezpieczeństwu, nie ma ani minuty o cyber-bezpieczeństwie! - zdradziła.

A może powinno być tak, że akurat w tym aspekcie obie strony uczą się nawzajem? Uczniowie wspierają nauczycieli znajomością technologii, zaś w drugą stronę - doświadczeniem życiowym, przystającym zarówno do świata online, jak i offline? Z mojego punktu widzenia wydaje się to mieć sens, ale z dyskusji wynikało, że niekoniecznie obie strony - przynajmniej bazując na grupie obecnej podczas konferencji - miałyby na to ochotę.

Jedno jest jednak pewne - godzinna debata udowodniła, że rozmawiać o dzieciach i młodzieży bez ich udziału, niejako z pozycji siły, absolutnie nie ma sensu. Tym bardziej, że marudzenie o "tej dzisiejszej młodzieży" niekoniecznie musi mieć rację bytu.

- Jaka zasada związana z posiłkami powinna panować w domu? Przynajmniej przy posiłkach absolutnie nie korzystamy z telefonu

- Ludzie jadą autobusem i bez przerwy gapią się w telefon, a ja czytam książkę i rozglądam się naokoło. Kiedyś ludzie w ogóle oduczą się rozglądać, bo przecież mają swoje małe ekraniki!

Myślicie, że to głos nauczycieli, dorosłych? Nope. To opinia młodych uczestników debaty. I z tym krzepiącym akcentem Was zostawiam. Mnie się jakoś milej na sercu zrobiło.

Komentarze

diy
diy 13:27 15-05-2025

jeżeli coś sie wyłącza to warto w to miejsce coś innego włączyć. troche terenu objeżdżam i z zasiegiem w OPL nie jest za wesoło. weźcie pod uwage że tam gdzie slaby zasieg komorkowy tam mniejsze zainteresowanie pozostałymi uslugami np ftth. ale co ja bede tu tłumaczyć….

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 15:16 15-05-2025

    I tak właśnie jest. W miejsce wyłączonej sieci 3G w pasmie 900 uruchamiamy sieć 4G (LTE).

    Odpowiedz
Pablo5
Pablo5 13:53 15-05-2025

Dzień dobry,
Pani Kingo, zwracam się do Pani z pytaniem kiedy sieć 3G zostanie wyłączona w powiecie zawierciańskim a konkretnie BTS Siadcza. Widzę na stronie Orange w pliku mapy z granicami powiatów https://www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g, że powiat zawierciański przewidywany termin wyłaczenia sieci 3G jest w maju 2025. Czy mogłbym uzykać informacje o przybliżonym terminie wyłączenia sieci 3G na nadajniku BTS Siadcza
Życzę miłego popołudnia
Pozdrawiam
Pablo5

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 15:23 15-05-2025

    Zgodnie z harmonogramem – w maju. Ze względu na to, że prace mogą się przesunąć lub potrwać dłużej podajemy planowane terminy wyłączenia 3G z dokładnością do miesiąca. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
Klient
Klient 14:34 15-05-2025

Pani Kingo skoro wyłączacie 3G już w lipcu w płd. Wlkp, to czemu wasz partner T-mobile nie modernizuje swoich nadajników i degraduje tym samym jakość sieci klientom Orange?
Przykładowo Grabów nad Prosną jest dobry w pełni wyposażony nadajnik Orange ID: 3205 a na przeciwko niego nadajnik własności różowych T-47122 z samym LTE 800.

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 16:03 15-05-2025

    Nie jestem w stanie odpowiedzieć. Pytanie o decyzje biznesowo-techniczne T-Mobile lepiej byłoby skierować do nich 😉

    Odpowiedz
Pablo5
Pablo5 18:09 15-05-2025

Pani Kingo dziękuję za informację 🙂
Pozdrawiam 😉
Pablo5

Odpowiedz
Bez nicka
Bez nicka 18:44 15-05-2025

Dzień dobry.
A co z drugim pasmem częstotliwości 1800 MHz z likwidowanej technologii 3G?
Czy będzie wykorzystana na potrzeby LTE, 5G współdzielącego częstotliwości z LTE, czy prawdziwego 5G?

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 09:52 16-05-2025

    Na potrzeby 3G wykorzystywane było tylko pasmo 900 MHz i je przeznaczymy na LTE. Natomiast pasmo 1800 MHz jest już w całości przeznaczone dla LTE.

    Odpowiedz
Ania
Ania 06:08 16-05-2025

Hej, sorki, że to już kolejny wpis ode mnie, ale zauważyłam, że stacja ID: 805 Pasłęk, pl. św. Wojciecha 11A zyskała pozwolenie o n78. Moje pytanie brzmi – kiedy stacja ta jak i ID: 11521 Chełm, ul. J.Kochanowskiego 36 zostaną zmodernizowane? Pasłęk jak dobrze pamiętam miał być do końca kwietnia zmodernizowany..
Dzięki z góry za odpowiedź 🙂

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 11:46 16-05-2025

    Niestety ze względów technicznych termin modernizacji tych stacji przesunął się na trzeci i czwarty kwartał roku.

    Odpowiedz
europolitan
europolitan 11:17 16-05-2025

Jak wyłączacie 3G to najlepiej by było od razu uruchamiać 5G, żeby były dalej dwie technologie.

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 14:58 16-05-2025

    W miejsce 3G uruchamiamy sieć LTE. Dodam, że liczba technologii na stacji nie jest bezpośrednio wyznacznikiem jej wydajności. To jakie technologie i jakie pasma wykorzystać na danej stacji zależy m.in. od topografii terenu, na którym się znajduje, czy jest to miasto, czy obszar wiejski, liczby użytkowników, ilości przesyłanych danych. Sieć 5G działa obecnie w paśmie C (to pasmo wysokich częstotliwości) o charakterze pojemnościowym, a nie zasięgowym, czyli co do zasady lepiej sprawdzi się w miastach, niż na terenach wiejskich, zalesionych, o niskim poziomie urbanizacji. Tam lepiej byłoby skorzystać z pasm niższych częstotliwości i np. sieci LTE.

    Odpowiedz
Melman
Melman 15:54 16-05-2025

Czy w miejscowości Orzesze woj.ślaskie będzie jakaś poprawa siły sygnału lub nowy nadajnik? Porozmawianie bez przerw w połączeniu graniczy z cudem. Ratuje tylko wifi calling.

Odpowiedz
Adrianixy
Adrianixy 21:43 16-05-2025

Witam według informacji prasowych w powiecie poznańskim LTE na 900mhz miało zostać włączone 5 Maja a dalej nic bts Tuczno gm.pobiedziska , dodam że 3g już niektywne kiedy można się spodziewać tego pasma ?

Odpowiedz
A co VoLTE?
A co VoLTE? 21:31 18-05-2025

Co z VoLTE, cały orangowy IMS jest absurdalnie upośledzony.
Mam aktualnie Samsung S25, przyzwyczaiłem się od S20 że VoLTE nie działa…
podobno usługa volte pre/mix jest włączona wieć konsultantka nie jest wstanie mi pomóc. A nawet dowiedziałem sie że poprzedni telefon oraz aktualny nie są modemami volte…bo w opcja niema suwaka volte…

Podczas rozmów do dziś mam 3G/H+ podczas rozmowy (I wkurza że zawsze internet staje).

Odpowiedz
muddy
muddy 12:05 19-05-2025

Pani Kingo, czy mogę prosić o informację, dlaczego Orange nie korzysta w ramach NetWorkS z wybudowanej kilka lat temu stacji T-Mobile przy ul. Łowienickiej 4 w Krakowie? Na południe od tej stacji jest duży problem z zasięgiem – zwłaszcza wewnątrz budynków.

Odpowiedz
ign
ign 20:13 19-05-2025

Pani Kingo, wyłączenie 3G w Krakowie i okolicach planujecie dopiero w drugiej połowie 2025, a ja mam jeszcze telefon nie obsługujący VoLTE i nie zrzuca do 3G tylko do 2G – co się dzieje?
2 pytanie brzmi – czy teraz na nadajniku: Osiedle Bohaterów Września 82, Kraków, Małopolskie ID: 28850 N! – planujecie jakieś prace techniczne? Czasami też gdy mam włączone VoLTE na nowszym telefonie (iPhone 13) zrzuca z LTE do 3G i chcę wiedzieć co się dzieje z nadajnikiem u mnie.

Odpowiedz
Michał kosmider
Michał kosmider 06:18 20-05-2025

My musimy po wieloletniej współpracy zrezygnować całym miastem z Orange bo jedyne połączenie jakie można wykonać pomimo posiadanua LTE to połączenie alarmowe, nigdzie nie mozna sie doddzwonic i tel szuka caly czas zasiegu. Zapraszamy do Orzesza woj. Śląskie. Tragedia!

Odpowiedz
Melman
Melman 15:10 20-05-2025

Niestety w miejscowości Orzesze operator wie o problemie ale nie zamierza nic tym na razie robić. Taką informację dostałam od orange….

Odpowiedz
Radek Sikor
Radek Sikor 14:27 25-05-2025

Witam
potwierdzam wyłączenie 3g 900 na RTCN Św.Krzyż Emitel, ID 1925, woj.świętokrzyskie,powiat kielecki.pytanie kiedy lte900 zacznie nadawac w zamian za 3g?licze ze w wakacje dacie rade bo miejscowosci:Sosnówka,Rudki,Cząstków (5-6 km od RTCN) to deficyt zasiegu Orange.maszt w centrum Nowej Słupi (3km od RTCN Emitel,T-55382) ma tylko 2 sektory(na wschód i południe) brak jest sektora wlaśnie na północ w strone wymienionych miejscowości(3-4 km).jasne ze to Networks decyduje ale maszt ID 1925 juz nie wystarcza na panujący ruch w sieci na granicy powiatów kieleckiego i starachowickiego,moze warto więć doposażyc go w 3 sektor.liczę równieć ze pasmo 700MHz bedzie szybko zagospodarowane i do konca 2025 zagości we wspominanych lokalizacjach.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Andrzej
Andrzej 21:06 07-06-2025

Kiedy planujecie wyłączyć 3G w powiecie mińskim ?

Odpowiedz
Scroll to Top